Beleving 5? Pure Smaak (S_X aan de oevers van het Veeree Meer rw&mmiïi Viet VaeUatnf* MUZIEKCENTRUM MIDDELBURG vanaf 1 maart een nieuw gezicht w w dé Weekkrant De Faam Sluis bv bestratingen blijvend onkruidvrij na 1 behandeling. Studio Sanérie 5 13EHANPEL1NGEN GRATIS 14 maart Nu nog grotere collectie piano's gitaren bladmuziek do. 1 maart keyboard demo met Michel Voncken zat. 3 maart gitaar demo met Joost Vergoossen Nobelprijs voor Flyke R-3 Jeugdfiets 20", 24", 26" Stoere jeugdfiets ATB die vet cool is. Sterk Y-frame dat tegen een stootje kan. Met verende voorvork, spat bordset, standaard en baga gedrager. Met terugtraprem (20") of 3 versnellingen Si (24", 26") Flyke 26" van 399,- MIDDELBURG - BREEWEG 17 TELEFOON 0118 - 613187 www.pietvoskamp.nl Gazelle Jan van Halst 9 Het knies(ch)(l)ot Woensdag 28 februari 2007 - Pagina 2 onkruidbestrijding nederland Nu ook voor de particulier! Voor meer informatie kunt u onze website bezoeken: www.sluisbv.nl 0187-609350 vrijblijvende prijsopgave! figuurcorrectie- en afslankcenter Wegens het succes van onze Studio breiden wij het aantal openingsuren uit. Dankzij onze infraroodtechnologie kunt u snel afslanken en de huid verstevigen. U krijgt van ons bij het afsluiten van een advieskuur: Deze aanbieding is geldig van 5-3-07 t/m 6-4-07. Openingstijden: (vanaf 1-3-2007) Ma. en do. 9.00-12.00 uur en 17.00-21.00 uur Di. woe. en vrij. 9.00-15.00 uur Tel.: 0116-594096 Fort den Haakweg 15A - VROUWENPOLDER info: www.studiosanerie.nl Star Trek 18.30 tot 20.30 uur In het Pannenkoekenhuisje te Dishoek Kaapduinseweg 19 Ben je ook zo benieuwd naar de nieuwe trends? Laatje inspireren door onze presentatie van de nieuwe collectie voor vrouwen en kids, op het gebied van fashion, hairstyling en visagie. Met, medewerking van: PANNENKOEKENHUISJE DISHOEK OP&TOPZIJ WOLTER HAARVERZORGING. NAGELSTUDIO TYPICAL NAILS MIRJAM HUIDVERZORGING Voor tijden en aanbiedingen zie onze site www.mcmiddelburg.nl "De Nobelprijs voor Jelle de Plaa? Dat ver wacht ik niet. Die ge ven ze eigenlijk nooit voor een waarneming. Wel na baanbrekend den ken over een theorie", re ageert voorlichter Michel van Baal van Europese Ruimtevaartorganisatie ESA in Noordwijk op de baanbrekende ontdek king van de Vlissinger. "Maar hij heeft wel een interessante ontdekking gedaan. Hierdoor begrij pen we de natuurkunde beter. Het heeft gevolgen voor de astronomie. Des kundigen gaan op zoek naar een oplossing om zijn bevindingen te verklaren. Omdat ze iets zien gebeuren en niet precies weten hoe het gaat." veel calcium was", zegt De Plaa. "Het belang voor mijn carrière valt mee. Het is een promotie-onderzoek en het levert een titel op. En dat helpt mij in mijn verdere loop baan als ik zelfstandig onderzoek wildoen. Het is jammer dat ik er nu niet verder mee kan gaan. Mijn onderzoek is klaar, dus stopt dat werk. Het potje met geld is leeg en in Nederland kan ik niet verder. Ik ga ander werk zoeken. Hopelijk in de sterren kunde. Als ik in Zeeland een baan kan krijgen die ik leuk vind, kom ik er misschien weer wonen." De Plaa weet nog goed hoe hij als vijftienjarige jongen bij de Mid delburgse Volkssterrenwacht binnenstapte "Ik was een enor me Star Trek-fan en zag op de te levisie de sterren en ruimterei zen. Ik volgde de basiscursus sterrenkunde en ging het later studeren. Nu weet ik dat een deel van Star Trek in werkelijkheid anders is", zegt de Plaa lachend. inspiratie voor grote DOOR MARCEL VAN DER VOORT VLISSINGEN - Pas zevenen twintig is hij, geboren Vliss inger