Obstipatie smaakvol en snel opgelost 4." 5f9 SHOPPING Center Cursus extra spannend met koffer Kinderachtige schrijfster? C19 Bestel Faam GEZOND BEKEKEN Wandelmarathon is al volgeboekt Kinderhulp zoekt zestig gastgezinnen SCHLECKER Vanish gif Kandoo Elvive duo Edet Soft 's-Gravenpolder, 's-Gravenstraat 47 - Middelburg, Gortstraat 60-62 - Oost-Souburg, Kanaalstraat 59 Inductiekookplaat Woensdag 14 februari 2007 - Pagina 3£- Anneke Wiltink is de schrijf ster van de kinderboeken Het gebarsten kompas uit 2005 en De verboden vallei (2006). "Toen ik negen jaar was, schreef ik verhaaltjes en die liet ik lezen aan mijn ouders en oma's. Op de middelbare school vond ik het kinderachtig en heb ik alles weggegooid. Voor mijn werk ging ik wetenschappe lijke dingen schrijven. Toen de jongste werd geboren, kon ik minder werken. Ik dacht: 'Als ik nu niet begin met schrijven van boeken, gebeurt het nooit.' Ik ben het gaan doen en toen is het hard gegaan", zegt ze. De schrijfcursus is extra span nend door de aanwezigheid van een oude koffer. Ook voor het interview sjouwt Wiltink die met zich mee. "In de koffer zitten dingen die de kinderen op ideeën brengen. Het is niet zo dat ik het verhaal voor ze invul. Ze zien een oude sleutel." "De kinderen fantaseren dan dat ze er een kast mee openen. Of zelfs de hele wereld! Verder een pistool, landkaart van een verzonnen land en een kompas met barst", laat ze weten. "En we geven ze ook schrijfwerk mee naar huis." (Advertorial) Obstipatie, een moeilijke stoelgang, is in ons land een typische volks kwaal. Ruim 10% van de bevolking heeft er regelmatig last van. In 2006 werden door artsen bijna 1,9 mil joen recepten voor laxantia voorge schreven. De oorzaak is niet altijd even duidelijk, maar vaak blijken verkeerde leefregels de boosdoe ner te zijn. Te denken valt dan aan te weinig drin ken, te weinig bewegen of een onvol doende vezelrijk dieet. Daarnaast gaan mensen bij aandrang vaak te laat naar het toilet. Obstipatie komt het meest voor bij kinderen en bij ouderen. Bij hen is de prikkel om tij dig te drinken minder sterk aanwezig. Mensen met de ziekte van Parkinson of suikerziekte hebben ook vaak last van obstipatie. Tenslotte kunnen sommige medicijnen eveneens een obstiperende werking hebben. Behandeling Milde obstipatie kan behandeld wor den met een vezelverrijkt dieet, meer vochtinname, een actievere levensstijl en eventueel fysiotherapie. Bij ernsti ger obstipatie worden laxeermidde len gebruikt. Vaak wordt dan lactulo se voorgeschreven, een zoete drank die soms kan leiden tot een opgebla zen gevoel, winderigheid en luie dar men. Tegenwoordig worden in toene mende mate ook modernere midde len gebruikt. Binnen deze nieuwe groep medicijnen zijn er twee soor ten: met toegevoegde zouten en zon der toegevoegde zouten. De smaak van de middelen met toegevoegde zouten wordt door sommige patiën ten als ronduit slecht ervaren. Dit kan er toe leiden dat men moeite heeft om het middel in te nemen. Tevens moeten patiënten die een zoutarm dieet volgen oppassen met het gebruik van sommige van deze mid delen. Verbetering Er is sinds enige tijd een laxeermiddel verkrijgbaar (Forlax) dat geen zouten bevat, maar wel de goede werking heeft van de modernere middelen. Het poeder, per 10 gram verpakt in een zakje, wordt in water opgelost en als drankje ingenomen. Dit zorgt ervoor dat er zóveel vocht wordt mee genomen in de darmen, dat de klach ten binnen een tot twee dagen duide lijk verbeteren. Het kent nauwelijks bij werkingen en wordt uitstekend ver dragen. Daarnaast is het suikervrij, dus ook diabetespatiënten kunnen het veilig gebruiken. Goede smaak Recent heeft in het VU Medisch Centrum te Amsterdam eén smaak- studie plaatsgevonden waarin dit middel werd vergeleken met een effectief, maar zout bevattend laxans. Honderd vrijwilligers proefden beide middelen en gaven achteraf hun beoordeling van de smaak. Van de deelnemers gaf 84% de voorkeur aan Forlax. De onderzoekers concludeer den dat om die reden verwacht mag worden dat Forlax meer en beter geaccepteerd wordt door patiënten en dat het daarom ook effectiever is bij lange termijn behandeling. Bij lang durig gebruik worden laxantia veela'-. door huisartsen en specialisten voor geschreven. Er zijn