Geef van tijd tot tijd een polder op aan het water Een wonder dat in 14,5 jaar er nog nooit een ramp is gebeurd Ik krijg warme gevoelens van het Zeeuwse land rifJIVffira??7STÏTlDe FaamWoensdag 7 februari 2007 - Pagina 15 Zou ik nooit Zeeuw kunnen zijn? door dennis rosbergen Piep, piep.piep, piep. Het is een sms-je van Karla Peijs. Of hij een goed restaurant in Zeeland weet. Commissaris van de Koningin Wim van Gelder verontschuldigt zich voor de onderbreking. "Dit is natuurlijk heel belangrijk", lacht hij. Het was ook één van zijn adviezen aan opvolgster Peijs. 'Geniet met volle teugen van wat culinair Zeeland te bieden heeft.' Even later kan het interview dan toch beginnen. Of Van Gelder drie weken voor zijn afscheid wil reageren op negen stellingen. Hij knikt "Kom maar op." Iemand is pas een Zeeuw als hij in Zeeland geboren is. "Annie M.G. Schmidt. Is toeval lig in Zeeland geboren. Ze heeft er van alles aan gedaan om uit Zeeland te vertrekken, heeft le lijk gedaan over Zeeland. En toch is ze geannexeerd als Zeeuw en gekozen tot Zeeuw van de eeuw. Enige masochis me zit blijkbaar wel in de volks aard van de Zeeuw. Terwijl er veel mensen zijn die hier niet geboren zijn, maar die zo veel voor de provincie gedaan heb ben. Dan zou ik nooit Zeeuw kunnen zijn? Ik voel me wel Zeeuw. Ik krijg warme gevoe lens van het Zeeuwse land schap en culturele activiteiten als het fantastische Zeeland Na zomer Festival." Zeeuwen leven te veel op hun ei gen eiland. "Ik verbaas me over het woord 'overkant'. Ik heb dat woord nooit in mijn vocabulaire toe gestaan. Vlamingen weten Mid den-Zeeland zelfs beter te ont dekken dan Zeeuws-Vlamin gen. Het is historisch verklaar baar dat dit soort gevoelens nog steeds naijlen. Maar het blijft vreemd dat er Walchernaren zijn die maar één keer per jaar in Middelburg komen. Ik hoop dat die mentaliteit over één tot twee generaties verdwenen is." De zeespiegel stijgt sneller dan gedacht. Het wordt onbetaal baar om het water buiten te houden. Over dertig jaar moe ten we de provincie dan ook evacueren en vol laten lopen. "Weet je wat merkwaardig is. Iedereen heeft het over zee spiegelstijging, maar bijna nie mand over bodemdaling. De grond klinkt nog steeds in, we zakken. Interessant is om eens naar het Verdronken Land van Saeftinghe te kijken. Dat lag eeuwen geleden onder de wa terspiegel. Toen is het onder water gezet, en nu ligt het vier meter boven NAP. Zeeland zou de natuur meer zijn gang moe ten laten gaan. Geef van tijd tot tijd een polder op aan het water en je zult zien dat het land zich zelf weer ophoogt. Vervolgens kun je het weer droogleggen. Als we dijken blijven leggen, blijven we zakken. We zijn te vaak tegen de zee aan het vech ten in plaats van de zee als bondgenoot te zien en de zee zelf zorg te laten dragen voor de verdediging. Als we in beton- verdediging blijven denken, dan wordt het op den duur in derdaad te duur. Dertig jaar? Nee. Maak er driehonderd jaar van. Het zou niet ondenkbaar zijn als Zeeland dan niet meer bestaat." Zeeland is na Rotterdam-Rijn mond het meest risicovolle ge bied in Nederland. Binnen tien jaar krijgt Zeeland te maken met een grote ramp. "Ik vind het een wonder dat in de 14,5 jaar dat ik hier commis saris ben er nog nooit een ramp is gebeurd. Terwijl in dezelfde periode in Noord-Holland ze ven rampen zijn geweest. Ik noem een Bijlmerramp, een Volendambrand. Het is niet zo dat we het in Zeeland beter voor mekaar hebben. Het is toeval. We zijn een paar keer aan ramp ontsnapt, met bots ingen op de Westerschelde. En over de dijken maak ik me