Een jaar lang 4i/toWeek voor slechts €1 per week? Deze week in de winkel voor slechts Wanneer? 'Soepboer ontroert me' Friesland Ga dan snel naarwww.autoweek.nl/abonnement en vul uw gegevens in. U kunt ook gratis bellen met 0800-5567777. U krijgt dan elke week 50% korting! Tandprotheticus Rossël v.o.f Nynke Laverman kiest in nieuwe voorstelling voor verhalen in plaats van losse liedjes Ook met het nieuwe zorgstelsel Barbershopkoor geeft introductiecursus Barbershopzingen. Woensdag 13 september 2006 - Pagina 40 Maifrou: Friese Fado voorbij Nynke Laverman is te zien op het festival Film by the Sea in Cine City in Vlissin- gen. De voorstelling begint om 23.00 uur. Voor meer informatie over Nynke Laverman zie de website www.nynkelaver- man.nl. (DOOR DEBBY KOEHORST) Gespecialiseerd in Lid Organisatie van Nederlandse Tandprothetici (ONT) kunstgebitten De teksten in de theater voorstelling komen van de Friese dichteres Albertina Soepboer. Laverman her kent de stijl van vertellen van Soepboer in haar eigen stijl. „Haar dichtbundel ontroert me," zegt Laverman over Soepboers werk. „Daarom heb ik haar benaderd voor mijn voorstellingen." De tek sten die Soepboer schreef voor het programma van La- verman gaan over liefde en overgave en worden verteld aan de hand van vier Mexi caanse oervrouwen. Een van hen is de Maisvrouw, die on danks alles steeds opnieuw durft te zaaien. Zaaien is in dit geval synoniem aan ho pen. De Maisvrouw (Mais frou in het Fries) durft dus nog altijd te dromen. Ze maakte furore met haar Friese fado. Nederland was verrast hoe goed een Portu gese fado samengaat met de Friese taal. Vertolkster Nyn ke Laverman gaat het ko mende culturele seizoen opnieuw de theaters in, maar dit keer met een voor stelling vol wereldmuziek waarvoor ze afreisde naar Mexico. De nog jonge Laverman heeft hard gewerkt aan haar nieuwe voorstelling De Maisfrou. „In Mexico ben ik op zoek gegaan naar verhalen die daar worden verteld over vrouwfiguren," ver telt Laverman. „Het is een concert geworden waarin ik niet meer-alleen Friese fado's zing, zoals bij de vorige voorstelling. De voorstelling is in een theatraal kader gezet, waar door er samenhang ontstaat. Geen losse liedjes met applaus tussendoor dus." Met de Friese dichteres Albertina Soepboer heeft Laverman Mexico ontdekt. Soepboer was al bekend met het land, Laverman heeft er van alles ontdekt. „De Mexicanen hebben veel plezier in muziek maken. Het leven is er hard, maar toch vieren ze feest Dit komt te rug in mijn voorstelling. In Mexi co komen veel verhalen voor uit de tijd van de Maya's en de Azte ken. Een van deze verhalen gaat Nynke Laverman en haar muzikanten brengen De Maisfrou naar de theaters, een Mexicaans ver haal in het Fries verteld in poëtische teksten. Foto: Bob Bronshoff groep Orkater ook nog eens een voorstelling doen. In totaal maakt dat 142 voorstelling in het theaterseizoen. „Ik heb Orkater altijd al goed gevonden en ben daarom vereerd met mijn deelna me. Maar druk gaat het wel wor den, ja. Gelukkig is het fijn om op te treden met de drie muzikanten die mij begeleiden in De Maisf rou. Zij zijn een belangrijk onder deel van de voorstelling." Aangezien Lavermans voorstel ling in de Friese taal is, zal het voor sommige toeschouwers soms las tig zijn om te verstaan. „Dat vind ik niet erg. Bij het lezen van poëzie begrijp je vaak ook niet direct waar het over gaat, maar