Project Omarm: een nieuw initiatief Wat uitspraken van mantelzorgers Enkele cijfers over mantelzorg Klazien: mantelzorger, vrijwilliger en verzorgster Opgetekend tijdens mantelzorgbijeenkomsten 4Ik heb akelige CT1 dingen gecamoufleerd Ik Was m voor anderen, ook miJn verstand en gevoel, naar de kinderen toe.' De ratio zei dat het niet langer meer kon. Maar ik wilde het zo graag.' 'Ik vond het moeilijker om moeder af te geven aan het ver zorgingstehuis dan aan de dood. Er met elkaar over praten lucht op. ln mei zijn een tweetal middelbare scho len op Walcheren door Het Steunpunt Mantelzorg benaderd om te gaan star ten met het project "Omarm"; dit staat voor Onderwijs Meer Actief Rond (jonge) Mantelzorgers. Onderzoek heeft aangetoond dat 1 op de 10 jongeren opgroeit in een gezin met een chronisch zieke- of gehandicap te ouder, broer of zus. Opgroeien in een gezin met iemand die voortdurend of veelvuldig zorg nodig heeft, kan fysiek en emotioneel belastend zijn. Jonge mantelzorgers komen er niet graag voor uit dat ze thuis voor iemand zorgen. Laat staan dat ze gebruik maken van ondersteuningsmo gelijkheden. Het Steunpunt Mantelzorg van Vrijwillige Thuiszorg Walcheren wil met het project "Omarm", dat gefinancierd wordt door het CZ fonds, jonge mantel zorgers bereiken en ze attenderen op de ondersteuningsmogelijkheden Het project wil ook mantelzorg bespreek baar maken in de klas, zodat er een stuk je herkenning en erkenning komt van de jonge mantelzorgen Leerlingen krijgen dan meer inzicht in de situatie van man telzorgers in het algemeen en de situatie van klasgenoten die "jonge mantelzor- ger"zijn in het bijzonder. De Christelijke Scholengemeenschap Walcheren (CSW) werkt met veel enthou siasme mee aan het project. Alle brug klassen zullen in de week van de mantel zorg aan de slag gaan met twee lessen rond de jonge Mantelzorger, die Lydia Janse, een docente in samenwerking met het Steunpunt Mantelzorg heeft ontwik keld. Ook de leerlingen van afdeling Zorg en Welzijn van de CSW met 150 leerlingen gaan in die week rond het onderwerp Mantelzorg aan de slag. Als eindactiviteit zullen- ongeveer 80 leerlingen- de 10e november- zo'n 300 mantelzorgers verspreid over heel Walcheren verrassen op de dag van de Mantelzorg. Het Steunpunt Mantelzorg Walcheren heeft de coördinatie van de dag van de Mantelzorg, en leverde de 300 adressen van mantelzorgers. Wat het presentje is moet nog een verrassing blij ven, vertelt Marieke van der Vinden die deze dag coördineert namens de school. Eind van het jaar zullen alle Walcherse middelbare scholen het ontwikkelde les materiaal toegezonden krijgen, zodat het onderwerp "Mantelzorg "ook op andere scholen aan de orde kan komen. De afdeling VMBO van Scholen-gemeen- schap Nehalennia heeft al aangegeven om later in het jaar rond het onderwerp mantelzorg te willen gaan werken. Daarbij komt er eind van het jaar een speciale folder uit voor jonge mantelzor gers en is het Steunpunt Mantelzorg Walcheren van plan, activiteiten voor jonge mantelzorgers te ontwikkelen. Marieke van der Vinden is onderwijsont wikkelaar yan de VMBO bovenbouw.De leerlingen die dit onderwijs volgen zijn tussen de 14 en 16 jaar oud. Naast theo rielessen is er veel praktijk. Het gebouw van de CSW aan de Eisenhowerlaan bevat praktijklokalen waar gekookt, gewassen en gestreken kan worden. Een bed, een rollator en een ruimte voor per soonlijke verzorging zijn het bewijs dat ook veel aandacht aan zorg en welzijn besteed wordt. Uniek in dit type onder wijs is de werkpleksimulatie. De leerlin gen doen praktijkervaring op. Zo doen ze ook ervaring op in de activiteiten be geleiding en dagbehandeling van een verpleeghuis. Een groepje leerlingen leerde ouderen omgaan met de compu ter. Weer anderen geven ouderen hand en gezichtsmassage. Ook zijn er contac ten met een Moluks verzorgingshuis, waar onder andere nagelverzorging wordt geboden. De derdejaarsleerlingen krijgen hierdoor al een beeld van wat ze straks willen gaan doen. Rody droomt er van later als kok aan de slag te gaan. Hij heeft eten rond gebracht in het verzorgingshuis en een kijkje genomen in de keuken. Dat lijkt hem wel wat. Denise houdt er van zich mooi te maken. Daar wil ze later haar vak van maken. Ze lijkt in de wieg gelegd voor kapster of schoonheidsspecialiste. Ze zet nu al graag iemands haar in de krul len. Esmee twijfelt nog. Ze zegt dat ze niet voor ouderen wil werken omdat die mensen vaak wat mankeren. Dat vindt ze Marieke van der Vinden zielig. Zelf heeft ze suikerziekte en zegt vol te stromen als iemand anders ook wat mankeert. Roosanne wil kinderverzorg ster worden. Ze spreekt uit ervaring omdat ze vaak op kinderen