Walcheren Beleid voor vrije tijd Goed bepakt op vakantie Cirkels in de tijd Kaarsen en cadeautjes Nieuwe stijl uit Finland Uit het Zakenhart van... MKB wil impuls voor Zeeuwse gemeenten Supermarktgids eert de wijnen van Plus Overnemers en ondernemers Gratis kerstboom van Intratuin nrawMHTMHiDe Faam Woensdag 13 december 2006 - Pagina 14 Mathya Wielemaker. foto léon janssens WEST-SOUBURG - Ma thya Wielemaker startte op Vrijburgstraat 10 met Cir kels en handen in de tijd- cursussen. "Werken met mandalas, tekeningen", legt Mathya uit. "Alles wat je tekent, ben jezelf. Zonder vooroordeel. Er komt een bewustwordingsproces op gang wanneer je mandala's gaat maken. Dat kan ver rassende resultaten opleve ren." Het belangrijkste is de motivatie van de deelne mers. "Niet tekenvaardig heid of dichtkunst." Ken nismaking-workshop za terdag 6 januari van 13.30 tot 16.30 uur. Informatie: 0646496345 of email cirkel- senhanden@zeelandnet.nl Marco Hollander, foto léon janssens MIDDELBURG - Ambach telijk gemaakte kaarsen in heel veel kleuren, vormen en geuren treft men aan bij Nicky's Candle Gift Shop, nieuw op Damplein 18. Ge legenheidskaarsen voor Abraham, Sara, huwelijk en geboorte. "Desgewenst kan er een naam op", zegt eige naar Marco Hollander. "Of Inge Lokker, foto léon janssens MIDDELBURG - Het Finse Winkeltje in de Lange Viele is veranderd en heeft een eigentijdse uitstraling ge kregen. Eigenaar Els Lok ker: "De donkere houten wanden zijn licht gemaakt, de verlichting is daar op aangepast. Nieuw is de winkelindeling in overzich telijke kleurenblokken, een Samen integreren... VLISSINGEN - Integreren kan ook anders. Hoe het an ders kan is het stokpaardje van Yilmaz Cohan, raadslid voor CDA, bezig aan zijn tweede termijn in de ge meenteraad Middelburg, en vertegenwoordiger van de Turkse gemeenschap. Door zijn impulsen werden vrijdag in de Scheldestraat in Vlissingen drie nieuwe ondernemingen geopend. Initiatiefnemer Yilmaz Coban is geen onbekende op het gebied van projecten die ten goede ko men aan het integratie- en di- versiteitenbeleid. De vooroor delen over ondernemers die niet van Nederlandse afkomst zijn hoopt hij op deze manier weg te nemen. In dit integrale traject is het de bedoeling dat zowel ondernemers, werkne mers en de gemeenten een po sitief beeld krijgen van de sa menwerking tussen nationali teiten en gemeenten. "Integre ren kan dus ook anders, integre ren doen we samen", stelt Yil maz Coban vast. "De projecten zijn niet altijd zichtbaar. Er zijn meer dan tweeduizend mensen in dienst waarvan een aantal in de dienstverlenende sector, een uitzendbureau voor reïntegra- tiebanen, Woonplaza voor wo ning bemiddeling. Daarnaast een project ANA, een oud Turks woord dat moeder betekent. Dat zorgt voor banen, voor wie wil deelnemen aan de arbeids markt. Wij zetten ons er voor in dat zij aan de slag komen. Het Raadslid Yilmaz Coban: "Ik stel veel vragen, ik ben kritisch", foto léon janssens resultaat is 90 procent. Wij kun nen plaatsen in ons eigen net werk en hebben toch een rede lijke mix. Neem de Duitse bak kerij. We zijn ruim twee jaar be zig geweest om dat opgestart te krijgen. Dat loopt nu prima en levert veertig banen op." Yilmaz Coban is al zevenen twintig jaar in Nederland. Hij is bezig om een federatie op te richten voor buitenlandse on dernemers in Zeeland. Wan neer hij eenmaal ergens zijn tanden in heeft gezet, houdt hij vast. Hij is moeilijk te passeren: "Ik stel veel vragen, ik ben kri tisch", geeft Yilmaz aan. "Ik in formeer naar het slagingsper centage, het resultaat. Niet goed? Waar is dat geld dan ge bleven? Zorg dat iemand werk heeft, daar heb je wat aan, dan zie je mensen opleven. Iedereen heeft uitgaven, huishouden, kinderen, maandlasten. Ons bedrijf heeft zestig procent al lochtonen in dienst. Stage plaatsen zijn nodig, twee, drie keer per week krijg ik aanvraag, anders moet je van school af. Dus zeg ik, 'zorg er voor'. Help te voorkomen dat is veel beter dan genezen." geboorte- of huwelijkskaart op een kaars zodat het per soonlijk wordt. Bladkaar sen, alternatief voor een bos bloemen. Kwaliteit, meer branduren, een