s?ïm Buurtbemiddelaar: nieuwe wijkagent? B BoodschappenPlusBus Spiegeltje, spiegeltje StichtingWelzijnMiddelburg Volgende Welzijnskranten 0118 - 614505 Uitgave Stichting Welzijn Middelburg, Vrijlandstraat 33c tel. 0118 629004 e-mail red.: baiiens@zeelandnet.nl Redactie: Gerard Baijens Vladdie de Koning Tobias Manuhutu Margot Piscaer Carla van de Schraaf Ivo Sekhuis Chris Stronks (een persoonlijke mening, buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Vanmorgen in de spiegel kijkend weer een paar grijze haren ont dekt. Hoeveel veranderingen ga ik de komende levensjaren nog meemaken? Welke veranderin gen zou ik leuk vinden en welke juist niet? Veranderingen bren gen vaak heel wat teweeg bij mensen, onzekerheid, soms ook verdriet of rouwverwerking. Gelukkig zijn er ook velen die juist daarin de uitdagingen en het benutten van nieuwe kansen zien. Kortom een ieder kleurt er op zijn eigen wijze het leven mee in. Binnen de Stichting Welzijn Middelburg zijn in het afgelopen jaar ook veel veranderingen doorgevoerd en deze trein is nog steeds lopende. In mijn beleving zou stilstand ook niet goed zijn. Wat wel belangrijk blijft is het stilstaan bij wat al de veranderingen hebben opgele verd voor onze bezoekers, onze activiteiten, onze samenwer kingspartners en voor de ont wikkelingen van onze welzijnsor ganisatie. Het stilstaan bij die behaalde resultaten en effecten brengt waarschijnlijk ook weer veranderingen met zich mee, kortom blijvend werk aan de winkel. De komende jaren staan in het teken van veranderingen, denkt u maar aan de invoering van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) en alles wat daarmee in verbinding staat: verdere ontwikkeling van Woon Service Zones, de één-loketge dachte en meer eigen verant woording voor de burgers. Wij zijn er binnen de SWM op een dynamische wijze mee aan de slag, ondanks, of misschien wel dankzij, die paar net ontdekte grijze haren. Huib Kilsdonk Deze zomer zal de welzijns- krant nog verschijnen op woensdag 19 juli. In verband met vakanties wordt augustus overgeslagen. Wel zal het pro gramma van de BoodschappenPlusBus in de Faam van 16 augustus worden gepubliceerd. Op woensdag 13 september verschijnt er weer een welzijnskrant. De redactie wenst u een prettige vakantie. Onlangs verscheen in de PZC een grote advertentie waarin buurt- bemiddelaars werden gevraagd. Opstellers ervan waren de part ners in het Project Buurtbemiddeling Middelburg: de gemeente Middelburg, het woonbedrijf Woongoed, de Stichting Welzijn Middelburg en de Politie Zeeland. Wat is de taak van de nieuwe functionarissen? Het kon in de advertentie uiteraard maar summier worden aangegeven. De buurtbemiddelaar probeert, als buren elkaar met de nek aankij ken of openlijk ruzian, de druk van de ketel te halen, partijen weer met elkaar in gesprek te brengen en emoties bespreekbaar te maken. Ik kon me hierbij nog niet duidelijk voorstellen hoe zo'n man of vrouw straks te werk zal gaan. Eerlijk gezegd was ik ook wel wat sceptisch: In een stad als Rotterdam is buurtbemid deling succesvol, maar zal het ook in Middelburg lukken? Ik wilde meer weten over de plannen in die stad. Daarom een gesprek aangevraagd met de heer Sam van Bakergem, woordvoerder van Woongoed. Boodschappen Maandag Winkelcentrum Dauwendaele, koffiedrinken in het Ont-moetings- centrum Dauwendaele. Woensdag Konmar, koffiedrinken bij Bammekes in het Konmar gebouw. Donderdag Albert Heijn Vlissingen, koffiedrinken bij Luncherie Albert Heijn. Vrijdag Winkelcentrum Magistraatwijk, koffiedrinken bij Palet De vertrektijd voor de boodschappen is vanaf 14.00 uur, de prijs is 3,- exdusief koffie/thee. Uitstapjes Dinsdag 27 juni Markt in Zoutelande, kosten 5,- exclusief koffie/thee. Patchworkdemonstratie bij 't Winkeltje van Jannetje. Dinsdag 4 juli Sequoiahof, een unieke tuin bij Hansweert, kosten 8,- exdusief koffie/thee. Dinsdag 11 juli CinéCity film Yentl met Barbra Streisand, kosten 9,50 ind.film +koffie/thee. Dinsdag 18 juli Rondvaart Middelburg, kosten 8,- incl. koffie/thee. De vertrektijd