van rijke onderwaterleven De Grevelingen Win terpret Vrijburgbad m&Hk mêl Entreeprijs: 3,- p.p. Zeeland onder water is schitterend Het Zaterdag 14 januari van 18.30 tot 21.30 uur voor de groepen 4 t/m 8* van de basisschool in het Kreeft als echte Zeeuwse attractie ill Officiële Mededelingen De Faam Optisport Vlissingen - Middelburg B.V. Sportweg 2, 4387 PM Vlissingen T: 0118 - 486820 Grootste Provincie Zeeland Afsluiting Natuur en landschap Vergunning Natuur beschermingswet Woensdag 11 januari 2006 - Pagina 38 GOES - Een aantal Zeeuwse wateren zijn bij uitstek geschikt om in te snorkelen of te duiken. Het is een sport, hobby die door velen beoefend wordt. Wie eens met de onderwa terwereld kennis wil ma ken, is welkom bij Duik/snorkelteam Oce- anus in Goes, twee jaar ge leden opgericht door Inez Flameling. Krukels "Zelf ben ik marine-bio loog, zeebioloog, en kom uit Zierikzee. Ik duik al twintig jaar, een logisch ge volg van mijn studie. Ik ben er altijd mee doorgegaan en heb vijf jaar geleden uit hobby de instructeurs pa pieren gehaald." Hij werkte her en der als duikinstructeur gewerkt. "Als marine-bioloog wil je wat laten zien aan de men sen. Met de kentering van hoogwater in de Ooster- schelde duiken en snorke len is echt prachtig. Vissen, plantjes, heremietkreeften, heel veel verschillende krabben en alikruiken, de 'krukels'. Ik ben eeri keer met een kreeftenvisser mee geweest en zag toen heel veel lipvissen, schitte rend. Toch is er in de loop der jaren veel veranderd in de Oosterschelde; Japanse oesters, maar ook andere nieuwe vormen van onder waterleven." Snorkelaars Duik/snorkelteam Oce- anus zoekt nieuwe leden, duikers en snorkelaars. Het team heeft een aantal en thousiaste leden die iedere dinsdagavond trainen. "Het is leuk, je houdt je vaardigheid op peil, goed voor de conditie en leuke sociale contacten", weet Inez. Perslucht "Voor de duikende leden wordt een keer per maand een persluchttraining ge houden. Van mei tot sep tember is de training in het zwembad van Wissenkerke en de rest van het jaar in dat van Kapelle." Contributie is vijftig euro per kwartaal. Flameling: "Belangstellenden mogen bij ons altijd een keer vrij blijvend en kosteloos mee- trainen." Meer inlichtingen bij info@oceanus.nl of tele foon 062324083. -idisco Zwembad Fitness Horeca *ongediplomeerden alleen toegang onder begeleiding van zwemmende volwassene www.optisport.nl/vriiburgbad Bijzondere onderwaterdieren in de Grevelingen. (foto: ErikToussaint) DOOR CORA DE BOED GOEREE-OVERFLAK- KEE - Na de uitvoering van het Deltaplan heeft de overheid ervoor ge zorgd dat de droogge vallen gebieden in het Grevelingenmeer een functie als natuur- en recreatiegebied kregen. In de Brouwersdam is in 1979 een doorlaatsluis ge bouwd, waardoor Noord zeewater in het meer kan stromen, zodat het water zout blijft. Na al deze ont wikkelingen werd het meer weer zouter en keerden ve- Het Grevelingenmeer is het grootste zoutwater- meer van West-Europa. Aan de westzijde wordt het begrensd door de Brouwersdam en aan de oostzijde door de Greve- lingendam. Het meer vormt de grens van Zuid- Holland en Zeeland. Informatie over het provinciaal bestuur, zoals AbdijNieuws, vindt u op www.zeeland.nl le zeedieren geleidelijk aan terug. Vandaag de dag is er sprake van een rijk onder waterleven. Tussen de wa terplanten en de stenen houden zich massa's klei ne visjes op, zoals de zwar te Grondel die voor de vele visetende vogels een ge liefd voedsel is. Ook zijn er soorten Anemonen en Schelpdieren, zoals het Muiltje, scholen Haring, Botervisjes en Paling te vinden. Zeesterren en Krabben completeren het geheel. Na onderzoek naai' de ge volgen voor het onderwa termilieu is in 1986, precies twintig jaar geleden, beslo ten dat het Grevelingen meer voorgoed een zout- watermeer zal blijven. Door het doorlaten van water in de sluis van de Brouwersdam, is het mo gelijk het water optimaal te verversen en de vis zoveel mogelijk de gelegenheid te geven om in en uit het meer te kunnen trekken. Het Grevelingenmeer is één van de schoonste en helderste zoutwatermeren van Zuidwest Europa. Door het stilstaande water zijn klei en zanddeeltjes naar de bodem gezakt, zo dat het water zo mooi hel der is geworden. Duikers kunnen dan ook hun hart ophalen. Verder is het aan de oevers van de Grevelin gen goed toeven. Iedereen kan er zonnebaden, sur fen, zeilen of zwemmen, voor elke activiteit zijn er verschillende locaties inge richt. Om de natuur- en recre atiegebieden van de Gre velingen te beheren is in 1986 het Natuur- en Recre atieschap de Grevelingen opgericht. Het schap is een samenwerkingsverband