nationale jubileum collecte Respect Cursus ideeën voor fondsenwerving Hippe modeshow voor senioren le aflevering in serie over normen en waarden: de leraar Provincie Zeeland Nieuwe Burg 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur, vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400 Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad mrniMiUPe Faam R3 50 jaar Prinses Beatrix Fonds voor ziokten dio do spieren vorlommon Het Prinses Beatrix Fonds zet zich in voor alle patiënten met spier ziekten, Parkinson, Huntington, MS, polio en spasticiteit. Helpt u? Geef gul aan de collectant van de (10 t/m 16 september) Collectant gemist? Geef via giro 969. Bedankt!, Ivo Niehe, ambassadeur Gratis advertentie Woensdag 13 september 2006 - Pagina 23 door bettie hollestelle GOES - Onbeschoft, asoci aal, oppervlakkig. Er wordt heel wat afgeklaagd over 'de jeugd van tegenwoordig'. Albert Kort, al bijna vijfen twintig jaar geschiedenis docent aan het Goese Ly ceum, weigert mee te hui len met de wolven. "Dat ge klaag is van alle tijden. De maatschappij verandert voortdurend, dus het normbesef ook." Toch plaatst ook hij zijn kantte keningen. "De maatschappij verhardt. Dat dwingt tot indivi dualisering. Vroeger kon je mis schien niet verder leren omdat je ouders arm waren. Tegen woordig heb je alle kansen. Als je er dan niks van bakt, word je al snel als loser gezien. Zo'n houding dwingt mensen tot in dividualisme. De mensen wor den harder, de normen dus ook. Het is een vicieuze cirkel." De verharding hangt volgens Kort samen met de verzakelijking van de maatschappij. De in vloed van het bedrijfsleven is veel groter dan vroeger en dat heeft zijn weerslag op de men taliteit en de keuzes van jonge ren. "Wat kan ik er mee en wat levert het me op en dan met de nadruk op ik. Egoïstisch zou ik ze niet willen noemen. Egocen trisch wel." Het wijst op innerlij ke leegte. "Maar daar komen ze Leerlingen komen in het on derwijs tegenwoordig maar weinig barrières meer tegen. "Leukemie", noemt docent Albert Kort dat. "Lesstof moet leuk zijn, het moet al tijd aansluiten op wat de leerling wil. Dat is korte ter mijn scoren bij ouders en leerlingen. Maar je kunt van een leerling van veertien, vijftien jaar niet verwachten dat hij precies weet wat hij wil of nodig heeft. Ik vind dat onderwijs iets verheffends moet hebben. Het mag best een beetje inspanning kos ten. Leerlingen van nu zijn weliswaar een stuk zelfstan diger, maar hun kennis is verminderd. Dié hebben ze ook minder nodig. De elite zet zich daar tegen af door uit te wijken naar het gym nasium." later wel achter. Daar moet je ouder voor zijn" Jongeren zijn minder naïef en volwassener dan vroeger. "Ze geloven niet meer in een maak bare samenleving. Ze hebben weinig vertrouwen in de poli tiek. Daar schuilt wel een gevaar in. Als je niet meer in een be paalde ideologie gelooft, zou je het onderscheid tussen goed en kwaad kunnen verliezen." Over het normen- en waardendebat Albert Kort staat ondanks de steeds mondiger wordende jeugd nog graag voor de klas. foto: feuce bu0nad0nna van de overheid heeft Kort zijn twijfels. "Vroeger had je de kerk en je familie nodig. Na 1965 ont stond de verzorgingsstaat en had je opeens recht op van alles. Maar door de bezuinigingen worden mensen steeds meer op hun eigen verantwoordelijk heid aangesproken. Als de ver zorgingsstaat zich terug trekt, móet de liefdadigheid terug ko men. Dat hele debat zou dus ook een camouflage van de af braak van de verzorgingsstaat kunnen zijn." Zelf staat Kort nog steeds met plezier voor de klas. Hij heeft weinig last van wangedrag van zijn leerlingen. "Maai- ais je dat aan een beginnende docent vraagt, zal die misschien een ander antwoord geven. Wat dat betreft ben ik zelf ook veran derd. Wat ik vroeger wel pikte, pik ik nu niet meer en omge keerd." Kleding zegt weinig over normen en waarden van leerlingen, vindt geschiede nisleraar Albert Kort. "Het gaat niet om dat Lons dale shirt of die pet, maar om wat eronder zit. Respect; wat iemand zegt en doet is veel belangrijker." MIDDELBURG - COS Zeeland laat op maandag 2 oktober zien hoe ont wikkelingsorganisaties fondsen kunnen werven. Het eerste deel van de cursus wordt gegeven door Gert Kuiper, vanuit Impulsis. Zijn verhaal biedt perspectief, op financieel gebied vanuit de samenwerking tussen KiA (Kerk in Actie), Edukans en ICCO. Het tweede deel van de cur sus (vanaf 17.30 u) behan delt vooral: het werven van fondsen of gelden uit een al gemeen publiek. Denk hier bij aan het vinden van geld in eigen kring middels ludie ke acties. Ook is er aandacht voor voorwaarden en aanvragen bij fondsen, zoals de NCDO. Gastspreker hiervoor is Mar- jon Staal van Wilde Ganzen. De cursus is in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kous- teensedijk in Middelburg. AAnmelden via: 0113- 250051. MIDDELBURG - In het Grand Café Buitenrust in Middelburg is vrijdag (15 september) van 9.30 tot 15.30 uur een seniorenmo deshow te zien. Deze wordt in samenwer king gehouden met mode huis Ingrid van de Klooster. In de ochtend is er een show en een verloting, 's Middags is er vanaf 13.00 uur een ver koop van kleding. De toe gang is gratis. Geklaag van alle tijden zondag

de Faam | 2006 | | pagina 23