NIEUWE KANSEN VOOR ORANJEPLAAT EN ORANJEPOLDER HERDENKINGSCONCERT OP BEGRAAFPLAATS Faam Wijkopruimdag Middelburg Zuid Beste Baderie in Middelburg Luchtkwaliteit in Middelburg verbeterd Rondom Arnemuiden Woensdag 14 juni 2006 - Pagina 9 Op vrijdag 16 juni is het wijkop ruimdag in Middelburg Zuid. Om half tien geeft wethouder Albert de Vries, voor het Palet aan de Reigersbergstraat 2, het start sein voor de grote schoonmaak in de wijk. Na de wijken Dauwendaele en Nieuw- Middelburg gaat nu de bezem door Middelburg Zuid. Dit in samenwerking met de Gemeente, Woongoed Middelburg, Stichting Welzijn Middelburg, politie en de wijkbewo ners. Ook de leerlingen van groep 6 van De Leeuwenburch en Cypressenhof steken de handen uit de mouwen. Zij ruimen het zwerfvuil op. Het is op de opruimdag mogelijk kleine hoeveel heden grof vuil aan te bieden. Woongoed zet samen met de bewo ners een tuinenproject op. De straten die meedoen zijn de Baljuwlaan, Regentenlaan, J. Magnusstraat, Stadhouderslaan en Rentmeesterlaan. De Ronald McDonald opruimshow verzorgt in aansluiting van de oprui- mactie om 11.00 uur een optreden voor de kinderen in het Palet. Om deze wijkopruimdag te doen sla gen is er hulp nodig van vrijwilligers. U kunt zich opgegeven bij Wijkaanpak, Bram van Houte, tele foon 67 57 88 of Harry Siebelink, telefoon 67 55 36. De Middelburgse vestiging van de Baderie is uitgeroepen tot 'Baderie van het jaar'. Vakmanschap, passie, gedrevenheid en zeer mooie presentatie van het assortiment zijn woorden die de jury gebruikt om haar keuze te onderbou wen. 'Baderie van het jaar' is in de ogen van de jury een eervolle titel die door de winnaar met trots gevoerd mag worden.' Want als we praten over badkamers dan is dit bedrijf een warm bad', aldus de voorzitter. Baderie Middelburg is supertrots op de titel. Gemeente Middelburg is ook blij met deze knappe prestatie. Daarom ging wethouder Hannie Kool- Blokland langs om directeur Sander Janse te feliciteren. Uit een rapportage over de lucht kwaliteit van de gemeente Middelburg blijkt dat ten opzichte van 2004 de luchtkwaliteit in 2005 is verbeterd.Overschrijding- en van luchtkwaliteitsnormen zijn nog wel geconstateerd. De ver wachting is dat na 2010 de nor men niet meer de grenswaarde zullen overschrijden. Op grond van het vernieuwde Besluit luchtkwaliteit 2005 is de gemeente verplicht om aan de provincie jaar lijks een rapportage over de lucht kwaliteit uit te brengen. Uit deze rapportage blijkt of aan de wettelijke normen uit het besluit voor stikstofdioxide, fijn stof, benzeen en koolmonoxide wordt voldaan. De rap portage heeft betrekking op plaatsen waar naar redelijke verwachting men sen blootgesteld worden aan de luchtverontreiniging. In Middelburg is de voornaamste bron van luchtver ontreiniging het verkeer. Het onderzoek heeft zich dan ook gericht op locaties waar mensen ver blijven en waar een hoge verkeers dichtheid heerst. In dit onderzoek zijn de kaaien, de Walensingel en de Stationsstraat opgenomen. Op deze wegen vonden in 2005 overschrijdin gen van de norm plaats voor fijn stof en voor stikstofdioxide. Voor de ove rige stoffen, benzeen en koolmonoxi de, vond geen overschrijding plaats. Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middelburg.ni of per telefoon op (0118) 67 50 00. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in het stadskantoor aan de Kanaalweg 3. Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text: vanaf pagina 830 Fotografie: Mieke Wijnen r Dit komt hoofdzakelijk door verbete ring van de achtergrondconcentra ties zoals het industriegebied Vlissingen Oost, de weersomstandig heden en de verbeteringen van de rekenmodellen. De verwachting is dat de luchtkwa liteit de komende jaren nog meer zal verbeteren. Volgens planning zal de N57 in 2010 gereed zijn. Hierdoor zal het doorgaande verkeer niet meer door de dicht bebouwde en bevolkte bebouwde kom moeten rij den. Dit zal een zeer positieve, invloed op de luchtkwaliteit hebben. Dit betekent echter niet dat Middelburg tot die tijd zit af te wach ten. Neem bijvoorbeeld het besluit tot plaatsen van een voetgangers brug naast de Schroebrug. Gevolg is dat gemotoriseerd verkeer in de binnenstad minder zal stagneren en daardoor minder zal vervuilen. Ook is er aan de Mortierenboulevard een transferium gecreëerd ten behoeve van de bezoekers van de binnenstad. Reeds in een heel vroeg stadium wordt luchtkwaliteit betrokken in ruimtelijk ontwikkelingen. Ook gaat de gemeente kijken of er mogelijkhe den zijn om aardgas via tankstations te verkopen. Via de Faam is er voor lichting gegeven over het stoken van kachels en haarden met de betrek king tot de luchtkwaliteit. In de 15e en 16e eeuw was Arnemuiden een belangrijk han delscentrum. De Arne was toen nog een brede zeearm tussen Walcheren en Zuid-Beveland en schepen voeren af en aan. Maar de Arne verzandde en de grote handelsschepen zochten hun heil elders. De visserij werd de belangrijkste inkomstenbron voor de stad. Tot ook de haven verzandde en de vissersvloot ver trok naar Veere en later Vlissingen. Dat is het Arnemuiden zoals we het nu kennen: een dorp omgeven door polders. Maar zou het niet aantrekkelijk zijn om de polder opnieuw in te richten? En de oude historie weer zichtbaar te maken? Dat is de vraag die het pro ject 'Rondom Arnemuiden' zich stelt en graag samen met u wil beant woorden. Woningbouw, (water)recreatie of natuur? 