Hypotheekrente is niet altijd aftrekbaar: extra controle op de bijleenregeling Iets vergeten bij uw aangifte? Vragen? De Belastingdienst geeft antwoord Belastingdienst Heeft u na 2003 uw woning met overwaarde verkocht? En heeft u een nieuwe woning gekocht? Als u daarbij een hypotheek of een andere lening heeft afgesloten, dan kan het zijn dat u niet alle rente voor de belasting mag aftrekken. Als u de overwaarde van uw verkochte koopwoning niet volledig in uw nieuwe koopwoning steekt (en dit bedrag wel weer bijleent), is niet alle rente aftrekbaar. Dit noemen we de bijleenregeling. Dit jaar controleert de Belastingdienst extra streng of u uw aangifte op dit punt goed heeft ingevuld. Leuker kunnen we't niet maken. Wel makkelijker. Hoe bereken ik de eigenwoningreserve (overwaarde)? Uw eigenwoningreserve is vaak de overwaarde die bij verkoop van uw vorige woning is ontstaan. Deze kunt u eenvoudig met het volgende voorbeeld berekenen: Verkoopprijs verkochte woning 150.000 Verkoopkosten 3.000 - Netto-opbrengst verkochte woning 147.000 Eigenwoningschuld verkochte woning 117.000 - Eigenwoningreserve (overwaarde) 30.000 Verkoopkosten zijn bijvoorbeeld makelaarskosten en taxatiekosten. Rekenvoorbeeld 1: -De aankoopsom (inclusief aan koopkosten] van de nieuwe woning bedraagt 180.000. -Bij aankoop van uw nieuwe woning heeft u voor€ 180.000 een hypotheek afgesloten. -Uw eigenwoningreserve (overwaarde) is 30.000. -Het maximale schuldbedrag is: 180.000 - 30.000 150.000. Het geleende bedrag 180.000) is hoger dan het maximale schuldbedrag 150.000), dus u mag alleen de rente over het maximale schuldbedrag aftrekken. De eigenwoningschuld voor de nieuwe woning bedraagt 150.000. Het restbedrag 30.000) is een schuld in box 3 en de rente over dat deel is niet aftrekbaar. Rekenvoorbeeld 2: -De aankoopsom (inclusief aankoopkosten) van de nieuwe woning bedraagt 140.000. -Bij aankoop van uw nieuwe woning heeft u voor€ 120.000 een hypotheek afgesloten. -Uw eigenwoningreserve (overwaarde) is 10.000. -Het maximale schuldbedrag is: 140.000 - 10.000 130.000. Het geleende bedrag 120.000) is lager dan het maximale schuldbedrag 130.000), dus u mag de volledige rente aftrekken voorde belasting. De eigenwoningschuld voorde nieuwe woning bedraagt 120.000. Wat is de hypotheekrenteaftrek? Als u een nieuwe woning koopt leent u daar waarschijnlijk geld voor. Meestal is dit een hypotheek, maarhetkan ook een persoonlijke lening zijn. De rente die u overdie lening betaalt kan aftrekbaar zijn. Gebruikt u de lening voor het kopen of verbouwen van uw woning? Dan kunt u de rente aftrekken. De woning moet wel uw hoofdverblijf zijn. Als u geld leent om een auto te kopen, een vakantiewoning te kopen, of om een woning te kopen die u wilt verhuren, dan kunt u de rente over deze lening niet aftrekken. Welk deel van mijn hypotheekrente is aftrekbaar? Het geleende bedrag waarover u de rente mag aftrekken, is uw eigenwoning schuld. Maar hoe berekent u die eigenwoningschuld? Daarvoor moest u eerst weten wat uw eigenwoningreserve (overwaarde) is (zie kader 'Hoe bereken ik de eigenwoningreserve (overwaarde)?"). Voor het berekenen van uw eigenwoningreserve (overwaarde) heeft u de eigenwoningschuld van uw verkochte woning nodig. Deze vindt u terug op uw aangifte van vorig jaar. Hoe bereken ik mijn eigenwoning schuld voorde nieuwe woning? Uw eigenwoningschuld voorde nieuwe woning berekent u als volgt: tel de aankoopprijs, de makelaarskosten, de notariskosten voorde overdracht en de overdrachtsbelasting van uw nieuwe woning bij elkaar op. Dit zijn uw totale aankoopkosten. Trek uw eigenwoning reserve (overwaarde) hiervan af. Het bedrag dat u overhoudt is het maximale schuldbedrag waarover u de rente af mag trekken. Vervolgens kijkt u welk bedrag het hoogst is: het maximale schuldbedrag of het bedrag dat u voor uw woning hebt geleend. Is het geleende bedrag het hoogst? Dan kunt u alleen de rente over het maximale schuldbedrag aftrekken. Uw eigenwoningschuld is dan gelijk aan het maximale schuldbedrag (zie rekenvoorbeeld 1). Is het geleende bedrag gelijk aan, of lager dan het maximale schuldbedrag? Dan kunt u de volledige rente over het geleende bedrag aftrekken. Uw eigenwoning schuld is gelijk aan het geleende bedrag (zie rekenvoorbeeld 2). Wat betekent de bijleenregeling voor mij? In dit bulletin kunnen wij helaas niet alle details van de bijleenregeling bespreken. Wilt u meer informatie of wilt u weten wat de bijleenregeling betekent in uw situatie? Kijk dan op www.belastingdienst.nl en zoek op het trefwoord 'bijleenregeling'. Als u zo snel mogelijk wilt weten waar u aan toe bent, gebruik dan het rekenprogramma Bijleenregeling op www.belastingdienst.nl. Daarmee kunt u uw eigenwoningreserve (overwaarde) en uw eigenwoningschuld in een handomdraai berekenen. Bent u iets vergeten op te geven of wilt u alsnog iets in uw aangifte veranderen? Zolang de Belastingdienst uw aanslag nog niet heeft vastgesteld, kunt u deze heel gemakkelijk aanpassen. Heeft u nog geen brief ontvangen, waarin staat dat de Belastingdienst uw aanslag heeft vastgesteld? Dan kunt u uw aangifte opnieuw indienen. Heeft u elektronisch aangifte gedaan? Dan verandert u de aangiftegegevens die u op uw computer heeft opgeslagen en verzend uw verbeterde, volledig ingevulde aangifte. De Belastingdienst neemt de aangifte in behandeling die u als laatste heeft verzonden. Heeft u vragen tijdens het invullen van uw aangifte? Raadpleeg dan de helpteksten in het aangifte programma of de toelichting bij uw aangifteformulier. U kunt ook kijken op www.belastingdienstnl of bellen met de BelastingTelefoon. Meer weten over DigiD of de bijleenregeling? Kijk op www.digid.nl,www.belastingdienst.nl of bel met de BelastingTelefoon: 0800-0543, bereikbaar van maandag tot en met donderdag van 8.00 tot 20.00 uur en op vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Hoe bereken ik de aftrekbare rente? De aftrekbare rente bij de verkoop van uw woning kunt u eenvoudig met het volgende voorbeeld berekenen: Als het bedrag dat u heeft geleend hoger is dan uw eigenwoningschuld (zoals in rekenvoorbeeld 1), berekent u de aftrekbare rente als volgt: (eigenwoningschuld -r totale lening) x betaalde rente aftrekbare rente Als bijvoorbeeld uw totale lening 180.000 is, en de dooru betaalde rente daarover 9.000 is geweest, terwijl de eigen woningschuld 150.000 bedraagt, dan is de aftrekbare rente: 150.000 4-180.000) x 9.000 7.500

de Faam | 2007 | | pagina 57