Jelle de Plaa. Maar hij deed onlangs letterlijk een astronomische ontdek- king:het heelal bevat ander half keer zoveel calcium dan aanvankelijk door des kundigen is aangenomen. Zijn waarnemingen doen veel stof opwaaien in het wetenschappelijke wereld je. Terwijl het toch allemaal begonnen is met het kijken naar Star Trek. Tegenwoordig woont De Plaa in Utrecht. Speciaal voor het onder zoek. "Ik heb mijn waarnemin gen gedaan met de satelliet van ESA. Die kijkt met röntgen stra ling en ontdekt dingen die ik an ders met eigen ogen niet zie. Door nauwkeurig naar straling te kijken zie ik hoeveel elementen er in die hete gaswolk zitten", zegt De Plaa die met zijn onder zoek promoveert tot doctor. Ijzer in het bloed van de mens, in te ademen zuurstof en calcium in de botten en silicium in de zand bak zijn atomen waaruit de we reld is opgebouwd. Dit alles is ge produceerd in het binnenste van de sterren. Geen ver-van-mijn- bed-onderwerp, denkt De Plaa. Hoewel? Hoe kan iemand calci um meten in melkwegstelsels miljarden kilometers van de aardkloot vandaan? "Dat kan dankzij de satelliet. Waarnemen met de beschikbare apparatuur geeft antwoorden op veel vragen. Dit onderzoek helpt bij het be grijpen van de elementen waar uit wij bestaan. Hoe het is ont staan. Vier jaar geleden kreeg ik de kans om bij het Nederlands ruimteonderzoekinstituut SRON in Utrecht onderzoek te doen naar gaswolken. Ik zag snel dat er In ons tolerante polderlandje zijn we de laat ste jaren regelmatig geconfronteerd met ont snapte tbs'ers. Tijdens hun verlof verdwenen ze en sloegen op beestachtige wijze toe. Totaal onschuldige slachtoffers werden aangevallen, verkracht of vermoord. Justitieel Nederland kreeg rode oortjes, maar deed vervolgens niets. Tot afgelopen week. 'Knieslot voor tbs'ers' stond er op teletekst te lezen. Ik dacht eerst nog dat er knieschot stond, maar de wens was weer eens de vader van de gedachte. Naar nu pas blijkt heeft justitie de afgelopen maanden niet stilgezeten. Er is gewerkt aan een knieslot voor tbs'ers die met verlof gaan. Als zij zich te ver van de begeleider begeven, springt het ding automa tisch in de hurkstand. Nu maar hopen dat de tbs'er zijn prooi nog niet in handen heeft. Moet er niet aan denken dat zo'n notoire recidivist een kind met het mes op haar keel in zijn handen heeft en de begeleider dwingt het knieslot te ont grendelen. Zijn we nog geen stap verder. Justitie zal er wel vertrouwen in hebben dat die boef jes niet zo inventief zijn. Overigens zijn er ook nog meer opties voor de knievergrendeling aangedragen. Een extra stroomstoot of een verlammende injectie hadden ook nog inge- Ipast kunnen worden. In verband met angst voor eventueel blijvend letstel hebben deze i opties het uiteindelijke knieslot niet gehaald. I In Nederland kan een tbs'er blijkbaar nog I steeds schadevergoeding eisen als blijkt dat de injectienaald een wondje heeft achtergela- ten. Maar niet gezeurd, laten we blij zijn met dit laatste initiatief. Het moet alleen nog door het ministerie van justitie geaccordeerd worden. Ben bang dat het idee dan een zachte dood zal sterven. Wellicht moet er eerst een doelgroep ge vonden worden die het slot gaat testen. In dat kader is het wellicht een aanbeveling om alle rechters die tbs'ers wéér te vroeg met verlof stu ren (met alle gevolgen van dien) een periode met het knieslot in de hurkstand te laten strompelen. Het aantal moorden zal niet afnemen. Maar de veroorzakers zullen eindelijk herkenbaar zijn!

de Faam | 2007 | | pagina 2