Twee jeugdige mantelzorgers: Melissa en Eva Joan van Dijk: Geen gemorrel aan een goede organisatie Reacties dag van de Mantelzorg Bij mantelzorgers denken we aan ouderen. Dat is niet altijd zo. Kinderen kunnen bij voorbeeld voor hun zieke ouders zorgen. Melissa en Eva doen dit voor hun jongere broer Bruce. Bruce is het derde kind van de familie Mott. Hij werd acht weken te vroeg gebo ren. Bruce kreeg bij de geboorte een her senbloeding met als gevolg: spastische diplegie. Dat houdt in dat Bruce zijn benen niet goed kan gebruiken. Ook zijn armen zijn aangedaan waardoor zijn fijne motoriek niet goed is. Bruce is nu 12 jaar. Hij heeft al drie grote operaties ondergaan in het VU in Amsterdam. Zo onderging hij in 2000 een SDR rugoperatie. Dit was ter verminde ring van de spasticiteit in zijn benen. In 2003 en 2005 is hij aan beide benen geope reerd. Hij is nog niet volgroeid en dat kan betekenen dat er nog meerdere medische ingrepen nodig zijn. Bruce heeft zich niet alleen gesteund gevoeld door zijn vader en moeder maar ook door zijn zusjes Melissa en Eva. Dat is altijd zo geweest. Bruce kon als baby alleen maar tijgeren; zich op zijn armen voortbewegen. Beide zusjes hebben hem leren kruipen. Dat bete kende: veel voordoen. Zo, is het ook met spalken en het zelf spalken aandoen. Vaak hebben ze Bruce opgetild en over grotere afstanden op de rug meegenomen. Alles was altijd een vanzelfsprekendheid. Bruce hoorde er gewoon bij. Melissa en Eva zijn opgegroeid tussen de. looprekjes, spalken, rolstoelen en een sta- tafel. Verbouwingen voor aanpassingen waren aan de orde van de dag. Een erker aan het huis, twee grote koekoeks op het dak, een aparte berging voor de spullen van Bruce. Heel'wat keren zijn zij in het eigen huis verhuisd om ruimte te maken voor Bruce. Melissa (15) en Eva (13) zaten bij hun broer op de Christelijke basisschool De Bergpadschool, de school pal naast hun huis. Zij kwamen op voor Bruce als hij met zijn looprek werd omgeduwd of iemand anders er met zijn knikkers vandoor ging. Eva had altijd de neiging hem te bescher men. Eva zit nu op het Goese Lyceum op de tweetalige VWO. Het merendeel van de lessen is in het Engels. Met een Engelse vader is dat niet zo moeilijk. Melissa zit in HAVO 4 in Middelburg. Zwemmen, paardrijden en dansen zijn haar hobby's. Waar mogelijk neemt ze Bruce mee. Als ze gaat paardrijden.dan verzorgt Bruce het paard samen met haar. Een paard lekker roskammen, daar draait Bruce zijn hand niet voor om. Of Melissa en Bruce kiezen de vrijheid door te gaan fietsen op de duofiets. Bruce voor op, Melissa daarachter. Eva op haar fiets ernaast. Alle drie een helm op. Het is een vertrouwd beeld op de fietspaden rond Grijpskerke. Moeder Jenny, die in het dagelijks leven teamleider van de psychogeriatrische dag behandeling in Koudekerke is, vertelt over de strijd tegen de bureaucratie. Indicatiecommissies liepen de deur plat in Grijpskerke. Zo liet bijvoorbeeld het Persoonsgebonden Budget niet toe dat Bruce in aanmerking kwam voor onder steunende begeleiding bij het paardrijden. Daar moet je ook geestelijk gehandicapt voor zijn, luidde het harde oordeel. Bruce was te goed. Al die jaren was het een wir war van regels en dat zal niet snel verande ren ondaTiks steun van BOSK, de patiënten vereniging voor ouders van motorisch gehandicapten en MEE-Zeeland die onder steuning geeft voor mensen met een beperking. Pretpark Het is niet altijd zwaar, zegt Melissa. Bij pretparken hoef je nooit lang te wachten. Als voorbeeld noemt ze Disneyland waar grote rijen stonden. Als familie met een gehandicapt kind had den ze voorrang. In de Efteling mocht vroe ger maar één begeleider mee. Gelukkig zijn de regels daar nu ook wat soepeler. Een andere mooie herinnering is het diplo ma zwemmen. Melissa en Eva zwommen af voor het C-diploma. Bruce haalde tegelij kertijd zijn A. Bruce had een hele baan voor zichzelf terwijl het bij zijn zusjes drin gen was. Dat was lachen in het Poelendaelebad in Middelburg. Elke zaterdag was het zwembad in Vlissingen destijds om 06.45 