sFïm Wijkbemiddelaars Jongerenwerk krijgt nieuwe impuls Boodschappen Bus Spiegeltje, spiegeltje StichtingWelzijnMiddelburg Zelfwerkzaamheid Lage drempel Verschillende drijfveren (een persoonlijke mening, buiten verantwoordelijk heid van de redactie) Eind zeventiger jaren klom ik de gammele krakende trap op van een pand aan het Damplein. Op mijn rug een gitaar, want ik was op weg naar mijn eerste en, naar later bleek, enige gitaarles ooit, maar maakte wel mijn eerste kennismaking met Jongeren centrum Midgard. Een aantal jaren later werd ik door een neef opnieuw meegenomen naar Midgard, omdat daar een DoKa was zodat we onze vakantiefoto's konden af drukken. In de jaren daarna bleef ik er regelmatig komen, niet als bezoeker, maar als bestuurslid van de SKWM (de tegenwoordige SWM) om daar deel te nemen aan ver gaderingen. Natuurlijk hoor de ik wel eens wat geruchten betreffende overlast, maar dat klonk vaak nogal overdre ven. Na tien jaar stopte ik met het vrijwilligerswerk binnen de SKWM. Midgard verhuisde intussen naar de Herengracht, en kort daarna naar de Bachtensteene. Toen ontstond een vacature voor beheerder. Door een faillissement werke loos geworden, heb ik op die baan gesolliciteerd en werd aangenomen. Daar heb ik nog steeds geen spijt van. Een enthousiaste groep jonge mensen zet zich daar in om samen activiteiten te organi seren in een gemoedelijke sfeer. Fantastisch gewoon! Wat nou overlast? Bij navraag blijken er al ruim tien jaar geen klachten meer te zijn geweest, maar het verleden blijft achtervolgen. Eén dezer dagen gaat het doek vallen en houdt Midgard op met bestaan, om plaats te maken voor een nieuw jongerencen trum. Gemengde gevoelens bij iedereen die er ooit mee te maken heeft gehad, een 'instituut' gaat sterven Ik zou graag een beroep doen op oud-Midgarders om foto's, anekdotes enz. aan te dragen voor een herdenkingsboekje (30jaarmidgard@zeelandnet.nl) Perry Walthuis Uitgave Stichting Welzijn Middelburg, Vrijlandstraat 33c tel. 0118 629004 e-mail red.: baijens@zeelandnet.nl Redactie: Gerard Baijens Margot Piscaer Carla van de Schraaf Ivo Sekhuis Chris Stronks Thisbe Wessel Het team bestaat uit Jos Wight, reeds meer dan 8 jaar als jongerenwerker werkzaam bij SWM, Marjolein Kraaijeveld die na het CIOS de oplei ding Cultureel Maatschappelijke Vorming heeft gevolgd en Maaike Simons met als achtergrond Maatschappelijk Werk en Dienst verlening en 8 jaar werkervaring als hulpverlener bij AZZ. Een gevarieerd team, dat er zin in heeft het jonge renwerk breed aan te pakken. Marjolein: "Omdat we sinds 1 febru ari jl. operationeel zijn, hebben we tot nu toe vooral tijd besteed aan het kennismaken met jongeren en part ner-organisaties. Gewoon de straat op, jongerengebouwen bezoeken en zoveel mogelijk inzicht krijgen in de bestaande structuren. Als team zijn we een plan aan het opzetten om de wijken van Middelburg in kaart te brengen en de behoeften van de jon geren te inventariseren." Dat het jongerenwerk zich voorna melijk op probleemjongeren richt, is een misverstand. Alle jongeren, ongeacht hun achtergrond of behoeften, kunnen bij de jongeren werkers terecht met hun vragen. Daar zitten leuke, zelfstandige groe pen bij, die met een beetje begelei ding tot grote resultaten komen. Jongeren weten zelf heel goed wat ze willen. Het jongerenwerk speelt daarop in met een duidelijk doel voor ogen. Maaike:. "Wij richten ons op het ondersteunen van vrijwilligers en zelforganisaties zoals de Spot, Meker, de