Gedonder In polder Sprankje hoop voor de polders 'Ontpolderen is on-Zeeuws' sportcomplex SV Nieuwdorp Sponsors: Even rust bij actiecomités dé Weekkrant De Faam Hoofdsponsors OUDELANDE - Rien van Hekken heeft een boomgaard bij Oudelande: "Mensen die niet veel van de ontpoidering afweten, zeggen tegen me: 'Dit gebied willen ze toch niet onder water zetten?' Ja, dat willen ze wel." Voor de fruitteler is het zeker: "Het is een dwaas plan." Boeren verzetten zich dan ook hevig, zoaïs onlangs met een pro test langs de A58. foto: jaap wolterbeek Al 12 jaar in onzekerheid af* Grontmij orsele De Borsele Sloepoort Cup commissie presenteert het: Organisatie: VV Lewedorpse Boys SV Nieuwdorp Ster/special sponsors Wolter Dros Heinkenszand Vergo Sport Vlissingen Albert Slinger lederwaren Vlissingen Total Raffinaderij Vlissingen Oost Boot Buteyn Nieuwdorp MC Cain Lewedorp Borsele Sloepoort Cup ZLM Verzekeringen Goes Paree Electro 'sHeerenhoek Sagro Zeeland 'sh-leerenhoek Programma finaledag zaterdag 12 augustus 12.30 - 14.30 uur: wedstrijden om 13 t/m 16 e plaats_ 14.30 - 16.30 uur: wedstrijden om 9e t/m 12 e plaats 16.30 - 18.30 uur: wedstrijden om 5e t/m 8e plaats 18.30 - 21.15 uur: Finale-wedstrijden om ie t/m 4e plaats Dagkaart voor doordeweeks 2,50 Dagkaart zaterdag 5,- Weekkaart 10,- EPZ (Borssele) Meeuwse Handelsonderneming (Goesj Bloemisterij Wisse Heinkenszand) Camping Olmenveld Serooskerke) Slagerij de Baar Lewedorp) De Baar Mechanisatie Lewedorp) Zwemparadijs De Parel Domburg) Sjaak de Kooning Lewedorp) InstallatieTechniek Niewenhuijse Nieuwdorp) Klussenbedrijf Jaap de Vos(Nieuwdorp) Vishandel Rien Coossen Lewedorp) Henk Kramer Themacommunicatie (Lewedorp) Swaenenburgh Recreatie (Vlissingen) Sub sponsors MSLuteyn Nieuwdorp Vedior Uitzendbureau Vlissingen Bouwbedrijf vd Linde Goes Covra Vlissingen Oost Rabo Bank Goes Rudi vd Sluis Nieuwdorp Orisant Makelaardij Middelburg Bouwhandel de jonge 's Heer Arendskerke Dick van Westen Middelburg Istimewa Elektro Vlissingen Oost De Goede Verwachting Lewedorp Sporthuis Jongepier Middelburg Co de Vos pakketdienst Nieuwdorp Drukkerij de Lange Goes Steelwelding Group Vlissingen Oost Harrie Verkaik Sportprijzen Middelburg Olympia uitzendbureau Vlissingen "\- V\ ELLEWOUTSDIJK - Wie door de polders tussen Oudelande en Ellewoutsdijk rijdt, kan het niet ontgaan: overal langs de wegen zijn stickers geplakt met de tekst 'Ontpolderen? Nee!' Maar wie goed kijkt, ziet ook dat op sommige stickers het woord 'Nee' is doorgekrast. Ze zijn er dus wel: de voorstan ders. Waarschijnlijk wonen ze wel op veilige afstand, want in het bedreigde gebied is het naar hen zoeken als naar een speld in OUDELANDE - Het onderzoek naar alternatieven voor ontpoide ring: fruitteler Rien van Hekken uit Oudelande houdt zich eraan vast. "Als er serieus naar gekeken wordt, denk ik wel dat de politiek er wat mee doet. "Van Hekken, voorzitter van het actiecomité te gen ontpoidering in Zuid-Beve land, hoopt dat de provincie kiest voor aanpak van het Land van Sa- eftinge of het verzande schor langs de dijk van de Westerschel- de, in plaats van voor ontpoide ring. "De Zak is waardevol cul tuurlandschap. Dit is een van de mooiste gebieden van Zeeland." een hooiberg. "Moet niet door gaan hè", zegt Cees Bakker uit Oudelande zodra het woord ontpoidering valt. Hij heeft de proteststickers niet bekrast. "Uiteraard niet. Het kan kwa- jongenswerk zijn, maar je weet het nooit." Bas de Jonge behoort ook niet tot de voorstanders