uur open voor gehandicapten zwemmen, dan moest je voor dag en dauw opstaan. Door dit vroe ge tijdstip schoot het zwemmen er voor Bruce een aantal jaren bij in. Bruce houdt van sporten. Hij is een echte Feyenoord-fan. Hij traint vaak achter het huis met de bal. Uren is hij ermee bezig. Waar het voor de één een vloeiende, bijna automatische beweging is, moet Bruce er alle moeite voor doen zijn voet goed achter de bal te krijgen. Dat is inspannend, al zijn aandacht is nodig om niet uit balans te raken. Eva en Bruce hebben een geliefd spelletje: penalty's schieten. Als Bruce keeper is dan zit hij op zijn knieën. Als hij een bal tegenhoudt dan verdient hij twee punten tegen Eva één. Bruce en Eva hebben eigen spelregels opgesteld. Zomers op het strand wordt het spelletje herhaald. Bruce durft dan meer, hij is niet bang te val len in het mulle zand. Tegelijkertijd beseft hij ook vaak dat hij nooit in een echt voetbalelftal kan spelen. Dat maakt hem soms verdrietig. Waar zijn zusjes optreden, daar is hij ook van de partij. Binnenkort is er een uitvoe ring in de Middelburgse schouwburg van balletschool Dazzle. Na afloop sjeest Bruce dan als vast ritueel, geduwd door een van zusjes, in zijn rolstoel over het toneel. Het verhaal roept herinneringen op aan Indoor Zeeland. Bruce reed in de piste .op de rug van een paard met een trotse fami lie op de tribune. Een foto in de Grijpskerkse woonkamer getuigt van dit moment. Er zijn veel mooie maar ook moeilijke momenten. Melissa en Eva waren en zijn er altijd voor hun broer. Ze ervaren deze hulp als een vanzelfsprekendheid. Ze hebben hun kleine broer de wereld mee ingenomen. Als Bruce over een aantal jaren zelfstandig woont met de mogelijkheid van zorg op de achtergrond, dan zal hij ongetwijfeld nieuwsgierig blijven naar de wereld rond zich heen. Melissa en Eva hebben met hun werk als mantelzorger hiervoor de basis gelegd. Joan van Dijk is voorzitter van de Vrijwillige Thuiszorg Walcheren (VTW). Die functie vervult ze sinds 2000. Als wethouder en raadslid speelde zij jarenlang een belangrij ke rol in de Middelburgse politiek. Haar bestuurlijke ervaring zal haar als voorzitter van de VTW in de komende tijd goed van pas komen. Om dat duidelijk te maken moeten we iets vertellen over de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO), die 1 januari a.s, in werking treedt. Die wet zegt het nodige over huishoude lijke verzorging en over hoe burgers daar bij ondersteund kunnen worden. Tot nu was dat geregeld in de Algemene Wet Bijzondere Ziektenkosten. Nu wordt dit overgeheveld naar de WMO. De praktische uitwerking van die overheveling houdt in dat vanaf 2007 niet meer het Zorgkantoor, maar gemeenten verantwoordelijk zijn voor de vergoeding van huishoudelijke ver zorging. Het is niet de enige taak die de nieuwe wet aan gemeenten oplegt. Zij krijgen ook al$ opdracht de financiering van een organisatie als die van de Vrijwillige Thuiszorg Walcheren voor hun rekening te nemen. Voor de VTW zal dat een grote verandering betekenen: was de organisatie tot nu toe aangewezen op financiering door het Zorgkantoor, op 1 januari 2008 zal ze afhankelijk worden van de gemeenten. Voor de VTW zijn dat er drie: Middelburg, Veere en Vlissingen. Er is dus weliswaar een uitstel van één jaar, maar Joan van Dijk ziet de bui al hangen. "Onze organisatie afhankelijk maken van drie gemeenten, in financieel, maar ook in organisatorisch opzicht, maakt niet alleen ons voortbestaan onzeker, maar zou ook een grote aanslag kunnen betekenen op de kwaliteit die de VTW in de loop der jaren heeft opgebouwd." Ze legt uit: In de 12 jaar dat onze organi satie nu bestaat - zolang is het al weer geleden dat de Nederlandse patiënten Vereniging, De Zonnebloem, Het Rode Kruis en Humanitas besloten op Walcheren hun krachten te bundelen - is heel veel expertise opgebouwd. Een hecht team van 6 regiocoördinatoren en 220 vrijwilligers zorgt ervoor dat op heel Walcheren in de meest uiteenlopende situaties hulp kan worden geboden. Om een paar voorbeel den te noemen: vrijwilligers