Wethouder Albert de Vries en de WMO Het verschil Vrijwillige Thuiszorg Walcheren Eerste in Zeeland Steunpunt Mantelzorg Tel. 0118-553530, Mobiel 06-46422868 E-mail: regiowalcheren@vrijwilligethuiszorgzeeland.nl Internet: www.vrijwiIligethuiszorgzeeland.nl De medewerkers en vrijwilligers van de Vrijwillige Thuiszorg Walcheren wensen u een voorspoedig en gezond 2007. Ook komend jaar kunt u op ons rekenen. Met de inzet van vrijwilligers en de steun aan mantelzorgers zijn wij er voor de bewoners van Walcheren. Is vrijwilligerswerk iets voor u? Loopt u al een tijd rond met het plan iets nuttigs te doen? Interesse? Bel voor informatie: telefoon 0118-553530 of mobiel 06-46422868. belangrijker. Vrijwilligers zorgen ervoor dat mantelzorgers eens een dag vrij kun nen zijn. Ik kan me ook voorstellen dat iemand die al jaren zijn partner verzorgt er eens 14 dagen uit wil, op vakantie. De inzet van professionele zorg en vrijwilligers moet dit opvangen. Ik denk dat door de toenemende vergrijzing er steeds meer een beroep wordt gedaan op vrijwilligers en mantelzorgers, mannen zowel als vrou wen." Regie over het eigen leven Albert de Vries vervolgt: "De WMO beperkt zich niet alleen tot de huishoude lijke hulp, maar gaat verder. De WMO financiert, als dat nodig is, de leefbaarheid van wijken. Het preventief jeugdbeleid (moeten er trapveldjes, skatebanen of jeugdhonks komen?). De WMO zet zich in voor het sterker maken van mensen met een beperking. Zij financiert voorzieningen voor mensen met een beperking. Denk ook aan maatschappelijke opvang bij huiselijk geweld. Of: aandacht voor openbare geestelijke gezondheidszorg en verslavingsbeleid. En uiteraard de mantelzorgers. Middelburg heeft ervoor gekozen de gemeente op te delen in woonservicezo- nes. De leefbaarheid in de wijk speelt daar bij een belangrijke rol. De uitdaging is die leefbaarheid te vergroten. Mensen moeten zich verbonden voelen met hun directe omgeving, moeten er trots op zijn. Punten als ontspanning, ontmoeting en ontplooiing zijn daarbij belangrijk. De WMO schept voorwaarden om de regie van het eigen leven zoveel mogelijk in eigen hand te houden door zo lang mogelijk in die omgeving te blijven. Het eerste jaar verandert er voor individu ele voorzieningen weinig .We praten met de onlangs geïnstalleerde Adviesraad WMO waarin de Seniorenraad Middelburg, de werkgroep Gehandicapten Walcheren en de Huurgroep Middelburg participeren. Er zal bijgestuurd worden, de maatschappij waarin wij leven verandert ook. Mantelzorgers en vrijwilligers en de onder steuning van deze groepen zullen van wezenlijk belang zijn en blijven. Temeer daar de Wet Maatschappelijke Onder-steuning (WMO) er gericht op is dat iedereen zo lang mogelijk zelfstandig in zijn of haar vertrouwde omgeving kan blij ven wonen. Daar is support voor nodig, ledereen moet eraan meedoen om dit te realiseren. De WMO biedt hiervoor de mogelijkheden en schept nieuwe kansen." Eind november organiseerde de Stichting Seniorenraad Middelburg bijeenkomsten waar de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) centraal stond. Dat betekende een uitverkochte schouwburg en een overvol wijkcentrum Het Palet in Middelburg-Zuid. De WMO roept vragen op als: "Gaat ons dat aan? Wat verandert er dan? Krijgen we er in 2007 al mee te maken?" Vragen die ook de groep senioren bezighoudt. Senioren die door het toenemende aantal de grijze kracht van deze samenleving zijn. Alleen Middelburg telt al 14.000 senioren. Reden voor de Seniorenraad om wethou der Albert de Vries het onderwerp "De WMO in Middelburg" te laten behandelen. Wij beperken ons hier tot de mantelzorg en de vrijwillige thuiszorg. Albert de Vries, wethouder Wonen, Zorg Welzijn: "De WMO appelleert eraan dat iedereen mee kan doen. Dat is het motto. Dat mensen méér voor elkaar gaan zorgen. De WMO regelt vanaf 1 januari a.s. de hulp in de huishouding. Daartoe heeft de gemeente een contract