Opvang is gezellig en gezond... Nieuwe kansen bands, nieuwe bij HooilKoorts KENNIS 'Jij en ik... wij samen' Op zoek naar de Reus Goliath en De Drie Canifasbaalen PïoBail De Faam Ziekenhuis helpt echtparen met relatieproblemen Werk ÜM Woensdag 8 november 2006 - Pagina 45 MIDDELBURG - De Reus Goliath, De Persiaan of St. Jan in De Hopzak. Nogal ongebruikelijk om je huis zo te noemen. Enkele eeu wen geleden was dat ech ter doodnormaal. Er zat ook een heuse bedoeling achter de naamgeving. Welke? Dat doet Ed de Graaf op 15 november tij dens een lezing in het wijk- gebouw van stichting Grif fioen De Wijk aan de Euro palaan uit de doeken. Wat wordt bedoeld met namen als Vyfthien Schel ling te Ponde, De Drie Ca nifasbaalen of De Kraake? De Graaf weet na een diep gravend onderzoek het antwoord. Hij is bouwkun dig ontwerper van beroep en is in verbonden aan een Zeeuwse architectenbu reau. Hij woont al ruim achtentwintig jaar in Mid delburg, waarvan eenen twintig jaar in de monu mentale binnenstad. Zo'n zes jaar geleden startte hij op persoonlijke titel een onderzoek naai' de beteke nis der huisnamen van de Middelburgse binnenstad. Eind januari 2006 werd zijn onderzoek gepubliceerd. De uitgave behandelt in kort bestek de historie van Middelburg in het 'alge meen en de ontwikkeling van het Middelburgse huisnamenbestand in het bijzonder. In het boek staan de ruim 3.700 bestaande en verd wenen huisnamen van Middelburg. De publicatie beslaat ruim 300 pagina's en is voorzien van een zoekregister, diverse bijla gen en een uitgebreide bi bliografie. Ed de Graaf stelt zich ten doel het particulier en bestuurlijk initiatief te bevorderen om verloren huisnamen in ere te her stellen. Met zijn inspan ning hoopt hij een aan toonbare toename van het Middelburgse huisnamen- bestand te bewerkstelli gen. Daarom organiseert de auteur lezingen en rondleidingen geïnspi reerd op dit ondeiwerp. Hij assisteert binnenstadbe woners bij het zoeken naar een verantwoorde huis naam. Tijdens de pauze en na de lezing bestaat er ge legenheid tot wagen stel len. Voor meer informatie: huisnamen.mburg@zee- landnet.nl. VLISSINGEN - Echtparen waarvan minimaal één van de partners klachten van psychiatrische aard heeft, kunnen voortaan in Vliss- ingen terecht voor het groepsprogramma 'Jij en ik wij samen'. Het doel is inzicht krijgen in de ziekte van de ander en leren om gaan met angsten en span ningen die kunnen ont staan in de relatie. In Ziekenhuis Walcheren wordt onder leiding van therapeuten Carola Verhal len en Dingeman Steijn ge werkt aan effectiever com municeren. Carola: "Zicht krijgen op factoren die de relatie beïnvloeden is een belangrijk gegeven. Voor deze echtparen is vaak het evenwicht in de relatie ver stoord. Belangrijke zaken blijven onbesproken en ie der ander gesprek leidt tot ruzie. De partner lijdt mee onder het ziektebeeld van de ander." De deelnemers werken in de veilige omge ving van de groep. "Het groepsproces zorgt voor een direct effect voor beide partners. Of zoals een part ner in een vorige groep het verwoordde: 'Je gaat hier SEROOSKERKE - Metal en rock staan centraal in de tweede voorronde van HooilKoorts in De Zandput in Seroosker- ke. Vrijdag 10 november zijn er vanaf 20.00 uur optredens van vier nieu we Zeeuwse bands. Daaronder zijn het Wal- cherse Tranquillies en Ica rus Ink en de Zuidbeve- landse bands Merihem en MuteMe. Rock, hard-rock, metal en death metal vor men de stijlen die ze, in ei gen nummers, ten gehore brengen. Death-metal band Xtortion uit Walcheren zorgt die avond voor een special act optreden. De groep behaalde vorig jaar bij zowel HooilKoorts als 2ndInfluenZ de finale be horen sindsdien tot de top van de Zeeuwse metalsce- ne. HooilKoorts is bezig aan het vijfde seizoen. Sinds vorig jaar zijn de voorronden en de finale in De Zandput in Serooskerke. Drie deskundige juryleden en het publiek bepalen wel ke bands in april 2007 in de finale staan. Behalve