Blijven of overstappen? Overstappen, kan dat nog? Waar u op moet letten - De inkomensafhankelijke bijdrage - Kunt u ook na 1 januari nog veranderen van verzekeraar? Ja dat kan, maar dat is wel afhanke lijk van de manier waarop u heeft gereageerd op het aanbod dat uw oude verzekeraar u eind 2005 heeft toegestuurd. Hieronder zetten we uw mogelijkheden op een rij. - Een zorgverzekering kiezen - Waar moet u precies op letten bij het afsluiten van een zorgverzekering? Hieronder zetten we het nog eens voor u op een rij. Verzekeraar Soort polis Premie Eigen risico Collectief contract Aanvullende verzekering De nieuwe Zorgverzekering nr. 8 JANUARI 2008 MINISTERIE VAN VOLKSGEZONDHEID, WEIZIJN EN SPORT Hans Hoogervorst, minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport Blijf ik bij mijn huidige verzekeraar of maak ik toch de keuze om over te stappen. Veel mensen staan nog steeds voor die vraag. Gelukkig is er nog tot 1 maart de tijd om daarin een afgewogen keuze te maken. De eerste signalen zijn dat zeer veel mensen in ieder geval verschillende polissen willen vergelijken. Het ruime aanbod aan collectieve verzekeringen speelt daarin zeker ook een rol. Het aantal overstappers zal absoluut veel hoger zijn dan de afgelopen jaren. Hoewel ik dat niet al meteen als het succes van het nieuwe zorgstelsel wil betitelen, geeft het wel aan dat burgers zeer bereid en in staat zijn een afgewogen keuze te maken voor hun zorgverzekering. Nog geen twee maanden geleden werd voorspeld dat vrijwel niemand dat zou kunnen. Die beweringen zijn in elk geval gelogenstraft. Overigens begrijp ik ook heel goed dat veel mensen opzien tegen het gedoe en tevreden genoeg zijn met hun huidige zorgverzekeraar. Ook dat is prima! Als er heel veel mensen uiteindelijk van zorgverzekeraar verande ren, dan betekent dat veel werk voor de zorgverzekeraars. Maar tot nu toe hebben zij dat werk goed aangekund. Het kan voorkomen dat u overstapt en daardoor binnen een maand dubbel premie betaalt. De zorgverzekeraars hebben aangegeven dat ze uw teveel betaalde premie dan zo snel mogelijk weer terug storten. Als u meerdere inkomens heeft Vanaf 1 januari betaalt u, naast de maandelijkse premie, een inkomensafhankelijke bijdrage aan de overheid. Dat kan op twee manieren: uw werkgever of uitkeringsinstantie houdt de inkomensafhankelijke bijdrage in op uw loon of uitkering óf de Belastingdienst stuurt u een aan slag. Als u meer dan één inkomen heeft, heeft dat gevolgen voor de afhandeling van uw inkomensaf hankelijke bijdrage. Naast loon ook andere inkomsten? U werkt bijvoorbeeld in loon dienst en bent daarnaast actief als freelancer. Uw werkgever houdt over uw loon een inkomensafhankelijke bijdrage van 6,5% in en vergoedt die. Over uw andere inkomsten betaalt u zelf een inkomensafhan kelijke bijdrage van 4,4%. Bij het vaststellen van de hoogte van de bijdrage die u zelf moet betalen, houdt de Belastingdienst reke ning met de bijdrage die al op uw loon is ingehouden. Heeft u meer werkgevers of uitkeringsinstanties? Iedere werkgever of uitkerings instantie berekent de inkomensaf hankelijke bijdrage over de eerste 30.015 van uw inkomen. Als uw inkomsten opgeteld meer bedra gen dan 30.015, dan betaalt u een te hoog bedrag aan inkomensafhankelijke bijdrage. Het geld dat te veel wordt ingehouden, krijgt u na afloop van het kalenderjaar automatisch terug. De Belastingdienst betaalt het teveel betaalde bedrag terug aan uw werkgever of uitkeringsinstan tie. In de maand waarin zij die teruggaaf ontvangen, passen zij uw loon of uitkering aan. Zij houden die maand ook minder loonheffing in. Dit ziet u terug op uw loonstrook. Als uw werkgevers of uitkerings instanties uw inkomensafhankelij ke bijdrage niet vergoeden, betaalt de Belastingdienst de teruggaaf direct aan u uit. Meer informatie: www.belastingdienst.nl/zvw en