mantelzorg Er niet alleen voor staan Wat uitspraken van mantelzorgers Burgemeester Schouw|naar 'Achteraf heb ik pas het belang ingezien dat je tijdig voorzien moet zijn van informatie Steunpunt Mantelzorg Opgetekend tijdens mantelzorgbijeenkomsten 'Je kringetje wordt zo klein.' 'Dit probleem kan ik niet oplossen.' 'Je irritatie naar je partner "afleiden" door hobby of iets dergelijks. Zéker niet opbouwen, want 't houdt namelijk niet op.' Er met elkaar over praten lucht op. Tel. 0118-553530, Mobiel 06-46422868 E-mail: regiowalcheren@vrijwilligethuiszorgzeeland.nl Internet: www.vrijwilligethuiszorgzeeland.nl "Aandacht voor het werk van de mantel zorg is een goede zaak. Wat is mantel zorg? hoor ik nog maar al te vaak. Mantelzorgers zorgen voor een chroni sche zieke, gehandicapte of hulpbehoe vende partner, ouder, kind of ander fami lielid, vriend of kennis. Zorg die anders door een professional gegeven zou moeten worden. Mantelzorgers geven zorg omdat ze een persoonlijke band hebben met degene voor wie ze zorgen. Mantelzorg overkomt je terwijl je voor vrijwilligerswerk of professioneel werk in de zorg zelf kiest. Wij allen, u en ik, willen toch allemaal zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen. En dan nog het liefst in onze eigen vertrouwde leefomgeving. Als gemeente Middelburg maken we ons hier sterk voor. Middelburg is door het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport aangewezen als een proefge- meente om dit streven vorm te geven. Daartoe hebben we de gemeente Middelburg opgedeeld in negen woon- servicezones. Belangrijke spil hierin is het zorgkruispunt waarvandaan de zorg en diverse diensten in de wijken geleverd kunnen worden. Ook het Steunpunt Mantelzorg heeft hier een belangrijke taak. Ik wil graag nog een vooroordeel weg halen. Als u denkt dat de gemiddelde •mantelzorger een ouder iemand is, dan zeg ik dat dit beeld bijstelling behoeft. Het Steunpunt Mantelzorg werkt er hard aan om ook de jongere mantelzorger onder de aandacht te brengen. Denk maar eens aan kinderen die bij moeten springen omdat moeder ziek is. Het is goed dat diverse brugklassen starten met een project rond jonge mantelzorgers en vrijwilligerswerk. Het is goed dat het werk van de mantelzorg onder de aandacht wordt gebracht. Dat is in ons aller belang want vrijwilligers en mantelzorgers, zij zijn het cement van de samenleving." Gaandeweg kan de taak van een mantel zorger zwaarder worden. Soms te zwaar. Het wordt moeilijk vol te houden, er lijkt geen ruimte meer voor een eigen leven. Het kan dan prettig of zelfs noodzakelijk zijn, steun te vinden, door bijvoorbeeld de zorg met iemand te delen. Bij Steunpunt Mantelzorg kunt u verschil lende vormen van ondersteuning krijgen. U kunt Steunpunt Mantelzorg bereiken op tel 0118-553530 of GSM 06-46422868. Het E-mailadres is regiowalcheren@vrij- willigethuiszorgzeeland.nl i Inka Gentenaar (links op de foto) en Kitty Kiezenberg (rechts) zijn regiocoör dinatoren van de Vrijwillige Thuiszorg Walcheren. Voor de vrijwillige thuiszorg brengen ze de hulpvraag en hulpaanbod bij elkaar. Dat hoeft voor de mantelzorg niet. Daar komen hulpvraag en de hel pende vanzelf bij elkaar. Inka en Kitty hebben ook te maken met de Mantelzorg. Zij maken deel uit van het Steunpunt Mantelzorg. Laten we hun taken eens bekijken. Allebei hebben ze hun specialiteiten. Kitty houdt zich bezig met de palliatieve