Vedior Zeeuws tapijt opent tentoonstelling The Metropolitan Museum of Art dé Weekkrant De Faam Kinderen van De Vleermuis planten bos Skelet Geen gewonden frontale aanrijding Knotten Fietsendieven aangehouden Aanrijding Techniek Woensdag 13 december 2006 - Pagina 6 Paddepoel Jeugdnatuurclub 'De Vleer muis' bestaat in 2007 vijf jaar. Dit wordt gevierd op dinsdag 16 januari met een tentoonstelling van werk stukken en foto's. Burgemeester Rob van der Zwaag van Veere komt de^tentoonstelling in het dorpshuis van Grijpskerke openen. "Wekelijks komen negentien kinderen naar de clubavond. Er is inmiddels een ledenstop. Wij willen ze op een speelse manier ken nis laten maken met de na tuur. Een meisje stapt bij voorbeeld binnen met het skelet van een haas, dat be spreken we. Of een jongen neemt een bak met wurmen mee. Zij zijn degene die in de toekomst zuinig moeten le ven met alles om ons heen", vertelt Peter Sneltjes. is must HEINKENSZAND - Op de kruising Rembrandtstraat/Clara's Pad in Heinkenszand vond vrijdagavond een aanrijding plaats. Een 48-jarige automobilist uit Heinkenszand sloeg de Rembrandtstraat in. Hij nam de binnenbocht en kwam in aanrijding met de auto van een 51-jarige man uit die zelfde plaats. Er was alleen materiele scha de. De kinderen van jeugdnatuurclub 'De Vleermuis' testen met hun vriendjes hoe het bos er uit moet gaan zien. foto jaap wolterbeek door marcel van der voort GRIJPSKERKE - De leden van de Grijpskerkse jeugd natuurclub De Vleermuis zijn nauw betrokken bij de aanleg van het bos in hun dorp. Het planten vandaag van de eerste bomen en struiken hoort daar ook bij. "Wij hebben vijf jaar gele den een maquette gemaakt en veel daar van is over ge nomen door de Dienst Lan delijk Gebied. Zoals de pad depoel en een grasveld", zegt jeugdleider Peter Snel tjes. Het bos van 1.10 hectare bestaat uit twee delen. Aan de Loodhol- seweg, naast de begraafplaats en tussen de Mariekerkseweg en Ravesteinweg wordt hard ge werkt om zo'n vijfduizend bo men de juiste plek te geven. De Hazelaar, Veldesdoom, Vogel kers, Wilde Liguster, Hondsro zen, Meidoorn, Kardinaals hoed, het is er allemaal. Peter: "We maken gebruik van klein plantmateriaal, dat is goedko per. Die worden ook groot, al leen duurt het langer. We ver wachten dat het bos over 20 jaar een beetje volume heeft. Alles is zorgvuldig uitgezocht. Het is belangrijk dat ze in het klimaat passen en van oorsprong hier voor komen. En het is in de streek gekweekt, anders zouden ze het een tijdje slecht hebben." Voor de natuurclub is het bos ideaal voor uitstapjes. "We wil len er met de kinderen regelma tig naar toe gaan. Kijken hoe het zich ontwikkelt en welke dieren er zijn. Dat blijft als een rode draad door gaan. Welke vogels en insecten zien we? Het is ei gendom van Staatsbosbeheer en wordt beheerd en onderhou den door de gemeente Veere. Die zullen daar machines voor gebruiken. Wel kan ik mij voor stellen dat wij een keertje het zwerfvuil gaan opruimen. En zullen natuurlijk in de padde poel kijken welke dieren daar le ven." Voor de natuur liefhebbende jeugd haast een must. "Er is vanwege verdrinkingsgevaar geen vijver gekomen. Een poel is ondieper. Dit zal zeker amfi bieën aantrekken. Ik verwacht de rugstreeppad. En kikkers en salamanders. Die trekken libel len en vogels aan, waaronder de specht en de tjiftjaf. Zo ontstaat er een eco-systeem. Hazen en konijnen zullen zeker naar het bos komen, herten niet. Het is te ver van het duingebied", zegt Peter. De toekomstige bewoners van het bos krijgen hulp van De Vleermuis-kinderen. Op een grote paal staat een torenvalk- kast gereed voor de eerste lan ding. Het lijkt ver weg, maar Peter ziet het al helemaal gebeu ren. "Met dorpsgenoten de wil gen van het bos knotten. Na tuurlijk met de hand zagen. Een pan erwtensoep en war me chocolade erbij. Heer lijk!" KRUININGEN - Op de Hans- weerstsestraatweg in Kruin- M/ ingen zijn in vrijdagnacht vier mannen aangehouden. W De vier, in de leeftijd van 26- tot 36 jaar en afkomstig uit de Filipijnen, liepen te zeu len met twee fietsen die op slot waren. Op de waag wat de mannen met deze fietsen deden en waar ze vandaan kwamen zeiden de mannen dat ze die van iemand hadden gekre gen. Tevens waren, de mannen behoorlijk onder invloed van alcoholhoudende drank. Ze zijn aangehouden op ver denking van diefstal in ver eniging en naai" het politie bureau in Kruiningen ge bracht. TERNEUZEN - Op de N252 te Temeuzen botste zondag een 54-jarige motorrijder op een voor hem rijdende auto. De motorrijder bleef onge deerd. The Better Match Het tapijt van het Zeeuws Mu seum maakt deel uit van een serie die door de Staten Zee land aan het eind van de 16e eeuw werden besteld. (detail) Onder de titel 'Threads of Sp lendor: Tapestry in the Baro que' toont The Metropolitan Museum of Art in het najaar van 2007 veertig topstukken uit de barokperiode. Het wandta pijt 'Het beleg van Zierikzee' (strijd van najaar 15.75 - zomer 1576) blijkt een sleutelstuk te zijn en de tentoonstelling wordt met dit tapijt geopend. Bij de tentoonstelling verschijnt een volledig geïllustreerde cata logus met artikelen van experts. Dit is de eerste complete uitga ve over tapisserie uit de barok periode. Deze uitgave volgt het standaard werk op 'Ta pestry in the Renaissan ce: Art and Magnifi cence', in 2002 uitge geven door The Metropolitan Museum of Art. The Metropo litan Muse um of Art organi seert te- Geschiedenis De wandtapijten uit het Zeeuws Museum vertellen over de belangrijkste slagen uit de strijd van de 80-jarige Oorlog (1568- 1648) op de Zeeuwse wateren. Zeeland speelt een cruciale rol in de eerste fa se die begint in 1572 met de strijd om Middel burg en eindigt in Oostelijk Bolwerk 9, Terneuzen tel. (0115) 68 98 87 vestiging.0059(®vedior.nl Het tapijt 'Het beleg van Zierikzee' wordt opgeno men in een grote, interna tionale overzichtstentoon stelling over wandtapijten in The Metropolitan Muse um of Art in New York. vens een internationaal sympo sium. In het voorjaar van 2008 reist de tentoonstelling naar het Pa- lacio Real in Madrid. Het wandtapijt 'Het beleg van Zierikzee' zal ook daar te zien zijn. 1576 met de te rugtrekking van Spaanse troepen uit Zier ikzee.

de Faam | 2006 | | pagina 6