van ontpoi dering. "Zeker niet!" Als er al mensen in Oudelande voor ont poidering zijn, dan zijn dat vol gens De Jonge niet "de echte Zeeuwen, die in Zeeland gebo ren zijn. Iemand die de historie van Zeeland kent, zal d'r zeker tegen wezen. Het is pure on zin." In Ellewoutsdijk zijn de voorstanders ook niet dik ge zaaid. Arie Zwartbol: "Ik be schouw zulke mensen als eh... nou ja, dat zijn heel aparte men sen." Zwartbol herinnert zich nog hoe hij tijdens de water snood tegen het water vocht. Dat er nu land teruggeven wordt, is voor hem volstrekt on begrijpelijk. Het zwaard van Damocles in de vorm van ontpoidering van hun land, hangt de familie Minderhoud in de Everingepolder Bij Ou delande al twaalf jaar boven het hoofd. In 1996 kwamen de plan nen in een stroomversnelling en dacht de familie, bestaande uit drie generaties, dat het einde nabij was. Anno 2006 zitten de fami lieleden echter nog steeds in onzekerheid, foto: jaap wolterbeek OUDELANDE - Hij gaat ge woon door. "Tot het laatste." Nooit zal fruitteler Rien van Hekken uit Oudelande zijn land vrijwillig afstaan voor ontpoide ring. Het woord komt in zijn woordenboek niet voor. "Ont polderen is on-Nederlands en on-Zeeuws." Onderaan een smalle bloemdijk is Van Hekken druk bezig met het dunnen van zijn appelbo men. Een net aangelegde zoet waterleiding zorgt ervoor dat de bomen de droogte overleven. Van Hekken: "We hebben in Zeeland behoefte aan zoet wa ter, niet aan zout water." De boomgaard ligt in de Zuidpol der, één van de drie voor ont poidering aangewezen polders in de Zak van Zuid-Beveland. Van Hekken loopt de dijk op. Aan de andere kant heeft hij een perenboomgaard. Die wordt niet bedreigd, voorlopig al thans. "Ze willen in de toekomst duizenden hectaren ontpolde ren. Dan krijg je Middeleeuwse toestanden." Ontpoidering van de Zuidpolder betekent niet het einde van zijn bedrijf. Van Hek ken heeft 22 hectare grond, ze ven daarvan liggen in de Zuid polder. Maar iedere hectare voor het zoute water is hem er één teveel. "Ik zou het een ramp voor deze streek vinden. Wie het me ook uitlegt, ik verander niet van gedachten." Als het ooit tot onteigening komt, is het 'einde verhaal'. Van Hekken: "Mijn hoop is erop gevestigd dat het hele plan niet doorgaat. Ik denk dat het gezonde ver stand zal zegevieren." gemeente Zeeland Seaports Port Authority BORSELE SLOEPOORT CUP TOERNOOI 2006 S.V. Nieuwdorp V.V. Lebo Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag 7 augustus 8 augustus 9 augustus 10 augustus POULE A POULE B POULE C POULE D Hoek 1 Zierikzee i Kapelle i Patrijzen i Oostkapelle i Terneuzen 1 Zeel.Middelburg 1 Heinkenszand 1 SSV *65 1 Vlissingen i Goes 1 Nieuwdorp 1 Kloetinge RCSi GPC Vlissingen 1 Veere i Kloosterboer Marsaki Heineken Vlissingen Goes Brouwerijen Bouwbedrijf AARijkse Profile Tyrecenter A. Otte Zn. Middelburg Middelburg/Goes Nieuwdorp Glashandel Winwind Melieste Goes Vlissingen MIDDELBURG - Het wordt geen 'hete zomer' in de pol ders. De boeren in de voor ontpoidering aangewezen polders in de Zak houden zich even rustig, in afwach ting van een alternatiefon- derzoek. Bas Feijter van de ZLTO: "De boeren zijn hart stikke blij dat er naar alter natieven gekeken wordt." Maar ze juichen niet te vroeg zolang de ontpoidering boven hun hoofd hangt. "Er is druk uitgeoefend op de provincie om nog eens naar de alter natieven te kijken. De pro vincie zegt: 'Dat doen we', maar daarmee is nog geen besluit teruggedraaid."

de Faam | 2006 | | pagina 19