STADSKANTOOR GESLOTEN NEDERLAND LEEFT MET WATER HUURDERSVERENIGING MIDDELBURG ACTIE TEGEN KORTING HUURTOESLAG HET WOORD AAN RAADSLID JAN ZWEMER Open Monumentendag Record aantal bezoekers zwembad Arnemuiden In verband met een personeelsbijeen- te op vrijdagmiddag 8 september kantoor blijft wel geopend voor klan- komst zijn de balie's van de gemeen- vanaf 12.00 uur gesloten. Het stads- ten van de Sociale Dienst Walcheren. Dit jaar wordt voor de 7e keer de landelijke Groene Maand georga niseerd. Door heel het land vinden meer dan 400 evenementen plaats die met natuur en water te maken hebben. Een van de Zeeuwse activiteiten uit de Groene Maand wordt in Middelburg gehouden. Op zaterdag 9 septem ber is er een uitleg over en een wandelroute langs natuur- en kindvriendelijke oevers. De gemeente Middelburg heeft (als onderdeel van het stedelijk waterplan) de afgelopen jaren op zeer veel plaat sen binnen de gemeente, natuur- en kindvriendelijke oevers aangelegd. Dergelijke oevers vindt u rondom het sportpark Veersepoort en langs de Veerse watergang. Om u hiermee ken nis te laten maken wordt op zaterdag 9 september een wandelroute uitge zet. Deze begint bij het gebouw aan de MH Boassonlaan 4. Tussen 11.00 en 13.00 uur zijn medewerkers van de gemeente Middelburg aanwezig om uitleg te geven. Door de oevers te verbreden kan meer hemelwater wor den opgevangen. De verwachting is dat door de klimaatsverandering de jaarlijkse hoeveelheid regen in een kortere tijdsperiode valt. Dit levert dan de bekende hoosbuien op die met name in de afgelopen maand augustus zijn gevallen. Om dit water te kunnen bergen, is het noodzakelijk om over voldoende oppervlaktewater te beschikken. Door kind- en natuur vriendelijke oevers aan te leggen, wordt de waterberging vergroot. Voor uitgebreidere informatie over activitei ten kunt u de website www.groene- maand.nl bezoeken. Sinds juli 2006 hebben de meeste huurders die huurtoeslag krijgen, minder huurtoeslag ontvangen. Voor veel huurders komt dit neer op een korting van 17 euro per maand. De meeste klappen vallen bij de één oudergezinnen en mensen van 65 jaar en ouder, die een netto inkomen hebben van 750 tot 830 euro per maand. Daarom roept de Huurdersvereniging op om de actie tegen de korting op de huurtoeslag te steunen. Dit kan door het invullen van een kaart, die te verkrijgen is op het kantoor aan de Nieuwstraat 36B. Het kantoor is geo pend van dinsdag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Voor meer informatie kunt u bellen naar tele foonnummer 62 80 81 of per e-mail huurdervm@hetnet.nl. Controle is goed, vertrouwen nog beter... De gemeenteraad controleert, stelt kaders en is volksvertegenwoordi ger. In deze rol stel ik mij regelmatig de vraag: Wat kan ik bijdragen aan het verminderen van een mentale verar ming in onze samenleving? Meer con trole, meer regels of meer ver trouwen? Fukuyama heeft (boek "Trust" 1995) het begrip vertrouwen wereldwijd gepositioneerd. In zijn pleidooi voor het belang van sociale deugden voor een vitale en bloeiende economie komt hij tot een onderscheid tussen "high-trust society" en "low-trust society" en schetst daarmee feitelijk een samenleving die gebaseerd is op vertrouwen of op wantrouwen. Voor Geert Mak was dit een basis voor zijn Raiffeisenlezing (2004). Hij typeert een vertrouwenssamenleving als een klimaat "waarbinnen men zich doorgaans aan afspraken houdt en waar men vaak kan volstaan met informele afspraken". Mak geeft aan dat een "low-trust society" nooit effi ciënt is, omdat wantrouwen een grote hoeveelheid energie en contro le vraagt, "wantrouwen is in veel gevallen aanmerkelijk duurder dan vertrouwen, zelfs als men het risico incalculeert dat vertrouwen zo nu en dan beschaamd wordt." Wordt de gemeenschap van mijn samenleving (buurt, werk, gezin, geloofsgemeenschap) gekenmerkt door vooral vertrouwen of meer door wantrouwen? Hoe leef ik samen met mensen naast me, mijn naaste? Als vertrouwen een sleutelbegrip is in de samenleving, is het zeker een poli tiek thema. Binnen de gemeente Middelburg is investeren in vertrouwen een herken bare houding, als raadslid, als fractie en als raad. Ook de CDA-fractie investeert daarin: zichtbaar en her kenbaar zijn, consistent en transpa rant zijn. Sturen, leiden en dienen gaan hand in hand, ook in het bestu ren van de gemeente Middelburg. Echt christen-democratisch! Aanstaande zaterdag, 9 septem ber, is het weer Open Monumen tendag. Vanaf 10.00 uur openen 27 monumenten in Middelburg hun deuren voor het publiek. Er zijn ook verschillende activiteiten op deze dag, zoals tentoonstel lingen en stadswandelingen. Langs zeven voornamelijk histo rische Middelburgse kerken wordt een orgeltocht georgani seerd. Alle monumenten en eve nementen