BoodschappenPlusBus StichtingWelzijnMiddelburg spjml Logeren bij familie in Middelburg Eisen aan huisvesting 0118 - 614505 dé Weekkrant De Faam BoodschappenPlusBus UITSTAPJES Cursussen Stichting Welzijn Middelburg locatie Molstraat 13: Een programmaboekje met een overzicht van alle activiteiten en cursussen in alle locaties van de Stichting Welzijn Middelburg is eind augustus verkrijgbaar: Tel. 627537. Agenda Woensdag 16 augustus 2006 - Pagina 6 MIDDELBURG - Niet alle seizoensarbeiders hebben het geluk dat ze, zoals de Polen die werken voor Eu rocontract, ondergebracht zijn in een voormalig hotel. Sommigen verblijven in schuren of caravans bij hun baas op het erf. Dat is niet alleen in strijd met het be stemmingsplan, het zou volgens de gemeenten ook voor gevaarlijke situaties- zorgen. De provincie Zee land zoekt daarom samen met de gemeenten en de Zuidelijke Land- en Tuin bouworganisatie (ZLTO) naar een oplossing voor het huisvestingsprobleem. MIDDELBURG - Eigenlijk zijn ze geen seizoensarbeiders meer te noemen: sommige Polen die in Zeeland werken. Ze gaan al leen met Kerst een paar weken naar huis. In de oogstmaand krijgen ze er een heleboel Pool se collega's bij. Nee, die Polen zijn er nog niet. "Ze komen in september", zegt Fruitteler Provoost uit Middel burg. Hij is bekend met de huisves tingsproblemen, maar heeft er zelf geen last van. "Ik heb het voorrecht dat er in Middelburg mensen wonen die hun familie over laten komen. Ik hoef dus niet voor huisvesting te zorgen." De BoodschappenPlusBus is er voor ouderen vanaf 55 jaar en mindervaliden die, om welke reden dan ook, weinig contacten hebben en dit als een last ervaren. De mogelijkheden met de BoodschappenPlusBus zijn gezamenlijk boodschappen doen en uitstapjes, men wordt thuis opgehaald en na afloop weer thuisge bracht. Aanmeldingen voor uitstapjes dienen een week tevoren te worden doorgegeven, voor boodschap pen geldt 1 dag tevoren. Aanmelden kan op werkdagen tussen 9.00 en 12.00 uur op telefoonnummer 0118-614505. Het programma van woensdag 16 augustus tot woensdag 20 september 2006 BOODSCHAPPEN Maandag Winkelcentrum Dauwendaele, koffiedrinken in het Ontmoetingscentrum Dauwendaele. Woensdag Kon mar, koffiedrinken bij Bammekes. Donderdag Albert Heijn Vlissingen, koffiedrinken bij Luncherie EXTRA LEKKER. Vrijdag Winkelcentrum Magistraatwijk, koffiedrinken bij Palet. De vertrektijd voor de boodschappen is vanaf 14.00 uur, de prijs is 3,- inclusief koffie/thee. Woensdag 23 augustus Groede Slijkstraat Zondag 3 september Bloemencorso Zundert Dinsdag 5 september Vlindertuin Berkenhof Dinsdag 12 september Rozentuin Kats Dinsdag 19 september Imkerij Poppendamme kosten 10,- incl. entree en excursie kosten 18,- incl. entree,soep en broodjes kosten 11,50 incl. entree excl. consumpties kosten 7,- incl. entree, exd.consumpties kosten 5,- incl. consumptie In het pittoreske plaatsje Groede ligt de Slijkstraat, waar de tijd stilgestaan lijkt te hebben. Er is een ouderwetse kruidenier, een smid, kapperszaak, schilder en timmerwerkplaats en een herberg. Ook de nog werkende bakkerij stamt uit grootmoeders tijd. Het Zunderts Bloemencorso, waarvoor alleen de dahlia gebruikt wordt, is het grootste van de wereld en wordt georganiseerd door louter vrijwilligers. Midden in de Zeeuwse polders ligt Vlindertuin Berkenhof, een tropische verrassing in Kwadendamme. Naast vlinders zijn er ook tropische planten en vogels te bewonderen. De Zeeuwse Rozentuin in Kats heeft op 4 hectare meer dan 1000 rozensoorten en 100 soorten clema tissen. Imkerij Poppendamme in Grijpskerke zijn niet alleen honingbijen te bewonderen, maar is ook volop aandacht voor het Zeeuwse trekpaard. Meer informatie over de uitstapjes op 0118-614505 Koken voor mannen 55+ Op donderdagavond. Zes lessen. De deelnemers leren onder deskundige leiding en in gezellige sfeer, de grondbeginselen van het klaarma ken van een maaltijd. Na afloop wordt er samen gegeten. Prijs: 48,- per cursus. Italiaans koken. Woensdagavond. In zes lessen worden klassiekers als pesto, satimbocca alla romana, ravioli, tiramisu en minestronesoep gemaakt. Prijs: 48,- per cursus Inschrijfmorgen: computercursussen: 4 september 10.00-12.00 uur in Molstraat 13. Computercursussen: basiscursus, vervolgcursus, digitale fotobewerking. Zes lessen: 58,- Start computercursussen: eind september. Na zes weken beginnen weer nieuwe cursussen. Computer-Workshops 1Adresetiketten met Excel en Word; 2. Chatten met MSM-Messenger, gebruik headset en webcam en Google een zoekmachine die nog veel meer kan; 3. Diavoorstelling op TV maken met Nero Vision Prijs: 10,- per workshop, die bij voldoende belangstelling op verschillende donderdagmiddagen zijn gepland. Verkeersopfriscursus voor 50-plussers, met rijvaardigheidstest, dia-videopresentatie, theorie gewijzig de verkeersregels, ogen- en orentest etc. Vijf keer op di.mo., start: 26 september. Prijs: 25,- inclusief rijtest. Aanmelden, inlichtingen of aanvragen folders: SWM, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg. Tel. 627537 t.a.v. Nel Vogel. Cursus Nordic Walking Nordic Walking is sportief wandelen met behulp van speciaal ontwikkelde wandelstokken. De stokken zorgen ervoor dat alle spiergroepen in het lichaam intersiever worden gebruikt. Bij juiste hantering van de techniek zullen de nek- schouder- en armspieren doorlopend worden aangespan nen en ontspannen. Op 13 september 2006 start een cursus, bestaande uit 6 lessen op de volgende data: 13, 20 en 27 september en 18 en 25 oktober en 1 november om 14.00 uur. U kunt zich opgeven bij Jopie Tevel van de Stichting Welzijn Middelburg, telefoon 627537. NB: De muziek- en meezingmiddag op 24 augustus in de SWOM locatie, Molstraat 13, gaat niet door. WOLPHAARTSDIJK - Waar zijn de Poolse seizoensarbeiders als ze geen peren, appeis of tomaten plukken? Bijvoorbeeld in het voormalige Hotel Royal in Wolphaartsdijk, waar zo'n 25 Polen wonen. Ze zijn tevreden met hun onderkomen en plukken er de dag. Het gebouw heeft een café, een grote keuken, een wasruimte, drie douches en negen slaapkamers, foto: jaap wolterbeek Special in Royal. DONDERDAG Vlissingen, Buurt- en Speel tuinver. de Oude Stad, bin go, 20 u Middelburg, Vis markt, antiek- en ambach tenmarkt, 9-16 u Oost-Sou burg, Palazzoli Huis, ont moetingsmiddag, 14-15.30 u Middelburg, Koorkerk, middaggebed, 13 u VRIJDAG Middelburg, Zeeuws Muse um, rondleiding verbou wing, 14-15.30 u ZATERDAG Vlissingen, Kanovijver, duin en strandtocht, 20, 30 km 9- 11 u, overige afstanden 9-13 u ZONDAG Zoutelande, bunkers, open stelling, 13-17 u Ritthem, Fort Rammekens, rondlei ding, 14 u Vlissingen, mu- ZEEum, stadswandeling, 14 u MAANDAG Oostkapelle, Terra Maris, (W) onderwaterwereld, acti viteit vanaf 6 jr, 10.30-12 u Middelbrug, Markt, boeken- en verzamelmarkt, 11-17 u Middelburg, Jan Matenhuis, informatieavond, leer-en leesproblemen en dyslexie, 18.30-19.30 u DINSDAG Zoutelande, 't Winkeltje van Jannetje, hobbydemonstra tie, 13.30-16.30 u Ritthem, Fort Rammekens, rondlei ding, 19.30 u Veere, Markt, historische marktdag, 10-17 u WOENSDAG Zoutelande, bunkers, open stelling, 13-17 u Oostkapel le, Terra Maris, natuurwan deling landschapstuin, 14- 15.30 u door martijn den hollander WOLPHAARTSDIJK - 'Hotel Café Royal'. Het is nog vaag te lezen op de gevel van een groot pand aan de Lepel straat in Wolphaartsdijk. Aan de achterzijde verraden auto's met Pools kenteken wie er in het voormalige ho tel verblijven: seizoensarbei ders. De achterdeur van het gebouw staat wijd open. Oudere dorps bewoners maken regelmatig van die gastvrijheid gebruik. Andrzej Zvchowski, in vloeiend Engels: "Ze herinneren zich de Poolse soldaten uit de oorlog." Zv chowski gaat zitten aan een tafel in wat ooit het café was. De bar is in gebruik als tv-meubel. "Hier kijken we via de satelliet naar de Poolse televisie." Zvchowski hoeft geen tomaten te plukken, hij is een dagje wij. "Ik stond op het punt om op de fiets naar Goes te gaan, naai- de Dirk. Daar zijn de boodschappen goedko per dan in het dorp." Werken, douchen, eten, naar bed. En de volgende morgen weer vroeg richting Kapelle, de tomaten in. Wat doet een Pool in Zeeland? "Als je in Polen werkt, verdien je in een maand 500 zlo ty,' 125 euro. Dat is niet veel. Nu verdien ik 5,50 euro per uur." Het geld gaat naar Zvchowski's wouw en drie kinderen in de Poolse stad Elblag. Hij wijst naar een fles 'Specjal' op de plank bo ven de bar. "Dat is bier uit mijn stad."

de Faam | 2006 | | pagina 6