'Oude' Tom Blom maakt van bezoeker een meedenker Goese tv-toren onthoofd Jaar van Molen begint met startschot gedeputeerde Wegwerkzaam heden langs Zeeuwse wegen Ziekenhuis Goes is een open boek.. Tuiv/"^:iNft'illDe Faam Woensdag 28 februari 2007 - Pagina 38 NIEUW EN SINT JOOSLAND - In het knusse theater De Wegwijzer in Nieuw en Sint Joosland trok nu Brabander Tom Blom voor een uitver kochte zaal met zijn 'Nieuw wegdek, langere remweg' de volle aandacht én met succes. Velen genoten met hem mee in het terugzien naar zijn jeugd met een spie gel naar heden en toekomst om samen te constateren dat veel verandert, maar niet alles een verbetering is. Je moet het maar durven om op deze leeftijd je entree te ma ken, de kans te lopen af te gaan, je tussen de gearriveerde en de vele jonge cabaretiers je te begeven en je weg te vinden. Het eerste optreden smaakt zonder meer naar meer. Alleen al de opkomst en het einde van het programma is verrassend en een vondst al of niet afgeke ken, waarmee hij een bedoe ling heeft. Daar tussenin komt van alles in anderhalve uur aan de orde, maar zodanig dat nie mand naar een pauze of het einde snakt. Tom Blom wil ei genlijk van de toeschouwer een beschouwer en meedenker maken. Een bekend gegeven, waarbij hij de regie op voor beeldige wijze in handen houdt zonder zich niet een keer te ver lagen met gevloek of schutting- taal, wat vandaag aan de dag al een kunst is. Terwijl je toch heus met Petrus aan de hemel poort staat. Nee, hij maakt het tot een genoegen. Met o.a. oom Karei, Frits, zijn vrouw Jacqueline, familie (na tuurlijk ook in de zaal), voetbal, wachtkamers, grijze golf, rolla- tors, tanende schoonheid en linnenkast herkent men al mee- knikkend, -,denkend, lachend en al of niet uitgelokt roepend Met een helikopter werd een deel van de antenne van de tv-toren getild. Het was een waar spektakel. Foto: Izaak Verkeste Donderdag 22 februari 2007 is onder grote belangstelling van mensen uit Goes en om streken een begin gemaakt met het verwijderen van de analoge antenne van de tele visietoren in Goes. Het was al vroeg druk in de Pol der. Vanaf vijf uur kon niemand er meer via de Troelstralaan Goes Noord in. Dit allemaal uit voorzorg voor een van de groot ste operaties uit de Goese ge schiedenis, het verwijderen van de 20 meter lange analoge an tenne en het plaatsen van een 9 meter lange digitale antenne. Bewoners die direct onder de toren wonen, zijn twee dagen er op uit gestuurd met €200 zak geld. wijl de mensen zich rond het middaguur verzamelen voor het moment suprème, de onttro ning van de antenne, is er een groep mannen, blijkbaar zonder hoogtevrees, bezig om boven in de toren alles los te draaien. Aan de grond komen de verhalen los. "Vroeger konden we zon der de kabel met gemak Neder land 1, 2 en 3 kijken. Prima beeld. Alleen wanneer er een brommer voorbij reed, trilde het beeld even, maar dat had eigen lijk best zijn charmes." "Ik ben één keer bang voor die toren geweest. Dat was toen in een winter er enorme ijspegels aan hingen die naar beneden vielen. We mochten toen ons huis niet uit." Enorme kabel Rond 12.25 stijgt de helikopter op met een enorme kabel onder zich en begeeft zich richting de toren. Binnen twee minuten is de toren onttroond en wordt de kroon veilig aan de grond ge bracht. De inwoners van de Pol der beseffen dat dit toch wel een unieke gebeurtenis is, ge zien het aantal foto- en videoca mera's die alles op beeld zetten. "Ik vind het wel jammer, want het was toch het gezicht van Goes. Wanneer wij over de snel- de eigen situatie. Met als hoog tepunten zijn rapstukjes, denk beeldige bas en een enkel lied je met tussendoor een gedicht je voor een rust moment wat best wat uitgebreid mag wor den. Daarmee kreeg hij de han den op elkaar. Hier zijn moge lijkheden om zaken met een hoogtepunt af te ronden en als niet muzikale man zingt hij ge woon wat liedjes met opgeno men muziek. Daar ligt ook zijn Het geheel ondersteunt door een goede mimiek en lichaam staal. Ook is hij adrem en weet met zijn improvisatietalent en "Roept U maar" het Willy Alf redo gehalte te ontstijgen en is het een waar genoegen om te zien hoe hij met zijn dan al toe schouwer/medewerker speelt. De eigen titel kwam niet hele maal uit de verf. Bij navraag: "Vergeten bij het slot". MIDDELBURG - Op maandag 5 maart zal op de Seismolen, gelegen op het Seisbolwerk in Middelburg, door gedepu teerde H. van Waveren op een ludieke manier het start sein worden gegeven voor de activiteiten die in het ka der van 'Het jaar van de mo lens' in Zeeland plaats zullen vinden. De gedeputeerde