kun je wel genieten van wat op je afkomt aan emotie en klanken. De toe schouwer hoeft het niet allemaal letterlijk te kunnen volgen; hij mag zelf de betekenis invullen." Nynke Lavennan is 26 en ge boren in Weidum, een dorpje in Friesland. Voor haar studie aan de Academie voor Klein kunst verhuisde zij naar Am sterdam, om na haar afstude ren in 2002 weer temg te ke ren naai* Friesland, dit keer naar Franeker. Het is dus niet verwonderlijk dat Laverman voorstellingen in de Friese taal maakt „Tussen de num mers door praat ik Nederlands, leg 'ik de ver haallijn uit. Maar de liedjes zelf zijn in het Fries." Op Oerol 2003 maakte zij met drie jonge theatermakers de muziek theatervoorstelling 'Angela Vicario'. In deze voorstelling waagde Nynke zich voor het eerst aan de Portugese fado. Van haar nieuwste voorstel ling is een cd uitgekomen in mei 2006. Na enkele weken steeg deze cd naar nummer 16indeMegaAlbumTop 100. over De Maisfrou, de titel van mijn voorstelling." Nynke Laverman heeft een druk seizoen voor de boeg. Ze gaat 82 optredens in het land geven en ondertussen gaat ze met theater Nieuwe kunstgebitten worden Reparatie's aan uw kunstgebit zijn door bijna alle zorgverzekeringen binnen een halve dag klaar en vanaf 75% vergoed wordt tot 100% vergoed Telefonische afspraken of informatie: (0118) 414533, Hobeinstraat 52, Vlissingen Uw kans om te ervaren wat uw zangkwaliteiten zijn. Het mannen-barbershopkoor de "Ganders" (voluit the Gaggling Ganders Gang) wil u helpen. In uw belang, maar eerlijk gezegd ook uit ons eigen belang. Wat is de bedoeling: u krijgt enige theorie, maar zult ook zeker praktisch gaan werken. Tijden: 19.00-20.00 uur op de donderdagavonden, op 28 september a.s. (kennismaking) 12, 19, 26 oktober en 2, 9, 16 november. Het is vrijblijvend voor u: bevalt het u niet, dan weet u in elk geval wat barbershopzingen is. Het mooiste is natuurlijk dat u enthousiast bent geworden en dat u door wilt gaan. Kosten voor deze 7 avonden: een totale bijdrage van 15,00, bij doorgaan is dat tevens uw inschrijfgeld als lid. Deze avonden worden gehouden in de Deltaschool 24 in Goes. Graag voor 28 september aanmelden. U kunt zich aanmelden: via een telefoontje naar onze secretaris, Piet Sober, tel. 0113-233502 of 06-27183884, of via een mailtje: keychange@zeelandnet.nl, wat u ook kunt vinden op onze homepage keychange.nl. Landlust Landlustweg 1 4455 TK Nieuwdorp Tel. (0113) 61 25 89 Fax (0113) 61 27 26 www.landlust.nl info@landlust.nl f De smaakvolle locatie 1 Iedere dag vanaf 17.00 uur: 21KRSOOH "Aan u de keuze menu" 1 SQ% WR1ÏH6 Of\50 OP ot wwwus. uit onze uitgebreide menukaart stelt u zelf u 3-gangenmenu samen voor: per couvert 50 per couvert Iedere zaterdag van 18.30 tot 23.00 uur: "Diner Compleet" een all in arangement, inclusief 4 gangen buffet, drankenbuffet en live muziek: MIDDELBURG Wf Iedere zondag van 12.00 - 14.00 uur en van 18.00 tot 20.00 uur: J "Brunch" ons luxe koud-, warm- en dessertbuffet, inclusief welkomsdrankje en koffie en thee per couvert kijk voor een uitge8reide omschrijving van de mogelijkheden op www.landlust.Nt 150% KORTING 50 WOlMWU^i OOSTBUKG TEBNFUZEN unze sicervoiie Doeraerij is de locatie voor net vieren van Bruiloften en partijen voor a la carte lunchen en dineren zakelijke bijeenkomsten. Wel vooraf reserveren. Uitgebreide informatie vindt u op: www.landlust.nl.

de Faam | 2006 | | pagina 40