van de provincies Zuid- Holland en Zeeland en de gemeenten Schouwen- Duiveland, Dirksland, Goedereede, Middelharnis en Oostflakkee. Het kan toor bevindt zich in Zon- nemaire, aan de haven van Bommenede. Het dagelijks beheer van de Grevelingen wordt gedaan door Groen- service Zuid-Holland. Het beheer van de natuurge bieden in de Grevelingen laat het schap uitvoeren door Staatsbosbeheer. Rijkswaterstaat zorgt voor het scheepvaartverkeer en het waterbeheer. GOEREE-OVERFLAK- KEE - De Grevelingen was vroeger een open zeearm waar Rijn- en Maaswater zich meng de met dat van de Noordzee. Op 1 febru ari 1953 braken tijdens een zware storm de dij ken. Grote delen van Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duive- land kwamen onder water te staan. Om een dergelijke ramp in de toekomst te voorkomen, is het Delta plan uitgevoerd. In 1964 werd de Grevelingendam gebouwd en in mei 1971 werd het Grevelingen meer afgesloten met de Brouwersdam. Door de afsluiting is de eb- en vloedbeweging in het meer verdwenen. Tegen woordig ligt het waterpeil vast op 20 cm beneden N.A.P. Zandbanken en ondiepten liggen voor goed boven water. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend dat de Minister van Land bouw, Natuur en Voedsel kwaliteit bij besluit van 20 december 2005 in het kader van artikel 12 van de Natuurbescher mingswet de volgende vergunning heeft verleend. werkzaamheden vinden plaats op het perceel, kadastraal bekend ge meente Domburg, sectie K, nummer 1299. Dit per ceel is gelegen binnen het als beschermd natuurmo nument aangewezen gebied "Manteling van Walcheren". Bezwaar De vergunning ligt van 13 januari tot en met 23 Voor de uitvoering van maatregelen genoemd in het rapport "Visie op Beheer en Herstel van Landgoed Hoogduin te Domburg" is vergunning verleend aan de Buiten plaats Hoogduin B.V. De maatregelen hebben tot doel te komen tot een integraal herstel van het Landgoed Hoogduin, zowel in natuurweten schappelijke zin als cul tuurhistorisch opzicht. Ook februari 2006 ter inzage wordt door vergunninghou- bjjjde Directie Ruimte, der reconstructie van belangrijke historische bebouwing beoogd. De herstel- en reconstructie- Milieu en Water, Het Groene Woud 1, Middel burg, werkdagen van 8- 17 uur en desgevraagd buiten kantooruren. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelichting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer J.F. Bril man (tel. 0118-631154) of de heer B. Bouwman (tel. 0118-631795). Belanghebbenden kunnen tot en met 21 februari 2006 bezwaar tegen de vergunning indienen bij de Minister van Landbouw, Natuur en Voedselkwali teit, d.t.v. Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 165, 4330 AD te Middelburg. WEMELDINGE - Rob bert Zonnevylle, nota ris uit Wemeldinge, houdt van kreeft. Als consument, als kok en... als visser. De Oos terschelde, die prak tisch in zijn achtertuin ligt, is voor hem dé culi naire kweekvijver van Zeeland. En de Zeeuwse kreeft, die is zo goed dat die volgens hem een at tractie moet zijn voor de lekkerbektoerist. Promoten dus. "Het blijkt dat er in het buitenland ongelooflijk veel belangstelling is ont staan voor onze kreeft. Dat kunnen wij uitbuiten", is de stellige overtuiging van Zonnevylle. "We moeten de handen ineenslaan om de Oosterscheldekreeft sa men met andere attracties te promoten en daarmee toeristen naar Zeeland te lokken. Mensen moeten uitgedaagd worden om aan de boorden van de Schelde onze kreeft te ko men eten." Zonnevylle is voorzitter van de Stichting Promotie Oosterscheldekreeft. "Ik ben een echt buitenmens en heb een recreatieve ver gunning voor vissen op kreeft. Daarbij kook ik graag; mijn liefde voor kreeft is dus te verklaren." In 2000 hielp hij enkele res taurateurs om de stichting op te richten. Dit om de opening van het vangsei- zoen te vieren. "De vaar tocht waarmee dat gebeur de was vanaf het begin een groot succes. Zozeer dat wij allerlei uitnodigingen kregen om Oosterschelde kreeft op international! beurzen te promoten. Voo het komende jaar hebbei we uitnodigingen voo acht internationale evene menten." De Zeeuwse uit vinding van de Lobsterbo: waarin levende kreeften ti zien zijn, zorgt altijd voo enorme belangstellin; voor de stands van de Oos terscheldekreeft. Da bracht Zonnevylle op he idee dat er zakelijk vee meer mogelijk is met di kreeft. "Wij kunnen Zee land en Nederland interna tionaal op de kaart zetten. Het kreefttoerisme naa Zeeland nam aantoonbaa toe. In het seizoen van april tot 15 juli bestaat di omzet van sommige res taurateurs voor vijftig pro cent uit kreeft, zegt Zon nevylle.

de Faam | 2006 | | pagina 38