li sJïm Oproep Met bewoners, voor bewoners Wijkaanpak in Middelburg: StichtingWelzijnMiddelburg 'De Spot' nieuwe naam Kunst en Cultuurcentrum jongeren Wijkmanager Wijkplan ZipZapactiviteiten Zomer 2006 De komende maanden besteedt de welzijnskrant aandacht aan de wijk aanpak in Middelburg. Vorige keer spraken we met de opbouwwerkers van de Stichting Welzijn Middelburg (SWM). Deze keer praat de SWM met een wijkmanager van de gemeente Middelburg. Met ingang van 1 januari 2007 treedt de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) in werking. Deze nieuwe wet geeft de gemeen te taken die nu vallen onder (delen van) de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektenkosten), de Wet voorzieningen gehandicapten en de Welzijnswet. Bijzonder aan deze wet is, dat daar in een gemeente de opdracht krijgt bij de uitvoering burgers in te scha kelen. We schreven hierover eerder in dit blad. MEEDOEN, een kern woord van de wet, veronderstelt straks ook MEESPREKEN. Het MEESPREKEN van burgers moet in Middelburg vorm krijgen in een op te richten Adviesraad-WMO. Een voorbereidingsgroep stelde vóór deze raad te laten bestaan uit 9 personen: een onafhankelijk voorzitter, een vertegenwoordiger uit de Werkgroep Gehandicapten Walcheren en verder een vertegen woordiger uit elk van de volgende sectoren: jeugdzorg, ouderen, sociale minima, geestelijke gezondheidszorg/maatschappelijke opvang, mensen met lichamelijke beperkingen, mensen met verstan delijke beperkingen en vrijwilli- gers/mantelzorgers. De vertegen woordigers van organisaties die wellicht met de WMO te maken krijgen, kwamen een aantal keren bij elkaar en stemden met het voor stel in. In de PZC van zaterdag 1 juli jl. ver scheen de uitnodiging te sollicite ren. Alle betrokken organisaties kregen die ook per brief. Het zou natuurlijk prachtig zijn wanneer uit elk van genoemde sec toren tenminste één persoon aan die uitnodiging gevolg gaf. Een per soon die, zo zegt de advertentie, "ervaring (heeft) op het gebied van belangenbehartiging voor (een) bepaalde doelgroep(en)" Of dat gebeurt, moet worden afgewacht. Sollicitanten zullen worden uitge nodigd voor een gesprek met een benoemingscommissie. Wie het ontbreekt aan genoemde ervaring, kan misschien met het volgende worden overgehaald toch te solliciteren: U hebt kennis geno men van wat de WMO beoogt, u wilt eraan meewerken tot een goede uitvoering van de wet te komen, u bent bereid u te verdie pen in de zorgvraag van individue le burgers of specifieke groepen, zonder het algemeen belang uit het oog te verliezen. Van harte uitgeno digd! Nadere informatie te verkrijgen bij Chris Stronks, tel. (0118)-628628, e-mail: cstronks@zeelandnet.nl en Jan Lauret, tel. (0118) 629050, e-mail: jalauret@zeelandnet.nl. Heeft u interesse schrijf dan vóór 10 augustus a.s. een brief met CV aan de Benoemingscommissie Adviesraad-WMO (Gen. Simondsstraat 8, 4333 BT Middelburg). De politiek heeft de afgelopen jaren veel gesproken over burger participatie. Ook in de gemeente Middelburg is hierover nage dacht en is er vorig jaar een start gemaakt met een nieuw beleid voor wijkaanpak. Kort samengevat is het de bedoeling dat bur gers op wijkniveau invloed kunnen uitoefenen op de plannen van de gemeente. De wijkmanagers van de gemeente en opbouwwer kers van de SWM helpen de bewoners hierbij. "Met bewoners, voor bewoners", zo omschrijft wijkmanager Karei van de Beek het beleid met betrekking tot de wijkaanpak in Middelburg. De basis van dit beleid is afgekeken van het Belgische Gent. De Middelburgse politici waren zo gecharmeerd van het beleid daar, dat ze het grotendeels heb ben overgenomen. Middelburg is ver