lezenluisteren ,it VANDIKHOUT m Tibet van binnen en van buiten Geen franje op nieuwe Van Dik Hout Vijf keer Rocky Balboa Multiculti publieksfilm met Mimoun Oaïssa, Roeland Fernhout en Chantal Janzen SABRIYE TENBERKEN Ijr-X i/X ■■1mm wÊm Woensdag 28 februari 2007 - Pagina 34 Das Leben der Anderen won onlangs nog de prestigieuze publieksprijs tijdens het In ternational Film Festival Rotterdam. Niet geheel ten onrechte, want de Duitse film met de geweldig spelende Zwartboek-ac teur Sebastian Koch in de hoofdrol is er een van zeldzame klasse. Het verhaal speelt zich af in het Oost-Berlijn van 1984. Gerd Wies- Ier (Ulrich Mühe), Stasi-officier, krijgt van hogerhand de opdracht om toneelschrijver Georg Dreymann (Koch) nauwgezet in de gaten te houden. Indachtig de dan heersen de oostblok-cultuur vraagt hij zich niet af naar het waarom van de opdracht. Hij voert Na het grote succes van Shouf Shouf Habibi! komt regisseur Albert ter Heerdt wederom met een 'multicul- ti-film' voor een groot publiek: Kicks. Hoofdrollen zijn weggelegd voor on der andere Mimoun Oaïssa, Mary am Hassouni en Mohammed Chaara. In Kicks is een noodlottig schietincident aanzet tot een reeks van gebeurtenissen die het leven van verschillende individu en in het hedendaagse Nederland op z'n kop zet. Als het jongere broertje van Said (Mimoun Oaïssa) wordt geraakt door de kogel van een blanke agent (Marcel Mus ters) vraagt men zich af of er sprake is van een ongeluk of dat er racisme in het spel is. Zijn Marokkaanse partner Aaliyah (Ma- ryam Hassouni) twijfelt. Naast Said en Aaliyah draait het in Kicks om een meisje uit de grachtengordel (Ha- dewych Minis) dat nu eindelijk wel eens een 'echte' allochtoon (Mimoun Ouled Radi) wil leren kennen. Daarnaast zien we een mislukte filmma- kér (Roeland Fernhout) die tevergeefs een film probeert te maken over het lot van - •asielzoeksters, een Marok kaans-Neder landse leger- sergeant (Mo Chaara) wiens liefde wordt getest en een mede werkster van een op- vanghuis (Eva Duijves- tein) die het geluk gaat zoeken buiten haar gezin en werk. Kicks geeft een uitdagende kijk op de heden daagse multicultu rele samenleving, waarbij het schie tincident de levens van diverse mensen op heftige, hilarische, maar ook confronteren de wijze met elkaar in aanraking brengt. Dankzij de ijzersterke cast is Kicks een aangrijpende en warm bloedige film geworden. Vanaf 1 maart te zien in de bioscoop. foto's: victor arnolds The Good Shepherd is de nieuwe film van regisseur Robert de Niro. Maar ook acteur De Niro is te zien in de op ware gebeurtenissen gebaseerde film over het ontstaan van de CIA. In 1947 werd 's werelds meest be- Mjj ruchte inlichtingendienst opgericht. The Good Shepherd ontslui ert de geheimen van veertig jaar CIA, gezien door de ogen van één van de oprichters, Edward Wilson. Wilson (Matt Damon) is een ijverige student aan de universiteit van Yale. Daar wordt hij gerekruteerd door het geheime genootschap Skull and Bones, een kweekvijver voor toekomstige wereldleiders. Zijn scherpe v I geest, onkreukbare reputatie en zijn oprechte geloof in de Amerikaanse normen en waarden maken van Wilson een uitstekende kandidaat voor een bloeiende carrière bij de overheid. s,w^ Si X Hij wordt dan ook tijdens de Tweede We- Égggjiasg reldoorlog overgeplaatst naar het OSS (de voorloper van de CIA). Als één van de grondleggers van de CIA, werkend in een organisatie waar je op je hoede moet zijn, %X 8 wordt Wilsons idealisme al snel op de S Hl tl 111 J proef gesteld door een groeiend gevoel fg van onbehagen. Zijn obsessieve toewij- 1 |j| ding nemen hem geheel in beslag. Dat gaat zover tot het punt dat hij niemand meer vertrouwt. foto: