streken Compleet historisch voetbaloverzicht! Nu in de winkel! spaart gezin Marc-Antoine Fortuné ongrijpbaar GA VOOR MEER VOETBALNIEUWS NAAR WWW.VI.NI Zdenek Grygera overwint moeilijke jaren Veel belangstelling voor De Ceulaer Abe Lenstra Stadion alweer te klein Clubs beboet voor hekserij Marc-Antoiné Fortuné (25) is een van de beste spitsen in de Eredivisie. Snel, beresterk, on grijpbaar en dit seizoen ook geregeld scorend voor zijn club FC Utrecht. Het enige dat hij nog niet beheerst is de Nederlandse taal - de speler uit Frans-Guyana spreekt al leen Frans. Fortuné: 'Eén keer in de week heb ik Nederland se les, vooral met de werk woorden heb ik moeite. Mijn lerares probeert me vooral de praktische dingen bij te bren gen. Hoe ik mij in het dage lijks leven in Nederland kan redden.' Dat zijn doorbraak pas nu is gekomen, heeft alles te ma ken met het overlijden van zijn Franse ploeggenoot David Dl Tommaso, op 29 november vorig jaar. Fortuné: 'Zijn dood kwam als een grote schok. Voor mij voelde het alsof er een deel van mezelf overleed. Nog elke dag denk ik aan hem en ik heb nog regelmatig con tact met zijn vrouw Audrey.' Woensdag 29 november 2006 - Pagina 16 Geen enkele Nederlandse ploeg kon afge lopen week winnen op Europees niveau. Feyenoord was nog het dichtst bij een zege, maar vergat donderdag in eigen huis te scoren tegen het Engelse Black burn Rovers: 0-0. Spits Angelos Chariste- as (foto) speelde goed, maar miste twee opgelegde kansen. Ajax kon met 0-0 bij Sparta Praag niet meer dan tevreden zijn, aangezien Urby Emanuelson ai In de eer ste helft van het veld werd gestuurd. SC Heerenveen maakte een goede indruk in en tegen Panna, maar verloor toch (2-1). Op woensdag verloor PSV in de Champions League kansloos in en van Liverpool met 2-0, maar beide clubs wa ren al geplaatst voor de volgende ronde. ADO Den Haag staat aan de rand van de afgrond. Hoofd sponsor SR Zorgverzekeraar zegde onlangs het contract op en de bestorming van het veld door zo'n 150 supporters leidde tot het vertrek van trainer Frans Adelaar. 'Ik ben zo blij dat ik mijn vrouw en kinderen thuis had gelaten in plaats van ze mee te nemen naar ADO-Vitesse (het duel werd gestaakt, red.)', zegt Adelaar. 'Als die in het stadion hadden gezeten, was ik in paniek geraakt.' Toen de fans de dug-out gingen om singelen, stond zijn besluit vast. 'Ik zei toen al tegen de club dokter dat ik niet" meer terug zou komen.' Benjamin De Ceulaer hoeft niet te vrezen weg te kwijnen bij Feyenoord. De 2.2-jarige rechtsbuiten, die in Rotterdam op een zijspoor is geraakt, staat in de belangstelling van diverse clubs uit de Eredivisie. Behalve Willem II en RKC Waalwijk hebben nu ook de subtoppers Vitesse en FC Utrecht interesse getoond in de Belg. De Ceulaér Het onlangs weten zo snel mo gelijk uit De Kuip te willen ver trekken. Onder trainer Erwin Koeman kwam hij.dit seizoen slechts tweemaal in actie. De tuchtcommissie van de voetbalbond van Tanzania heeft de topclubs Yanga en Simba veroordeeld tot liet x betalen van (omgere kend) 350 euro boete voor 'onsportief ge drag en het toepas sen van hekserij'. Voorafgaand aan de onderlinge ontmoeting op 29 oktober (0-0) zou den fanatieke aan hangers geheimzinni ge goedjes onder de grasmat hebben begra ven. Uit vrees te worden betoverd, maakten spelers gebruik van de publieksingang in plaats van de tunnel. In Tan zania is witchcraft niet onge bruikelijk. Veel clubs maken gretig gebruik van de diensten van traditionele medicijnman nen om de sportieve prestaties te beïnvloeden. Sommigen rei zen zelfs mee naar wedstrijden in het buitenland. SC Heerenveen onderzoekt de mogelijkheden de capaciteit van het Abe Lenstra Stadion uit te breiden. Na de laatste ver bouwing, die in de zomer van dit jaar werd afgerond, kan de thuishaven inmiddels 26 dui zend toeschouwers herbergen. Maar de limiet is nog niet be reikt, denkt Koos Formsma, de nieuwe voorzitter van de Friese club. 'Tijdens competitiewed strijden is ons stadion tot de laatste plaats bezet, en onze wachtlijst groeit nog steeds', weet de preses. 'Daarom bekij ken we of het technisch én fi nancieel mogelijk is de grach ten in ons stadion te overkoe pelen met tribunes.' Zdenek Grygera ver koos ruim drie jaar ge leden Ajax boven Bo- russia Dortmund en AS Monaco. Het kostte de Tsjech (26), ge plaagd door blessures, veel moeite te wennen aan het leven buiten zijn vaderland. Inmid dels voelt de verdedi ger zich sterk en klaar voor een nieuw bui tenlands avontuur. Bij voorkeur in Italië. 'De jaren zijn moeilijk geweest', vertelt Giygera. 'Ne derlanders zijn van oudsher kosmopoliet, hebben de natuurlijke souplesse zich overal aan te passen. Tsje chen zijn het gelukkigst als ze thuis zijn. Wij verlaten ons land niet uit overtuiging of idealisme, maar alleen omdat we elders meer kunnen verdienen.' Nu hij zich thuis voelt in Amsterdam en zijn contract afloopt, lonkt het hectische Italië. 'Tsjechen zijn de tegenpolen van Italianen', verklaart hij. 'Die leven rechtstreeks uit het hart. Open, theatraal en warmbloedig. Dat wil ik aan den lijve ondervinden.'

de Faam | 2006 | | pagina 16