Buitenlanders overspoelen Eredivisie spelersstreken Nu in de winkel! Vertrek Braafheid uit Utrecht lijkt nabij GA VOOR In Urby Emanuelson heeft Ajax ein- delijk de opvolger van de naar In- ternazionale vertrokken Maxwell gevonden. De twintigjarige links back valt op door zijn aanvallende spel en technische vermogen. Telex George Best op bankbiljet Opdam voelt zich fit ondanks virus President Poetin prijst Hiddink if,? Belgische RC Genk, proeft in Enschede ambitie. 'FC Twen- te heeft de laatste Jaren wat minder gepresteerd, f maar ik heb het gevoel Woensdag 1 november 2006 - Pagina 46 *P$p is? Onlangs sloegen de bondscoaches van Zweden, Noorwegen en Denemarken gezamenlijk alarm. Ze maken zich grote zorgen omdat hun competities overspoeld worden door buitenlanders die de door stroming van eigen talenten belemmeren. De se lecties van de Eredivisieclubs herbergen opmerke lijk veel buitenlanders, onder wie PSV-doelman Go- mes. Aan het begin van dit seizoen hadden de acht tien Eredivisieclubs 436 spelers onder contract van wie er liefst 178 niet afkomstig uit Nederland zijn. Dat Is ruim veertig procent. Johan Cruijff pleit al ja ren voor de invoering van een regel waarbij mini maal vijf Nederlanders in de basis van hun club team staan. Vooralsnog krijgt hij geen enkele steun van de KNVB, c.q. de UEFA. •Y 'Ik ben een intuïtieve speler', zegt hij. 'Ik denk niet na wat er ver keerd kan gaan, ben niet bang Die flair is wel iets waar ik tróts op ben. Ik zag de links backpositie altijd als iets minderwaardigs, maar mede door een gesprek met trainer Henk ten Cate ben ik op andere gedach ten gekomen. Hij vertelde me dat ik op de linksbackpositie een Euro pese topper kan worden. De as van het veld wordt vaak volge stopt met controlerende midden velders. Daardoor is er juist op de backposities ruimte voor aanval lend ingestelde voetballers.' George Best wordt op Noord-Ierse bankbiljetten vereeuwigd. De voetballe gende kómt te staan op de biljetten van vijf pond, die in een speciale oplage van één miljoen exemplaren worden gedrukt. Volgens de Ulster Bank is het een passend eer betoon aan de beste voet baller die Groot-Brittannië ooit heeft voortgebracht.. Best zal in het shirt van Man chester United en van Noord-Ierland worden afge beeld. Eerder werd het vlieg veld van Belfast al naar de flamboyante levensgenieter vernoemd. De aanvaller overleed vorig jaar op 59-ja- rige leeftijd aan de gevolgen van jarenlang overmatig drankgebruik. Verdediger Bany Opdam verwacht geen last te onder vinden van het virus dat na een bloedonderzoek bij hem is geconstateerd. 'Het zou erop kunnen wijzen dat ik de ziekte van Pfeiffer heb ge had. Dat verklaart waarom ik me de laatste tijd soms zo moe voelde. Normaal ge sproken is het een stof die geen kwaad kan. Het wordt slechts actief in periodes van stress. Ik voel me fit, de klachten komen pas als ik veel energie heb gebruikt.' De Lissenaar verlengde on langs zijn contract bij AZ tot de zomer van 2010. Ook de Russische president Vladimir Poetin weet inmid dels wie Guus Hiddink is. In zijn jaarlijkse televisieshow wijdde de staatsman enige tijd aan de Nederlandse bondscoach van zijn land. 'De coach is een goede specialist. Dat heeft hij in de praktijk bewijzen bij diverse landen in de hele wereld.' Poetin liet zich ver der kritisch uit over de ma nier waarop voetbal is geor ganiseerd in Rusland. 'Het aantal buitenlanders in de competitie moet worden beperkt, want als er een nationale ploeg moet 4 worden samenge steld, is er niemand om die ploeg mee samen te stellen.' Hij is een rechtstreekse afstammeling van Koning Irakli II, de man die in de achttiende eeuw heerste over Georgië. Shota Arveladze (33) zal nooit de Geor gische troon bestijgen, maar is momenteel wel de aanvalsleider van AZ. Na periodes bij Trabzonspor, Ajax en Glasgow Rangers wil de Georgiër zijn carrière een passend einde geven in Alkmaar en wel met de landstitel. Trainer Louis van Gaal koos hem dit sei zoen als aanvoerder. Arverladze: 'Een enorme eer. Ik draag de aanvoerdersband met veel plezier. Ik ben al tijd bezig met processen binnen en buiten het team. Sommige mensen hebben dat nu eenmaal meer dan anderen.' Edson Braafheid (23) is een groeibriljant in de se lectie van FC Utrecht. Zo denkt de club er ook over. Toch liepen de contract onderhandelingen tus sen beide partijen on langs voor de zoveelste keer stuk. Een vertrek van de talentvolle linksback lijkt nabij. Braafheid: 'Dit is mijn zevende jaar bij FC Utrecht. Ik leer nog steeds erg veel bij. Het is niet zo dat ik zeg: "Het is tijd voor een stap om hoog". Het zit ook niet in mij om nu de kantjes er vanaf te gaan lopen. Ik zal er altijd voor gaan. Trai ner Foeke Booy is erg te leurgesteld in de gang van zaken en dat kan ik begrijpen. Ik wil alleen zo goed mogelijk spelen en belangrijk zijn voor het team, dat weet Booy ook.' Als het aan Orlando Engelaar (27) ligt staat FC Twente aan de voor- JY'Y* avond van een structurele terugkeer f v jn de subtop van Nederland. De lange middenvelder» die afgeio- pen zomer overkwam van het Yf dat ze nu de weg omhoog weer ge vonden hebben. Van de voorzitter tot de trainer, ledereen is heel gedreven.' Engelaar, die in Nederland ook uitkwam voor NAC Breda en Feyenoord, heeft veel geleerd van Henk ten Cate, nu trainer van Ajax. 'Samen met Alfred Schreuder heeft hij me gevormd tot de speler die Ik nu ten, Henk (TiMlTïïKfïïiRaa grond inboren, maar dat deed hij met een reden. Hij wilde ons beter maken, maar soms had ik het gevoel dat hij me kapot wilde maken.'

de Faam | 2006 | | pagina 46