www.middelburg.nl A Scholieren in actie voor Gewoon 30 Belvedereproject: de weg op dorpse schaal Verstuur een Middelburgse valentijnskaart |De Faam Sporten tijdens vakantieweek Bacterie oorzaak kastanjeziekte Woensdag 14 februari 2007 - Pagina 9 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 50 00, Voor informatie, fQlders en inzage van stukken kunt u terecht in het stadskantoor aan de Kanaalweg 3. Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text: vanaf pagina 830 Fotografie: Mieke Wijnen Scholieren van De Vossenburch wijzen in de Roozenburglaan automobilisten op hun snelheid. De verkeersveiligheidscampagne 'Ge woon 30' is in volle gang. Op verschil lende plekken in de gemeente houden Middelburgse scholieren staandehou- dacties in 30km zones. Samen met politie, Veilig Verkeer Nederland contro- ieren zij de snelheid van automobilisten. Er is een pluim voor bestuurders die zich netjes aan de snelheid houden en een standje voor automobilisten die te hard rijden. Wie het echt te bont maakt, krijgt een bekeuring. Tijdens de cam pagne is gebleken dat meer dan de helft van de weggebruikers te hard rijdt in 30 km-zones. Vorig jaar is de eerste fase van het Belvedereproject N57 op Walcheren afgerond. Nu start de Provincie samen met Waterschap Zeeuwse Eilanden en de gemeen tes Middelburg en Veere met het tweede deel van het onderzoek. In deze fase wordt de inpassing bekeken van de wegen waar als gevolg van de aanleg van de nieuwe N57 minder verkeer komt. De invloed van de aanleg van de N57 op het bestaande wegennet is niet voor elk dorp even groot. Zo gaan in Sint Laurens minder auto's en vracht wagens passeren. De invloed voor Nieuw- en Sint Joosland en de Veerseweg in Middelburg is beperkt. Maar de nieuwe N57 heeft wel direct invloed op de woonomgeving. Informatieavonden Voor de inwoners van Nieuw- en Sint Joosland is er op 20 februari in het dorpshuis een informatieavond over dit project. Met name voor de bewo ners van de Veerdam, de Nieuw- landseweg en de Zaagmolendijk is dit van belang. De avond begint om 20.00 uur. Op de wijktafel Klarenbeek/ Veerse- poort van 22 februari wordt er infor matie over het Belvedereproject gegeven voor de bewoners van de Veerseweg en omgeving. Deze wijk tafel begint om 20.00 uur in de CSW aan de Gen. Eisenhowerlaan. Workshops De ontwerpers van Bosch Slabbers Landschapsarchitecten uit Middel burg zijn gevraagd de tweede fase uit te voeren. Het samen terugvinden van de dorpse schaal en het terug geven van ruimte aan het dorp is de belangrijkste uitdaging van dit pro ject. De ontwerpers doen dat niet alleen, maar samen met bewoners en belanghebbenden. Tijdens work shops kunnen zij de ontwerpers 'voe den' met ideeën en gedachten over de toekomstige inrichting. Per dorp of wijk worden twee workshops geor ganiseerd. De workshops voor Sint Laurens staan gepland voor 28 februari en 6 juni. Voor Nieuw- en Sint Joosland en de Veerseweg zijn de workshops op 1 maart en 7 juni. Inloopavonden Naast de workshops zijn er ook inloopavonden waar iedereen wel kom is. De inloopavond voor Sint Laurens staat gepland op 19 sep tember en voor Nieuw- en Sint Joosland en Veerseweg op 25 sep tember. Wilt u actief meepraten, -denken en - schetsen dan kunt u zich voor de workshops aanmelden op belvede- re@zeeland.nl of telefonisch (0118) 63 10 69. Per workshop zijn dertig plaatsen beschikbaar. Meer informatie over het Belvedere project, data van de workshops, excursies en overige informatiebij eenkomsten zijn te vinden op www.zeeland.nl Een stille liefde? Verras hem of haar tje. U vindt ze op middelburg.nl onder meer mooie Middelburgse afbeeldin- met een Middelburgs valentijnskaar- de knop e-cards. Daar staan nog gen die u als kaart kunt versturen. r Elke vakantieweek kun je in Mid delburg volop sporten. Voor de voorjaarsvakantie staan er weer leuke en uitdagende activiteiten op het programma. Deelnemen is gratis. De sportactiviteiten