Fietsen over Walcheren: Fantastisch! BoodschappenPlusBus Spiegeltje, spiegeltje Volgende Welzijnskrant Interessante sites Mm^mt Enthousiaste vrijwilligers gezocht! 0118 -614505 Boodschappen Uitstapjes Woensdag 19 juli 2006 - Pagina 20 :«§IS!Il§ 1e jaargang - nummer 4 Uitgave Stichting Welzijn Middelburg, Vrijlandstraat 33c tel. 0118 629004 e-mail red.: baiiens@zeelandnet.nl Redactie: Gerard Baijens Vladdie de Koning Tobias Manuhutu Margot Piscaer Carla van de Schraaf Ivo Sekhuis Chris Stronks (een persoonlijke mening, buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Bijna letterlijk, deze keer. Dat "spiegeltje". In één van de vorige afleveringen van deze pagina's in de Faam zag ik mezelf, peinzend en wel, terug op een foto van Ivo Sekhuis. Waarover, waartoe, waar om dat gepeins, 't Ging, hoe kan het anders, over de komst van de WMO. Hoe gaat dat uitpakken voor mensen die voor hun vol waardig functioneren in de Middelburgse maatschappij (deels) afhankelijk zijn van maat schappelijke ondersteuning door de gemeente. Zullen ze inderdaad aan één loket genoeg hebben om hun vragen te stellen, hun wensen kenbaar te maken, hun klachten te deponeren? Of: blijven het kastje en de muur toch bestaan. Rechtvaardig en ruimhartig zijn de termen die steeds bij me opkomen als ik het over de WMO heb. Rechtvaardig, want ieder mens heeft er recht op iets van zijn of haar leven te maken, ondanks beperkingen van welke aard dan ook. Zo nodig met steun van ande ren, mantelzorgers, vrijwilligers en de gemeentelijke WMO-uitvoe- ring. Ruimhartig ook, want men sen die voor maatschappelijke ondersteuning in aanmerking komen hebben het meestal niet gemakkelijk, door hun beperkin gen, door hun financiële (on)mogelijkheden. Niet beknib belen dus. Sinterklaas spelen dan? Nee, ook niet. Maar: zoals ik al zei: de WMO rechtvaardig en ruimhar tig toepassen. Of ik daar op voor hand gerust op ben. U hebt die Faam met m'n foto niet meer, denk ik. Anders zou u wellicht op m'n gezicht het antwoord op die vraag zien. O ja, voor ik het vergeet: geniet van de zomer, de laatste zonder WMO. Jan Lauret In verband met de vakanties ver schijnt de Welzijnskrant pas weer op woensdag 13 september. Wel zal het programma van de BoodschappenPlusBus in de Faam van 16 augustus worden afgedrukt. Over 14 dagen is het weer zover. Dan start, op dinsdag 1 augustus, voor de 10e keer de Dorpentocht. Bijna als een volks feest, zo heb ik in de afgelopen jaren dat gebeuren ervaren. Met duizenden deelnemers die, zo leek het wel, de dagelijkse beslom meringen helemaal achter zich hadden gelaten. Die vrolijk en goedgemutst van stempelpost naar stempelpost trokken. Die hoogstens tegen sluitingstijd iets van fanatisme vertoonden: omdat ze per sé de tocht wilden volbrengen. Dat fietsen, met elkaar fietsen, zo tevreden kon stemmen, ik wist het. Zag het alleen bevestigd op die eerste dinsdag van augustus. Elk jaar weer. Wat beweegt toch die duizenden een dag rond te fietsen over dat kleine Walcheren? Kennen ze er langzamerhand niet elk poeltje, elk weggetje, elke dorpskern? Het is de eerste vraag die ik stel aan een van de organisatoren van de tocht: Cees van den Bemt, de man die van alles het meeste weet (zeggen z'n mede-organisa toren). "Dat is vooral het feit dat we mensen attent maken op bijzondere plekjes. Zo'n oud stukje Walcheren bijvoorbeeld bij Arnemuiden, daar gaan mensen gewoon lijk aan voorbij, dat