voor de uitstapjes is vanaf 13 uur met uitzondering van CinéCity, dan vertrekt de bus vanaf 12.30 uur. Zaterdag 24 juni Scootmobielrace in Vlissingen van 12.00 tot 15.00 uur De Stichting Palladium organiseert i.s.m. Mobiel Garant een scootmobiel race voor 50 plussers. Aan de race kan ook door niet-scootmobielrijders deelgenomen worden. De race, die met een scootmobiel van Mobiel Garant gereden wordt, vindt plaats op een behendigheidsparcours in de Oude Plaatwerkerij van de Schelde. Aanmelden voor de race kan tot 17 juni op tel. nr. 420470. De BoodschappenPlusBus bezoekt dit evenement in Vlissingen. De kosten zijn 3,- exclusief koffie/thee. Hoe begint nu precies zo'n proces van buurtbemiddeling? Dat begint altijd bij partijen die een conflict met elkaar hebben en aange ven hulp van een bemiddelaar te wil len om er samen uit te komen. Wanneer die wens bekend wordt bij de Coïrdinator Buurtbemiddeling- in het begin kan dat langs verschillende wegen gebeuren- zoekt deze vervol gens twee bemiddelaars, één voor elke partij. Zij proberen het gesprek tussen de partijen op gang te bren gen. En reiken oplossingen aan? Nee, dat nou net niet. De buurtbe- middelaars, het zijn er dus altijd twee, scheppen allereerst de ruimte die voor een gesprek nodig is. Daarvoor is nodig dat ze goed kun nen luisteren, eigen vooroordelen onderkennen, eigen normen en waarden los durven laten. Niet hun opleidingsniveau is daarbij doorslag gevend, maar wat ik maar hun socia le intelligentie noem. We helpen hen die vaardigheden te ontwikkelen door het aanbieden van een góede training vooraf. Goed toegerust stu ren ze erop aan dat partijen zelf met oplossingen komen. Het idee van de Rijdende Rechter moet ik helemaal laten schieten? Zeker, alles wat onder het strafrecht valt behoort niet tot de taak van de buurtbemiddelaar. Buurtbemiddeling gebeurt op basis van vrijwilligheid. Als partijen er niet met elkaar uit wil len komen, houdt alles op. Ik erger me aan de schooljeugd die rond de supermarkt in mijn buurt zo'n troep achterlaat. Iets voor buurtbemiddeling Ook dat niet. Een groep kan geen partij zijn bij buurtbemiddeling. De wijkagenten zijn uit de Middelburgse wijken verdwenen, buurtbemiddelaars komen ervoor in de plaats. Kwestie van bezuini gen? Absoluut onjuist. Wijkagenten had den tot taak partijen uit elkaar te houden, de orde te handhaven. Hun uniform straalde het gezag uit. Buurtbemiddelaars moeten juist ont wapenend werken. Ze halen het lon tje uit het kruitvat. Een totaal andere benadering van mensen dus. Hoeveel burgers meldden zich tot nu toe en wat zijn dat voor men sen? Het zijn er 20, jong, oud, heel ver schillend. Ze hebben gemeen dat ze zich verantwoordelijk voelen voor wat er om hen heen en in de maat schappij gebeurt. We hopen in sep tember met ongeveer 15 bemidde laars te starten, op dit moment is er nog gelegenheid zich op te geven. Dat kan bij Paul Tijssen (telefoon 0118-629004), tijdelijk Projectleider Buurtbemiddeling Middelburg. We zoeken overigens nog naar een defi nitieve, die voor 20 uur in dienst van het Project komt. Op een nog te bepalen plaats in de stad zal hij straks direct bereikbaar zijn. Met enthousiasme en met realiteits zin, heeft Sam van Bakergem over het Project gesproken. Weer een mens ontmoet met toekomstgeloof, denk ik bij het verlaten van het Woongoedgebouw. Sam van Bakergem:"buurtbemiddelaars moeten goed kunnen luisteren". (foto Ivo Sekhuis) De BoodschappenPlusBus is een begeleidingsdienst voor oude ren vanaf 55 jaar en mindervaliden die, om welke reden dan ook, weinig contacten hebben en dit als een probleem ervaren. De mogelijkheden met de BoodschappenPlusBus zijn gezamen lijk boodschappen doen en uitstapjes. Aanmeldingen voor uit stapjes dienen een week tevoren te worden doorgegeven, voor boodschappen geldt 1 dag tevoren. Aanmelden kan op werkda gen tussen 9.00 en 12.00 uur op telefoonnummer 0118-614505. Het programma van woensdag 21 juni tot woensdag 19 juli 2006 In het Grand Café aan de Buitenruststraat (foto Ivo Sekhuis)

de Faam | 2006 | | pagina 20