Nordic Walkers bestormen nu ook Grote Zakloop Boek met een luchtje Een Zeeuwse meid reist provincie door PZC-columns in bundel te koop bij boekhandel r»MH»lPe Faam Woensdag 22 november 2006 - Pagina 45 De Grote Zakloop van Nisse heeft voor het eerst Nordic Walkers binnen de gelederen, foto: pr NISSE - Een halve marathon hardlopen doe je niet zomaar. Daar moet je behoorlijk voor trainen. Wie zichzelf en ande ren in tijd en snelheid wil over treffen moet zelfs met schema's en intervaltrainingen aan de slag. Bij dergelijke afstanden geldt dat ook voor wandelaars en beoefenaars van het nordic walken. Bij de Grote Zakloop in Nisse, zondag 26 november, staan leden van de verschillen de trainings-groepen Nordic Walking samen met wandelaars aan de start voor hun eigen hal ve mararthon. Ze starten om 12.00 uur en gaan over hetzelfde parcours als de hardlopers die om 14.00 uur starten. Op dezelfde tijdtippen begint op beide onderdelen ook een Kleine Zakloop (7.5 km). Eén van de deelnemers is Suus de Wilde van AV'56 uit Goes. Ze komt met ongeveer tien leden van haar trainingsgroep naar Nisse. Suus (46 jaar) was al jaren actief bij het hardlopen en deed tot dit jaar ook mee aan de Zeeuwse crosswedstrijden. Tot dat ze in het voorjaar het idee van het AV'56 bestuur oppakte om een groep Nordic Walking te starten. Dat begon in maart en inmiddels hebben ruim tachtig deelnemers de basis technieken van Suus geleerd. Daarvoor staat ongeveer zeven uur training. Daarna is het mo gelijk om met een groep te blij ven trainen en samen tochten te maken. "Zoveel georganiseerde lopen zijn er nog niet in Zeeland", meent Suus. "Belangstelling is er wel, want steeds meer men sen beginnen aan deze sport. Vaak wandelaars, die zien dat nordic walking een beroep doet op meer spieren, dat de snel heid iets omhooggaat en het ge wrichten ontlast." Resultaten die echter wel weer samenhan gen met een goede looptech niek. "En daarvoor zijn die trai ningen dan weer van belang." "Goed afzetten en een goede paslengte zijn belangrijk. Be heers je de basistechniek goed dan is nordic walken in meerde re opzichten een goede manier van bewegen. Je loopt rechtop, dus goed voor je rug en gebruikt negentig procent van je spieren, dat is twintig procent meer dan bijvoorbeeld bij wandelen. Voor de rest kun je het zo zwaar ma ken als je zelf wilt door bijvoor beeld grotere afstanden, inter vallen of te lopen in terrein met hoogteverschillen." Voor Suus is het vooral ook een sociale sport. "Samenlopen is gewoon gezellig." De Grote zakloop staat onder de trimmers en atleten bekend als een pittige loop. Dat komt on der andere door de afwisseling van hard en onverhard wegdek, kronkelende dijkjes en smalle paadjes. Wie oog heeft voor het landschap kan er genieten. Wel licht dat juist dat aspect van de Grote Zaldoop voor wandelaars en nordic walkers beter tot z'n recht komt. Inchrijven kan vooraf via www.zaklopers.nl of zondag vanaf 11.00 uur in het Dorps huis in Nisse. YERSEKE - Ans van den Berg, docente Nederlands op het Buys Ballot College in Goes, schreef 'Brieven met een luchtje' over Lucas en Carina, een spannend verhaal voor tieners. Het is, na 'Verdronken Schelp', haar tweede boek. "Het is een heel ander boek ge worden. Voor een iets hogere leeftijd, elf plus. Vooral voor brugklassers", geeft Van den Berg aan. "Na 'Verdronken Schelp' wilde ik door. Op een zekere manier heb je een soort beginnetje