bfdfilm.com 2007 gewoon uit wat de partij hem opdraagt. Wiesier ontdekt tijdens zijn toezicht de we reld van de kunst, van de liefde en van de vrijheid van geest, horizonten die hem tot dan toe onbekend waren. Beetje bij beetje neemt hij afstand van zijn plicht en van z'n loyaliteit aan de DDR. foto: cinemien Toevallig zijn vrijwel tegelijker tijd twee boeken verschenen waarin Tibet een belangrijke rol speelt. Maai- het verschil tussen twee boeken kan nauwelijks gro ter zijn. In Kind van Tibet doet Soname Yangchen verslag van haar vlucht op jeugdige leeftijd vanuit Tibet, waarbij zij de rol van Assepoester langzaam maar zeker verruilt voor die van een populaire zangeres in het westen. Daarbij manifesteert zij zich als groot voorvechter van de 'Tibetaanse zaak', een enorm bewonderaar van de Dalai Lama en een aanklager van de Chinezen en hun overheersing van Tibet. Een emo tioneel verhaal van een jong meisje dat huis en haard verlaat en later probeert de banden weer aan te halen. De blinde Sabriye Tenberken is precies de omgekeerde weg gegaan. Eerder was in Mijn weg leidt naar Tibet te lezen hoe zij vanuit Duitsland naar Tibet ging en uiteindelijk in de hoofdstad Lhasa de eerste blindenschool begon. In het nieuwe Met andere ogen krijgt dat boek een vervolg. Aan de hand van het verhaal van een expeditie met de Amerikaan se klimmer Erik Weihenmayer naai- de ruim 7 km hoge Lhakpa Ri, wordt de geschiedenis van de jeugdige klimmers beschreven. Ook voor Sabriye zelf wordt van een deel van hen nu pas duidelijk wat ze in hun jeugd heb ben meegemaakt. Een compleet beeld krijgen van een mysterieuze samenleving als Tibet is vrijwel onmogelijk. Met deze twee boeken samen lukt dat echter veel beter dan met één van beide afzonderlijk. Let daarbij op de opmerkelijk andere rol van de Himalaya. Yangschen ziet het be klimmen van bergen als een noodzakelijk kwaad, bij Tenber ken is het een middel om je waar digheid (terug) te veroveren. Soname Yangchen, Kind, van Tibet, is uitgeven door the House of Books en kost 17,50. Sabriye Tenberken, Met andere ogen, Het zevende jaar, ver scheen bij uitgeverij Sirene en kost 19,95 euro. •v Met zevende jaar BNMÊÉi -n-. - AUlt WAAA'lft KfrQlf tUM U40* 1 Het langverwachte nieuwe studioalbum van Van Dik Hout sinds 2002 ('Vier Weken') heeft de titel Al les Waar Ik Nooit Aan Be gon meegekregen. De nieuwe cd bewijst op nieuw hoeveel kracht er schuilt in eenvoud. Het geluid van Al les Waar Ik Nooit Aan Begon wordt bepaald door zang, gitaar, toetsen, bas en drums. Voor franje is er geen plaats. De band lijkt daarmee terug te grijpen op de onbevangen aanpak van de eerste platen. Het was even een tijdje stil rond zanger Martin Buitenhuis en z'n kompanen. In 2004 nam Van Dik Hout een sabbatical jaar op om nieuwe inspiratie op te doen voor hun nieuwe album. Dat ligt dus nu in de winkel en klinkt volgens Buitenhuis vooral energiek, puur en to-the-point. De Italian Stallion keerde onlangs terug in de ring voor wat z'n allerlaatste gevecht moet worden. Dan hebben we het uiteraard over Sylvester Stallone die dik dertig jaar geleden voor het eerst gestalte gaf aan de beroemdste bokser van het witte doek, Rocky Balboa. Goed getimed dus, deze Rocky- dvd-verzamelaar met daarin de vijf films die vooraf gingen aan de laatste bio scoopfilm. De box be vat naast de films ook nog diverse extra's, waaronder commen taren van schrijver/ac teur Stallone, boksle gende/trainer Lou Du- va en regisseur John G. Avildsen. Verder In The Ring, oftewel 'the making of, 'achter de schermen' met regis seur John Avildsen, trailers en TV spots en Stallone in de talkshow Dinah! (1976). HKI foto: bfdfilm.com 2007

de Faam | 2007 | | pagina 34