Patiënten vinden pijnstilling vaak onvoldoende Slaap lekker op water... en betaal pas later! GEZOND BEKEKEN WATERBEDDEN MATRASSEN Tel. 0113 - 221852 VROUWENPOLDER - Bij WaterLand Neeltje Jans in Vrouwenpolder is een zandsculptuurfestival rondom Michiel de Ruijter. De enorme zandbeelden zijn van 1 juni tot eind oktober te zien op het strand van WaterLand Neeltje Jans. De carvers - ofwel beeldhouwers van zand - gingen dinsdag 23 mei aan de slag. Michiel de Ruijter vormt het the ma omdat binnenkort het vierhonderdste levensjaar van de Vlissingse zeeheld wordt gevierd. Te zien zijn De Ruij- ters jonge jaren, de walvisvaart, zijn eerste eigen schip De Salamander en de Engelse oorlog, foto jaap wolterbeek Joke Cijsouw opent tuin voor publiek Naar het strand met een echte jutter Dynamica houdt binnenstadsloop Advertentie Sleeptrend waterbed 0909- 753.3.753 MET RUIM 30 WINKELS DE GROOTSTE WATERBEDDEN- EN MATRASSENSPECIALIST VAN NEDERLAND! WWW.SLEEPTREND.NL Goes en 25 x €25,- €625,- Door therapeuten aanbevolen! Woensdag 31 mei 2006 - Pagina 6 BIGGEKERKE - De tuin van Joke Cijsouw aan de Noord- weg 4 in Biggèkerke is in juni open voor bezoekers. Op vrijdag 2,9 en 16 en zaterdag 3, 10 en 17 juni is de tuin te bekijken tussen 11.00 en 17.00 uur. OOSTKAPELLE - De jutter van Terra Maris in Oostka- pelle struint op zondag 4 ju ni langs het strand op zoek naar vondsten. Iedereen die dat wil kan vanaf 14.00 uur met de jutter mee. Hij geeft uitleg over schelpen, eikap- seis van de wulk en alle an dere dingen die aanspoelen. Meejutten kost drie euro. Aanmelden kan via Terra Maris op telefoonnummer 0118-582620. MIDDELBURG - Atletiekver eniging Dynamica houdt vrijdag 2 juni de ZLM-Don stadsloop in de binnenstad van Middelburg. De zesde editie van de loop begint om 19.15 uur met een (basis)schölierenkampioen- schap. Voor de scholieren is een ronde van 750 meter uit gezet door onder andere de Lange Delft. Om 20.00 uur begint de stadsloop voor vol wassenen met een parcours van drie ronden door de bin nenstad, met een totale af stand van 7,5 kilometer. Start en finish zijn op de Markt. Een groot aantal Zeeuwse topatleten wordt aan de start verwacht. Strijd tussen paarden... VROUWENPOLDER - Een internationale samenge stelde wedstrijd voor paar den en pony's wordt in het weekend van 3 en 4 juni ge houden in Vrouwenpolder. Het wedstrijdterrein is op en rond de terreinen van manage De Eendracht. De wedstrijd wordt voor het derde achtereenvolgende jaar gehouden. Het is een uniek hip pisch evenement, want het is de enige samengestelde wedstrijd van Zeeland. Bij deze tak van paardensport komen drie ver schillende onderdelen aan bod. Tijdens de wedstrijd moeten de deelnemers eerst een dressuur- proef rijden, vervolgens een springparcours en als laatste een crosscountry. Deelnemers nemen tijdens de cross hinder nissen in de vorm van een marktplaats of een trein, maar moeten ook een lastige water partij doorkruisen. Door deze verschillende onderdelen is het een boeiend programma voor het publiek. Op zaterdag starten de paarden en pony's in de zwaardere klas sen. Zondag is het de beurt aan de beginnende ruiters en ama zones. De eerste combinatie start op beide dagen rond 13.00 uur. Grote namen als Alice Na- ber-Lozeman, Jan van Beek en Marcelle de Kam doen mee. Ook treden regionale bekend heden aan, zoals Gilles Quist, Bastiaan Broeksema, Miranda Ruijten en Chris Boone. De toegang is gratis. Vrijstaand of in uw eigen ledikant. Rondom stevige veerkrachtige kanten. Gemakkelijk