Peuterspeelzaal in kerk Pitbull Arnemuiden versus NS Opstandig karakter door ontberingen Officiële Mededelingen dé Weekkrant De Faam Provincie Zeeland Natuur en landschap Zeegroente snijden Oosterschelde Milieu Bekendmaking startnotitie Milieu- effecrapportage Nuon Vergunning voor Autobedrijf Van Zweeden Bodem verontreiniging Duyvendrechtstraat 39-41 4382 ET Vlis singen Woensdag 1 februari 2006 - Pagina 8 ARNEMUIDEN - Vanuit historisch perspectief ge zien is niet raadzaam de au tochtone bewoners van Ar- nemuiden tegen zich in het harnas te jagen. De dorps mentaliteit is gevormd door eeuwenlange losbandig heid aan de ene kant en een sterke geloofsbinding aan de andere kant. In soortgelijke woorden drukt drs. P J Feij uit Arnemuiden zich uit. Deze oud-leraar geschiede nis verdiept zich in de geschie denis van Arnemuiden. Hij weet uit archiefonderzoek dat het niet altijd pluis was in het dorp dat zich bijvoorbeeld als geen ander verzette tegen de Span jaarden in de Tachtigjarige Oor log (1568 -1648) en als beloning stadsrechten kreeg van Willem van Oranje. In het archief komt hij spannende verhalen tegen van misdragingen, terechtstel lingen en straffen over vecht partijen, moord en diefstal. "De geschiedenis van Arnemui den kenmerkt zich door armoe de, list en bedrog en dominees die het naar een beetje welvaart hunkerende volkje met de bij belse boodschap op het juiste spoor probeerden te houden. Uit dat mengsel van ervaringen ontstaat een opstandige menta liteit in een gesloten gemeen schap" Feij denkt dat de men sen in Arnemuiden graag op zichzelf staan en voor elkaar op komen. "Hen onrecht aandoen schiet ze eenvoudigweg in het verkeerde keelgat," denkt de historicus met het oog op het NS-plan. Pas na de jaren veertig in de vo rige eeuw kreeg Arnemuiden de welvaart in huis met de de visse rij. Een deel van de bevolking ging het voor de wind, maar een groot deel vrouwen moest toch naar Middelburg om dienend voor wat extra centjes te zorgen. En er bleven mannen op zee na hevige stormen of andere pro blemen. Het Arnemuiden nu is het derde Arnemuiden op rij. Feij: "Het eerste lag bij de Mid delburgse polder en het tweede in De Mortiere. Tegen de zeven tiende eeuw trokken de bewo ners achter de Oostdijk, de hui dige plek. In die tijd werd Zee land vaak geplaagd door spring vloeden. Het tweede Arnemui den bestond maar 30 jaar." DOOR ELLEN DE VRIEND KOUDEKERKE - De ge meente Veere wil de Imma- nuelkerk in Koudekerke kopen om er een basis school, peuterspeelzaal en kinderopvang in te begin nen. Op 9 februari beslist de raad of de kerk gekocht wordt. Het bestuur van de gerefor meerde kerk wil van de Imma- nuelkerk af en de gemeente Veere wil de kerk aan de Tram straat graag kopen voor ver schillende onderwijsvoorzie ningen. Basisschool 't Klinket, in dezelfde straat, mist een aan tal extra lokalen. En de kinder opvang en peuterspeelzaal in het dorp hebben huisvestings problemen. Het kerkgebouw kan volgens de gemeente een oplossing bieden. De buiten kant van het gebouw blijft het zelfde, maar binnenin moet een tweede vloer komen en allerlei lokalen. De Vereniging voor Protestants-Christelijk Onder wijs voor Walcheren en Noord- Beveland wil er ook een kantoor inrichten. De onderhandelin gen over de Immanuelkerk zijn al driekwart jaar bezig. Aankoop van de kerk kost de gemeente een half miljoen euro. De ver bouwing gaat ongeveer een mil joen euro kosten. Het kerkbe stuur blijft de kerk tot mei ge bruiken. ARNEMUIDEN - De inwo ners van Arnemuiden pik ken de beslissing van de Spoorwegen niet om hen hun trein af te nemen. Ze verwachten dat gemeente en provinciebestuur als een pitbull de minister van Ver keer en Waterstaat aanpak ken om het tij te keren. Ge beurt dat niet, dan zal Arne muiden ouderwets in op stand komen. Wijkbemiddelaar Wim Schuit weet dat zeker. Als lid van de wijkbeheergroep hoeft hij zijn oor niet te luister te leggen in de hechte dorpsgemeenschap om te weten wat er speelt. Waar hij komt klinkt verontwaardiging over het verdwijnen van hun trein. Tijdens de wijktafel van die groep woensdag 15 februari zal nadrukkelijk een hartig woordje worden gesproken over het voornemen van de Ne derlandse Spoorwegen om Ar nemuiden, Krabbendijke en Ka- pellè als stopplaats voor de trei nen te elimineren. Schuit denkt zelfs dat andere agendapunten die avond naar de achtergrond