Zeeuwen boerden goed in Amerika lezenluisteren 1 uurtje werken per dag Bezorgers gevraagd! Omniversum lanceert eigen dvd-label Fraaie herfstmuziek PZC heeft nog enkele wijken vrij in Nw en St. Joosland. dé Weekkrant De Faam Open deuren Aardappelweek begonnen Geprezen het alfabet van Zeeland Woensdag 8 november 2006 - Pagina 40 MIDDELBURG - In de Aardappelweek van 11 tot en met 18 no vember kan iedereen een kijkje nemen op de boerderij en ken nismaken met de boerderijwinkel. Kaasboerderij Schellach aan de Prooyenseweg 26 en van Fruitbedrijf Weststrate aan de Sand- berglaan 10 in Middelburg doe ook mee. foto: jaap wolterbeek MIDDELBURG - De Borsselse boer Jannes van de Luyster fi- nancieerde de overtocht van bijna vijfhonderd Zeeuwen en stichtte het dorp Zeeland in Amerika. De Zierikzeese jour nalist Jacob Quintus bracht de eerste Nederlandstalige krant uit in Amerika. Het nieuwe boek Vrijheid in het Verschiet vertelt hoe een be trekkelijk kleine groep van Ne derlandse emigranten een ei gen subcultuur kon inrichten die tot vandaag bestaat. Ruim 32.000 Zeeuwen emigreerden tussen 1840 en 1940 naai' Ame rika. Dankzij heldere plannen, een goede timing, kerken, scho- KI0 begint nu ook een logeerhuis len, kranten en vooral gezinnen, wisten de Nederlandse immi granten elkaar te vinden. Zo werd arbeider Adriaan Zwemer uit Oostkapelle een vooraan staand predikant in de immi- grantenkerken. Vooral op het platteland van Michigan ont stonden Zeeuwse gemeen schappen. Zo ontstond op de prairies van Iowa het dorpje Middelburg. Deze dorpjes vormden al snel een netwerk voor protestantse immigranten. Hans Krabbendam schreef het boek dat op vrijdag 27 oktober verscheen. Hij is als historicus verbonden aan het Roosevelt Study Center in Middelburg. HEINKENSZAND - Mary Kor ten begon in 2003 in Heinkens- zand met de opvang van kinde ren met een verstandelijke han dicap. De behoefte aan dergelij ke opvang in Zeeland is zo groot dat er binnenkort een tweede vestiging "open gaat. Voor de au tistische zoon van Korten was drie jaar geleden in Zeeland geen mogelijkheid om de zorg, al was het maai' voor even, over te dragen aan een ervaren en liefdevol opvangadres. En dus begon ze er zelf één. "Het begon met een dagcentrum voor twee kinderen. Nu hebben we in Heinkenszand het eerste KIO- logeerhuis geopend. Een klein schalige setting waar maximaal 5 kinderen tegelijkertijd kunnen logeren." K30 biedt met de dag besteding een plek waar de kin deren kunnen zijn zoals ze zijn. "Daarbij is het niet langer een kwestie van bezighouden, maar van zoeken naar de mogelijkhe den van een kind." Steeds is ge diplomeerd personeel aanwe zig. "Met de overnachtingsmo gelijkheid proberen we de kin deren vooral een leuk logeer- weekend te bezorgen en de op- Het Zorgkantoor Zeeland prijst Stichting KIO (Kind In Ontwikkeling) als organisatie die zich inzet voor kinderen met een autistische handicap met de volgende beschrij ving: "De inzet en betrokken heid van het personeel is groot, evenals de organisatie van zorgplannen, aandacht voor kwaliteitsrichtlijnen en protocollen. De informatie voorziening aan kinderen -en ouders is uitstekend. Het is duidelijk een nieuw aanbod in de regio en ligt in de lijn van de modernisering van de AWBZ." vang is een mogelijkheid tot ontlasting van de thuissituatie." Die groei naai' binnenkort twee kinderdagcentra en een logeer huis is eigenlijk nooit de bedoe ling geweest. "Maar ik bepaal mijn grens zorgvuldig. Ik wil be trokken blijven bij de kinderen en niet straks als manager op een apart kantoor zitten." Het Haagse Imax-film- theater Omniversum lan ceert dinsdag 14 november het eigen dvd-label Omni- versum@home. De eerste release is de zesdelige reeks natuurdocumentaires Equator, die in samenwerking met het Wereld Natuur Fonds wordt uitgebracht. De dvd's hebben een adviesprijs van 14,99 euro per deel en zijn te koop bij Omniversum, het Wereld Natuur Fonds (www.wnf.nl) en de betere dvd-winkels en websites. Equator belicht op on geëvenaarde wijze het leven in diverse regio's rond de evenaar. De zes titels in deze serie zijn: Power of an Oce an, Battle for the Light, Rivers of the Sun, Reefs of Riches, Paradox of the Andes en Challenge of Change. Sophia is de naam van de band van Sophia iÉl Amerikaan Robin technology won't save us Proper-Sheppard die vroeger furore maak- te met industrial noi- seband The God Ma- ^J| chine. Sinds 1996 HHHilIHHKliiBHÉHiHi doet hij het wat rus- tiger aan en maakt hïj onder de naam Sophia kleine, me- - - lancholieke liedjes, veelal ingekleurd met strijkers en akoe stische gitaar. Technology Won't Safe Us is inmiddels alweer het vierde album waarop Proper-Sheppard op uiterst intieme wijze z'n gevoelsleven bloot geeft. Denk aan barokke kamer muziek, vertaald naar popmuziek. Of aan ontroerend mooie in strumentaaltjes die hier en daar middels een indrukwekken de muur van geluid tot uitbarsting komen. Zoals op het ge dragen titelnummer dat verwijst naar een waargebeurd ver drinkingsdrama van een vader en zoon voor de kust van En geland. Technology Won't Safe Us staat vol weemoedige, fraaie herfstmuziek. in ocjjfivd »oo 13 'ja ,'11^11' 1 - '~",f>-• Word dagbladbezorg(st)er van de PZC: een goede bijbaan voor jong en oud met prima verdienste en interessante extra's. Interesse? Neem dan (tijdens kantooruren) contact op met onze afdeling binnendienst op nummer: 076-531 23 14. Kijk voor meer informatie over vrije wijken op: www.deleukstebijbaan.nl. De minimumleeftijd voor een krantenwijk is 15 jaar. Kandidaat-bezorgers dienen zich bij aanmelding te identificeren. Indien van toepassing moet een tewerkstellingsvergunning wordén overlegd. r PZC

de Faam | 2006 | | pagina 38