terminale zorg in de thuissituatie. Ze vindt dit zinvol werk, temeer omdat een landelijk onderzoek onlangs uitwees dat 72 procent van de ondervraagden thuis de laatste levensda gen wil doorbrengen. Kitty, die gewerkt heeft in de bejaardenzorg en kinderop vang, vindt het fijn hier een bijdrage aan te kunnen leveren. Om de partners die mantelzorg verrichten te ontlasten wordt regelmatig een vrijwilliger ingezet zodat de mantelzorger ontlast kan worden. Kitty, moeder van drie kinderen, zegt er moeite mee te hebben als iemand binnen de eigen leeftijdsgroep terminaal is. Inka heeft een verpleegkundige achter grond en zorgde onder meer voor medi sche opvang in het asielzoekerscentrum. Ze heeft zich toegelegd op de vrienden dienst voor ex-psychiatrische patiënten. Ook de chronisch zieken en gehandicap ten vallen onder haar aandachtsgebied. Op dit terrein zijn veel mantelzorgers actief. Ze haalt het voorbeeld aan van vergeten boodschappen mee en de Privé en Story. Veel van die mensen die erin staan kent ze van de TV. Dat is lachen geblazen. Laatst ben ik nog een eindje gaan wandelen. Dat is goed, zegt haar fysiotherapeut, want ze moet veel bewe gen. Oma achter de rollator, ik ernaast. Oma in klederdracht, ik in spijkerjack met jeans. Allebei voelen we ons lekker in onze outfit. Met de rollator op pad was een regelma tig terugkerend beeld deze warme zomer. Die bezoekjes in die keurige kamer van haar, daar ben ik trots op. Ik vertel dat ook aan mijn vriendinnen met wie ik graag een terrasje deel. Ook mijn vriend vindt het prima dat ik naar oma ga. Hij is er zelfs een beetje jaloers op. Maar daar geef ik niet om, ik trek mijn eigen plan en wip geregeld bij oma langs. Ze rekent erop, ik vind het geen belasting. Integendeel, ik vind het eigenlijk de gewoonste zaak van de wereld.' Begin volgend jaar staat er een zwaar thema op de rol en dat is 'schuldgevoel'. Die bijeenkomst wordt in de Zeeuwse bibliotheek gehouden. Opgave kan nu al (tel 0118-553530). Op dit nummer kunt u ook horen wat er verder dit jaar nog te doen is. Inka en Kitty zeggen dat in de pauze en na afloop heel wat wordt afgepraat. Die contacten zijn belangrijk. Even stoom afblazen, je verhaal kwijt kunnen. Want als mantelzorger sta je er in de dagelijkse praktijk alleen voor. Daarom is het goed dat je altijd terug kunt vallen op het Steunpunt Mantelzorg. Steunpunt Mantelzorg tel 0118-553530 Mobiel 06-46422868 - E-mail regiowal- cheren@vrijwilligethuiszorgzeeland.nl 'Ik moet wel lachen om de term mantel zorg. Ik ben blijkbaar een mantelzorger omdat ik mijn oma geregeld bezoek. We drinken dan koffie of een frisdrankje. Bekijken foto's van vroeger. Ik neem de een echtpaar waarvan de vrouw elke week tenniste. Na de hersenbloeding van haar man kwam van sporten niets meer. Zorg in plaats van tennissen. Op een gegeven moment werd dit haar teveel. Door tussenkomst van de vrijwillige thuis zorg wordt nu voor één middag in de week een vrijwilliger ingezet. Die zorgt voor haar man. Zelf heeft ze het tennis sen weer opgepakt: het geeft haar weer lucht om haar man te kunnen verzorgen. Lucht wordt ook gegeven, zo verklaren beide regiocoördinatoren, door lotgeno tencontacten en bijeenkomsten te orga niseren voor mantelzorgers. Dat kan vari ëren van leren hoe je zware voorwerpen op de juiste manier tilt tot aan het onder werp 'Kom ik nog wel aan mezelf toe'.

de Faam | 2006 | | pagina 30