clubs in Sint Laurens en Nieuw en Sint Joosland en het inrich ten van het nieuwe jeugdhonk in Nieuw Middelburg. Maar vooral luisteren wij naar de jongeren. Zij hebben zelf genoeg goede ideeën, wij kunnen hen helpen om deze uit te voeren". Jos: "Jongerenwerkers vormen de spil tussen de jongeren en andere organisaties, zoals politie, Woongoed en de gemeente. Deze organisaties zijn bereid goede dingen voor jonge ren neer te zetten, maar schieten soms hun doel voorbij door gebrek aan communicatie met de jongeren. Als een skatebaan of een basketbal- ring wordt neergezet, maar daarom heen geen ruimte wordt gecreëerd voor een goed aanloopje, blijven deze voorzieningen ongebruikt, wat natuurlijk zonde is. Jongerenwerkers kunnen de wensen van jongeren ver woorden, maar ook informatie geven over de eisen waaraan een voorzie ning moet voldoen." Ook jongeren dienen geïnformeerd te worden omtrent de belangen van de gemeente en andere organisaties, De afgelopen tijd heeft de wel- zijnskrant aandacht besteed aan de wijkaanpak in Middel burg. U heeft in eerdere edities o.a. kunnen lezen over het werk van een wijkmanager, opbouwwerkers en Wijkbe- heer-groepen. In dit nummer staan de wijkbe middelaars centraal. In Middelburg zijn in totaal 15 wijkbemiddelaars actief. In Arnemuiden, de Stromenwijk, de Magistraatwijk en in Dauwen- daele houden deze enthousiaste, betrokken vrijwilligers, gemid deld drie keer per week spreek uur in een wijkondersteunings- punt (WOP). Daarnaast zijn enke le leden van de wijkbeheergroep Nieuw Middelburg aanspreek baar middels een roulerende mobiele telefoon. De meeste wijkbemiddelaars maken deel uit van een wijkbeheergroep. Ze vinden dat hun taak in die groep nauw verbonden is met wat ze als wijkbemiddelaar doen. Of zoals ze zelf zeggen: 'We maken er eigenlijk geen onderscheid in. We komen op voor de belangen van de bewoners en willen behulpzaam zijn bij alle voorkomende klachten, vragen en problemen!". Meldingen die binnenkomen gaan bijvoorbeeld over scheve, kapotte stoeptegels, een burenruzie, het (niet goed) werken van een instantie of betreffen een verzoek tot ondersteu ning bij het schrijven van een brief. De wijkbemiddelaars verlenen ter plekke hulp of verwijzen door naar een instantie of dienst die het meest voor hulpverlening in aanmerking komt. Zij zorgen voor een terugkop peling naar de melder in die zin dat zij hem of haar op de hoogte bren gen van de actie die ze hebben ondernomen. Ze zeggen: "We willen ook zelf tevreden zijn over de afhan deling!" Om een goed overzicht te houden van wat er speelt in de wijk of het dorp, wordt van alle meldingen, klachten en hulpvragen een archief bijgehouden. Het stimuleren van zelfwerkzaam heid en samenwerking is ook erg belangrijk. De bemiddelaars zeggen daarover "Het is belangrijk dat mensen zelf voor hun belangen opkomen; we geven dan ook vaak het advies medestanders of andere belanghebbenden te zoeken. Als groep bereik je meer dan als indivi du. Samen sta je sterk!" Een spreekuur voor bewoners door bewoners in je eigen buurt, kan behoorlijk drempelverlagend wer ken. De wijkbemiddelaars merken dat veel mensen, met name ouderen, iets gemakkelijker problemen naar voren brengen bij het WOP dan bij een officiële instantie. Zo weten de inwoners van Arnemuiden het WOP, dat gevestigd is in het oude gemeentehuis, inmiddels al aardig te vinden. De wijkbemiddelaars hebben hier in de loop der jaren vertrouwen weten op te bouwen. "Het feit dat in Arnemuiden iedereen elkaar zo'n beetje kent moet ook niet worden onderschat. Je praat toch het gemak kelijkst met iemand die jou, de situa tie en andere betrokkenen goed kent!" In andere wijken is men nog De activiteiten van de BoodschappenPlusBus in de maand maart staan vermeld in de activiteitenkrant, die kan worden opgevraagd via telefoonnummer 0118 614505. 