'Het zal toch niet...?' Teleurstelling? Nee... Een dubbel gevoel Ik heb eik jin in Woonplaats partij plaats op de lijst behaalde zetels MWfHIfBSHTlDe Faam Woensdag 29 november 2006 - Pagina 47 Onze winnaars en verliezers Luuk Blom SintAnnaland PvdA 29 33 Ad Koppejan Zoutelande CDA 26 41 Fons Luijben Walsoorden SP 17 25 André Bosman Middelburg WD 29 22 Middelburger André Bosman valt door tegenvallende verkiezingen voor de WD buiten de boot van de Tweede Kamer. fotÓ: jmp wolterbeek Hoewel zijn partij tot de grote verliezers hoort, weet Zeeuw Luuk Blom toch een plaatsje in de Tweede Kamer te bemachtigen, foto: feuce buonadonna Fons Luijben hield tot het laatst zijn hart vast. Zouden kiezers op het laatste moment toch nog overlopen van de SP naar de PvdA. Het werd uiteindelijk een klinkende overwinning, foto: peter ver- durmen WALSOORDEN - De SP boekte vorige week woens dag een klinkende overwin ning. De partij wist maar liefst 25 zetels in de Tweede Kamer te veroveren (men had er negen). Fons Luijben uit Walsoorden stond ze ventiende op de SP-lijst: hij wordt donderdag beëdigd als Kamerlid. Hij is de enige Zeeuws-Vlaming in de nieu we Kamer. "Het was best nog wel even spannend woensdag", bekent Fons Luijben. Op tv werden en kele stemmers geïnterviewd die op het laatste moment van de SP naar PvdA waren overge stapt. "Het zal toch niet. Toen rond negenen de exitpolls over het scherm flitsen, haalde de Zeeuwse SP'er opgelucht adem. De partij van Jan Marij- nissen kon zich opmaken voor een daverend overwinnings feest. Luijben is afgelopen da gen van allerlei kanten gefelici teerd met zijn Kamerlidmaat schap. Partijleden, dorpsgeno ten, maar ook z'n collega's uit de Zeeuwse Staten, allen wens ten hem veel succes in Den Haag. Op de vraag hoe hoog hij de kans inschat dat de SP rege ringsverantwoordelijkheid gaat dragen, blijft Fons Luijben het antwoord schuldig. "Het is ge woon een kwestie van afwach ten", constateert hij. In de Kamer wil hij zich met na me inzetten voor de verbetering van de positie van de ouderen. "Zij hebben het vaak heel moei lijk." Maar Luijben heeft ook oog voor de noden van boeren. De overdracht van boerderijen wordt steeds problematischer. "Door de gestegen waarde van gebouwen en grond is dat nau welijks nog te financieren", al dus Luijben. "Daar moet een oplossing voor gevonden wor den." De Walsoordenaar verheugt zich op het Kamerwerk. Het lijkt hem zeer interessant om - ein delijk - eens een kijkje achter de schermen te kunnen nemen. Ad Koppejan, het kersverse Kamerlid voor het CDA kan niet wachten om zijn werk te beginnen, fo to: jaap wolterbeek ZOUTELANDE - Het kan snel gaan in de politiek. En kele uren na de verkiezings uitslag is het nieuwe Twee de Kamerlid Ad Koppejan al in Den Haag. "Ik ben heel blij met het behaalde resul taat. Het CDA is ook in Zee land de grootste partij ge worden." Het werk is meteen begonnen. "Donderdagochtend had ik mijn eerste fractievergadering. Met gebak. We hebben het kort gevierd en zijn nu druk bezig met formaliteiten in het Tweede Kamergebouw. Donderdag 30 november worden we beëdigd. Er is hier een prima sfeer. Met het gebouw ben ik bekend, om dat ik langer in de politiek actief ben. Veel kamerleden ken ik al. Ook van de jongerenbeweging. Ik heb er veel zin in", luidt zijn reactie. Toch verloor het CDA drie ze tels. "Het is altijd jammer als we zetels verliezen Het kabinet heeft moeilijke maatregelen ge troffen. De bevolking moest een steentje bijdragen. Dat is ons- niet door iedereen in dank afge nomen", zegt Koppejan. De Zeeuw'krijgt Sociale Zaken en Verkeer en Waterstaat in zijn portefeuille. "En ik ga mezelf ook wat bemoeien met Land bouw en Visserij. Allemaal za ken die voor Zeeland belangrijk zijn. Denk maai- aan de dijkbe- scherming." Hij wil er met zijn partij voor zorgen dat er in Zee land voldoende werkgelegen heid is en de studiemogelijkhe den gehandhaafd blijven. SINT ANNALAND - Het leek een eitje, zijn plaats in de Kamer. Toch scheelde het uiteindelijk maar vier zetels of Zeeuw én PvdA'er Luuk Blom had zijn plaats moe ten opgeven. Voor de verkiezingen had de Pv dA 42 zetels in de Tweede Ka mer, nu nog 33. "Ik heb er een heel dubbel gevoel over", zegt Luuk Blom over de uitslag. "Aan de ene kant ben ik blij dat het kabinet geen meerderheid meer heeft, aan de andere kant hebben we fors verlies gele den." In tegenstelling tot de PvdA heeft de SP veel winst geboekt. Blom: "Waarschijnlijk zijn PvdA-stemmers overge stapt naai- de SP. Maar ja, liever naar de SP dan naar wat anders." Hoe de komende periode eruit gaat zien, kan Blom niet zeggen. Maar hij is er van overtuigd dat de formatie een langdurige kwestie gaat worden. Over een ideale coalitie heeft hij evenmin een idee: "Laat eerst de twee grootste partijen maar eens met elkaar onderhandelen. Daarna zien we wel verder." MIDDELBURG - André Bos man stond op de negenentwin tigste plaats op de WD-kandi- datenlijst. Er kwamen tweeën twintig zetels. "Ik ben niet zo zeer persoonlijk teleurgesteld dat ik niet Tweede Kamer ben gekozen. Voor de WD vind ik het jammer dat we niet de waar dering hebben gekregen voor het werk dat we gedaan heb ben", laat André Bosman vanuit het buitenland weten. Voor zijn werk bij defensie was hij vorige week woensdag tij dens de verkiezingen al de grens over. Hij heeft het wel gevolgd. "Ik denk dat de mensen terecht zeggen dat anderen nu aan bod zijn. De uitslag is zoals hij is, de kiezer heeft gekozen. Ik wees een veel grotere tweedeling. Ex treem links en extreem rechts", zegt hij over de groei van SP en de opkomst van de Partij voor de Vrij heid van Geert Wilders. De Middelburger gaat niet bij de pakken neer zitten: "Ik ga door met mijn werk en ben voor de toekomst altijd beschikbaar voor de WD. Er hebben 1,3 mil joen mensen op ons gestemd. Die mensen moeten niet in de kou gezet worden. Mijn wens is dat ze snel aan de slag kunnen met een nieuw kabinet. Neder land zit niet te wachten op een lange kabinetsformatie. Dat is niet in landsbelang."

de Faam | 2006 | | pagina 47