wordt geschoven. Volgens Schuit is het belangrijk dat de acties richting Den Haag en de Spoorwegen goed gecoördi neerd worden. Handtekenin gen zijn leuk, maar: "Het plan van de Spoorwegen is een regel rechte aanval op de geloofwaar De Primera in Arnemuiden is een handtekeningenactie gestart. FOTO JAAP WOLTERBEEK digheid van Zeeland." Hij om schrijft de plannen van de Spoorwegen als "ongehoor zaam gedrag". Op de kaart Zeker in het licht van allerlei economische ontwikkelingen. "We willen Zeeland op de kaart zetten. Maar door met ons te la ten sollen, kom je er niet. Ik denk dat zelfs gemeenten als Veere en Borsele belang hebben bij de stopplaatsen. Daarom hoop ik dat naast Reimerswaal, Kapelle, Middelburg en de pro vincie alle gemeenten mee vechten voor wat we hebben en willen houden." Schuit verwijst ook naar allerlei economische ontwikkelingen zoals de containerterminal. Ar nemuiden moet immers in het licht van onder meer die haven expansie dubbel zo groot wor den en eindigen op een inwo neraantal van om en nabij de tienduizend. "Ook hebben mensen nu al voor Arnemuiden als woonplaats gekozen omdat er een trein stopt", legt hij uit. "Zonder trein wordt Arnemui den minder aantrekkelijk.Je ziet dat aan plaatsen als Nieuw en Sint Joosland. Doordat er nauwelijks nog ver bindingen zijn, hebben de de bewoners amper nog winkels. Dat beeld willen we hier in Ar nemuiden niet. De bus hebben ze ons al afgenomen. Dat is ge noeg". informatie over het provinciaal bestuur, zoals AbdijNieuws, vindt u op www.zeeland.nl Van dinsdag 14 t/m vrij dag 17 februari 2006 ver strekken gemeenten, gele gen aan de Oosterschel de, zolang de voorraad strekt, aanvraagformulie ren voor een seizoensont heffing voor het snijden van zeegroente in het Natura 2000-gebied Oosterschelde. Een toe lichting en een kaart van de schorgebieden waar, met een ontheffing, zee groente gesneden mag worden zit bij het aan- vraagformulier. Er worden maximaal 284 ontheffingen verleend. Informatie kan worden ingewonnen via tel. 0118- 631154, dhr. J.F. Brilman van de directie Ruimte, Milieu en Water. Nuon Power Generation B.V. heeft een startnotitie ingediend om te komen tot een Milieu-effecrap- portage (MER) ten behoe ve van de verlening van vergunningen ingevolge de Wet milieubeheer en de Wet verontreiniging opper vlaktewateren voor de bouw en exploitatie van een nieuwe multi-fuel elek triciteitscentrale geba seerd op vergassingstech nologie in het haven- en industriegebied Vlissingen- Oost. De centrale zal elek triciteit opwekken met een bruto elektrisch vermogen van circa 1200 MWe. De brandstoffen zullen be staan uit steenkool, secun daire brandstoffen, scho ne biomassa en aardgas. Een locatiekeuze is nog niet gemaakt. De locaties die in beeld zijn, zijn gele gen op de Maasvlakte/ Europoort, het industrie terrein Eemshaven en het Sloegebied. Het gevolg hiervan is dat drie m.e.r.- procedures worden gestart via deze ene start notitie. Naar verwachting is de definitieve locatie keuze afgerond voordat het MER wordt ingediend. Het is de bedoeling dat uiteindelijk slechts voor één dejn.e.r.-procedure tot het einde zal worden doorlopen en voor de ove rige locaties voordien zal worden gestopt. Voordat het MER door de vergunningaanvrager wordt opgesteld, dienen eerst door de bevoegde gezagen richtlijnen te wor den vastgesteld die aan geven welke milieu-aspec ten in het MER onderzocht moeten worden. Aan een ieder wordt daarom de mogelijkheid tot inspraak op de startnotitie gebo den. Deze inspraak is bedoeld om adviezen en reacties te ontvangen die van belang kunnen zijn bij het formuleren van de richtlijnen.^ De startnotitie ligt daartoe van 1 februari 2006 tot en met 15 maart 2006 ter inzage: - bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Mid delburg, op werkdagen van 8-17 uur en desge vraagd buiten kantooru ren; - in het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10 te Heinkenszand, maandag tot en met vrij dag van 8.30-12.30 uur, op donderdagavond van 17.00-20.00 uur; - in het gemeentehuis van Vlissingen aan de Paul Krügerstraat 1 te Vlissingen, op werkda gen van 9.00-16.00 en op donderdag van 9.00- 19.00 uur. - bij Rijkswaterstaat directie Zeeland, op werkdagen van 9-12 en 13-16 uur. Reacties met betrekking tot de startnotitie kunnen tot en met 15 maart 2006 door een ieder schriftelijk worden ingediend bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, directie Ruimte, Milieu en Water, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Hierbij kan worden verzocht om per soonlijke gegevens niet bekend te maken. Op 13 februari 2006. wordt een voorlichtings bijeenkomst gehouden voor geïnteresseerden. Deze bijeenkomst vindt plaats in het gemeente huis van Borsele, Stene vate 10 te Heinkenzand en begint om 19.00 uur. Voor nadere informatie en/of een exemplaar van de startnotitie kunt u terecht bij dhr. P.M. Wit kam (tel: 0118-631749). Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan Autobedrijf Van Zweeden te Middelburg een vergunning Wet milieubeheer met voor schriften ter bescherming van het milieu verleend voor het in werking heb ben van een autodemona- tagebedrijf aan de Electraweg 9 te Middelburg. In de vergunning zijn een aantal wijzigingen aange bracht ten opzichte van het ontwerp. De vergunning ligt van 2 februari 2006 tot en met 15 maart 2006 ter inza ge: - bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Mid delburg, op werkdagen van 8-17 uur en desge vraagd buiten kantooru ren. - bij de gemeente Mid delburg, dienst ruim te, afdeling vergun ningen en handha ving, Kanaalweg 3, op werkdagen van 8.00- 12.00 en 13.00-16.30 uur en (na telefonische afspraak 0118-675287) op donderdagavond. Belanghebbenden die zienswijzen hebben inge diend over de ontwerp- vergunning, de adviseurs die advies uitgebracht hebben over de ontwerp- vergunning (belangheb benden die zienswijzen hebben over wijzigingen die zijn aangebracht ten opzichte van de ontwerp-' vergunning) en belangheb benden aan wie redelijker wijs niet kan worden ver weten geen zienswijzen te hebben ingediend over de ontwerp-vergunning kun nen tot en met 16 maart 2006 tegen de vergun ning beroep instellen bij de Afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's Gravenhage. De vergunning wordt op 17 maart 2006 van kracht, tenzij overeenkom stig artikel 36 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 8.81 van de Algemene wet bestuurs recht een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan bij de Voorzitter van de Afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State (en/of de benodigde bouwvergunning nog niet is verleend). Voor het inzien buiten kantooruren, mondelin ge toelichting en kopie ën van ter inzage geleg de stukken kunt u zich wenden tot A. de Pijper (tel. (0118) 631958). Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben op 7 december 2005 de ont- werp-beschikking betref fende de bodemverontrei niging op de locatie Duyvendrechtstraat 39-41 te Vlissingen gepubli ceerd. Naar aanleiding van deze ontwerp-beschik- king is een zienswijze ont vangen. Gedeputeerde Staten heb ben deze zienswijze bij de besluitvorming betrokken en vastgesteld dat de bodemverontreiniging op deze locatie ernstig is. Een monitoringsverplich- ting is opgelegd. De beschikking ligt van 2 februari tot en met 15 maart 2006 ter inzage bij de directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Mid delburg, op werkdagen van 8-17 uur en desge vraagd buiten kantooru ren, en in het stadhuis van de gemeente Vlissingen aan de Paul Krügerstraat 1 te Vlissingen, op werkdagen van 9-16 uur en op don derdag van 9-19 uur. 'Belanghebbenden die naar aanleiding van de ontwerp-beschikking een zienswijze naar voren heb ben gebracht of belang hebbenden aan wie redelij kerwijs niet verweten kan worden dat zij geen ziens wijzen hebben ingebracht, kunnen binnen deze ter mijn beroep tegen de beschikking instellen bij de Afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Gedurende de behande ling van het beroep kan op grond van artikel 8:81 van de Algemene wet bestuursrecht, juncto arti kel 36 van de Wet op de Raad van State, een ver zoek tot het treffen van een voorlopige voorzie ning worden ingediend. Dit verzoek moet worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's Gravenhage. De beschikking treedt 16 maart 2006 in werking, tenzij binnen die termijn een verzoek om een voor lopige voorziening is gedaan. In dat geval treedt het besluit niet in werking, voordat op dat verzoek is beslist. Voor het inzien buiten kantooruren, mondelin ge toelichting en kopie ën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot mevrouw S.M. van Baal (tel. 0118-631722).

de Faam | 2006 | | pagina 8