Auto te water: jaarlijks ruim 50 doden Debuut van een negentigjarige schrijver Verhalen Oplage Indische maand in bibliotheek Watercolour i rAv/5T3 fl ft #si if De Faam Woensdag 1 november 2006 - Pagina 6 Boeiende vertell door ineke van wallenburg DOMBURG - Meester Dirk Meeuse uit Domburg kreeg zaterdag van zijn familie een heel bijzonder cadeau voor zijn negentigste ver jaardag. Ze zorgden voor een uitgave van een kinder boek dat hun (groot)vader in 1948 schreef. Meester Meeuse woont nu in zorgcentrum Simnia. Hij is af komstig uit Waterlandkerkje en hij heeft een lange onderwijs loopbaan achter de rug. Hij werjcte als onderwijzer in Utrecht, Montfoort, Goes, Yer- seke en Wenum. Daarna werd hij leraar voor de algemeen vor mende vakken op de Goese am bachtsschool. Verhalen Op school stond meester Meeu se bekend om zijn spannende en fantastische verhalen. Eén van zijn wat langere vertellin gen heeft hij een keer opge schreven en naar een uitgeverij gestuurd. De uitgeverij stuurde het pakketje terug en het ver dween voor jaren in de kast. Zoon Aik nam bij de verhuizing naar het verzorgingshuis een doos met belangrijke papieren van zijn vader mee. Toevallig moest hij daar deze zomer wat in zoeken, vanwege een vraag van de belasting dienst. Toen kwam hij het ver haal van zijn vader weer tegen "Ontroerend". Dat vond meester Dirk Meeuse zelf van het feest en het bijzon dere cadeau voor zijn ne gentigste verjaardag. 'Jan Drums' was een verhaal dat hij bedacht in het begin van zijn onderwijsloopbaan. "Ie mand vroeg me of het echt gebeurd is, maar ik heb het helemaal verzonnen", zegt meester Meeuse. Toen de uitgeverij geen in teresse had, besloot hij zich te beperken tot het vertellen van verhalen. Die hadden in de klas vaak een groot suc ces. Meester Meeuse: "Ik vertel de in Goes vaak het verhaal van Sam de negerjongen. En dan fietste ik naar school en dan riepen ze: 'Daar gaat meester Sam'." en zo ontstond het idee voor het bijzondere verjaardagscadeau. De hele familie werd gemobili seerd. Het gezin van meester Meeuse en zijn inmiddels over leden vrouw Trien telt drie kin deren: Ans, Piet en Aik. Er zijn twee kleinzonen. De kinderen en kleinkinderen en hun part ners hebben in een maand het hele boek persklaar gemaakt. "Het verhaal is nog heel goed leesbaar ook al is het lang gele Het was een complete verrassing voor Dirk Meeuse. Het boek dat hij in 1948 schreef, is door zijn kinderen bijna een halve eeuw later naar een uitgever gestuurd, foto: jaap wolterbeek den geschreven", zegt zoon Aik. "Het is een leuk verhaal. Enkele verouderde termen, zoals bij voorbeeld het woord marskra mer, zijn voor het gemak van de jonge lezers voorzien van een verklaring". Woonwagen Hoofdpersoon van het verhaal is Jan Drums, een jongen van tien jaar. Hij trekt met zijn fami lie rond in een woonwagen. Zijn vader is in de crisisjaren werk loos geworden en het gezin leeft in bittere armoede. Op een dag vindt de jongen een portefeuil le. Hij brengt het geld terug naar de eigenaar, maar wordt na di verse verwikkelingen toch ver dacht van diefstal. Uiteindelijk wordt de echte dief gepakt. Voor Jan Drums en zijn familie komt alles goed. De rijke boer neemt zijn vader in dienst vanwege diens eerlijke zoon. Het boek Jan Drums van de nu 90-jarige meester Dirk Meeuse is in eigen beheer uitgegeven in een oplage van 100 exemplaren. Het boek is te koop bij De Druk kerij in Middelburg voor 12,50 euro, zolang de voor raad strekt. VLISSINGEN - De hele maand november is het In dische maand in de bieb. Er is een programma vol met leuke onderdelen. Op zaterdag 4 november is het van 13.30 tot 17.00 uur een Indische Culturele mid dag met een poppentheater, een verhalenverteller, en workshop, dans en kroe- poekhappen. De Literaire avond over het Indische boek is op maandag 6 no vember van 19.30 tot 21.30 uur. Het nieuwe boek De ogen van Solo van Reggie Baay wordt dan besproken. Op maandag 13 november is er een literaire avond over het boek Geen gewoon In disch meisje van Marion Bloem. De entree is vijf euro. Op zaterdag 18 november is er ook weer een vol pro gramma. Dan is het van 12.30 tot 18.00 uur Indische Muziekmiddag met een film, workshop en een optreden. Op de literaire avond op maandag 20 november licht schrijver Reggie Baay zijn boek De ogen van Solo toe. Bovendien is er op maandag 27 november een lezing over wajangpoppen. In het ge bouw aan de Spuistraat 6 zijn allerlei exposities te zien. Meer info: 0118-422114. VLISSINGEN - Tim Hall