zien ze niet. Of neem nou die assiebakken in Grijpskerke, daar moet je toch even op gewezen worden. Heel bijzonder is ook dat we mensen soms een kijkje kunnen laten nemen op plaatsen waar ze anders niet mogen komen, op die mooie buitenplaatsen bij voorbeeld. Het werken met thema's als biologische boeren, vliedbergen, verdron ken dorpen, kastelen en buitenplaatsen, heeft ons op het spoor gezet van daaro ver informatie te verstrekken. Dit jaar ver sterken we dat element door in de route beschrijving zelf naar zulke informatie te verwijzen. Het zijn nu de Walcherse dor pen die speciaal aandacht krijgen." Daarmee wordt de dorpentocht steeds meer een cultureel evenement. "Zeker, en het aardige is dat iemand als historicus Aad de Klerk, die deze keer weer de informatie verzorgt, langzamer hand bij onze club gaat horen. Van vrij willigers moeten we het ook echt heb ben. De dorpentocht is een Terre des Hommes-evenement. Het beperkt ons enigszins in de mogelijkheden om aan geld te komen. Sponsoring bijvoorbeeld, ligt in ieder geval nu nog buiten ons gezichtsveld." Is het dan niet vreemd dat de gemeente Middelburg jullie geen subsidie meer toekent? Toch een mooie promotie van Walcheren en dat voor 680! "Ik begrijp dat ook niet helemaal. Ooit kreeg ik van gemeentezijde te horen dat we toch aan de tocht overhielden. Terwijl bekend is dat de opbrengst, de laatste jaren zo'n 5000, bestemd is voor een hospitaalschip van Terre des Hommes in Bangladesh. En dan de provincie, die €800 terugbrengt naar 500... ik kan het niet volgen." Bijzonder in jullie formule vind ik ook de deelname van ideële organisaties, die de stempelposten bezetten. "Dat is zo, maar niet overal kunnen we hun een plaatsje geven. Soms is een stempelpost nodig op de plaats van een commercieel bedrijfje. Daaraan kunnen we dan niet voorbijgaan." Denk je wel eens aan stoppen "Stoppen? Ja, als we quitte spelen. Of als er geen vrijwilligers meer zijn. Maar anders gaan we door. In 2004 zag het er even somber uit. Rinus van Oeveren, die de tocht uitzette, ging verhuizen. Wie zou zijn werk overnemen? Maar ziedaar, op mijn praatje voor Omroep Zeeland meld den zich spontaan Gerard van de Voorde en Wim Jasperse om voortaan de route uit te zetten. En nu denk ik: We hebben langzamerhand van voldoende continuï teit blijk gegeven. Ik moest maar weer 's met de gemeente Middelburg gaan pra ten." Chris Stronks Routeboekjes, behalve op de dag zelf, in de vóórverkoop verkrijgbaar in de Terre des Hommeswinkel te Middelburg (St.JanstrSat 27) en bij de plaatselijke V.V.V.'s. Informatie over de tocht verstrek ken de heer B. van Oosterhout (tel. 0118- 638526), de heer C. van den Bemt (0118- 470930) en de medewerkers van de Terre ^des^Hommes\^^ Bent u op zoek naar een goed verzor- gings- of verpleeghuis voorWilt u weten hoe het met huisvesting, zorg en dienstverlening in een bepaald tehuis is gesteld? Wilt u tehuizen vergelijken? Kies dan www.kiesbeter.nl Bekend geworden door het nieuwe zorgverzekeringsstelsel, maar ook interessant vanwege de uitge breide informatie over de 200 beste ver pleeg- en verzorgingshuizen van Nederland (6 in Zeeland, waarvan 1 in Domburg, 1 in Middelburg en 1 in Oost- Souburg). Motto van de site: Er valt wat te kiezen in de zorg! Op 6 juli jl. opende het ministerie van VWS (Volksgezondheid, Welzijn en Sport) een nieuwe site over de WMO (Wet Maatschappelijke Ondersteuning): www.info-wmo.nl