www.groenrijk.nl GroenRijk wenst u een fantastisch nieuwjaar toe met veel geluk en gezondheid iUWl"-";i'IT^TiilDe Faam Jonge boefjes krijgen tweede kans met excuus,. Acties Samen Veranderingen op de Zeeuwse buis Postzegels voor dieren en natuur Goes Nieuwe Rijksweg 2d 01 13-223359 Middelburg Mortiereboulevard 2 0118-470400 Woensdag 27 december 2006 - Pagina 6 Halt aan vandalen! door ine bloemen MIDDELBURG - De rotjes knallen weer en dus zie je bureau Halt weer in het nieuws verschijnen. De meeste mensen kennen Halt als de organisatie die werk straffen regelt voor jonge ren. Maar hoe werkt dat nu precies? Afdoening heet zo'n werkstraf officieel. Een jongere die een strafbaar feit heeft gepleegd, maar nog geen strafblad heeft, kan voor een alternatieve werk straf kiezen. Het voordeel hier van is dat hij of zij dan geen straf blad zal krijgen. Zo'n straf is altijd gerelateerd aan wat er 'misdaan' is. Vaste onderdelen zijn het aan bieden van excuses, het betalen van de schade en een taak van mimimaal twee uur en maxi maal twintig uur. Ook worden er gesprekken met de ouders ge voerd en wordt een contract op gesteld. Ruim veertig procent van de door de politie aange houden jongeren gaan naar Halt voor de afdoening. Halt is er voor de jeugd tussen twaalf en acht tien jaar. De boefjes jonger dan twaalf, gaan naar Stop. Dan heet de straf een 'reactie'. De essentie is echter dezelfde. Frank Witkam is ad-interim di recteur bij Halt. "Halt en Stop zijn een maatschappelijke reac tie op strafbaar gedrag. Het doel is te voorkomen dat deze jonge ren een criminele carrière ont- Afgelopen weken hebben Halt-medewerkers in een groot aantal plaatsen in Zee land de jaarlijkse vuurwerk campagne gehouden. Sa men met brandweer en poli tie komen de leerlingen van de basisscholen naar de brandweerkazerne. Het be zoek is vooral een actieve be zigheid. In een uur tijd wor den vier situaties gespeeld, gericht op het goed afsteken van vuurwerk. Bijvoorbeeld in 'ren je rotje' zijn in plastic buizen rotjes gemaakt van verschillende lengte. Na het aansteken volgt een knal en zo wordt het belang van de juiste lengte van een lont uit gelegd. Exp(l)ositie is een ex positie met vragen. Ook wordt een film vertoond, waarin een vuurwerkslacht offer zijn verhaal vertelt. wikkelen. Per jaar komen er ruim zeshonderd jongeren, waarvan 45 nog geen twaalf jaar oud zijn. We voeren de Halt-afdoening en Stop-reactie uit onder verant woordelijkheid van het Open baar Ministerie en werken hier bij nauw samen met politie, Jus titie en jeugdhulpverlening." Maai- eigenlijk moet je er al eer der bij zijn. Daarom heeft Halt ook preventieprogramma's ont worpen, die op zowel basison Jongeren die een bushokje vernielen en in de kraag worden gevat, krijgen straf via Halt. Het voor deel is dat ze dan geen strafblad opbouwen en dus een tweede kans krijgen, foto: ine bloemen derwijs als voortgezet onderwijs worden aangeboden. Leenke Rentmeester, Halt-medewerker: "De afgelopen maanden hebben we in de derde klassen van het VO het thema 'Ben je nou hele maal bezopen' uitgevoerd. De naam zegt het al, dat gaat over alcohol en geestverruimende middelen. Eric Holm, bekend van Omroep Zeeland, is begelei der. Aan de hand van stellingen, filmfragmenten, liedjes en tek sten worden de gevolgen van overmatig gebruik besproken." In het basisonderwijs biedt Halt aan groep acht programma's aan met de nadruk op het ma ken van eigen keuzes. "Vooral de groepsdruk is op die leeftijd een groot probleem. Kinderen doen mee omdat ze bang zijn er niet meer bij te horen. De program ma's die we aanbieden zijn we tenschappelijk getest. We weten dus dat het effect heeft." Halt Zeeland werkt in de ge hele Oosterschelde-regio en op Walcheren. Gemeenten kunnen ook vragen om een specifiek probleem op te pakken. In die gevallen wordt sa menwerking met meerdere partijen gezocht. MIDDELBURG - Kabelex ploitant Delta past op advies van de Zeeuwse Program maraad het televisiepakket op de kabel aan. Dit om een flinke tariefsverhoging van het maandtarief voor het analoge zenderpakket te voorkomen. Om de prijs gelijk te houden verdwijnen Arte, BBC World, WDR Femsehen en RTBF La Une per 2 januari van de analoge kabel. Bovendien wordt het mo zaïekkanaal omgetoverd tot een etalagekanaal, waarop onbekende televisiepro gramma's kunnen worden getoond. Het analoge pakket bevat vanaf 2 januari 36 televisie zenders. De programma's die verdwijnen kunnen wel ontvangen worden door huishoudens met het digita le standaardpakket van Del ta. MIDDELBURG - Het regio team Zeeland van het We reld Natuurfonds (WNF) za melt gebruikte postzegels in om met de opbrengst hier van meer aan natuurbe scherming te kunnen doen. Sinds twee jaar worden door vrijwilligers van het WNF de zegels vergaard en door ver kocht aan postzegelopko pers. Inmiddels is de op brengst opgelopen' tot ruim duizend euro. Met dit geld zijn onder meer de Bomeo-actie en de actie 'Kies voor een levende zee' ondersteund. Informatie: 06-40990777. KERSTOPRUIMING! keisstsDullen GioeKRik

de Faam | 2006 | | pagina 6