en dat wil je uitbou wen. Het begon met een vage gedachte. Als je in het leven staat, ben je iemand die een soort geur verspreid. Bij positie ve personen een goede uitstra ling, lekker en bij negatieve per sonen precies andersom. Het is leuk om te schrijven over de leeftijd waarmee je te maken hebt. Ideetjes, chantage, .'n lek ker luchtje, wat kun je daarmee? Het is een samenraapsel van dingen waarmee je toch een sluitend verhaal kunt maken." Lucas begint het schooljaar in 3 vwo. Op de eerste dag ontbreekt Carina, het leukste meisje uit de klas. Gelukkig komt ze de twee de dag wel. Maar het lijkt alsof hij lucht voor haai' is. Carina MIDDELBURG - Een nieuwe bundel van 64 columns zoals die eerder verschenen in de Provinciaal Zeeuwsche Cou rant. Het boekje van Chawwa Wijnberg ligt binnenkort in de boekhandels. Wijnberg is naast schrijfster ook beeldend kunstenaar. Zij nam met sculpturen deel aan exposi ties in onder andere Amster dam, Utrecht en Enschede. Ze trad in 1985 toe tot de dichteres sengroep De Nieuwe Wilden Sindsdien verschenen van haar verschillende poëziebundels. In 2003 en 2004 was ze de eerste stadsdichter van haar woon plaats Middelburg en in die hoedanigheid initiatiefneem ster van Park Poëzie, de jaar lijkse dichtersmanifestatie in Middelburgse tuinen. Als columniste debuteerde Wijnberg in 1994 in het Utrechts Nieuwsblad. Sinds 2004 verzorgt ze een wekelijkse column voor de PZC. In haar columns behandelt Wijnberg uiteenlopende onderwerpen en thema's, maar alleen als zij zich daar persoonlijk diep betrokken bij voelt. Van voor velen herken bare thuis- en gezinssituaties tot de nationale en internatio nale politiek en vaak een ver- menging van beide. Haar joodse achtergrond en de situatie waarbij zij als moeder en grootmoeder al meer dan 25 jaar samenwoont met een vriendin vormen belangrijke en telkens terugkerende thema's in haar werk. houdt iets voor hem verborgen waar ze vreselijk bang van wordt. Er is een man vermoord die net als haar vader een dro gisterij heeft. Er wordt veel ge stolen in de winkel van Carina's ouders. Hoe komen klasgeno ten met weinig geld aan dure parfum?' 'Brieven met een luchtje' is in de boekhandel te koop voor 8,95 euro. RENESSE - Theaterproduc tiehuis Zeelandia reist van af eind november door de provincie met het toneel stuk Een Zeeuwse Meid. Tot en met 27 januari is de voor stelling vijfentwintig keer te zien in theaterzalen en dorpshuizen in heel Zeeland. In Een Zeeuwse meid speelt Gonny Gakeer Mar- ga, een vrouw van de wereld die neerstrijkt in een Zeeuws doip om er te onthaasten. Ze ont moet de Zeeuwse Maatje (Mie- ke de Groot) en tussen de beide vrouwen ontstaat een hechte band. Thema's als thuiskomen, vriendschap, geborgenheid en een vader-dochterrelatie ko men op eigentijdse wijze aan de orde. Het stuk is geschreven door Nirac Christophe, die zich liet inspireren door brieven die de Thoolse dienstbode Pietje Willemse tussen 1861 en 1873 schreef aan haar Thoolse vriendin Maatje Weijler. Kaar ten de voorstelling zijn te koop via 0900-3300033 of www.theaterzeelandia.nl. Op de speeldagen zijn kaarten ook vanaf 15.00 uur aan de zaall te koop. Alle voorstellingen begin nen om 20.00 uur. Theaterpro ductiehuis Zeelandia komt voort uit het Zeeland Nazomer Festival (ZNF). De Zeeuwse kinderboekschrijfster Ans van den Berg,heeft haar tweede boek uitgebracht, foto: leon janssens

de Faam | 2006 | | pagina 45