IEDEREEN MOET KUNNEN MEEDOEN. Daarmee opent de site. Hoezo meedoen? Waaraan? Wanneer? Waar heb je het over? De site geeft in kort bestek antwoord op vele vragen. Het team van de Brede School in Middelburg Zuid; gevestigd bij wijkcen trum Palet, zoekt voor het activiteitensei zoen 2006/2007 enthousiaste vrijwilli gers voor onderstaande kinderactivitei ten! Kookgroep 8-12 jarigen op dinsdagmid dag. De groep 8-12 jarigen voor diverse crea tieve workshops op dinsdagavond. De groep 4-8 jarigen met een creatief uurtje op woensdagmiddag. Gezocht wordt naar vrijwilligers met een stuk enthousiasme, maar tevens betrok kenheid, inzet en affiniteit met de genoemde leeftijdsgroepen, creativiteit en motivatie om zinvol invulling te geven aan deze activiteiten! DUS: heeft u iets met koken voor kinde ren, creatief bezig zijn met allerlei mate rialen, toneel met kinderen of noemt u maar op, misschien bent u dan wel de aangewezen persoon! Aarzel niet en neem voor meer informa tie gerust eens contact op met de Brede School Middelburg Zuid; telefoon; 0118- 616760. Cees van den Bemt:"Mensen attent maken op bijzondere plekjes". Foto Ivo Sekhuis De BoodschappenPlusBus is een begeleidingsdienst voor ouderen vanaf 55 jaar en mindervaliden die, om welke reden dan ook, wei nig contacten hebben en dit als een last ervaren. De mogelijkhe den met de BoodschappenPlusBus zijn gezamenlijk boodschappen doen en uitstapjes, men wordt thuis opgehaald en na afloop weer thuisgebracht. Aanmeldingen voor uitstapjes dienen een week tevoren te wor den doorgegeven, voor boodschappen geldt 1 dag tevoren. Aanmelden kan op werkdagen tussen 9.00 en 12.00 uur op tele foonnummer 0118-614505. Het programma van woensdag 19 juli tot woensdag 16 augustus 2006 Maandag Winkelcentrum Dauwendaele, koffiedrinken in het Ontmoetingscentrum Dauwendaele. Woensdag Konmar, koffiedrinken bij Bammekes in het Konmar gebouw. Donderdag Albert Heijn Vlissingen, koffiedrinken bij Luncherie EXTRA LEKKER. Vrijdag Winkelcentrum Magistraatwijk, koffiedrinken bij Palet. De vertrektijd voor de boodschappen is vanaf 14.00 uur, de prijs is 3,- exclu sief koffie/thee. Dinsdag 25 juli Sequoiahof, een unieke tuin bij Hansweert, kosten 8,- exclu sief koffie/thee.* Dinsdag 1 augustus Excursie Nieuwdorp kosten 7,50 incl koffie/bolus en Boonman's Wijnmakerij met glas wijn of sap.** Dinsdag 8 augustus CinéCity kosten 9,50 ind.film +koffie/thee Film: As it is in heaven. Dinsdag 15 augustus Groede kosten 10,- incl.entree en excursie Het Vlaemsche Erfgoed/Slijkstraatje, koffie/thee.*** *De Sequoiahof bij Hansweert is een gerestaureerde boerderij omgeven door 2 hectare tuin met meer dan 500 hoogstambomen en struiken, heesters en planten. Bijzonder zijn de naaldhouttuin en de rotstuin in oosterse sfeer. **ln een prachtige omgeving ligt het bedrijf van de familie Boonman, waar zwarte bessen worden gekweekt, waarvan heerlijke jam, chutney en wijn wordt gemaakt. ***ln het pittoreske plaatsje Groede ligt de Slijkstraat, waar de tijd lijkt te hebben stilgestaan. Er is een ouderwetse kruidenier, een smid, kapperszaak, schilder, timmerwerkplaats en een herberg. Ook de nog werkende bakkerij stamt uit grootmoeders tijd. Meer informatie over de uitstapjes op 0118-614505. De vertrektijd voor de uitstapjes is 13 uur, naar Groede zullen we rond 11 uur vertrekken. De vertrektijd voor CinéCity is 12.30 uur.

de Faam | 2006 | | pagina 20