BIJZONDERE BEGROEIING OP DE KADEMUREN VAN MIDDELBURG HERDENKINGSCONCERT OP BEGRAAFPLAATS dé Weekkrant De Faam Gemeentegids Thuis in Middelburg Werelds koken in de Stromenwijk/t Zand Onkruidbestrijding op de openbare weg Nieuwe parkeerfolder Woensdag 31 mei 2006 - Pagina 9 De voorbereidingen voor het maken van de gemeentegids Thuis in Middelburg' zijn begon nen. Alle organisaties die in de laatste editie stonden hebben een verzoek ontvangen om hun gegevens te controleren. Het is mogelijk om tot maandag 12 juni de gegevens te wijzigen. u een exemplaar van de huidige gids? U kunt er eentje ophalen in de informatiewinkel van het stadskan toor. Na drie succesvolle middagen wordt er op donderdag 15 juni weer een kookmiddag georgani seerd. Deze keer staat de Nederlandse/Zeeuwse keuken op het programma. Kookliefhebbers worden van harte uitgenodigd van 13.15 tot 15.15 uur in het wijkgebouw "De Vergulde Baars" aan de Baarsjesstraat 42. Door enkele dames zal preiprol wor den gekookt en andere lekkere hap jes gemaakt. De entree is gratis. Voor informatie kunt u bellen met Dilek Gul-Dogan 06-539 397 664 of Emmie van Dijk, telefoonnummer 63 96 56. Ongewenst onkruidgroei op de stoep of op straat. Het is geen mooi gezicht en kan gladheid opleveren. Ook met onkruid vol- gegroeide goten zou het resul taat kunnen zijn als bestrijding achterwege blijft. Hoe bestrijdt de gemeente Middelburg het onkruid, waar en wanneer? Het achterwege laten van onkruidbe strijding laat over het algemeen een onverzorgd beeld zien. Wettelijke regelgeving eist zorgvuldigheid in het toepassen van bestrijdingsmiddelen om het milieu niet of minimaal te belasten. Het huidig beleid van de gemeente Middelburg is gebaseerd op het zorgvuldig toepassen van che mische onkruidbestrijding en bestrij ding via intensief vegen. In 2006 zal bij wijze van proef volgens de Duurzaam Onkruid Beheer (DOB) het onkruid worden bestreden. Naast registratie van de plaatsen waar is gespoten wordt ook de dosering van de bestrijdingsmiddelen bij gehou den. Ook wordt nauw toegezien op de weersverwachting. Als het veel waait of als er binnen 24 uur regen wordt verwacht zal er niet gespoten worden. Dit alles met het doel om het oppervlaktewater niet onnodig te ver vuilen. Onkruid wordt bestreden met het wettelijk toegelaten middel Round-Up. Het middel wordt toege- onkruidbestrijding op het trottoir past met kleine spuitmachines die voorzien zijn met bladgroendetectie- apparatuur. Zodra de detector blad groen waarneemt wordt gericht een kleine hoeveelheid middel op het onkruid aangebracht waarna deze verdort. Op plaatsen die onbereikbaar zijn voor de machine wordt handmatig gespoten. Planning Per jaar worden twee spuitrondes uit gevoerd te weten in mei-juni en in september-oktober. Daar waar het middel risico kan vormen voor het oppervlaktewater, bijvoorbeeld langs de kaaien, wordt een borstelmachine ingezet. Voor meer informatie over bestrij dingsmiddelen en DOB toepassing, www.roundup.nl en www.dob-verhar- dingen.nl Vanaf 1 juni kunt u de gratis parkeer folder bij de informatiewinkel in het stadskantoor afhalen. In de folder staat te lezen waar u mag parkeren en hoeveel dat kost. In het Nederlands, Engels en Duits wordt parkeren in Middelburg uitge legd. r Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 50 00. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in het stadskantoor aan de Kanaalweg 3. Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text: vanaf pagina 830 Fotografie: Mieke Wijnen De oude kademuren van de binnenwateren van Middelburg zijn niet alleen karakteristiek voor het fraaie historische stads beeld. Ze herbergen ook een aantal bijzondere plantensoor ten. Dat is naar voren gekomen tijdens een inventarisatie. De ecologen, onder leiding van Bert Maes, zijn daarbij een aantal bij zondere varensoorten tegen gekomen, onder andere bij de Kinderdijk. Er blijken bijvoor beeld moerasvarens, koningsva rens, zwarte steelvarens, stekel varens en ijzervarens op de kademuren te leven. Ook kwa men de onderzoekers stijfharig gras tegen. De genoemde plan ten komen zelden voor in Nederland en zijn beschermde soorten volgens de Flora- en Faunawet. Bert Maes is een specialist op het gebied van muurvegetatie en advi seur bij muurrestauraties. Hij heeft in 2000 een evaluatie geschreven van het muurplantenbeleid in ons land. De gemeente Middelburg had de heer Maes opdracht gegeven om de bijzondere vegetatie van oude kade muren in kaart te brengen. De vond sten waren een aangename verras sing voor de ecologen. Varens zijn eigenlijk planten uit het bergland en rotsmilieu. De laatste tijd komen ze echter ook voor op muren en kades van baksteen en natuursteen. Het inventarisatierapport van de heer Maes verschijnt op 15 juni. In het rapport staat niet alleen welke plan- Bert Maes (I) bekijkt de varens aan de Kinderdijk ten er te vinden zijn op de kademu ren, maar ook hoe de gemeente daar het beste mee om kan gaan. Oog voor vegetatie tijdens restauratie De komende jaren worden in Middelburg diverse kademuren gerestaureerd. Als eerste, in het najaar van 2006, staat de kade bij Achter de Houttuinen op het pro gramma. De komende jaren volgen de Kinderdijk, Rouaansekaai, Londensekaai, Bierkaai en Houtkaai. Vanuit civieltechnische overwegingen worden andere eisen aan de kade muren gesteld dan vanuit oogpunt van ecologie. De muren moeten van uit dat eerste oogpunt vooral sterk zijn, om te voorkomen dat de kade afbreekt en langzaam in het water zakt. De bijzondere vegetatie is reden voor de gemeente Middelburg om creatief te gaan zoeken naar mogelijkheden voor behoud en herstel van zowel stevige kademuren als de fraaie begroeiingen. Het rapport zal hier advies over geven. Wellicht is het technisch mogelijk de muurplanten te behouden of te "transplanteren" tij dens de restauratie. Het Middelburgs Muziek Korps geeft in samenwerking met soliste José Dorleijn op vrijdag avond 23 juni om 19.30 uur een 'Concerto in Memoriam' op de begraafplaats aan de Westelijke Oude Havendijk. Het openlucht concert is vrij toegankelijk voor nabestaanden en andere belang stellenden, die hun overledenen willen herdenken. De muzikanten spelen klassieke stuk ken van onder andere Mozart, maar ook moderne stukken van bijvoor beeld John Lennon. Muziek die regel matig bij plechtigheden gespeeld wordt. Daarnaast zal José Dorleijn, onder begeleiding van het Middelburgs Muziekkorps, enkele nummers zingen. Daar het voor het vijfde opeenvolgende jaar is dat het concert wordt gegeven, is er als extra een dans te zien welke uitge voerd wordt door Gia van den Akker. Zij zal door middel van dans uitbeel ding geven aan het "loslaten van een dierbare". Wethouder Huub van Klinken houdt de openingstoespraak en Lieke Bosveld spreekt enkele passende woorden van herdenking. Na het concert is het voor belang stellenden mogelijk om hun dierba ren te herdenken. Dit kunt u doen door het leggen van bloemen of het aansteken van een waxinelichtje bij Middelburgs Muziekkorps in concert op de begraafplaats. de algemene herdenkingsplaats of bij de plaats van een dierbare. Bloemen en waxinelichtjes zijn na het concert vrij te verkrijgen. Aansluitend kan er in de koffiekamer van de begraaf plaats worden nagepraat. Het concert zal onder alle weersom standigheden plaatsvinden. samen verwerken De belangstelling voor stille tochten en herdenkingen blijft groot. Dat inspireerde de Middelburgse begraaf plaats vijf jaar geleden om voor het eerst een Concerto in Memoriam te organiseren. Vanwege de grote belangstelling en de vele positieve reacties besloot de gemeente het concert jaarlijks te organiseren. De Middelburgse begraafplaats voorziet op deze manier in de behoefte die bestaat voor gezamenlijke rouwver werking. Een programma van het herden kingsconcert is vanaf begin juni af te halen bij de informatiebalie van de begraafplaats.

de Faam | 2006 | | pagina 9