zijn verspreid over heel Middelburg. Ben je tussen de 6 en 14 jaar en heb je zin in een sportieve week? Kom dan langs. Maandag 19 februari: sjoelen in wijkcentrum Palet van 12.00 tot 14.00 uur. Aanmelden vanaf 11.45 uur. Dinsdag 20 februari: badminton nen in sporthal de Voorborch. Van 14.00 tot 15.00 uur voor jongeren van 6 tot en met 9 jaar en van 15.00 tot 16.00 voor jongeren van 10 tot en met 14 jaar. Woensdag 21 februari: tenissen op de banen aan de Kruitmolenlaan van 14.00 tot 16.00 uur. Donderdag 22 februari: breakdan ce in de gymzaal naast de Bever- burch in de Baarsjesstraat. Van 14.00 tot 15.00 uur voor 6 tot en met 9 jarigen en van 15.00 tot 16.00 uur voor de jeugd van 10 tot en met 14 jaar. Vrijdag 23 februari: skaten in de skatehal aan de Sportlaan. Jongeren van 6 tot en met 9 jaar kunnen terecht van 14.00 tot 15.00 uur en van 15.00 tot 16.00 uur is het voor 10 tot en met 14 jarigen. Meer weten? Neem dan kan contact op met Dennis Winne 67 56 76 of Patrick de Guchteneire 67 57 97. Zie je bovenstaande sporten niet zitten? Dan vind je het misschien wel leuk om aan de ZipZap-activiteiten mee te doen. ZipZap organiseert in deze vakantieweek voor jongeren tussen 4 en 12 jaar diverse-activiteiten op het gebied van sport, spel, handvaardig heid, koken/bakken, dans en bedrijfsbezoeken. Zo kan je onder andere striptekenen, paardrijden/verzorgen, stijldansen, meedoen aan een beautymiddag of nailart, maar ook naar de film gaan of een kaasboerderij bezoeken. Voor meer informatie over deze acti viteiten, voor data en tijden, kijk dan op www.zipzappas.nl Een kwart van de Middelburgse kastanjebomen draagt de ken merken van kastanjeziekte. Onderzoek door de landelijke werkgroep Aesculaap wijst uit dat een bacterie de veroorzaker van de ziekte is. Op het grondgebied van de gemeen te Middelburg zijn ruim duizend kastanjebomen geschouwd. Van alle bomen blijkt een kwart ken merken van de kastanjeziekte in zich te dragen. Zowel oude als recent geplante boompjes zijn aangetast. Wel lijken oude bomen wat minder kwetsbaar. De conditie van het over grote deel aangetaste bomen is redelijk tot goed te noemen. De bacterie uit de Pseudomonas syr- ingae groep is de veroorzaker. De precieze wijze waarop de bacterie in de boom terecht komt is nog niet bekend. Het is wel duidelijk dat beschadigingen of verwondingen van de paardenkastanjes een risico op besmetting met zich meebrengen. Voordat de ziekte beheerst en bestreden kan worden moet nog veel onderzoek worden gedaan. Aanpak In Middelburg wordt het volgende ondernomen om de kastanjeziekte tegen te gaan: Periodieke schouw van het kastan jebomenbestand. De gegevens wor den beschikbaar gesteld aan werk groep Aesculaap; Op basis van proef zijn op de Vismarkt en Bierkaai de stammen van de kastanjebomen behandeld met een kruidenmengsel dat bacte rie-infectie tegengaat; Op basis van proef nemen vrijwilli gers maatregelen om de Kastanje- mineermot tegen te gaan. Deze para siet benadeeld de vitaliteit van kastanjes waardoor deze vatbaarder zijn voor infecties; Ongeveer 75 jonge bomen zijn bemest om ze vitaler te maken; Bomen die verzwakken of afster ven door de kastanjeziekte worden gekapt. Aan de Bierkaai en Langevielebol- werk zijn vanwege de ziekte enkele bomen gekapt. Ook de monumentale kastanje op het Molenwater, bij de muziektent, volgt binnenkort. Zo ook de kastanje aan de Nieuw Oosterse- straat. Die boom heeft een extra klap gekregen door de storm van 18 janu ari. Aesculaap De landelijke werkgroep Aesculaap onderzoekt de kastanjeziekte om de oorzaak te achterhalen en een reme die vast te stellen. De naam Aesculaap is afgeleid van Aesculus wat kastanje betekent. Samen met andere gemeenten, volgt deze werk groep het ziekteproces en brengt de verspreiding ervan in kaart. Ook Middelburg levert gegevens aan de werkgroep Aesculaap. Meer informatie kunt u vinden op www.kastanjeziekte.wur.nl

de Faam | 2007 | | pagina 9