deeld in 10 regio's: 7 wijken (waarvan een aantal geclusterd) en 3 dorpen. Deze regio's kennen een wijktafel, deze komt ongeveer 3 keer per jaar bijeen. Bewoners, de gemeente en verschillende instellingen zijn tijdens dit overleg aan wezig. Zij bespreken de verschillende onderwerpen die de wijk aangaan. Daarnaast beschikken vele wijken over een soort van dagelijks bestuur: de wijk- beheergroep. Deze bereidt de vergade ring van de wijktafel voor, is contactper soon voor de gemeente, organiseert acti viteiten in de wijk, geeft een nieuwsbrief uit etc. Karei van de Beek en Harry Siebelink, ook wijkmanager, zijn in september vorig jaar aan de slag gegaan. De wijken en dorpen hebben zij onder elkaar verdeeld. Van de Beek vertelt dat de wijkmanager een intermediair is tussen de bewoners en de gemeente. Maar daarnaast ook voor de verschillende instellingen die in de wij ken actief zijn, bijvoorbeeld woongoed Middelburg en de politie. Dat betekent veel overleggen met de bewoners, colle ga ambtenaren en de eerder genoemde instellingen. Desondanks is elke dag weer anders vertelt Van de Beek. Net als de wijkmanagers hebben de wethouders en de burgmeester ook de wijken en dor pen onder elkaar verdeeld. Zij zijn ook aanwezig tijdens de vergaderingen van de wijktafel. Ook de wijkmanagers heb ben regelmatig overleg met de burge meester en de wethouders. Naast deze vergaderingen kijkt de wijk manager ook mee wanneer er voorlich tingsbijeenkomsten van de gemeente plaatsvinden. Het kan ook voorkomen dat bij nieuwe projecten een klankbord groep wordt samengesteld. De wijkma nager fungeert op dat moment als tus senpersoon tussen de bewoners en de gemeente. De gemeente heeft natuurlijk beperkte financiële middelen en voert het beleid uit wat de gemeenteraad heeft vastgesteld. Aan de andere kant zijn er natuurlijk ook de wensen en behoeften van de bewoners. Het kan daarom voor komen dat een collega-ambtenaar het niet eens is met de wensen van de bewo ners en andersom. De rol van de wijkma nager is dan om te kijken of er een mooi compromis kan worden gesloten. Het is de bedoeling dat aan het eind van dit jaar de wijkplannen worden vastge steld, mogelijk op eeri paar uitzonderin gen na. In de wijkplannen geven bewo ners, de gemeente en instellingen aan wat voor plannen ze willen uitvoeren in de wijk. Het voornemen is om niet alleen te kijken naar plannen op de korte ter mijn, maar ook naar de wat langere ter mijn. Van de Beek vertelt dat er nu nog in de wijken veel wordt gepraat over tast bare zaken. Bijvoorbeeld een weg die opgeknapt dient te worden. Maar de gemeente is ook benieuwd wat de bewo ners vinden van onderwerpen als veilig heid, betrokkenheid van de bewoners bij de wijk, maar ook andere maatschappe lijke vraagstukken en veranderingen, die in de wijk spelen. In veel wijken ligt er op dit moment een concept wijkplan klaar. Dit wordt in het najaar in de wijktafelver- gadering besproken. Van de Beek roept bewoners dan ook op om op de wijkta- felvergaderingen zeker aanwezig te zijn om zo-hun invloed op de wijkplannen te kunnen hebben. Daarna zullen het colle ge van burgemeester en wethouders en de gemeenteraad er nog naar kijken. Van de Beek denkt en hoopt dat nog voor het eind van het jaar de meeste wijkplannen zijn vastgesteld. Karei van de Beek heeft de wijken Dauwendaele/Mortiere, Klarenbeek/Veerse Poort, Nieuw Middelburg, de binnenstad en het dorp Sint Laurens in zijn pakket. Harry Siebelink is contactpersoon voor de wijken Zuid, Griffioen, Stromenwijk/ 't Zand. Daarnaast is hij tevens contact persoon voor de dorpen Arnemuiden en Nieuw en Sint Joostland. Meer informatie over wijkaanpak is terug