brengen vriendschapsbezoeken aan mensen. Doen met hen of voor hen boodschappen. Ondersteunen mensen met een handicap, staan dementerenden bij en ontlasten mantelzorgers door hun taak tijdelijk over te nemen." Geld terug verdienen Mantelzorgers, het woord is gevallen, de WMO noemt ze nadrukkelijk. Zij namen vrijwillig op zich te zorgen voor een buurvrouw, een buurman of voor hun geliefde. Zo althans kan het lijken. In werkelijkheid kozen zij niet voor hun rol, maar voelden ze zich moreel tot hulpverle ning verplicht. De Wet Maatschappelijke Ondersteuning erkent dat en bepaalt dat zij op hun beurt hulp, ondersteuning die nen te krijgen. Joan van Dijk: "Voor al die vormen van hulpverlening zorgen onze vrijwilligers. En ze doen dat niet onvoorbe reid en niet zonder begeleiding. Voor die voorbereiding en begeleiding dragen de regiocoördinatoren verantwoordelijkheid. Ze organiseren scholing voor de vrijwilli gers, bieden hun gelegenheid over hun werk te praten of vangen hen op wanneer het vrijwilligerswerk te zwaar dreigt te worden. Dat alles vroeg in de afgelopen jaren veel tijd en ook het nodige geld, maar heeft ook veel opgeleverd. Als je ziet dat mensen dankzij onze organi satie langer zelfstandig konden blijven wonen, dat professionele hulp soms achter wege kon blijven, dan mag je stellen: Er is ook geld terug verdiend!" Het roept de vraag op of de Vrijwillige Thuiszorg dan geen concurrent is van de professionele Thuiszorg. Joan van Dijk: "Absoluut niet, we werken goed samen, vullen elkaar aan. Waar mogelijk doet de professionele zorg een beroep op ons. Daarom zal ik mij ervoor inzetten dat de Vrijwillige Thuiszorg Walcheren kan blijven werken zoals ze dat nu doet. Natuurlijk, gemeenten die ons financieren mogen kritisch kijken naar dat werk. Ik ben er mij ook zeer van bewust dat ze bij de uitvoering van het WMO-beleid reke ning moeten houden met vele belangen groepen, dat ze afwegingen moeten maken als het om de verdeling van gelden gaat. Maar ik houd ook vol: Morrel niet aan organisaties als je daarmee het risico loopt de kwaliteit van hun werk ernstig te schaden." Joan van Dijk weet zich bij haar inzet gesteund door goede bestuursleden. Met haar hebben die de vaste overtuiging dat de Vrijwillige Thuiszorg Walcheren heeft bewezen van grote waarde te zijn voor de Walcherse bevolking. "Ga daarom niet beknibbelen op onze organisatie", zegt een strijdbare voorzitter. Groot was de verrassing dat er een pakketje werd bezorgd op de dag van de Mantelzorg. Helaas was ik net even niet thuis en was het pakketje bij de buren afge geven. Ja, een blijk van waardering doet je goed. Mantelzorg wordt, denk ik, wel eens onderschat en daarom is het extra fijn dat er op deze manier aandacht aan wordt geschonken. Hartelijk dank voor de verrassing die van daag bij mij werd bezorgd. Het is een reu- zenopsteker als je bemerkt dat je door twee mensen bent voorgedragen. Dank aan u en aan alle vrijwilligers die dit mogelijk maak ten. Hartelijk dank voor het cadeautje op de dag van de Mantelzorg. Ik had er wel iets over gelezen. Toen de bel ging vergat ik de goede gever binnen te vragen, waar ik later veel spijt van had. Ik was met het presentje zo blij, dat ik even moest huilen. Ik dacht een oudere mantelzorger aan te treffen bij het afgeven van mijn pakketje. Wie schetst mijn verbazing dat een punker met piercing en oorring de deur opendeed. Hij bleek voor iemand te zorgen. Daar keek ik van op. Leerling CS1/I/ Middelburg Ik werd binnen uitgenodigd. Kreeg een limonade en hoorde verhalen,over hoe men elkaar hielp. Dat heeft indruk op me gemaakt. Leerling CSW Middelburg Ik wil u bedanken voor het presentje dat ik kreeg aangeboden op de dag van de Mantelzorg. Het doet goed als er iemand aan je denkt. Hartelijk voor het presentje. Op het ogen blik ben ik geen mantelzorger omdat mijn schoonvader in september gestorven is. Ik doe nog wel vrijwilligerswerk maar dat is anders dan mantelzorg. Ik was daarom zeer verrast met het presentje. Nogmaals dank. ^11

de Faam | 2006 | | pagina 39