Sparen is zo gek nog niet! Alias: the complete fifth season Janet Jackson viert 20-jarig jubileum met i A M fr nieuw album JöIk dé Weekkrant De Faam Uitwisseling Ui Ben jij iemand die aan het einde van zijn geld nog dagen over heeft? Of kun je aan het einde van de maand een posi tieve balans opmaken? Bij veel mensen gaat wat er maandelijks aan geld bin nenkomt, er maandelijks ook weer uit. Onze spreekwoor delijke spaarzaamheid is in de loop van de jaren blijkbaar een beetje teloor gegaan. Toch is sparen zo gek nog niet. Voor veel mensen is het sparen via de werkgever zelfs heel aantrekkelijk! Om het sparen te stimuleren, biedt de overheid sinds enkele jaren een aantal fiscale regelingen voor bedrijfssparen. Je spaart dan via het bedrijf waar je werkt. Er zijn twee vormen van bedrijfs sparen: de premiespaarregeling en de spaarloonregeling. Beide vormen bieden een aantrekkelijk fiscaal voordeel. Zo wordt bij de spaarloonregeling het gespaarde bedrag afgetrok ken van het brutoloon. Je betaalt dus geen loonbelasting over het bedrag dat je jaarlijks spaart. Het maximale spaarbedrag is 788,- per jaar. Bij de premiespaarregeling betaal je gewoon loonbelasting over het bedrag dat je spaart, maar de werkgever mag het door jou gespaarde bedrag verdubbelen. Het maximale spaarbedrag is in dit geval 526,- per jaar. Uiteraard is aan de twee rege lingen een voorwaarde verbon den: het spaarsaldo van een bedrijfsspaarrekening mag je pas na vier jaar opnemen. Tot die tijd is je geld dus geblokkeerd. Na de periode van vier jaar kun je het spaartegoed onbelast opnemen. Voor een aantal bestedingsdoelen bestaat echter een uitzondering. Zo mag je eerder over je spaar tegoed beschikken als je het gaat gebruiken voor de aankoop van een huis of wanneer je een levens verzekering wilt aangaan. Boven dien mag u premiespaargeld aan uw hypotheek koppelen, voor spaarloontegoeden geldt dat de polis niet verpand mag zijn. Sinds de belastingherziening is er nog een aantal erkende beste dingsdoelen bijgekomen. Denk aan het starten van een eigen bedrijf, het bekostigen van een studie of het opnemen van ouder schapsverlof. Spaartegoeden worden belast in Box 3 en vallen dus onder de ver- mogensrendementsheffing. Dat geldt ook voor de bedrijfsspaar- tegoeden. Maar boven op de alge mene vrijstelling in Box 3, geldt voor bedrijfssparen een flinke extra vrijstelling. Bedrijfssparen in de toekomst Op dit moment gaan er in diverse politieke partijen geluiden op om de bedrijfsspaarregelingen af te schaffen. Het is niet duidelijk aan te geven of u op dit moment nu juist wel of niet moet gaan deelnemen aan een bedrijfsspaar- regeling. In het verleden heeft de wetgever meerdere malen reeds bestaande regelingen eerbiedigt. Dat betekent dat u onder eventu ele nieuwe, strengere regels toch gebruik kan blijven maken van de huidige mogelijkheden indien u hier reeds voorafgaand aan de wetswijziging aan meedeed. Bij de invoering van de het belasting stelsel 2001 is echter duidelijk geworden dat dit geen vanzelf sprekendheid is. Voor de bedrijfsspaarregelingen op zich, geldt simpelweg dat deze voor u financieel altijd gun stiger uitpakken. Neem hier in ieder geval aan deel zo lang het nog kan. Indien u overweegt om uw bedrijfsspaargeld voor een nieuwe (lijfrente) voorziening te gaan gebruiken raden wij u aan om eerst eens grondig te laten onderzoeken of u in uw geval überhaupt wel een extra oude dagsvoorziening nodig heeft. De Financiële Coach is u hierbij graag van dienst. De Hypotheker Zonder dat je er zelf veel van merkt, kun je via een bedrijfs- spaarregeling een aardig kapi taaltje opbouwen! Een appeltje voor de dorst, als aanvulling op het pensioen of wanneer je eerder wilt stoppen met wer ken. Praat er eens over met een onafhankelijke adviseur. De adviseurs van De Hypotheker zijn goed op de hoogte van alle mogelijkheden en geven je graag een onafhankelijk en vrijblijvend advies. Kijk op www.hypotheker.nl voor het adres van een vestiging van De Hypotheker in de buurt. Woensdag 27 september 2006 - Pagina 33 Wat zijn jullie saai!' Pumza, Getaneh, Fatma (van links naar rechts): "We zijn veel vrijer in de omgang met elkaar.' foto: jaap wolterbeek door elly de feuter MIDDELBURG - Fatma, Ge taneh en Pumza zijn Afri kaanse