EEN SINGER VOOR MAAR OHC WALCHEREN NlEüty WALCHEREN kachels - haarden - schouwen Profiteer de gehele maand september van grandioze openingskortingen! Naait door dik&dun Vloek Militairdames tegen team Oostkapelle Veerse senioren op digitale snelweg Rommelig... Middelburgse Leonieke Kalkman zet Tegen inlevering van uw oude naaimachine (ongeacht welke staat) betaalt u géén .£-3997"- Inclusief 3 jaar Singer garantie! Singer Outletstore, Keizerstraat 9 (hoek oprit beestenmarkt), Goes, Tel. 0113 270112 Enorme keuze natuurstenen schouwen, hout- en gaskachels. Elektrische kachels en inbouwhaarden. Accessoires en onderhoudsproducten. Geopend: donderdag en vrijdag van 10.00-18.00 uur zaterdag van 10.00-17.00 uur of op afspraak. OpenHaardCentrum Klarinetweg 2c Industrieterrein Mortiere Middelburg Tel. 0118-674955 u^vwa'i'iAiiilDe Faam Woensdag 27 september 2006 - Pagina 6 OOSTKAPELLE - Het Neder lands militair dameselftal speelt vandaag (woensdag) een oefenwedstrijd tegen de dames van Oostkapelle. En kele jaren geleden kwam het 'echte' Nederlands elftal al eens naar Oostkapelle om te spelen. Het Nederlands mili tair elftal mag er ook zijn, want het team is de huidige wereldkampioen. In het elf tal speelt de Zeeuwse keep- ster Petra Dugardein. De af trap is om 19.15 uur. VEERE - De pc is voor veel ouderen maar een vreemd angstaanjagend apparaat. Om de senioren ook over de digitale snelweg te laten ra zen, heeft de Stichting Wel zijn Veere in oktober ver schillende cursussen op het programma. Wie in de ge meente Veere woont en ou der is dan vijfenvijftig jaar kan zich inschrijven voor de cursussen Windows voor be ginners, waarin ook e-mail- en internetten aan de orde komen en de cursussen Word en Excel. Aanmelden kan via 0118-583687 tussen 9.00 en 11.00 uur. VLISSINGEN - In het ge bouw van de pinksterge meente aan de Vrijdomweg in Vlissingen is 7 oktober van 9.00 tot 17.00 uur een rom melmarkt. De opbrengst is bestemd voor een zendings echtpaar in Nigeria dat jonge ongehuwde wouwen en meisjes helpt. Dagelijks 60 keer weg door ellen de vriend MIDDELBURG - De twin tigjarige Leonieke Kalkman uit Middelburg heeft sinds haar negende jaar epilepsie. Sinds een paar maanden is zij lid van Youth on the Mo ve, een project voor jonge ren met epilepsie in Neder land en Kenia. Leonieke is na al die jaren nog steeds niet aanvalsvrij. "Epilep sie is gewoon iets wat bij mij hoort. Er zijn geen dingen die ik ervoor laat, waar ik extra reke ning mee houd of wat dan ook. Alleen mag ik niet autorijden, maar dat vind ik niet erg." De Middelburgse moet twee keer per dag naai' de medicijnen grij pen. De aanvallen zijn inmid dels deel van haar leven gewor den. "Ik schaam mij er niet voor dat ik epilepsie heb en dat heb ik ook nooit gedaan." Idiopatisch De oorzaak van de epilepsie van Leonieke is onbekend. Zij heeft geen ongeluk gehad en er is ook niets misgegaan bij haar ge boorte. "Ik heb volgens de epileptoloog idiopathisch gegeneraliseerde epilepsie, wat betekent dat het niet op één plek begint. Wat er precies gebeurt als ik een aanval krijg, weet ik niet. Ik kan alleen maar vertellen wat ik van ande ren hoor." Leonieke heeft per vierentwin tig uur zo'n zestig zogenoemde absences. "Daarbij draaien mijn ogen even omhoog en ben ik even afwezig. Dan duurt het even voordat ik weet waar ik mee bezig was. En in de zomer heb ik altijd een paar grote aan vallen, waarbij ik neerval en schok met mijn armen en be nen." Leven De Middelburgse heeft moeite met het woord 'ziekte' en ziet epilepsie meer als een handicap waar goed mee te leven is. Ze studeert Bachelor Toegepaste Psychologie in Antwerpen en vertelt nieuwe mensen in haar omgeving direct wat zij man keert. "Het is gewoon hartstikke belangrijk dat mensen het we ten en mij goed kunnen helpen zonder in paniek te raken." Leo nieke weet niet hoe andere epi leptici in Nederland leven, maar denkt dat als zij het zelf accepte ren het grootste probleem over wonnen is. "Wat ik ook jammer vind, is dat sommige neurolo gen uit gewone ziekenhuizen pretenderen dat zij net zoveel weten en kunnen als epileptolo- gen. Helaas is dat nietwaar. Ook is er nog steeds erg veel onwe tendheid onder mensen die geen naasten hebben met epi lepsie. Daar willen wij als Youth on the Move wat aan doen." Karijn Aussems, de opricht stervan het project Youth on the Move, is voor haar afstu deerproject naar Kenia ge gaan. Daar zag zij de situatie en vond dat er wat aan moest gebeuren. Leonieke is geraakt door de situatie in het Afrikaanse land. Leonieke kreeg, onlangs een brief via de Epilepsie Vereni ging Nederland over Youth on the Move met daarin uit leg over de situatie van epi leptici in Kenia. "Ik las het écht met kippenvel en tranen in mijn ogen. Epilepsie wordt daar vaak gezien als een dui velse ziekte of een vloek en geld voor medicijnen is er niet Door het onbegrip ko men de Kenianen in een so ciaal isolement." Daar moet verandering in komen, vindt de Middelburgse. "We willen voorlichting geven op scho len en bedrijven en denken aan een benefietfeest." De website is www.youth-on- the-move.com. Geld storten kan via 971010, t.a.v. Epilep sie Vereniging Nederland, Ede, onder vermelding van Youth on the Move. Leonieke Kalkman vindt dat met epilepsie goed te leven valt. Ze zet zich dan ook in voor lotgeno ten in Nederland en Afrika, foto: jmp wolterbeek LUCKY YOU "Voorzien van een zeer compleet steken-1 programma en de nieuwste technische ontwikkelingen. lichtgewicht vrije arm naaimachine 4- 22 steken waaronder 11 strechsteken 4- 4-fase knoopsgatautomaat 4- duidelijk afleesbaar stekenvenster 4- stofhoes 4- Verkrijgbaar bij: Van Vliet 0113-227982

de Faam | 2006 | | pagina 6