'Ambulant jongerenopbouwwerker', zo heet hun functie officieel, en dat past nog net op hun visitekaartjes. Met zijn drieën vormen zij sinds kort een team dat het jongerenwerk in Middelburg een nieuwe impuls gaat geven. alsook over de consequenties van hun eigen gedrag. Het kost de gemeente bijvoorbeeld duizenden euro's per jaar om graffiti te laten verwijderen. Door enkele muren beschikbaar te stellen voor graffiti kan de overlast op andere plaatsen worden teruggedrongen. Het geld dat de gemeente hiermee bespaart, zou vrij kunnen komen voor de jon geren. Dit is nog maar één van de ideeën waar de jongerenwerkers mee aan de slag gaan. Daarbij willen ze jongerenpanels oprichten, het meiaenwerk opzetten en op zoveel mogelijk plaatsen inspelen op de behoeften van jongeren. Maaike: "Het is fijn dat we met zijn drieën zijn, dat geeft ons de ruimte om ons verder te professionaliseren en elkaar scherp té houden. We bou wen aan ons netwerk en nemen deel aan regionale overleggen waarbij we ervaringen met elkaar uitwisselen en in de toekomst gezamenlijke subsi dies ten behoeve van jongerenpro jecten gaan aanvragen. Ook hebben we bij SWM collega's die vanuit andere werkvelden signalen opvan gen en meedenken. Het is prettig om een vangnet te hebben." Jos Wight, tel.06 273 728 78, e-mail j.wight@welzijnmiddelburg.nl Marjolein Kraaijeveld, tel. 06 294 625 43, e-mail m.kraaijeveld@wel- zijnmiddelburg.nl Maaike Simons, tel. 06 463 376 66, e-mail m.simons@welzijnmiddel- burg.nl Thisbe Wessel wat minder ver. Wisseling van locatie en bezetting zijn daarvan soms oor zaak. Alle wijkbemiddelaars geven aan het gevoel te hebben dat ze meer erken ning krijgen en langzamerhand gerespecteerd worden door officiële instanties en de gemeente. Zeker in vergelijking met de situatie van de beginperiode. "Een prettige ervaring, je krijgt meer voor elkaar!" Wat brengt iemand ertoe wijkbemid- delaar te worden? De redenen daar voor kunnen verschillen. De een voelde zich tot het werk aangetrok ken omdat hij toevallig naast een WOP woonde, een ander koos voor de functie uit idealistische motieven. Hij wilde misstanden in de samenle ving uit de weg ruimen of onrecht tegengaan. Een derde hoopte via het werk als wijkbemiddelaar uit te komen bij betaald werk. De motieven om wijkbemiddelaar te worden mogen dan verschillen, er is- toch iets gemeenschappelijks bij allen die ervoor kozen: Je willen inzetten voor de samenleving, de belangen van medeburgers willen behartigen. En eenmaal voor het werk gekozen, ervaart ieder ook dat je moet weten vol te houden! Iemand formuleerde het zo: "Het is belangrijk dat je een lange adem hebt, dat je ondanks frustrerende ervaringen doorgaat. Dan zul je mer ken dat de aanhouder wint!" Wij wensen hen bij het werk heel veel succes toe! Carla van de Schraaf Op de website van de Ge meente Middelburg kunt u onder het kopje Wijken en dorpen' meer informatie vin den over de wijkbemidde laars, bijv. over waar en wan neer zij spreekuur houden. Het team jongerenwerkers met v.l.n.r. Maaike Simons, Jos Wight en Marjolein Kraaijeveld (foto Ivo Sekhuis)

de Faam | 2007 | | pagina 32