de gehele (nieuwe) collectie dé Weekkrant De Faam Docenten middelbare scholen hoeven geen politieagent meer te spelen Visie politie Spijbelen Agenda Agenten op de gang door martijn den hollander MIDDELBURG - Agenten in uniform op de gang. Leer lingen van de Nehallenia- school in Middelburg kij ken er niet meer van op. Problemen thuis? Mobieltje gestolen? Slaande ruzie ge had? De schoolagenten, ook wel 'cops', zijn er voor hen. Maandag 22 mei, een lokaal in de Nehalenniaschool. Het is stil. Vanochtend staan er een schoolagent en een jeugdagent voor de klas. De een in blauw, de ander in wit uniform. Ze wil len niet met hun naam in de krant. Gewoon 'cops', dat is ge noeg. "Die naam slaat bij ieder een aan." "Wie wist niet dat we op school cops hebben?", vraagt de leraar waar de klas net les van heeft gehad. Slechts één jongen steekt zijn hand op. De jeugda gent: "Je ziet toch de politieauto komen en ons op de gang lo pen?" Zijn collega: "Denk je dan niet bij jezelf: wat komt die sme ris nou weer doen?" Spreekuur Voor de enkeling die het niet weet, legt de schoolagent nog maai" eens uit wat de cops op school doen. "We hebben twee keer in de maand een spreek uur. Op het moment dat er een strafbaar feit gepleegd is, wor den wij ingeschakeld. Wij ne- De politie heeft sinds kort het visiedocument Politie en schoolveiligheid gereed. De politie wil dat de contacten die zij al regelmatig met middelbare scholen heeft, meer gestructureerd wor den. Door goede contacten hoopt de politie een positie ve bijdrage te leveren aan het klimaat op scholen. Een van de manieren waar op dit zou kunnen, is de in zet van schoolagenten of 'cops'. De Nehalenniaschool stapte vier jaar geleden als eerste van vier Walcherse scholen in het COPS-pro- ject. De school is heel posi tief over de samenwerking met de politie. Ook de schoolagenten zijn tevre den. "Dit jaar is er nog niets heftigs gebeurd en ook op de andere scholen is het rustig." men de boemanrol over van de leraren. Leraren moeten lesge ven, het werkt niet als zij ook een straffende rol hebben." Boeman "Maar we zijn niet alleen als boeman aangesteld", zegt de jeugdagent. "Als bijvoorbeeld je vader teveel drinkt of je wordt mishandeld, kun je ook naar het spreekuur komen." De cops hoeven gelukkig niet vaak straf uit te delen. "Ik vind dat het dit jaar heel goed gaat op school." Het ijs is gebroken. De scholie ren vuren de ene na de andere waag af op de agenten. Over onverzekerde scooters, fietsen zonder licht, wildplassen, iden titeitskaarten en over het uit schelden van de politie. Een jongen achter in het lokaal ver telt dat pas zijn mobieltje gesto len werd. Hij krijgt als tip: "Kom gewoon even langs op het spreekuur en neem de gegevens van je telefoon mee." Na de les blikken de agenten te vreden terug. "Volgens de school was dit een moeilijke klas, maar deze klas heeft juist het meest gepraat. We hopen dat ze nu naar ons toe komen als ze iets te melden hebben, bijvoorbeeld over diefstal van een mobiele telefoon. En ieder een weet: als je wat flikt, wordt direct de politie ingeschakeld." De cops zitten dicht op hun 'pappenheimers'. "Je gaat met ze mee naar schooi. Als jongeren spijbelen, zie je in de buurt iemand lopen en je denkt: 'Verrek, daar loopt Jan Jansen, die zou nu op school moeten zitten.' De lijn is kort." Woensdag 31 mei 2006 - Pagina 5 DONDERDAG Vlissingen, Wijkcentrum Open Hof, bijeenkomst, HCC Zeeland, 20 u Vlissin gen, Stadhuis, raadsverga dering, 19.30 u VRIJDAG Biggekerke, Noordweg 4, open tuin, 11-17 u Neeltje Jans, Waterland, strand, zandsculptuurfestival Oostkapelle, Noordweg 51, open tuin, ecologische cot tage, 10-17 u ZATERDAG Neeltje Jans, Waterland, strand, zandsculptuurfesti val Vrouwenpolder, Mane ge De Eendracht, internatio nale wedstrijd, 9 u Nw.- en St. Joosland, rond Ned. Her vormde Kerk, rommelmarkt, muziekver. ONDA, 9-13 u Biggekerke, Noordweg 4, open tuin, 11- 17 u ZONDAG Neeltje Jans, Waterland, strand, zandsculptuurfesti val Vrouwenpolder, Mane ge De Eendracht, internatio nale wedstrijd, 9 u Zoute- lande, bunkers, openstelling, 13-17 u Oost kapelle, Terra Maris, strand jutten, 14-16 u MAANDAG Neeltje Jans, Waterland, strand, zandsculptuurfesti val Oostkapelle, Terra Ma- ris, (W) onderwaterwereld, activiteit kinderen vanaf 6 jr, 10.30-12 u WOENSDAG Neeltje Jans, Waterland, strand, zandsculptuurfesti val Zoutelande, bunkers, openstelling, 13-17 u Oost- Souburg, Palazzoli Huis, ontmoetingsochtend, 10- 11.30 u ZANDVERSTUIVING UITVERKOOP 20% KORTING en afgeprijsde artikelen Deze aanbieding geldt a.leen voor het fdiaa. te Vlissingen Leerlingen van Nehelennia zijn al gewend aan politieuniformen op school, foto jaap wolterbeek

de Faam | 2006 | | pagina 5