ESSO SBURG 1,5 miljoen Nederlanders heeft last van een overactieve blaas Prei :laan Vlissingen cent kortii Stem PvdA op dinsdag 7 maart gedurende czaamheden sterk en sociaal Infomiddag GEZOND BEKEKEN Concert met een Belgisch accent Gouden Sursum Corda concerteert '■Mèm ■- - Woensdag 1 maart 2006 - Pagina 4 Zeeland: open oor voor doven GOES - Zeeuwse en West- Brabantse doven en slecht horenden moeten in Goes gaan wonen. Door ze bij el kaar in de buurt te vestigen participeren ze beter in de samenleving. Het Bureau DDS (Dienstverlening Do ven Slechthorenden) heeft vergevorderde plannen voor een inloophuis in de Ganzenstad. De woning bouwcorporatie RWS ver leent alle medewerking. Het inloophuis komt aan de achterkant van het wijkgebouw aan de Evertsestraat 15. De be schikbare huizen van RWS lig gen verspreid in Goes en varië ren tussen eengezinswoningen en flatjes. Volgens Caty van Ve netien van DDS hebben doven veel moeite om goed te kunnen functioneren in het dagelijkse leven. "Horenden begrijpen hun gebarentaal niet en de do ven zelf kunnen niet allemaal liplezen." De medewerkster van het bureau in Rotterdam stelt vast dat de slechthorenden, maar vooral de doven, daardoor GOES - Wie meer wil weten over de plannen van het Bu reau DDS kan zaterdag 4 maart tussen 12.00 en 14.00 uur terecht in het wijkge bouw aan de Evertsestraat in Goes. DDS vestigt op die plek bin nenkort een permanent in loophuis voor doven en slechthorenden. Die belan genorganisatie vertelt dan over haai* werk en wat ze wil bereik'en met dat inloop huis. Daarbij gaat het vooral om participatie van de doel groep, door ze te helpen bij allerlei problemen. weinig communiceren met an deren. Dat kan veranderen. De hulp van Bureau DDS is ge richt op maximale participatie in de samenleving. Vooral bij praktische zaken biedt het bu reau hulp. Hoe en wat, dat wordt tijdens de informatie middag zaterdag 4 maart uit voerig uit de doeken gedaan. tsso Wist u dat één op de tien Nederlanders soms tot wel twin tig keer per dag naar het toilet gaat? Deze mensen hebben last van een overactieve blaas. Normaal gesproken gaat een mens gemiddeld acht tot tien keer per dag naar het toilet. Mensen met een overactieve blaas hebben last van ongewens te samentrekkingen van de blaasspier tijdens het vullen van de blaas. Dit kunnen ze niet onderdrukken en dus moeten zij heel vaak erg nodig naar het toi let en kunnen het soms ook niet ophouden, wat incontinentie tot gevolg kan hebben. De blaas is 'de baas' Een bioscoopje pakken of een dagje naar de dierentuin wordt dan lastig. En ook in de file staan kan een groot pro bleem opleveren. Mensen met een overactieve blaas weten meestal pre cies waar in hun dorp, stad of woon wijk de openbare toiletten zijn en bij welke winkels en restaurants je een voudig naar binnen kunt om naar de wc te gaan. Maar dat is natuurlijk niet de oplossing. Oorzaak en behandeling In ongeveer 80% van de gevallen is er geen duidelijke oorzaak aan te wijzen. Het kan een gevolg zijn van een ont steking aan de zenuwen die leiden naar de blaas, verzwakte bekkenbo- demspieren of afwijkingen in de blaas spier zelf. Maar ook al is er geen direc te oorzaak, er zijn wel oplossingen die ervoor zorgen dat de klachten ver dwijnen. Het is belangrijk dat u met blaasklachten naar uw huisarts gaat. Deze kan u precies vertellen wat voor Redaktie: M. de la Rlvlöre. arts u de -meest geschikte behandeling is. En een goede behandeling kan er voor zorgen dat er weer veel beter mee te leven is. Om het ongewenste samen trekken van de blaas te remmen zijn er medicijnen verkrijgbaar. Deze medicij nen zijn er als tablet en sinds kort ook als pleister. De werkzame stof in bei den is hetzelfde en werkt in het alge meen zeer effectief, het voordeel van de pleister is dat deze de kans op bij werkingen aanzienlijk vermindert en erg gemakkelijk in het gebruik is. Taboe Overactieve blaas is een probleem dat op alle leeftijden voor kan komen maar de meerderheid van de mensen met klachten is 50-K Gezien het feit dat er slechts 200.000 mensen in Nederland met medicijnen worden behandeld, terwijl er toch 1,5 miljoen mensen last van hebben, zou je kun nen concluderen dat er nog een taboe rust hierop of dat deze mensen een voudigweg niet weten dat je ervoor behandeld kunt worden. Voor meer informatie over deze klachten en de behandelingsmogelijkheden kunt u natuurlijk uw huisarts vragen of kijken op www.incontinentievoorlichting.nl. 3Ppf iiiPfi ■to&Ms,mm VLISSINGEN Staatssecretaris Joop Wijn was zaterdag in Zeeland om de CDA-afde iingen een Helpende hand te bieden in de campagne voor de gemeenteraadsverkie zingen. Wijn werd ontvangen op het met sluiting bedreigde NS-station in Arnemuiden Niet alleen CDA-ers, maar ieden van alle politieke partijen draaien deze week overu ren. foto jaap wolterbeek MIDDELBURG - De fan fare van muziekvereni ging Vlijt en Volharding is zaterdag 11 maart te horen in de Stads schouwburg in Middel burg. Gast is de Koninklijke Harmonie Broeder kring uit Houthalen. De Belgische muzi kanten spelen onder leiding van de veel- I belovende dirigent l\ en componist Bert Appermont. Hij componeerde on- der andere het sym- Pf fonische gedicht 'Egmont' dat Vlijt en Volharding met veel f succes speelde op het KNFM-concours 2005 in f Terneuzen. Het theater is geopend vanaf 19.30 en het programma begint een half uur later. Kaarten kosten acht euro en zijn te koop aan de.kassa van de schouwburg. MIDDELBURG - Het christelijk gemengd koor Sursum Corda uit Mid delburg viert zijn vijftig jarig jubileum op zater dag 11 maart met een ju bileumzangavond. Het gouden concert is in de Ter Hoogekerk in Middel burg. Thema is Geloofd zij God. Speciaal voor de gele genheid zingt er een oud-le denkoor. De jubileumzang avond begint om 19.30 uur. Geef een signaal! PvdA

de Faam | 2006 | | pagina 4