dat competitie-element is het podiumproject vooral be doeld als stimulans voor nieuwe bands en is ieder optreden een kans om extra ervaring op te doen. Met de jury- adviezen, de mogelijk- 'd00r marcel van der voort VLISSINGEN - Zorg- stroom begint in de cember met een nieu we dagopvang in Vliss- ingen. Mensen met een CIZ-indicatie voor on dersteunende begelei ding kunnen terecht in de nieuwbouw naast Het Majoraat aan de Van Hogendorpweg. De dagopvang is een uitkomst voor bijvoor beeld ouderen die nog zelfstandig wonen, maar niet goed voor zichzelf kunnen zor gen. "Wij beginnen hiermee, omdat er een behoefte be staat voor opvang op Wal cheren", vertelt verzor gingshulp Detty Kloppen burg. Juist in de omgeving is er veel vergrijzing. De nabij gelegen Regenboogflats zijn in de toekomst allemaal be stemd voor 55-plussers. Twee activiteitenbegeleid sters en twee verzorgings hulpen geven de ouderen een gezellige dag. "Hier worden ze gestimuleerd iets te gaan doen. Door onder steunende begeleiding zijn de mensen in staat activitei ten te ondernemen", legt activiteitenbegeleidster Bri gitte van Hoepen uit. Voor mensen die dementeren komt deze hulp goed van pas. Voor partners en fami lieleden van dementeren den vormt de dagopvang een vorm van ontlasting. "Als bij een echtpaar er één gaat dementeren en vijftig keer per minuut hetzelfde vraagt, dan is dat erg zwaar", vertelt activiteiten begeleidster Jolanda Wes- terbeke. De mensen van de dagopvang houden boven dien een oogje in het zeil. Dementen die op zichzelf wonen kunnen zichzelf na melijk verwaarlozen. "Thuis is er eten gemaakt. Ze ver geten het en gooien de maaltijd weg. Door slecht eten krijgen die mensen een vitaminegebrek en wordt het dementieproces ver sneld." Daarom eten de deelnemers elke werkdag gezamenlijk aan een gezel lig gedekte tafel. En ze kun nen er pannenkoeken bak ken of een pan erwtensoep helpen maken. Alle activi teiten zijn er om de bezoe kers te prikkelen. Veel nos talgie. Er worden boekjes over vroeger gelezen, een cd met muziek van weleer op gezet en Pim Pam Pet ge speeld. Verder zijn er plan nen om Zeeuwse verhalen in dialect te vertellen en wordt er gewandeld. Alles in een ongedwongen sfeer. Van maandag tot en met vrijdag wordt er vanaf tien uur eerst een kopje koffie of thee gedronken, de krant gelezen en besproken. En Er wordt hard gewerkt om de nieuwe dagop vang op tijd klaar te krij gen. De activiteiten ruimte is gewit en be hangen en krijgt een sfeervolle inrichting. In een speciale rustruimte met relaxstoelen kun nen de ouderen tot mst komen. Er is ook een keuken en een kantoor en een douche biedt hulp bij 'kleine ongeluk jes'. Het team doet er al les aan om het zo gezel lig mogelijk te maken. Zo hebben ze al kerst versieringen gekocht. om vier uur kunnen de acht tot tien bezoekers weer vol daan naar huis. Voor aanmelden en infor matie: 0118-486400 of in- fo@zorgstroom.nl. Echtparen waarvan minimaal één van de partners klachten van psychiatrische aard heeft, kunnenbij Carola Verhallen en Dingeman Steijn terecht foto: izaak verkeste samen heen en aan het eind merk je dat je onder tussen ook hard aan jezelf hebt gewerkt. Samen kun nen we het nu wel aan'." Dingeman vult aan: "Pro blemen worden zichtbaar gemaakt. De echtpaar- groep start dit najaar voor de derde keer. We bespre ken thema's als individuali teit-gezamenlijkheid en met spelvormen en oefen opdrachten laten we men sen experimenteren met nieuwe manieren van met elkaar omgaan." Het pro gramma bestaat uit vijftien bijeenkomsten van drie uur. Voor meer informatie over het project: Carola Verhallen, 0118-425463. heid een demo te mixen en informatie over geluids techniek kan ieder band weer z'n voordeel doen. Ie dere voorronde komt een band uit dé'HooüKoorts ge schiedenis als special act naar Serooskerke. De cate gorie dans start met eerste street- en breakdance op tredens in december. Naar HooilKoorts rijden vanuit