in- of uitstappen. Beter geïsoleerd, dus zuiniger. Op comforthoogte te plaatsen. fen, en paracetamol. Eén op de drie patiënten die zijn overgestapt, wordt nu echter met méér pijnklachten geconfronteerd dan voorheen. Dit blijkt uit een representatieve enquête van TNS NIPO onder ruim 500 patiën ten die nu coxibs gebruiken of dit in het verleden hebben gedaan. Daarnaast zijn 340 artsen (huisartsen, reumatologen en maag-lever-darm artsen) gevraagd naar hun mening over coxibs en NSAIDs. NSAIDs en coxibs zijn pijnstillers die vaak worden voorgeschreven aan patiënten met chronische pijnklachten, als gevolg van bijvoorbeeld artrose of reumatoïde artritis. Deze patiënten func tioneren meestal slecht zonder de genoemde medicijnen. Coxibs kwamen enige tijd geleden negatief in het nieuws, in verband met mogelijke cardiovasculai re bijwerkingen. Daarop stapten veel patiënten over op een andere vorm van pijnbestrijding (NSAIDs en paracetamol). Meestal op initiatief van de arts, maar ook uit eigen beweging. Uit het NIPO-onderzoek blijkt verder dat coxib-gebruikers vaker dan NSAID- gebruikers hun medicatie beoordelen als effectief (74% versus 66%). Als het gaat om bijwerkingen, dan vindt 33% van de huisartsen coxibs veiliger dan NSAIDs. Toch worden coxibs relatief weinig voor geschreven. Als oorzaak hiervan noemt 71% van de huisartsen de minder gunsti ge berichtgeving over de coxibs. Ook de meeste reumatologen (92%) vinden dat patiënten onnodig bang zijn als gevolg van de media-aandacht. Hun beroeps vereniging, de Nederlandse Vereniging voor Reumatologie, stelde onlangs in een officiële verklaring dat patiënten die coxibs gebruiken niet onnodig bang hoe ven te zijn, nu de veiligheidseisen aan het gebruik van deze middelen door de Europese autoriteiten zijn aangescherpt. Voor de patiënt die pijnstilling nodig heeft, betekent dit concreet dat de behandelaar per individuele patiënt altijd een zorgvuldige afweging dient te maken tussen werkzaamheid en schadelijkheid van een voor te schrijven middel. Het Reumafonds geeft in een reactie op het NI PO-onderzoek aan dat het bekend is dat pijn door veel patiënten geaccep teerd wordt als 'het hoort erbij'. Chronisch zieke patiënten zijn vaak zeer goed op de hoogte van de ins en outs van de medicatie die zij gebruiken en - terecht - ook zeer kritisch op wat zij slik ken. Zij gebruiken de medicatie vaak langdurig, teneinde hun kwaliteit van leven te kunnen verbeteren. Het is echter heel moeilijk voor patiënten om uit de brei van informatie, die zij onder andere op internet kunnen vinden, juiste en objectieve informatie te filteren. In samenspraak met de arts kan bekeken worden welke pijnstiller het meest geschikt is om voldoende pijnstilling te bereiken. Artsen zullen uiteraard hun mening alleen op objectieve gronden moeten vormen, en zich niet door emoti onele argumenten moeten laten leiden. De resultaten van het NI PO-onderzoek kunnen daar wellicht bij helpen, aldus het Reumafonds. Sinds de recente, negatieve bericht geving over coxibs, een nieuwe klasse pijnstillers, zijn veel patiënten in ons land door hun arts overgezet op ande re vormen van pijnbestrijding. Dit zijn vooral traditionele pijnstillers (NSAIDs), zoals diclofenac en ibupro- BEL- EN BESTELLIJN: Redakt®: M. de la Rivièfe. arts Lorentzstraat 2 (meubelplein, i Uit voorraad leverbaar ■Volledige garantie Laagste prijs garantie i Gespreide betaling mogelijk tegen 0% rente «Gratis bezorgd v.a. 250,- Comfort Card

de Faam | 2006 | | pagina 6