afgesloten met 12 zorgaanbieders. In de praktijk blijkt dat mensen die huishoudelijke hulp nodig heb ben, niet van instelling hoeven te verande ren. Mensen zo lang mogelijk zelfstandig laten wonen is een van de kernpunten van de WMO. Mensen hebben echter geen pas sieve rol. Mensen moeten ook kijken naar de eigen mogelijkheden. Zorg voor naasten - mantelzorg - zal een steeds belangrijkere rol gaan spelen. Ook het inzetten van de vrijwilligers als aanvulling op de professionele zorg wordt steeds De Vrijwillige Thuiszorg Walcheren (VTW) Mantelzorg. Wat is het verschil? Dat leest houdt zich bezig met vrijwilligerswerk en u onderstaand. Vrijwilligerswerk Vrijwilligers verrichten werkzaamheden in enig georganiseérd verband, onverplicht en onbetaald ten behoeve van anderen. Mantelzorg Mantelzorg vloeit rechtstreeks voort uit de relatie en is ongeorganiseerd. Voor vrijwilligerswerk kies je bewust. Mantelzorg overkomt je, je rolt er in. Als vrijwilliger kun je zelf bepalen hoeveel tijd je erin wilt steken. Een vrijwilliger kan afhaken als de zorg te veel of te zwaar wordt. Mantelzorg houdt nooit op, je loopt soms 24 uur per dag. Een vrijwilliger kan zelf de aard van het werk bepalen. Een mantelzorger moet alles doen, ook wat hem niet ligt. Vrijwillige zorg betreft iemand buiten de familierelaties. Mantelzorg betreft iemand uit de familie- of vriendenkring of buren. Vrijwilligerswerk wordt als ontspanning ervaren. Door mantelzorg loop je gevaar voor psy chische en lichamelijk overbelasting. Door vrijwilligerswerk breid je je contacten uit. Mantelzorg beperkt je in het onderhouden van contacten. Vrijwilligers kunnen zich vaak gewaardeerd voelen, en terecht. Mantelzorgers voelen zich vaak ondergewaardeerd en worden dat ook, en dat is onterecht. Vrijwilligerswerk wordt 'mooi'gevonden. Mantelzorg wordt vanzelfsprekend gevonden Vrijwilligers krijgen vaak een training en ze hebben onderling contact. Mantelzorgers krijgen geen feedbackt. Conny Prins, coördinator van het Steunpunt Mantelzorg, behaalde de post-hbo-studie mantelzorgondersteuning voor coördinato ren. De Oost-Souburgse is daarmee de eerste mantelzorgcoördinator op post HBO-niveau in Zeeland. Deze studie beoogt de dienstverlening van Steunpunten Mantelzorg op een hoger niveau te brengen. Vooral het denken op beleidsniveau was een belangrijk onderdeel van deze studie, die in Bunnik werd gege ven. In heel Nederland bezitten op dit moment acht coördinatoren dit diploma. Mezzo, de landelijke koepelorganisatie voor mantelzorg- en vrijwilligerswerk, is bezig met het opstellen van een certificering systeem voor de Steunpunten Mantelzorg in ons land. Mezzo was ook degene die deze post HBO- opleiding organiseerde. De Vrijwillige Thuiszorg Walcheren ziet de certificering met vertrouwen tegemoet. Conny Prins blikt alvast vooruit door te stel len dat zo'n kwaliteitsvlag elke instelling zal sieren. Is een organisatie die gespecialiseerde vrij willigers inzet in de thuissituatie om de mantelzorgers te ontlasten. Wat bieden wij? Hulp wordt geboden bij: ernstig zieken en mensen in de laatste levensfase thuis, in het St. Jans Hospice De Casembroot of op de Palliatieve Unit van het Middelburgse Gasthuis. chronisch zieken (meervoudig) gehandicapten dementerenden psychisch kwetsbaren eenzamen Wat bieden wij mantelzorgers? een luisterend oor informatie, advies en doorverwijzing themabijeenkomsten en lotgenotencontact Een voorbeeld is de avondgespreksgroep voor Mantelzorgers met als thema "Schuldgevoel" Datum: dinsdag 16 januari 2007 Tijd: 19.30 uur tot 21.00 uur Plaats: Zeeuwse Bibliotheek Middelburg Deelname: gratis Informatie en opgeven vooraf: telefoon 0118-553530 In februari en maart 2007 zal het Steunpunt Mantelzorg Walcheren samert niet het Algemeen Maatschappelijk Werk Vlissingen een cursus starten met als thema "De zorg de baas!" Voor meer informatie: telefoon 0118-553530.

de Faam | 2006 | | pagina 38