past. Marieke, die zelf ook les geeft en zo'n 150 leerlingen begeleidt, houdt een dos sier van elke leerling bij. Zij juicht toe dat leerlingen met bewoners in een rolstoel van een verzorgingshuis een lekkere wandeling maken. Het gaat niet alleen om het aanleren van vaardigheden. Respect voor de ander is minstens zo belangrijk. De lessen buiten de school geven de leerlingen ook zicht op wat er in de maatschappij speelt. Ze krijgen begrip voor het werk van de vrijwilligers en de mantelzorgers die ook op deze ter reinen werkzaam zijn. Wat dat betreft is het goed ook als oplei ding actief te zijn op de "Dag van de Mantelzorg", zo stelt Marieke van der Vinden vast. Voor informatie over het scholenproject kunt u terecht bij de coördinator Conny Prins, tel 0118-553530 Klazien is van origine verzorgster. Na de geboorte van haar drie kinderen heeft ze 22 jaar niet gewerkt. Beide dochters hadden haar hulp nodig. Enige tijd na de geboorte bleek dat beide dochters meervoudig gehandicapt waren. Voor de ouders maar ook voor de medi ci een volslagen verrassing, niemand had dit verwacht. Dat betekende: mantel zorg 'for ever', voor altijd, voor het hele leven. Klazien: "Zo iets overkomt je. Ik ben nooit boos, laat staan opstandig geweest. Ik dacht eerder: ik ben blij dat ze bij ons zijn: Wij kunnen en moeten iets voor hen betekenen. Dat gaf ons de kracht en inspiratie. Mijn grootste zorg is de toekomst. Mijn dochters zullen me overleven." Een wens? Daar hoeft ze niet lang over na te denken: "Ik zou de hoofdprijs in de loterij willen winnen. Daar ga ik voor." Met pretoogjes: "Dan laat ik een huis voor ze bouwen met alle comfort en hulp tot in de lengte van dagen. Dat zijn mijn dagdromen. De werkelijkheid naar de toekomst vraagt echter om praktisch handelen. Zo is onze zoon Marijn benoemd tot mentor en bewindvoerder over onze dochters." Ouderen in bed helpen: wassen, uitkle den, mondverzorging. Dat doet ze 's avonds in Middelburg op meerdere adressen. Klazien: De nieuwe Florence Nigthingale of zuster Teresa? "Helemaal niet. Ik ben nuchter positief ingesteld. Er bestaat niets erger dan dat mensen aan hun lot 'worden overgelaten. Velen kopen het af door hun kind in een instelling op te bergen en er niet meer naar om te kij ken omdat dit niet in hun plaatje past. Niet alleen jongeren maar ook ouderen zijn hierdoor eenzaam. Daar strijd ik tegen. Ik probeer de regie in handen te houden door zorgvuldig met mijn tijd om te gaan. Soms lukt me dat." Elke ochtend om half zeven trekt ze haar sportschoenen aan. Dan loopt ze vijf kilometer om haar conditie op peil te houden en nieuwe zuurstof op te doen. Haar man is ook een loper. Hij denkt erover volgend jaar de kustmarathon te lopen. Klazien is wat nuchterder: "Wellicht loop ik hem een dag later, maar dan wel voor de wandelaars. Maar zeker weten doe ik het niet." In Nederland zorgen 2,4 miljoen mensen meer dan acht uur per week of langer dan drie maanden voor een ander. Zo'n 750.000 mantelzorgers zorgen meer dan acht uur per week én langer dan drie maanden voor een ander. Tussen 150.000 en 200.000 mantelzorgers voelen zich zwaar belast of zelfs overbe last. Dit zijn de mantelzorgers die vrijwel 24 uur per dag zorg geven. Zij zorgen bij voorbeeld voor hun dementerende man of voor hun vrouw die MS heeft, of voor een gehandicapt kind. Het is daarom goed dat een mantelzor ger terug kan vallen op het Steunpunt Mantelzorg van de Vrijwillige Thuiszorg Walcheren. Het Steunpunt Mantelzorg is voor iedereen die voor een ander zorgt! Voor Middelburg is het Steunpunt Mantelzorg te vinden in 'het Palet' in Middelburg Zuid in de J. van Reigers bergstraat 2 (tegenover het winkel centrum). Het Steunpunt Mantelzorg is in Middelburg open op maandag van 10.00 uur tot 12.00 uur. Alle andere werkdagen is ook mogelijk, alleen moet dan een afspraak gemaakt worden bij de Vrijwillige Thuiszorg Walcheren, Ter Poorteweg 15, 4371 RM Koudekerke, tel 0118-553530 of tel. 06-46422868. E-mailadres is regiowalcheren@vrijwilligethuiszorgzeeland.nl Haar jongste dochter is nu voor enige dagen per week intern bij Viataal, het voormalig doveninstituut in Sint Michielsgestel. De oudste dochter werkt bij LétÉ, het uitvoeringsorgaan op Walcheren van de Wet Sociale Werkvoorziening. Dit gaf Klazien ruimte om nu iets anders, buitenshuis aan te pakken. Sinds twee jaar is ze vrijwilliger in de palliatief terminale zorg. Dat doet ze in het Gasthuis in Middelburg. Het Gasthuis heeft hiervoor vier bedden. Gemiddeld 20 uur per maand neemt dit vrijwilligerswerk haar in beslag. Bij Zorgstroom heeft ze voor 35 uur per maand haar oude vak van verzorgster weer opgepakt.

de Faam | 2006 | | pagina 31