Sell in May and sail away.... over beleggingshypotheken en het nieuwe belastingstelsel EB Ingezonden brief Dag van de Zeeuwse Visserij richt zich vooral op educatie en kennismaking Zeeuwvis Shuttlebus (advertorial) De Hypotheker Tf^v/^'i'ilh'iilDe Faam Woensdag 13 september 2006 - Pagina 16 Vissen naar kennis Burgemeester van Noord-Beveland, C. van Liere is voorzitter van de werkgroep die de visserijdag op poten heeft gezet foto: feuce buonadonna VLISSINGEN - Zie, proef en hoor de zee... Dat is het motto van Dag van de Zeeuwse Visserij. Die is za terdag 23 september voor de tweede keer in Vlissingen. Locatie is de Zeeuwse VIs- veiling in de Binnenhaven. Organisator van deze dag is de werkgroep Promotie Zeeuwse Visserij, waarin de provinciale overheid, de visserijsector en de Zeeuwse Visveilingen participe ren. Voorzitter van de werk groep is burgemeester C. van Liere van de gemeente Noord- Beveland. Het idee achter het opzetten van een provinciale dag is dat een zo breed mogelijk publiek kan kennismaken met alle facetten van de visserij. Naast de verschillende vis vangstmethoden en de vele soorten vis, zijn er ook de culi naire genoegens. Er zijn paling- rookwedstrijden, garnalenpel- sters en oesterstekers geven de monstraties en de viskotters kunnen bezocht worden. Een groot aantal instellingen die met de visserij te maken hebben, presenteren zich op de dag. Ook voor kinderen zijn er leuke din gen bedacht. Het verschil met de plaatselijke visserijdagen die in het zomerseizoen gehouden worden ligt in de nadruk op educatie en kennismaken met de sector. Van Liere: "De dag is echt bedoeld om de visserijsec tor beter te leren kennen. Wat Zeeland en visserij zijn on losmakelijk met elkaar ver bonden. Een kleine tweedui zend Zeeuwen verdienen er direct hun brood mee. Op de Noordzee varen zo'n vijftig kotters, die hun thuishaven hebben in Vlissingen, Bres- kens en Colijnsplaat. Yerse- ke, Bruinisse en Zierikzee zijn bekend door de mosse len en de oesters. Ook garna len, kreeften, paling, ansjo vis en kokkels zijn in de Zeeuwse wateren te vinden. Aquacultuur, het kweken van vis, schaal- en schelp dieren en gewassen, is in op mars. Het Innovatieplatform Aquacultuur, met als voor zitter de Commissaris van de Koningin Wim van Gelder, is opgericht om technische vernieuwingen te stimule ren. weet bijvoorbeeld de gemiddel de Zeeuw van innovatieve vis- kweekmethoden, hoe ziet een moderne kotter er van binnen uit, wat doet het wetenschappe lijk instituut Imares in Yerseke dat een proefproject uitvoert met de Japanse oester?" Hoewel de dag dus uitsluitend een beeld wil geven van de vele kanten van de Zeeuwse visserij, kampt deze sector intussen met gigantische problemen. "Er zijn nu nog maar twee productiegebieden voor de mossel, in de Wadden zee en in de Oosterschelde", ver telt Van Liere die ook voorzitter van de Stichting Vrienden van de Mossel is. "Voordat de Delta werken werden uitgevoerd had de sector de hele Nederlandse kust als groeigebied. Daarbij komt dat een derde deel van de Waddenzee nu permanent ge sloten gebied is. En elke keer moeten er vergunningen wor den aangevraagd voor het vis sen op mosselzaad. Dat ver traagt natuurlijk enorm." Van Liere noemt het ontmoedigings beleid. "Immers, producenten en handelaren zullen gaan uit wijken naar het buitenland, waar minder restricties zijn. Voeg daarbij de dure brandstof prijzen en de quotering van de Noordzeevis en we hebben zo een aantal problemen bij de poot." Toegang is gratis op de Dag van de Zeeuwse Visserij. Op het parkeerterrein van de Hogeschool Zeeland kan ge parkeerd worden en van daar rijdt een shuttlebus naar de Binnenhaven. De dag duurt van 10.00 tot 17.00 uur. In de rubriek ingezonden brief kunnen lezers reageren op berichten die in De Faam staan. Plaatsing van bijdra gen betekent niet dat de re dactie de meningen en stel lingen van de inzenders on derschrijft. Afgelopen woensdag zijn wij onaangenaam verrast door het stukje dat u in De Faam heeft opgenomen over de klacht van één anonieme af nemer van de Voedselbank Walcheren over de inhoud van de wekelijkse voedsel pakketten. In uw artikel wordt de suggestie gewekt dat de Voedselbank uitslui tend Slimfast-artikelen ver werkt in de