Middelburg en Vlissingen langs de dorpen van de ge meente Veere gratis bus sen. Het is een project van de gemeente Veere in sa menwerking met de pro vincie. De volgende voor ronde is op vrijdag 8 de cember. De finale is 5 april 2007. Artikel 20 van de Tracéwet bevordert een gecoör dineerde voorbereiding van de besluiten op de aanvragen om de vergunningen en van de overige ambtshalve te nemen besluiten met het oog op de uitvoering van een Tracébesluit. In fiet kader van deze coördinatie geeft de minister van Verkeer en Waterstaat, namens deze de manager Grondverwerving en juridische Zaken van ProRail B.V., kennis van het feit dat de volgende besluiten zijn genomen. WELKE BESLUITEN ZI|N ER GENOMEN EN LIGGEN ER TER INZAGE? Voor de uitvoering van het Tracébesluit Sloelijn zijn onderstaande besluiten voor het cluster SLOE-06 (Kunstwerk 3, spoorviaduct Bernhard- weg/Westhofweg) genomen overeenkomstig de procedure van artikel 20, lid 4 Tracéwet jo. paragraaf 3.4 van de Algemene wet bestuursrecht: s besluit I, afgegeven door het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Vlissingen, tot het verlenen van een vergunning op grond van de Woningwet voor het bouwen van Kunstwerk 3: Spoorviaduct Bernhardweg/ Westhofweg; besluit 1, afgegeven door het college van Gedeputeerde Staten van de Provincie Zeeland, tot het verlenen van een vergunning op grond van de Provinciale Wegenverorde ning Zeeland in verband met werkzaamheden aan en in de nabijheid van de Bernhardweg/ Westhofweg. De besluiten zijn niet gewijzigd ten opzichte van de ontwerpbesluiten. WAAR EN WANNEER KUNT U DE STUKKEN INZIEN? De besluiten liggen met ingang van 9 november 2006 tot en met 21 november 2006 gedurende de reguliere openingstijden ter inzage op de volgende locaties: Besluit 1 ligt ter inzage bij de gemeente Vlissingen, Paul Krugerstraat 1, 4382 MA Vlissingen. Besluit 2 ligt ter inzage bij de Provincie Zeeland, Directie Infrastructuur en Vervoer, Abdij 6, 4331 BK Middelburg,kamer B302. Gedurende deze periode kunt u de stukken buiten de reguliere openingstijden inzien na telefonische afspraak. HOE KUNNEN BELANGHEBBENDEN BEROEP INDIENEN? Gedurende bovengenoemde periode staat voor belanghebbenden beroep open bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. Ministerie van Verkeer en Waterstaat Het instellen van beroep tegen één of meerdere besluiten geschiedt door indiening van een ondertekend beroepschrift dat ten minste de naam en het adres van de indiener, de dagtekening, een omschrijving van het besluit waartegen het is gericht, alsmede de gronden van het beroep bevat. Daarnaast dient u in het beroepschrift aan te geven tegen welk specifiek besluit beroep wordt ingesteld, aan wie het besluit is gericht en op welke datum het besluit is genomen. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA Den Haag. Het instellen van beroep schorst de werking van het besluit niet. Indien beroep is ingesteld, kan een verzoek worden gedaan tot het treffen van een voorlopige voorziening, bijvoorbeeld inhoudende een schorsing. Het verzoek om een voorlopige voorziening moet worden ingediend bij de voorzitter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA Den Haag. Bij het verzoek moet een afschrift van het beroepschrift worden overgelegd. Voor het indienen van een beroep en/of een verzoek om een voorlopige voorziening is een griffiegeld verschuldigd. MEER INFORMATIE? Voor nadere informatie met betrekking tot besluit 1 kunt u zich wenden tot de heer M. Al Saadi van de gemeente Vlissingen, telefoon 0118 - 487 124. Voor nadere informatie met betrekking tot besluit 2 kunt u zich wenden tot de Provincie Zeeland, de heer J.J. Dingemanse, telefoon 0118 - 631 543 of de heer A. Pouwer, telefoon 0118 - 621 729. De minister van Verkeer en Waterstaat, namens deze, de manager Grondverwerving en juridische Zaken, ing. F.j.J. Jansen Coördinator Vergunningen Sloelijn

de Faam | 2006 | | pagina 43