Sterke vrouwen knokken tegen hun analfabetisme De Faam De cijfers Het leren Agenda Schaduw van dood DELTA N.V. Woensdag 1 maart 2006 - Pagina 6 Blokken op blokletters ine bloemen GOES - Laaggeletterden, zo worden de mensen ge noemd die moeite hebben met lezen en schrijven. De letters vormen letterlijk een obstakel. Hoofdletters, klei ne letters, blokletters, het is allemaal even moeilijk voor Anna, Lizette en Clarence. De drie vrouwen doen er wel iets aan, zij gaan een keer per week op les bij het ROC Zeeland in Goes. Clarence: "Ik wil echt graag goed leren schrijven, maar ook rekenen. Boodschappen doe ik alleen maar samen met mijn vriend, want ik weet echt niet of ik wel voldoende terugkrijg. Op een digitale klok kan ik niet zien hoe laat het is, dat is behoorlijk vervelend, want dan moet je het aan een ander vragen." Begrip Clarence werkt nu op het ADZ. Daar hebben ze begrip voor haar probleem. Ze zijn daar heel vriendelijk, maai- dat heb ik echt wel anders meegemaakt. Op school al werd ik veel gepest omdat ik niet goed kon lezen en schrijven. Op mijn vorige werk bij Quantum werd er niet eens meer met mij gepraat. Dat maakte me zo onzeker, dat ik er een tijd ziek van thuis ben ge weest. Maar dat laat ik me nu niet meer gebeuren" Ook Lizet- Nederland telt 1,5 miljoen volwassenen die moeite hebben met lezen en schrij ven: laaggeletterden. Dat zijn één op de tien Neder landers. Laaggeletterdheid komt voor bij alle lagen in de samenleving, allochtonen en autochtonen, mannen en vrouwen, jonge en oude mensen, werkenden en niet- werkenden. De meesten kunnen het pro bleem aardig verbergen en doen dit al jaren achter el kaar. In Goes is het voor beeld bekend van een werk nemer in een Chinees restaurant die voor elke bestelling een ander ge kleurd kaartje had. Bijvoor beeld geel voor nasi-ra- mes. te is vroeger veel geplaagd op school. "Ik was altijd het pis paaltje. Ik vind schrijven heel moeilijk. Ik moet echt blokken op een klein iets. En als het dan weer niet lukt, schieten de tra nen me soms in de ogen. Maar ik wil toch doorzetten, ik wil kunnen schrijven. Het leuke in de groep is dat je ziet dat ook anderen er moeite mee hebben. Dat je niet de enige bent." Ook Anna heeft last met schrij Voor Anna, Lizette en Clarence vormen teksten een lastige obstakel, foto: ine bloemen ven. Drie jaar ziek thuis op de lagere school is de oorzaak. Toen ze weer beter was, kon ze achter in de klas zitten omdat ze zover achterop was geraakt dat het niet meer lukte om dat in te halen. Anna werkt nu vrijwillig bij Randhof, met dementerende mensen. Anna: "Daar zijn ze reuze tevreden met mij. Ik wil alles doen, als ik maar niet hoef te lezen of te schrijven. Formu lieren laat ik altijd invullen. Bij het omrekenen met de euro zeg ik, draai hem om, dan heb je twee kanten, dus twee guldens. Het is jammer dat mijn man me niet kan helpen, want hij komt ook maai- van een dubbeltjes- school." Maar de drie vrouwen hebben naast hun probleem nog iets met elkaar gemeen: het zijn stuk voor stuk doorzetters die op een dag het lezen en schrijven onder de knie willen hebben. ROC Zeeland heeft lees- en schrijfgroépen. Bij deze cur sussen gaat het er heel an ders aan toe dan vroeger op school. Kleine groepen met enthousiaste docenten. Meer informatie: 0113- 558000, wagen naar Mar leen Ennik. Vanaf 6 maart. VRIJDAG Vlissingeri, zware plaatwer kerij, kunst- en boeken markt, 10-17 u ZATERDAG Vlissingen, Bibliotheek 't Spui, verkiezingsmarkt, 10.30-16 u Veere, Bieweg 8, open dag boerderij, 12-16 u Vlissingen, Arion Hotel, clubbijeenkomst LEKKO, 11-16 u ZONDAG Middelburg, Hofpleinkerk, welkomstdienst, 'Waar haal je het lef vandaan?' 18.45 u Middelburg, centrum, Gale rie 'T', kunstroute, 12-17 u Veere, Bieweg 8, open dag boerderij, 12-16 u WOENSDAG Middelburg, 't Spiegel- theater, informatiebijeen komst, Wet Maatschappelij ke Ondersteuning, 19-22 u Vlissingen, Gildeweg 29, in terkerkelijk kindertheater, Kinderclub Happy Happy Kids, 14-15.30 u VLISSINGEN - De Afghaan se Vereniging Vlissingen houdt zaterdag 4 maart de première van de Afghaanse film Schaduw van de dood. De film begint om 20.00 uur en is te zien in een tent aan de Bonedijkestraat, tegen over de Lidl. Na de voorstel ling zijn er gesprekken met de regisseur en de acteurs. De film gaat over een Af ghaanse familie die in Ne derland woont. Te zien is hun worsteling met de vreemde cultuur. Zoals u wellicht wel weet, hebben alle energiebedrijven de laatste jaren administratieve problemen gehad. Bij DELTA was dat niet anders. Gelukkig hebben we inmiddels onze administratie op orde en kunnen we weer gewoon op tijd onze facturen sturen.* Helaas zijn we er niet zonder kleerscheuren vanaf gekomen: Ten tijde van de administratieve problemen hebben wij niet altijd kunnen nagaan of u aan uw betalingsverplichtingen had voldaan. Het kan daarom gebeuren dat u nu of pas overeen paar maanden een herinnering krijgt voor een relatief oude nota. Houd uw brievenbus dus goed in de gaten; zo'n herinnering is niet vrijblijvend: als u ten onrechte niet betaalt, loopt u het risico dat u wordt afgesloten. Natuurlijk nemen we onze rol serieus: door u bijtijds te informeren, voorkomen we dat u wordt afgesloten. Maar als we eenmaal een herinnering hebben gestuurd, dan gaan we er ook van uit dat u de rekening betaalt: wij hebben u immers producten en diensten geleverd! Hebt u de herinnering ontvangen en gelezen, maar kunt u de rekening niet (ineens) betalen? Dan willen wij met u nagaan of we u tegemoet kunnen komen. We kijken dan of we een betalingsregeling kunnen treffen. De meeste klanten die inmiddels een betalingsherinnering hebben ontvangen, hebben al betaald. Hen wil ik hier hartelijk bedanken voor hun begrip en hun medewerking. Hebt u nog vragen? Kijk dan op www.delta.nl voor meer informatie! Met vriendelijke groet, David Luteijn www.delta.nl DELTA N V. verzorgt de facturering namens DELTA Energy B.V.; DELTA Comfort B.V.; ZeelandNet B V.DELTA Comfort Service B.V.DELTA Kabelcomfort B.V.DELTA Kabelcomfort Netten B.V.; Evides N.V. en DELTA Netwerkbedrijf B.V.

de Faam | 2006 | | pagina 6