'Rondom Arnemuiden' is een initiatief van de Provincie Zeeland, gemeente Middelburg, Rijkswaterstaat directie Zeeland, Waterschap Zeeuwse Eilanden, Dienst Landelijk Gebied,Tauw, TNO en de Erasmus Universiteit Rotterdam. Medewerkers van deze organisaties begeleiden het proces om te komen tot een advies voor de inrichting van de Oranjepol der en Oranjeplaat. De projectpartners hebben de ambi tie om het gebied aantrekkelijker te maken, waarbij het water een belang rijke plek inneemt. We willen er iets moois van maken en wonen en recre ëren aan het water inbrengen. Dat kan helpen om de Oranjepolder en Oranjeplaat te ontwikkelen tot een vitaal gebied. Maar hoe kan dat op een verantwoorde manier? En welke mogelijkheden zijn er voor woning bouw, (water)recreatie en natuur in Oranjepolder en Oranjeplaat? Dat horen we graag van de mensen die in het gebied leven of er graag komen. 'Rondom Arnemuiden' is een project Welke mogelijkheden zijn er voor woningbouw, recreatie en natuur in de Oranjepolder en Oranjeplaat? foto: René van Reemst voor en door Arnemuiden. Rollen omgedraaid Meestal komen de ideeën om een gebied te ontwikkelen uit de koker van een gemeente of een provincie. Bij het project 'Rondom Arnemuiden' draaien we de rollen om. Niet de overheden bedenken wat er moet gebeuren, maar inwoners, onderne mers en andere belanghebbenden denken mee en brengen een advies uit. Een grote groep mensen gaat aan de slag om samen het gebied verder te ontwikkelen. Het woord is aan u De projectpartners nodigen u uit om actief deel te nemen aan de advies vorming. Maar eerst vragen we u te komen luisteren wat het project inhoud en welke stappen wij daarin met u willen nemen. Wilt u meer weten over het project? Kom dan na de zomer naar de Wijktafel in Arnemuiden. Daar geven de project partners uitleg over het initiatief en kunt u vragen stellen. Tot die tijd kunt u voor informatie terecht bij Ad van de Pas, telefoon 67 53 11. Rondom het Veerse Meer 'Rondom Arnemuiden' maakt deel uit van het project 'Rondom het Veerse Meer'. In 2004 is de gebiedsvisie Rondom het Veerse Meer vastge steld. De gebiedsvisie schetst de gewenste toekomst van het gebied en de activiteiten die nodig zijn om deze toekomst te bereiken. Bij de visie hoort een uitvoeringsprogram ma. Inmiddels zijn 21 uiteenlopende projecten opgestart. Projecten die zorgen voor een betere waterkwa liteit in het meer, een netwerk van toeristische attracties, nieuwe lig plaatsen voor boten en een kwekerij voor zeeaas. Een belangrijk deelpro ject is de kwaliteitsverbetering van Oranjeplaat en Oranjepolder. Het pro ject 'Rondom Arnemuiden' gaat hier mee aan de slag. Het Middelburgs Muziek Korps geeft in samenwerking met soliste José Dorleijn op vrijdag avond 23 juni om 19.30 uur een 'Concerto in Memoriam' op de begraafplaats aan de Westelijke Oude Havendijk. Het openlucht concert is vrij toegankelijk voor nabestaanden en andere belang stellenden, die hun overledenen willen herdenken. De muzikanten spelen klassieke stuk ken van onder andere Mozart, maar ook moderne stukken van bijvoor beeld John Lennon. Muziek die regel matig bij plechtigheden gespeeld wordt. Daarnaast zal José Dorleijn, onder begeleiding van het Middelburgs Muziekkorps, enkele nummers zingen. Daar het voor het vijfde opeenvolgende jaar is dat het concert wordt gegeven, is er als extra een funuraire dans te zien die uitgevoerd wordt door Gia van den Akker. Zij zal door middel van dans uitbeelding geven aan het 'loslaten van een dierbare'. Wethouder Huub van Klinken houdt de openingstoespraak en Lieke Bosveld spreekt enkele passende woorden van herdenking. Na het concert is het voor belang stellenden mogelijk om hun dierbaren te herdenken. Dit kunt u doen door het leggen van bloemen of het aan steken van een waxinelichtje bij de algemene herdenkingsplaats of bij de plaats van een dierbare. Bloemen en waxinelichtjes zijn na het concert vrij te verkrijgen. Aansluitend kan er in de koffiekamer van de begraafplaats worden nagepraat. Het concert zal onder alle weersom standigheden plaatsvinden. samen verwerken De belangstelling voor stille tochten en herdenkingen blijft groot. Dat inspireerde de Middelburgse begraaf plaats vijf jaar geleden om voor het eerst een Concerto in Memoriam te organiseren. Vanwege de grote belangstelling en de vele positieve reacties besloot de gemeente het concert jaarlijks te organiseren. De Middelburgse begraafplaats voorziet op deze manier in de behoefte die bestaat voor gezamenlijke rouwver werking. Een programma van het herden kingsconcert is af te halen bij de informatiebalie van de begraafplaats.

de Faam | 2006 | | pagina 9