ex poseert van donderdag 2 no vember tot en met woens dag 20 december bij Sauer Oonk Notarissen in Vlissin- gen. Het thema van de expositie aan de Badhuisstraat 181 is: Watercolour Exhibition. Jaarlijks komen er in Nederland zo'n 750-800 auto's in het water terecht. In totaal vallen daarbij zo'n 50 tot 60 doden. Hoe het komt dat er mensen overlijden is niet altijd duidelijk. Toch lijkt het erop dat veel leed met enkele eenvoudige maatregelen kan worden voorkomen. En er moet afgerekend worden met een onjuist idee over wat te doen wanneer een auto eenmaal te water is geraakt. Auto te water: stappenplan voor het verlaten van de auto Veel mensen die langs water rijden of krap inparkeren aan een gracht zijn bang dat hun auto in het water terechtkomt. Dat zoiets gebeurt is niet ondenkbeeldig. Het kan iedere automobilist overkomen. Bovendien komt dit soort ongelukken overal in Nederland voor. Combinatie van factoren De Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid (SWOV) heeft onderzoek naar dit soort onge lukken gedaan. Die hebben vaker een complex karakter (de auto slipt bij voorbeeld en slaat over de kop), vin den vaker plaats buiten de bebouwde kom en in waterrijke provincies, en de kans op ernstig letsel is groter. De ongelukken gebeuren vaker in het weekend, in het donker en bij mist en sneeuw. Er zijn vaak geen andere verkeersdeelnemers bij betrokken en ze worden vaker veroorzaakt door jonge, mannelijke bestuurders onder invloed van alcohol. In vèel gevallen blijken die .geen gordel te hebben gedragen, en dat terwijl een klap op het water met 50km/h gelijk staat aan een klap met dezelfde snelheid tegen een muur. Met gebruikelijke verkeersveilig- heidsmaatregelen - gordel om, niet drinken, snelheid aanpassen - kan dus al veel ellende worden voorko men. Frank Geelen, beleidsmedewer ker Verkeersveiligheid van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat, pleit dan ook voor preventief gedrag: 'Alleen al de snelheid aanpassen aan de weg- en weergesteldheid voor komt veel van dit soort ongelukken.' - wacht niet totdat de auto onder water is - verlaat de auto zo snel mogelijk - zorg altijd dat een veiligheids hamer onder handbereik is Paniekreactie Wat als een auto, ondanks alles, te water raakt? Gebleken is dat de helft van de slachtoffers, zo!n 30 mensen, door verdrinking om het leven komt. Duidelijk is dat paniek daarbij een rol speelt. Klaas van den Heuvel, algemeen adviseur 'auto te water' van ver keersveiligheidsorganisatie WN, heeft veel mensen gesproken die levend uit auto's zijn gehaald. 'Die blokkeerden vaak volledig toen hun auto in het water terecht kwam. Het duurde even voor ze reageerden.' Volgens Frank Geelen is paniek niet de enige reden. 'Mensen hebben vaak een verkeerd idee van wat ze moeten doen. Ze denken dat ze moeten wachten tot de auto vol water is gelopen, omdat er je de portieren gemakkelijker kunt openen vanwege gelijke druk binnen en bui ten de auto. En er zou een luchtbel ontstaan waardoor je kunt ademha len. Dit is niet de juiste manier om uit een auto te ontsnappen als die te water raakt.' Meteen de auto uit! Zo moet het dus niet. Maar hoe dan wel? Het beste is om te proberen de auto meteen te verlaten, ook als die elektrische ramen heeft. Van den Heuvel: 'Elektronica werkt vaak alleen maar belemmerend. Zo snel mogelijk de zijramen inslaan is het beste. Daarom is het verstandig om in een autospeciaalzaak een veiligheidsha mer te kopen en die binnen handbe reik te houden.' En de lichten aan doen voor de reddingswerkers, zoals wel wordt aangeraden? Dat is zeker van belang, maar niet alleen voor reddingswerkers, maar ook voor jezelf en andere inzittenden is het van belang om de binnenverlichting aan te doen. Dan zie je wat je doet, want onder water is het zicht erg slecht. Meer informatie op internet Meer weten? Op de website www. hulpbijautotewater.nl kun je veel meer informatie vinden. Bovendien kun je er je kennis testen en handige prijzen winnen. 1. VERLICHTING AAN .N Blijf kalm en reageer meteen. Zet alle verlichting aan, ook die in de auto. Laat de sleutel in het contact zitten. 2.GORDELS LOS Maak de gordels los of snij ze door met het mesje van een veiligheidshamer. 3. OPEN HET ZIJRAAM Met het contact aan kunnen de ramen misschien worden geopend. Lukt dat niet, sla het zijraam dan met de veiligheidshamer in. 4. VERLAAT DE AUTO Bied hulp aan even tuele passa giers en probeerde auto altijd zo snel mogelijk te verlaten.

de Faam | 2006 | | pagina 6