zijn gratis te bezoe ken. Het is voor de twintigste keer dat de Open Monumentendag wordt gehou den. Ook dit jaar is er weer een groot aantal monumenten(eigenaren) dat meedoet. Zij geven het publiek gele genheid een kijkje te nemen achter de deuren. Daarnaast wordt een aan tal evenementen door de deelnemers zelf georganiseerd. Zo heeft het Zeeuws Museum een thee- en porse- leinfeest. Buitenplaats Toorenvliedt organiseert een tentoonstelling van de Zeeuwse Kunstkring.Ook wordt op de buitenplaats salonmuziek ten gehore gebracht. Tourist Shop geeft elk uur rondleidingen vanaf het stad huis aan de Markt langs de fraaie monumentenpanden van Middelburg en in samenwerking met Galerie T zijn er onder leiding van Ed de Graaf stadswandelingen langs monumen ten met uitleg over de historische huisnamen. Van Middelburg naar Arnemuiden en terug rijdt er de gehe le dag een gratis oldtimerbus om belangstellenden de gelegenheid te geven de molen in Nieuw- en Sint Joosland te bezoeken en in Arnemui den het museum en scheepswerf C.A. Meerman. De orgeltocht voert langs zeven ker ken in de binnenstad. In elk van deze Investeren in het versterken van een "high-trust society" dus! Hoe? Ik citeer weer Geert Mak, die zijn lezing in maart 2004 als volgt afrond de: "Ik zou een krachtig pleidooi wil len voeren voor een houding die vol strekt niet populair is in deze tijd. Ik zou willen pleiten voor het afschud den van lucht en ijdelheid, voor eer lijkheid om de onoverzichtelijkheid en complexiteit van deze wereld onder ogen te zien, voor moed om te ver trouwen op de kwaliteit en het inzicht van de ander, voor respect voor inhoud en vakmanschap en bovenal zou ik willen pleiten voor bescheiden heid, wijsheid en nieuwe verbonden heid." Kom en blijf in gesprek, ook met de CDA-fractie. Spreek ons aan over: het theater, de invoer van de Wmo, collectief vervoer, wijkplannen, vrijwil- ligersbeleid, pleinenplan,- bereikbaar heid, leefbaarheid, ondernemerskli maat, cultuur, onderwijs, zorg of andere zaken. Kom langs op bijvoorbeeld 11 sep tember, 5 oktober, 30 oktober of 4 december, vanaf 19.00 uur in de fractiekamer CDA in het stadskan toor. Maak daarvoor eerst een afspraak, wat kan via mij. Jan Zwemer CDA raadslid jzwemer@zeelandnet.nl 06-513 26 821 www.cda-middelburg.nl Syrinx kerken wordt een half uur concert gegeven, waarin het orgel vaak op een verrassende manier een (hoofd)- rol speelt. Het publiek kan ervaren dat een orgel ook op een heel ander wijze en in heel andere combinaties kan klinken. Zo wordt er Joodse klez- mer-muziek gespeeld of typische Engelse orgelmuziek. Maar er wordt ook op een orgel geïmproviseerd en niet-religieuze feestelijke en humo ristische liederen ten gehore gebracht. Om 11.00 uur begint de orgeltocht in de Gasthuiskerk aan de Lange Delft en om 16.15 uur geeft het vocaal ensemble Syrinx met als organist Bram de Wolf een slotcon- cert in de Doopsgezinde kerk aan de Lange Noordstraat. Voor een overzicht van de gratis opengestelde monumenten met hun activiteiten en voor het programma van de orgeltocht ligt er bij de Tourist Shop een gratis brochure "Open Monumentendag" voor u klaar. Deze is ook verkrijgbaar op de dag zelf bij de opengestelde monumenten, her kenbaar aan de gele vlag met het logo van de Open Monumentendag. Het is nog nooit zo druk geweest in het Julianabad als dit jaar. Ruim 17.000 bezoekers trokken dit jaar naar het zwembad. Ook het aantal leerlingen dat zwem lessen volgde steeg. Zeventig leerlingen hadden zich dit jaar ingeschreven. Aanstaande zaterdag om 12.00 uur reikt wijkwethouder Koos Schouwe- naar, na het afzwemmen, de A-diplo ma's en B-diploma's uit. Zaterdag 9 september eindigt het zwemseizoen voor het Julianabad in Arnemuiden. Voor een aantal kinderen is dit een bijzondere dag, want het is hun afzwemdag. Zo'n vijftig leerlingen zwemmen die dag af voor A- of B- diploma. Van deze vijftig hadden er al negentien leerlingen in juni hun A- diploma behaald. Als ze alle vijftig voor hun zwemdiploma slagen, komt het totaal aan uitgereikte diploma's in 2006 op zeventig. Nog nooit hebben er zoveel leerlingen zwemlessen in Arnemuiden gevolgd. Het zwembad heeft wat betreft het aantal bezoekers niets te klagen. Dat de ouders en kinderen het prettig vin den om in het Julianabad te zijn, blijkt wel uit het bezoekersaantal van 17.000. Niet alleen kwamen zij voor het zwembad, ook het speelveld is zeer in trek. De dit jaar nieuw geplaatste glijbaan in het bad kon op grote belangstelling rekenen. Opvallend is wel dat naast de bewo ners uit Arnemuiden ook een groot aantal toeristen en gezinnen uit Middelburg en Vlissingen de weg naar Arnemuiden weten te vinden. Volgend jaar gaat het zwembad op dinsdag 1 mei weer open.

de Faam | 2006 | | pagina 8