mooie vlam. Het is sfeer maken, een stukje interieur verfraaien." De vrolijke kerstdecoraties spreken voor zich. MIDDELBURG - In de meeste Zeeuwse gemeen ten ontbreekt specifiek be leid voor de vrijetijdsin- dustrie. Dat zou het Mid den- en Klein Bedrijf Zee land (MKB) graag anders zien. Onder Zeeuwse gemeenten is een handreiking verspreid, die de ambtenaren moet inspire ren tot een verantwoord vrij- etijdsbeleid. Niet alleen is de sector het visi tekaartje voor gemeenten, maar wereldwijd horen toeris me, recreatie, evenementen, sport, kunst en cultuur tot de snelst groeiende economische sectoren, zo stelt MKB Zee land. Een stimulerende visie kan de lokale economie en werkgelegenheid een duwtje in de rug geven. MKB Zeeland wil de gemeenten inspireren om zo'n visie te maken. Werkgelegenheid Vorig jaar besteedden consu menten ruim 77 miljard euro aan de invulling van de vrije uurtjes. De 54 duizend bedrij ven in de sector (exclusief de tailhandel) zijn met vierhon derd duizend banen goed voor vijf procent van de werkgelen- genheid. Daarnaast is er ook een grote spin-off. Honderd banen in de vrijetijdssector le veren nög eens twintig banen elders op, zoals in de detail handel of bij toeleveranciers. Een bezoeker van een evene ment geeft gemiddeld 35 euro uit in de plaats waar de happe ning plaatsvindt. Een congres ganger levert zo'n stad zelfs 370 euro per dag op. doordacht concept. Ons as sortiment is uitgebreid. We werken we met kleuranaly ses en geven een eerlijk ad vies". Het Finse Winkeltje heeft tijdloze kleding van natuurlijke materialen, kleurrijk en bijbehorende accessoires. Kleding ver maken kan. Ook verkoop van woon-hebbedingetjes. MIDDELBURG - Wie deze zomer in juli en augustus een reis boekte bij Vakan- tieXperts Rosa deed mee met de Gratis Boodschap- penactie van het Middel burgse reisbureau. Winnaars van de wedstrijd wer den de families Brinkman en Roest. Beiden kregen een che que van maar liefst honderd eu ro uitgereikt van het reisbureau. Mascha van der Hiel van Va- kantieXperts Rosa: "Er kwamen best veel mensen op de gratis boodschappenactie af. Leuk is vooral dat we er nieuwe klanten mee aangetrokken hebben." Op dit moment is het reisbu reau druk met wintervakanties en reisjes naar de zon. Wie die Vlnr: Mascha van der Hiele, familie Brinkman, Stefanie de Witte. grote koperen ploert graag ziet tijdens zijn vakantie, kan 19 en 20 januari naar de open dagen van VakantieXperts Rosa. Die staan helemaal in het teken van zomerse bestemmingen. MIDDELBURG - In de nieuwste editie van de Su permarktwijngids van Nico- laas Klei komt Plus net als vorig jaar naar voren als de Beste Wijnsupermarkt van Nederland. Van alle super markten in Nederland heeft Plus in deze gids relatief ge zien de meeste 'omfietswij- nen'. Dat is het predikaat voor wijn met een uitzon derlijke prijs-kwaliteitver- houding. Ook in de Wijnal manak van Hubrecht Duij- ker, die in oktober uitkwam, kreeg Plus de meeste gese lecteerde en bekroonde wij nen. Vergrijzing en individualise ring zorgen voor een toena me van starten door bedrijfs- overdracht. Deze groep on dernemers verschilt sterk van de ondernemers die starten door een bedrijf op te richten. Dat blijkt uit onder zoek van kenniscentrum EIM. Belangrijk verschil tus sen beide groepen is hun be hoefte aan financiering. Vol gens EIM blijken vooral overnemers meer startkapi taal nodig te hebben. Ander punt van verschil is het soort problemen waar de twee groepen mee te maken krij gen. Starters door bedrijfs overname lopen vooral te gen problemen aan op het gebied van regelgeving en personeel. Ondernemers die een bedrijf oprichten onder vinden juist hinder door ver late betalingen van klanten. KOUDEKERKE - Vijf gelukki gen kregen deze week een - kerstboom van Intratuin. Het tuincentrum hield een actie, waarbij klanten iemand in het zonnetje konden zetten. Eén van de gelukkigen is Philadelphia, het logeerhuis voor verstan delijk gehandicapte kinde ren in Middelburg. Een me dewerker van Intratuin en de kinderen van Philadelphia is tuigden de boom zaterdag morgen op.

de Faam | 2006 | | pagina 14