te vinden op www.middelburg.nl onder het kopje 'wij ken en dorpen'. De volgende keer zal de welzijnskrant aandacht besteden aan de verschillende wijkbeheergroepen. Tobias Manuhutu Voor kinderen in Middelburg, van 4 tot en met 12 jaar is van verveling in de zomer geen sprake meer. Ze kunnen dan namelijk kiezen uit diverse activiteiten op het gebied van sport, spel, handvaardigheid, timmeren, theater, dans en bewe ging. Ook zijn er diverse excursies en kan er worden geroefeld (een kijkje nemen in de grote mensen wereld bijvoorbeeld voor een och tend de plaats innemen van de directeur van de SWM). Voor de meeste van deze ZipZapactiviteiten is een ZipZapPas nodig. Deze pas is geldig tijdens de zomer- en herfstvakantie 2006. De ZipZapper geeft de kinderen flinke kor ting of vrije toegang op een aantal uit stapjes of activiteiten, zoals bijvoorbeeld: korting op elk zwembadbezoek in het Vrijburgbad en miniatuur Walcheren, gra tis diervoer Utropia, één keer gratis entree Skatepark Meker, één keer gratis Midgetgolf bij Kwekerij Overwater én flinke korting op een vierdagen strippen kaart bij de Bouwspeelplaats 2006. De ZipZapPas is te koop voor 3,50 pasfoto in het Jongeren Informatie Punt (JIP) in- de Zeeuwse Bibliotheek (ope ningstijden bibliotheek), maar je kunt ook eenmalig een machtiging én inschrijfformulier downloaden (www.zip- zappas.nl) en dat ingevuld sturen naar de SWM, dan wordt de pas toegezonden. Wijkmanager Karei van de Beek is een intermediair tussen bewoners, de gemeente en verschillende instellingen. Foto Ivo Sekhuis Het nieuwe kunst en cultuurcentrum voor jongeren in Middelburg is er nog niet maar heeft nu wel alvast een naam. 'de Spot' gaat het culture le jongerencentrum heten. Een prijsvraag is aan de naamkeuze vooraf gegaan. Zo'n honderd inzendingen kwamen binnen na een oproep om een leuke naam te bedenken voor dit centrum. Zaterdag 24 juni maakten jongeren in aanwezigheid van wethouder de Vries de naam bekend op het South Park Festival. De naam is door een jongerenjury geko zen. 'De Spot' betekent in het engels 'the place to be'. Volgens de jongeren is het daarom de meest geschikte naam. Bovendien verwijst 'de Spot' ook naar de 'spotlights' die gericht zullen zijn op de vele activiteiten die op het podium zullen worden opgevoerd. De Spot moet in januari 2007 open gaan. Eerst wordt het pand, de voormalige dis cotheek 'the Nighttrain' in de Beddenwijkstraat in Middelburg, grondig verbouwd. Er worden onder meer oefen ruimtes, een opnamestudio en een podi um gecreëerd. De klankbordgroep met jongeren heeft zich samen met de Stichting Welzijn Middelburg en de Stichting Young Art de laatste maanden beziggehouden met het voorbereiden van de verbouwing die in augustus begint. In de Spot zullen straks tal van activiteiten plaatsvinden. Van kleinschali ge optredens tot workshops op het gebied van dans, muziek en theater. Van open podia tot masterdasses en het opnemen van demo's; alle jongeren van 12 tot en met 24 jaar moeten in de Spot iets van hun gading kunnen vinden. De jongeren zelf hebben ook een grote ver antwoordelijkheid in het organiseren van activiteiten. Met de nieuwe naam van het centrum gaat binnenkort ook een nieuwe website de lucht in. U kunt dan de ontwikkelingen van het centrum volgen. Ook voor tips en reacties kan iedereen hier terecht. Saskia Freerinks Om alvast te noteren: Computercursussen 50+: basiscursus, vervolgcursus en cursus computeren met digitale fotobewerking. Inschrijfdag 4 september 10.00 - 12.00 uur Molstraat 13. Docenten zijn aanwezig voor het geven van informatie. Voor inlichtingen of telefonisch aanmelden: 627537.

de Faam | 2006 | | pagina 21