ook wel eens zorgen. Veel dijken zijn gebouwd op eeuwenoude dijken. Hoe het onderin die dij ken is, dat weten we niet. Of we klaar zijn voor een ramp? Op het gebied van rampenbestrij ding is in Zeeland veel verbe terd. Alleen de hulpverlening op de mens gericht kan nog veel beter. Op dat gebied zijn we er nog niet klaar voor." Zeeland heeft een rijk zeevaar dersverleden, bovendien is het één van de kleinste provincies van Nederland. Daarom moe ten de nieuwe gemeenten Bo naire, Saba en Sint-Eustatius bij de provincie Zeeland gevoegd worden. "Dit jaar worden we door Flevo land voorbijgestreefd en is Zee land de kleinste provincie. We hebben bovendien een binding met de Antillen. Dat vinden ze daar zelf ook. Zo is de gevol machtigde minister van de An tillen elk jaar op de Oesterpar tijen aanwezig. De eilanden zijn dan ook van harte welkom." Als België het autovignet door zet, dan zou Nederland tol moe ten heffen op schepen naar Ant werpen. "Het vignet is iets te abrupt ge boren. Het past niet in onze toenadering Nederland-Vlaan- deren. Aan de andere kant zijn de reacties wel erg overtrokken. De stereotype vooroordelen die in ingezonden brieven in de media voorbijkomen, dan denk ik wel eens: jee, jee, jee, jon gens. En Nederland sleept Ant werpen er altijd bij als we weer even de pest aan elkaar hebben. Nee, we moeten de vriend schap in ere houden. En waar gaat het nu over? Als je een dag je naai- Antwerpen gaat, kost het je een paar euro. Niet meer dan wat parkeergeld." Van Den Haag naar Middel burg: Karla Peijs krijgt een cul tuurshock. "Nee... ze is al zo vaak in Zee land. Ze zal het wel met heel wat minder medewerkers moe ten doen. Ik ben zeer enthou siast over de keuze voor Peijs. Haar economische achter grond, haar oriëntatie op Euro pa. Het is een uiterst enthou siaste vrouw die goed voor Zee land is. Of ik een tip voor haar heb? Ga veel op bezoek. Ga op pad. En... geniet van al het mooie dat Zeeland te bieden heeft." 14,5 jaar Commissaris van de Koningineigenlijk had ik meer willen bereiken. "Er zijn twee terreinen die ik 'jammer' achterlaat. Europa en water. Als ik zie hoeveel Zeeuw se bedrijven zaken doen met Europa, dan zie ik daar weinig van terug in de houding rich ting Europa. Daar heb ik niets aan kunnen veranderen. En tja... water, je zou het mijn grootste frustratie kunnen noe men. Tegen nieuwe projecten en ideeën is zo veel wantrou wen. Maar we moeten het wa ter toch echt als een bondge noot gaan zien. Ik had daar meer begrip voor willen ont wikkelen, maar dat is niet ge lukt." De Abdij in Middelburg is het mooiste plekje van Zeeland, het Sloegebied het lelijkste. De Abdij is absoluut het mooi ste provinciehuis van Neder land. De historie is ook zo inte ressant. Dus ja, de Abdij is het mooiste plekje voor mij. Als er leden van het kabinet naai' Zee land komen, dan neem ik ze mee naar Fort Rammekens. Vanaf een prachtig monument zie je de natuur, de prachtige Westerschelde, de meest fan tastische wolkenluchten die zelfs Van Ruysdael niet kon schilderen. Je ziet er het indus triegebied met pluimen witte stoomwolken. En in de verte zie je de Lange Jan. Dan zeg ik: 'Dit is nu Zeeland. Waar natuur, landbouw en industrie samen iets moois vormen.' Het is zeker ook mijn Zeeland. Ik ga voorlo pig nog niet weg." Nog drie weken en dan neemt Karla Peijs het stokje over van de Zeeuwse Commissaris van de Koningin Wim van Gelder. "Of ik een tip voor haar heb? Ga veel op bezoek. Ga op pad. En.geniet van al het mooie dat Zeeland te bieden heeft." foto: jaap wolterbeek

de Faam | 2007 | | pagina 15