voedselpakket ten. Helaas bent u aan deze ano nieme klager vergeten te vra gen wat er nog meer aan producten in de voedselpak ketten wordt verstrekt. Voor de volledigheid geven wij u een opsomming van de pro ducten die in de afgelopen weken zijn verstrekt naast de Slimfastproducten. Het gaat dan om: potgroente, appel moes, afbakstokbrood, ba sissoepen met vlees of kip, mie, verse tomaten en papri ka, frisdrank, rijst, macaroni, Indiase chapati's, brood, ap pels, vleeswaren, druiven, enzovoorts. Door het artikel van afgelopen week, wordt zeer tekort gedaan aan onze sponsors en vrijwilligers. Zij leveren wekelijks een grote bijdrage aan het werk van de voedselbank. D. van der Meer Voorzitter Stichting Voedsel bank Walcheren Het hoofd breken over beleg gingsvraagstukken is allang niet meer voorbehouden aan een select gezelschap van professi onele beleggers. Steeds meer mensen wagen een gokje op de beurs. Uiteraard hebben de sterk gestegen beursindexen van het vorige decennium flink aan deze populariteit bijgedragen. In die zelfde periode is ook het aantal huizenbezitters met een zogenaamde beleggings-hypo- theek flink toegenomen. Bij beleggingshypotheken wordt het vermogen voor de aflossing van de hypotheek in de regel niet opge bouwd in een verzekering, maar door inleg in een effectenportefeuil le. De vrijheid die de belegger daar bij heeft, verschilt per hypotheek. Sommige geldverstrekkers bieden slechts de keuze uit een beperkt aantal "huisfondsen", andere aan bieders laten de belegger de vrije keuze. De populariteit van de beleggings hypotheek is niet zo verwonderlijk. Een forse economische meewind stuwde de koersen tot ongekende hoogte. En het vooruitzicht dat aan het einde van de looptijd het beleg gingsdepot het geleende bedrag ruimschoots overtreft, is natuurlijk aantrekkelijk. Inmiddels is er sinds het World Online debacle een halt toegeroe pen aan de grenzeloze beurseufo- rie. Toch biedt ook een wat minder gunstig beursklimaat nog volop mogelijkheden voor de belegger. De beurs kent immers "stijgers" en "dalers"! Of de beursslogan "Sell in May and sail away" voor iedere belegger de juiste strategie is, is de vraag. Wellicht is de slogan "Buy and hold" een betere keuze. De strategie van een belegger hangt uiteraard nauw samen met zijn of haar beleggingshorizon. Iemand met een beleggingshorizon van min der dan 5 jaar zal tot lagere risico's bereid zijn dan iemand met een beleggingshorizon van 15 jaar of langer. Het kan hoe dan ook geen kwaad om je beleggingsstrategie eens samen met een onafhankelijke adviseur tegen het licht te hou den. Bijvoorbeeld samen met De Hypotheken De adviseurs van De Hypotheker geven een helder en eerlijk advies, naast het beleg gen binnen de hypotheek óók op het gebied van persoonlijke financiële planning. Huizenbezitters met een beleggings hypotheek krijgen bij hun aangifte over 2001 te maken met de gevolgen van het nieuwe belastingstelsel. Bij beleggingshypotheken met een periodieke inleg valt de waarde van het beleggingsdepot in de regel onder de vermogensrendementshef- fing in box 3. Dat houdt, in dat over het belegd vermogen na aftrek van vrijstellingen en schulden, 1,2% belasting wordt geheven. Bij beleggingshypotheken met een meervoudige inleg die wordt belegd via een beleggingsverzekering, heb je de keuze tussen box 1 en box 3. Zulke hypotheken worden door de fiscus beschouwd als een vorm van een beleggingshypotheek, maar kun nen fiscaal worden behandeld als een levenhypotheek. Omdat er sprake is van een polis kan deze zowel in box 1 als box 3 worden geplaatst Huizenbezitters met een dergelijke beleggingshypotheek wordt aange raden hun adviseur te raadplegen. Samen met hem of haar kan een goede afweging in fiscale behandeling worden gemaakt. Bij het nieuwe belastingstel sel wordt vermogen belast in box 3. De fiscus gaat uit van een fictief rendement van 4%, dat vervolgens met 30% heffing wordt belast. Bij beleggingshypotheken is er sprake van vermogensopbouw in het beleggingsdepot. Toch krijgen niet alle mensen met een beleggingshypotheek met box 3 te maken. De adviseurs van De Hypotheker weten hier alles van. Kijk voor de dichtst bijzijnde vestiging op www. hypotheker.nl

de Faam | 2006 | | pagina 16