geeft ook een toelichting op het molenbeleid van de pro vincie en op de criteria om in aanmerking te komen voor provinciale restauratiesubsi die. Dit jaar is het 600 jaar geledeh dat voor het eerst een polder molen in ons land wordt ver meld. De korenmolens, zoals we die hoofdzakelijk in Zeeland kennen, zijn veel ouder. Al in 1220 wordt in Zierikzee een ge tijmolen (werkte op eb en vloed) en in 1221 te Willemskerke, bij Hoek, een windmolen vermeld. Zeeland kent nog ruim 80 mo numentale molens, een rijk maar kostbaar bezit. Het gaat echter niet zo geweldig met de Zeeuwse molens. Er is landelijk sprake van een grote restaura tieachterstand bij molens, voor Zeeland alleen al 9 miljoen euro, er zijn onvoldoende molenaars en ook de omgeving van veel molens komt meer en meer in de knel. Voor Vereniging De Hollandsche Molen, de landelij ke belangenbehartiger van onze molens, was dit dé reden om 2007 uit te roepen tot 'Het jaar Het gaat niet altijd even goed met de Zeeuwse molens. Het Jaar van de Molen moet aandacht vragen voor de problematiek. Foto: Ellen de Dreu. van de molens'. De officiële start van dit jaar kreeg onlangs lande lijk aandacht, maar ook in onze provincie zullen diverse activitei ten plaats vinden. Deze zullen worden toegelicht door de voor zitter van de vereniging van De Zeeuwse Molen,. A. Verbree. weg reden en de televisietoren zagen, dan kregen we het ge voel van thuis komen." Een ar geloze voorbijganger vraagt zich halverwege de middag af wat er eigenlijk gaat gebeuren. Het oudere publiek, dat de bouw van de televisietoren nog meegemaakt heeft, blijft nuch ter als altijd. "Het moest een keer gebeuren, hé?" In 1957 werd de televisietoren in Goes.gebouwd. In de jaren ze stig van de vorige eeuw werd hij bovenaan voorzien van een 20 meter lange antenne voor een nog betere ontvangst van de te levisiezenders. In de nacht van 10 op 11 de cember 2006 is de televisie com pleet het digitale tijdperk inge stapt en werd de antenne over bodig. Hij is dan ook afgelopen week vervangen door een digi taal exemplaar. Met behulp van een Zwitsers helikopterteam is de operatie in twee dagen afge rond en voltooid. De oude an tenne wordt aan de gemeente Goes geschonken. MIDDELBURG - Projectbu reau Zeeweringen (een sa menwerkingsverband tussen Rijkswaterstaat en de Zeeuwse waterschappen) voert ook dit jaar dijkverster- kingswerken uit. Voor dé aan- en afvoer van ma teriaal voor de werken zijn enke le waterschapswegen als trans portroute aangewezen. Deze wegen moeten veiliger worden gemaakt en versterkt met asfalt. Vandaag start waterschap Zeeuwse Eilanden met weg werkzaamheden op Noord-Be veland en Tholen. Vanaf volgen de week worden wegen in de rest van het gebied van het wa terschap aangepakt door aan nemer Dura Vermeer uit Moer dijk. Alle werkzaamheden aan de wegen moeten op 30 maart zijn afgerond. Het vrachtverkeer dat gebruik gaat maken van deze transport routes is vaak groot en zwaar. Omdat de veiligheid van alle weggebruikers gegarandeerd moet blijven, worden bochtver bredingen en passeerstroken aangebracht. Bovendien wor den de wegen deels geasfal teerd. Tijdens de werkzaamhe den worden de wegen afgeslo ten voor doorgaand verkeer, waardoor mensen enige hinder kunnen ondervinden. Een weg wordt maximaal twee dagen aan een stuk afgeslo-ten, maar in noodgevallen blijft de bereik baarheid gegarandeerd. Op www.zeeweringen.nl is meer lezen over de dijkverster kingen en kaartjes van de trans portroutes bekijken. GOES - Het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes is een van de meest transparante ziekenhuizen van het land, zo blijkt uit onderzoek van Independer. Het ziekenhuis doet niet moei lijk met het verstrekken van gegevens waarmee patiënten een overwogen keuze kunnen maken, stelt de onderzoeker. 92 procent Het gemiddelde landelijke transparantiepercentage is 75 procent. Het Oosterscheldezie- kenhuis scoort met 92 procent erg hoog. Het hospitaal volgt toppers als Ziekenhuis Rivie renland in Tiel-en Medisch Centrum Leeuwarden, beiden 95 procent, op de voet. Zie- kenhuis Walcheren daarente gen scoort met 71 procent net iets lager dan het gemiddelde. Landelijk blijken Academische ziekenhuizen het minst open (65 procent). Rapportcijfer De ondervraagden konden het ziekenhuis ook een rapportcij fer geven. Zo kreeg het Oos- terscheldeziekenhuis -een 7 voor deskundigheid van de art sen en een 7,1 voor"de kwali teit van de verzorging. Zieken huis Walcheren kreeg respec tievelijk een 7 en een 7,2. De scores per ziekenhuis zijn te vinden op www.independer.nl.

de Faam | 2007 | | pagina 38