www.denieuwezorgverzekering.nl Opzeggen van de automatisch tot stand gekomen zorgverze kering Als u nog niet heeft gereageerd op het aanbod van uw verzeke raar, bent u met ingang van 1 januari automatisch verzekerd volgens dat aanbod. Maar u mag deze automatisch tot stand gekomen zorgverzekering tót 1 maart 2006 opzeggen. Als u al een nieuwe verzekering op het oog heeft, maar verwacht binnenkort nog een aantrekkelijk aanbod voor een collectieve zorg verzekering te krijgen, kunt u nog even wachten met de keuze voor een nieuwe verzekering. Maar wacht niet te lang, want u moet de automatisch tot stand geko men verzekering wel vóór 1 maart opzeggen. Verrekening kosten bij overstap Uw nieuwe verzekering gaat altijd in op 1 januari. Maakt u in januari of februari zorgkosten, dan wor den deze door uw oude verzekeraar verrekend met uw nieuwe verzekeraar. De premie die u maandelijks betaalt voor uw automatisch tot stand gekomen verzekering, krijgt u van de oude verzekeraar terug. Let op: dat geldt alleen als u voor 1 mei 2006 een nieuwe zorgver zekering heeft afgesloten. Verzekert u zich pas na die datum, dan komen alle kosten die u tot die datum heeft gemaakt, voor uw rekening. Bovendien krijgt u een boete omdat u zich te laat heeft verzekerd. Zorg er dus voor dat u vóór 1 mei 2006 verzekerd bent. Wanneer kunt u niet meer opzeggen Als u het aanbod van uw verzeke raar inmiddels uitdrukkelijk heeft geaccepteerd of voor een andere verzekering bij die verzekeraar heeft gekozen, kunt u de verzeke ring voor dit jaar niet meer opzeg gen. Dat is ook het geval als u inmiddels bent overgestapt en op een later moment een nog aantrekkelijker aanbod ontvangt. Kortom, als u eenmaal een zorg verzekering heeft afgesloten, kunt u pas weer overstappen per 1 januari 2007. U kunt zelf uw verzekeraar kiezen en éénmaal per jaar van verzekeraar wisselen. Tussen verzekeraars bestaan verschillen in aangeboden polissen, kwaliteit, service en premie. U kunt kiezen tussen gecontracteerde zorg (natura) en niet-gecontracteerde zorg (restitutie). Bekijk goed welke vorm uw aanbod heeft. Een naturapolis kan goedkoper zijn. Met een naturapolis kunt u naar de zorgaanbieders waarmee uw verzekeraar een contract heeft gesloten zonder dat uzelf een rekening ziet. Het is wel raadzaam om na te gaan of uw verzekeraar ook een contract heeft gesloten met de zorgaanbieder die u belangrijk vindt. Als u naar een niet-gecontracteerde zorgaan bieder gaat, kan het zijn dat u een deel van de kosten zelf moet betalen. Bij een restitutiepolis bepaalt u zelf naar welke zorgaanbieder u gaat. Mogelijk is deze polis iets duurder en het kan zijn dat u rekeningen van zorgaanbieders eerst zelf moet betalen en vervolgens declareert bij uw verzekeraar. De premie die u betaalt aan de verzekeraar hangt af van de gekozen zorgverzekering. U kunt kiezen voor geen eigen risico of een eigen risico van 100, 200, 300, 400 of 500 euro. Met een eigen risico betaalt u de eerste 100 tot 500 euro van de zorgkosten zelf. Daar tegenover staat een korting op de premie. De verzekeraar bepaalt deze korting. Mogelijk kunt u deelnemen aan een collectief contract. De premie van een collectief contract is vaak lager dan die van een vergelijkbare individuele polis. De korting bedraagt maximaal 10%. U kunt een aanvullende verzekering afsluiten voor zorg die niet is opgenomen in het basispakket. Voorbeelden zijn fysiotherapie of uitgebreide tandheelkundige zorg voor personen ouder dan 18 jaar. De kosten voor de aanvullende verzekering komen bovenop de premie voor het basispakket. Wat u ook doet: laat uw verzekeraar vóór 1 maart 2006 weten of u wel of geen gebruik maakt van zijn aanbod en zorg dat u vóór 1 mei 2006 een zorgverzekering heeft afgesloten. Op www.kiesBeter.nl kunt u de polissen van de zorgverzekeraars met elkaar vergelijken.

de Faam | 2006 | | pagina 27