ook mogelijkhe den om obstipatie te behandelen bij kinderen vanaf zes maanden. Vraag uw huisarts als u meer wilt weten. Schrijvers i verhaal... De kinderen die meedoen aan de schrijfcursus bij boekhandel De Drukkery, krijgen les van een echte kinderboekenschrijfster en illustrator. "Van tevoren willen ze al schrijven. De cursus helpt de kinderen er goed bij", weet schrijfster Anneke Wiltink (links). Voor het maken van tekeningen leert Lucy de Graaf de jeugdige auteurs de kneepjes van het vak. foto: jaap woiterseek GOES - Het duurt nog 234 da gen voordat de Wandelmara thon op 7 oktober van start gaat. Maar inmiddels is het aantal voorinschrijvingen zo voorspoedig verlopen, dat de organisatie de inschrijving heeft gesloten. Aanvankelijk stond het maximum aantal deelnemers op 1.750. Vorige week werd besloten dat te verhogen naar tweeduizend, maar afgelopen vrijdag al werd ook dat aantal behaald.' GOES - Vrijwilligers van Eu ropa Kinderhulp zijn dit jaar extra vroeg gestart met het j werven van gastouders. Van de tweeduizend kansarme kinderen die elk jaar drie weken op zomervakantie komen bij een gastgezin, komen er ongeveer hon ig derdvijftig in Zeeland te- recht. Europa kinderhulp vraagt G gezinnen met of zonder kinderen, opa's en oma's W en alleenstaande met of zonder kinderen te reage ren. Iedereen kan gastou der zijn. Kinderen die het moeilijk hebben kunnen hierdoor een geweldige va kantie beleven. De kinderen komen uit kansarme gebie den en achterstandwijken in Engeland,'Duitsland, Frank rijk en Bosnië maar ook uit Nederlandse kindertehuizen. Een vakantie kan net dat steuntje in de mg zijn dat de ze kinderen zo hard nodig hebben. Voor de exacte data of meer informatie: www.eu- ropakinderhulp.nl of 0118- 627974. DOOR MARCEL VAN DER VOORT MIDDELBURG - "Kinderen heb ben zoveel fantasie. Dat is genie ten. Alles kan en alles mag. Dat heb je nodig om een goed verhaal te maken", zegt kinderboeken schrijver Anneke Wiltink. Samen met illustrator Lucy de Graaf geeft ze een schrijfcursus voor kinderen bij boekhandel De Drukkery in Middelburg. Zaterdag 3 maart begint de nieu we cursus voor kinderen vanaf t acht jaar. Er zijn drie onderde-J len. Hoe kom je op een idee? j Werken aan het hoofdpersoon j en die goed leren kennen èn j tenslotte het verhaal optimaal afmaken. "Het hoofdpersoon wil iets, dus komen er obsta-1 kels. Het moet niet gelijk luk ken, want dan is het verhaal snel uit en saai", verklapt De Graaf het geheim van het perfecte boek. De kinderen krijgen hulp. "Ik gebruik een koffer, een set kaarten en ze nemen hun lievelingsboek mee. Lucy en ik nemen elk een groepje kinderen. De helft is met tekenin gen bezig, de andere met de ver haallijn. Er zijn zelden dubbelta lenten. Dus het ene kind kan be ter vanuit een illustratie het ver haal opbouwen en de ander met het schrijven van een tekst", al dus de kinderboekenschrijfster. Er zijn zes lessen. De Graaf: "Uit eindelijk is de afsluiting een groot voorleesfeest. Met familieleden en vriendjes. We hebben bewust niet voor een wedstrijd gekozen. En ze nemen een losbladig boek werk mee naar huis." Opgeven kan via: awiltink@zeelandnet.nl of bij De Drukkery. .mi/n diverse soortei]____^S— r^VoorSeel" ^erpaUunw^E at'gy AKW»? Vochtig toiletpapier Box navul Shampoo of Conditioner Toiletpapier 16 rol Duoverpakking 2x 250 ml diverse soorten perltr: 10.38 eenvoudig Ultieke inhet Service )g i0KEjin Europal bestel via Internet: www.SCHLECKER.com bestel via teletoon: 0900 7777444 0.20 p/min) SCHLECKER brengt het i naar uw huisadres naar uw SCHLECKER filiaal v of naar een ander gewenst adres Makkelijker kan het niet: Natuurlijk betaalt u O.- Euro* verzendkosten minimaal bestelbedrag slechts 15.- De snelste en gemakkelijkste aard voor het koken 90% werkingsgraad, 50% energie besparing, 30% sneller koken, en hij is mobiel zodat u hem overal kunt gebruiken. Met een hoogwaardig zwarte kunststof behuizing met LED-display, 10 temperatuurs- en vermogen standen, tijdschakelaar van 180 minuten, memory-functie en overhittingsbescherming. Afm. ca. 35 x 30 x 6 cm. Vermogen: 2000 Watt Advertentie geldig vanaf 07.02.2007 t/m 20.02.2007 zolang de voorraad strekt. Prijswijzigingen voorbehouden. Best.Nr.: 410624

de Faam | 2007 | | pagina 37