Zwanger? c? Oh kom er eens ken...! Versleten moet toch werken dé Weekkrant De Faam Bei 0113 - 22 40 40 voor gegarandeerde kraamzorg op maat. Kraamzorg T JTzeelanH www.kraamzorgzeeland.nl De Moerbei oostkapelle Wijnhandel Hildermsse B.V. middelburg Glenfiddich Met onze zit u altijd goed'. Middelburger loopt tegen muur van WIA Een onzekere toekomst Woensdag 29 november 2006 - Pagina 44 Ontvang bij inschrijving GRATIS het veelgeprezen zwangerschaps- en borstvoedingskussen OF Een waardebon van 50,- dan wel korting op een van onze cursussen (zwangerschapsyoga baby-massage ontspanningsdag). GRATIS 24-uurs borstvoedings-advieslijn. Euro Slijter dorpsstraat 52 plein 194010-12 tel.: 0118 581247 j tel.: 0118 612769 Special Malt 12 years - 70 cl Pure single malt from the Highlands. De malt kenmerkt zich door tonen van peer en veel fruit. De smaak is in balans met tonen van fruit, pijnboom en turf. En de afdronk is heerlijk lang, dralend en rond. door sonja barentsen MIDDELBURG - Pijn. Bijna hele dagen heeft Frank de Koning (46) uit Middelburg pijn. Zijn gewrichten en wervels zijn aangetast door artrose, vergroeiingen en slijtage. Zoveel schade aan je lijf heb je normaal pas na je vijfenzestigste. Maar De Koning heeft die pensioen gerechtigde leeftijd nog niet bereikt en dus moet hij ge woon blijven werken. Op een septemberdag in 2004 ging hét niet meer. Pijntjes had De Koning al wel eens gehad. "Maar die vermijd je. Had ik links pijn, dan werkte ik met rechts verder." Tot hij die werk dag in de supermarkt instortte. Iets voor de middag was De Ko ning in het magazijn aan het werk en moest gaan zitten. Hij vertelt: "Ik kon niks meer. Ik kon niet voor- of achteruit. Uitein delijk ben ik nog naar de kassa gestrompeld en heb daar verder gewerkt, 's Avonds kwam ik bij na de stoel niet meer uit." Door verlammingsverschijnselen en een enorme pijn kon hij de vol gende dag zijn bed niet uit. Het duurde zo'n drie weken voor De Koning weer een beetje kon lo pen. Hij ging weer aan het werk, maar dat verergerde de situatie weer. Na meerdere bezoeken aan zie kenhuizen werd de conclusie getrokken dat het lijf van de Ko ning 'versleten' was; artrose, vergroeiingen en meerdere her nia's zorgen voor een constante Artsen in het ziekenhuis hebben het officieel bevestigd: het lichaam van Frank de Koning is helemaal versleten. Toch moet de Mid delburger gewoon werken, foto: jaap wolterbeek pijn en zorgen er ook voor dat zijn lichaam soms uitvalt. Dan laat hij bijvoorbeeld ineens een pak yoghurt uit zijn handen val len omdat zijn spieren het niet meer doen. Revalidatie helpt niet en ook pijnbestrijding slaat niet aan. Voor een operatie is de schade te veelomvattend. Een paar jaar terug zou iemand als De Koning snel arbeidson geschikt zijn verklaard. Sinds de invoering van de Wet Verbete ring Poortwachter kom je ech ter niet snel meer in de WIA te recht, eervaart De Koning nu aan den lijve. Gesprekken met keuringsartsen leveren niets op. Soms zegt zo'n arts dat De Ko ning duidelijk arbeidsonge schikt is, maai' dat hij dit niet in zijn rapport mag zetten. In an dere gevallen komt de arts - zo zegt De Koning - zonder het dossier te hebben gelezen met het advies dat hij gewoon kan werken. De Koning reageert verontwaardigd: "Ik wil eigen lijk het liefst niet worden afge keurd, want dan is je leven toch min of meer voorbij. Maar ik verwacht wel dat zo'n arts op zijn minst mijn dossier door neemt voor hij zegt dat ik ge woon moet gaan werken. Wat ik heb, is moeilijk te vertalen naar de buitenwereld. Je ziet van bui ten niks aan me. Maar als zo'n arts mijn MRI-scans of foto's bekijkt, ziet hij wel dat het écht mis is." Van dergelijke artsen krijgt De Koning ook advies over hoe hij dan aan het werk kan. "Ze ko men met dingen als: 'Dan ga je toch gewoon in een rolstoel achter de kassa zitten', of, 'zet een bed op je werkplek zodat je even kunt rusten.' Daar heb je toch niks aan? Ik wil echt wel werken, maar laat ze dan eens met goede tips komen. Tips waar ik echt iets aan heb." Aangespoord door keuringsart sen is De Koning sinds het voor het eerst mis ging meerdere malen weer begonnen met wer ken. Uiteindelijk moest hij mor- finepleisters plakken tegen de pijn om normaal te kunnen blij ven werken. Dat moest wel mis gaan en inmiddels zit hij weer thuis. De problemen van De Koning klinken Stichting Het Klaverblad Zeeland niet vreemd in de oren. De belangenvereniging voor patiënten, gehandicapten en mantelzorgers heeft vaak te maken met mensen die de WIA niet in mogen maar ook niet kunnen werken. "Kun je je hoofd nog onder je arm meenemen naar het keuringsgesprek, dan kun je volgens keuringsartsen ook gewoon nog werken", aldus één van hun medewerkers. De Konings toekomst is onzeker. Werken gaat niet. Als hij zijn werk in de supermarkt weer oppikt, belandt hij in een rolstoel omdat zijn lijf het niet meer aankan. Een kantoorbaan is geen optie, want hij moet met zijn aandoening juist in beweging blijven. Toch wil hij ook niet de WIA in. Het wach ten is op een keuringsarts of een reïntegratiebureau die met goed passend advies of goed passend werk komen, stellen ze bij Het Klaverblad. Als er niemand meer is die voor haar zorgt, zorgen wij voor haar. Jo.wttnha.11)»». MfttMflblqiM lid op unicef.nl UNITE FOR CHILDREN UNITE AGAINST AIDS

de Faam | 2006 | | pagina 44