jongerenwerkers op uitwisselingsbezoek in Zee land. Ze houden Nederland een spiegel voor. "Alles is hier geregeld, iedereen gaat met het systeem mee. Saai!" Terwijl buiten de ritmes van de Zeeuwse Percussiegroep Hard slag uitnodigen om een multi culturele avond op het Binnen plein van de Drukkerij in Mid delburg bij te wonen, laten Fat- ma uit Tanzania en Pumza uit Zuid-Afrika hun mobieltjes zien. "Het beeld dat jongeren in Afrika niet deelnemen aan een mondiale wereld moet zeker bijgesteld worden", zegt Fatma. "We kennen de muziek, de films en alle digitale mogelijkheden van nu. In de steden ontwikke len zich culturele centra waar jongeren terecht kunnen. Ze ontwikkelen zich in muziek, drama, literatuur en film. Gezellig Hoe ervaren zij Nederland? Hoewel de conversatie in het Engels wordt gevoerd is Fatma's eerste reactie: "Gezellig"! Fat- ma: "Het woord kennen wij niet, het begrip wel. Maar de ge zelligheid bij ons is anders. We zijn veel vrijer in de omgang met elkaar. Voor ons is het vreemd dat de Nederlanders ge leefd worden door hun agenda. Alles is geregeld en iedereen gaat met het systeem mee. Dat is zo saai". Pumza: "We worden overal har telijk ontvangen en mensen wil len weten hoe wij leven. Het verbaast ons dat er maar weinig kennis over Afrikaanse jongeren is, vreemd als we bedenken dat jullie ons toch lange tijd koloni seerden." Getaneh ziet nog veel ontwikke lingsmogelijkheden in zijn land Ethiopië. "In' mijn land is er Met subsidie van Buiten landse Zaken vindt uitwisse ling plaats tussen studenten van de Hogeschool Zeeland en jongeren uit ontwikke lingslanden. Het doel van het programma is draagvlak creëren voor ontwikkelings samenwerking. Afgelopen maand ontmoet ten Afrikaanse en Neder landse jongeren elkaar in Middelburg. Gelijktijdig werkten drie professionele jongerenwerkers uit ver schillende Afrikaanse lan den, via jongerenplatform Music Mayday, als vrijwilli ger bij het filmfestival 'Film by the Sea' in Vlissingen. Ge taneh zegt hierover: "We le ren vooral veel praktische zaken hier." geen vrijheid van meningsui ting. Als journalist kwam ik in gewetensnood omdat we ge dwongen werden valse berich ten te schrijven. Na de laatste verkiezingen belandden alle ge kozen oppositieleiders achter de tralies. Daar is mondiaal wei nig aandacht voor. Via Music Mayday brengen we jongeren wereldwijd met elkaar in aanra king. Jonge mensen staan open voor elkaar. Zij zijn degenen die kunnen bijdragen aan een ver enigde wereld en hebben een mondiaal podium nodig om hun mening te uiten. Ze hebben de toekomst en zullen de leiders van morgen zijn." Het vijfde seizoen van Alias is nu op een 1 zes dubbele DVD box te koop. Alias zit B vol spanning, aotie, avontuur, mysterie! en intriges in 22 nieuwe afleveringen! van het vijfde seizoen. Sydney Bristow I (Jennifer Gamer) combineert een on-F opvallend leven met dat van een super-1 spionne. Ze is studente en werkt tevens! voor de CIA. Althans dat denkt ze. In werkelijkheid werkt ze voor SD-6, een geheime organisatie die uit is op de wereldheerschappij. De CIA ziet in haar de ideale kracht om SD-6 van binnen uit te ontmantelen. Zo wordt ze een dubbelspionne en de enige die ze echt kan vertrouwen is CIA topstuk Michael Vaughn (Michael Vartan). Ze mogen elkaar heel graag, maar een al te intieme relatie kan levensgevaarlijk zijn. In seizoen vijf wordt Sydney Bristow lid van een nieuwe af deling van de CIA, met oude bekende 'sloane' aan het hoofd. Haar wantrouwen is groot. Het was op muzikaal gebied - de &BÊÊ$ beruchte nipplegate-affaire tij- dens de Superbowl dus even zijde gelaten - alweer een tijdje m stil rond Janet Jackson. Die stil- ||p9HL&£, -J&CW te wordt nu doorbroken met de |&P komst van haar nieuwe album 20 Y.O., Twintig jaar na haar doorbraak naar het grote pu bliek (vandaar de titel: 20 Years Old) met het album Control (1986) is La Jackson nog altijd een grote ster in de wereld van de popmuziek. Op 20 Y.O., haar negende album inmid dels, werkt de zangeres samen met haar vriend en wereldbe roemd producer Jermaine Dupri en rappers Khia en Nelly. De muziek houdt nog altijd het midden tussen top 40-r&b en lek ker in het gehoor liggende pop. Van 20 Y.O. zal ook een dvd verschijnen. -ADVERTORIAL -

de Faam | 2006 | | pagina 33