flfl^lPl :ïl Collegium Instrumentale Brugense en Rodrigues verzorgen lustrumeditie lijkse NAJAARSCONCERT in de Sint Jacobuskerk in Vlissingen Marsaki gste Bank arsc du een 2D06 ingetekend :r 'bank' te De Langste Stichting Stichting nemersclub De Langste de glooiing het wordt 3 bank van in de k. -naai in het elstellingen, r de lokale stad, voor die evard. Daar Vlissingen en daarom voor enkele meters bank. En die meters worden uiteraard betaald van de opbrengst van het najaarsconcert." Een ander deel van de opbrengst van het concert wordt besteed aan binnen- en buitensportactiviteiten van Vereniging JAS (Jongeren Activiteiten Soos). Deze vereniging probeert jongeren in de Vlissingse wijk Paauwenburg met voorzieningen vast te houden, zodat deze jongeren hun vertier niet elders gaan zoeken.. "De achterliggende gedachte is dat wanneer jongeren uit Zeeland gaan studeren in een andere stad vak niet terugkeren naar Zeeland, liet gevolg is dat Zeeland vergrijst. Vereniging JAS probeert daar wat aan te doen door een intensief contact met jongeren te onderhouden om hun wensen en verwachtingen te leren kennen en door activiteiten te kiezen die inspelen op de wensen en behoeften van die jongeren", vertelt Van Spaandonk. Maar ook het internationale doel is zeker niet onbelangrijk. Integendeel. De Rotary Club Vlissingen heeft besloten uit de opbrengst van de Najaarsconcerten van vorig jaar en van dit jaar 25.000 euro beschikbaar te stellen voor het project 'scholen voor scholen' op Sri Lanka. Een project van de Stichting van Hand tot Hand en een Zeeuwse organisatie coïrdineert dit project. "Een buitenlands project dus, met een been in de regio. Waardoor het gevoel is ontstaan van een project ver weg, maar ook weer dichtbij", lichten de voorzitters toe. "Met het geld worden drie scholen, die bijna twee jaar geleden door de tsunami zijn verwoest of beschadigd, op te knappen. Zo worden ze weer geschikt gemaakt om onderwijs te kunnen geven en kunnen kinderen in Sri Lanka weer naar school." Overigens wordt het door de Rotary Club Vlissingen beschikbaar gestelde geld, die 25.000 euro, door hulporganisatie Cordaid verdubbeld. "Wat dus betekent dat er voor die drie scholen een bedrag van 50.000 euro beschikbaar is. Die verdubbeling maakt het nog eens extra leuk!" Eén ding is zeker, het geld verdwijnt volgens de beide voorzitters niet 'zo maar' op een grote hoop. "We willen in elk geval een vinger in de pap houden en ook de zekerheid hebben'dat elke euro ook daadwerkelijk terechtkomt bij de goede doelen. Alle gelden worden dus voor de volle honderd procent effectief besteed", beloven de voorzitters. VLISSINGEN - De Rotary Club Vlissingen houdt zaterdag 11 november om 20.00 uur haar jaarlijkse najaarsconcert in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Een lustrumeditie, want het concert wordt voor de vijftiende keer gehouden. Op het programma staat het Belgische Collegium Instrumentale Brugense en de Braziliaanse pianiste Eliane Rodrigues. De opbrengst van dit Najaarsconcert gaat ook dit jaar weer naar een goed doel. Het programma van het najaarsconcert is, net als vorig jaar, weer gericht op de componisten Haydn en Mozart. Het programma vóór de pauze is de jlaydn symfonie nr. 49 in f 'La Passione'. Gevolgd door een pianoconcert van Mozart: nr. 8 in C KV246 Lützow. Ha de pauze volgen symfonie nr. 26 in d 'Lamentatione' van Haydn en Mozarts pianoconcert nr. 9 in Es KV271 'Jeunehomme'. De uitvoering is in handen van Eliane Rodrigues en het Collegium Instrumentale Brugense onder leiding van Ivan Meylemans. De pianiste Rodrigues werd geboren in Rio de Janeiro. Haar grote muzikale talent openbaarde zich al toen zij op driejarige leeftijd begon te componeren. En op haar zevende schreef zij al haar eigen pianomethode die tot op de dag van vandaag nog wordt gebruikt in Brazilia. Ha lange tijd uitsluitend te hebben gewijd aan pianospelen, nam zij in 1990 het componeren weer ter hand. Haar repertoire omvat ruim 50 pianoconcerten en ze maakte inmiddels tientallen cd's. In Hederland concerteerde zij onder meer met het Residentie Orkest, het Radio Philharmonisch Orkest, het Rotterdams Philharmonisch Orkest, het Hederlands Kamerorkest en met het Hieuw Sinfonietta Amsterdam. Met het Orkest van het Oosten onder leiding van Jaap van Elaine Rodrigues Zweden maakte zij een grote Amerikaanse tournee met onder meer een optreden in de Carnegie Hall in Hew York. Recitals gaf zij op alle podia in ons land, waaronder ook in de Grote Zaal van het Concertgebouw. Verder werkte zij mee aan het jubileumconcert voor Koningin Beatrix en zij verzorgt het jaarlijkse kerstrecital in de Grote Zaal van de Doelen in Rotterdam. Daarnaast organiseert zij sinds de zomer van 1998 ook haar eigen muziekfestival in het Zwitserse Saas-Fee. Het Collegium Instrumentale Brugense manifesteert zich al ruim dertig jaar in België en op de Europese muziekbühne als één van de meest gewaardeerde kamerorkesten. Het ensemble, opgericht in 1970 door Patrick Peire, neemt onder de gespecialiseerde kamerorkesten in België een eigen plaats in. Muziekpsycholoog Patrick Peire, die zich in Keulen en Den Haag bekwaamde in de oude muziek en haar historische uitvoeringspraktijk, koos immers bewust voor een orkest met moderne instrumenten. Deze keuze was niet zo evident want Vlaanderen nam toen het voortouw binnen de strekking 'terug naar het authentieke'. Het orkest eerbiedigt echter de historische uitvoeringspraxis en profileert zich door zijn muzikaal verdiepen in de stilistische eigenheid van iedere compositie. Een bewuste keuze die de mogelijkheden van hun repertoire verrijkt en hen ook toelaat optimaal te concerteren, zelfs in akoestisch minder geschikte zalen. Het orkest, gekenmerkt door zijn fijne elegante klank, slaagt er dan ook in zich moeiteloos te handhaven. De vaste kern van strijkers wordt naargelang de uit te voeren werken met blazers en andere instrumentisten uitgebreid. Ook op de Europese podia wordt het orkest naar waarde geschat en daarqm is het orkest regelmatig te gast in Frankrijk, Spanje, Hederland en Italië. Als eerste Belgisch ensemble van klassieke muziek ontving het Collegium in 1996 zelfs een nominatie binnen de belangrijkste Amerikaanse discografische onderscheiding, de Grammy Award, in de categorie 'Opera recording'. Dit voor hun opname van Rossini's opera Tancredi (Haxos 8.660037-8). Inmiddels zijn meerdere cd's opgenomen. Kaarten voor het Najaarsconcert van zaterdag 11 november-kosten 25 euro en zijn te bestellen via Uit in Vlissingen, telefoon 0118-416662. Indien nog niet alle kaarten in de voorverkoop verkocht zijn, zijn er op de avond zelf vanaf 19.30 uur ook nog kaarten verkrijgbaar bij de ingang van de kerk. De Faam .B,ox

de Faam | 2006 | | pagina 29