fi mm Rijkdom niet meer verborgen onder golven Drie eeuwen joden in Middelburg Op zoek naar een nieuwe woning Cursus expressieve dans KUNST TE KIJK Nieuwe duikopleidingen van start Tweedehands winkel voor Allijn 4 ilMHÜÜ Reeks bundelt Zeeuwse natuur Meer dan 20.000 woningen van 800 makelaars. Vlissings vertier in vogelvlucht Dierenbescherming Zeeland voert actie voor asiel in Costa Rica RONDJE WALCHEREN Wandelexcursie door Ter Hoge Weight Watchers naar Het Palet Eerste paal voor groepswoningen Voor iedere klant gratis koffie en een oliebol. 15% kassakorting KEUZE UIT: 200 Babykamers 500 Kinderwagens 60 Tienerkamers Alles direct uit voorraad leverbaar lfast wit patine Batterijenweg 19 Kesteren Stationstraat 7 Enter Industriestraat 15 Gouda Griendtsveenweg 20 Hoogeveen Informatienummer: 0488 - 48 88 88 Tankloop Dynamica Emancipatie Persoonlijke verhalen Rekening DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Woensdag 28 december 2005 De Faam GOES - Onderwatersportvereniging Scaldis begint 13 januari in zwembad Onderdak in Zierikzee met de nieuwe theorie- en praktijkopleidingen voor sportduikers. De lessen worden ge geven volgens de vernieuwde, internationaal geldende, richt lijnen van de Nederlandse Onderwatersport Bond (NOB). De opleiding begint in het zwembad, maar vanaf 12 mei worden de lessen gegeven in het buitenwater in de Grevelingen bij Drei- schor. Op 14 juli worden kunnen de nieuwkomers hun brevet in ontvangst nemen cn zijn ze in staat om op een verantwoorde ma nier zelfstandig te duiken. Scaldis is een vereniging met ervaren duikinstructeurs. De club heeft leden in heel Zeeland en op de Zuid-Hollandse eilanden. Wie ook wil lerep sportduiken kan zich aanmelden bij het secretariaat van Scaldis, Beethovenlaan 61. 4462 JD in Goes, telefoon 0113-222666 of e-mail: secr@scaldis.tk. Voor meer informatie kan ook een kijkje geno men worden op de website www.scaldis.tk. VL1SS1NGEN - De Stichting Allijn heeft vorige week donder dag, 21 december, de sleutel gekregen van het al deels opge knapte pandje in de Bloemenlaan in Vlissingen. Allijn knapt zelf het pandje van l'escaut woonservice aan de bin nenkant op cn maakt er een tweedehands winkel van. De Stichting Allijn, die al zes jaar werkt aan de leetbaarheid van wijken, gaat de opbrengst gebruiken voor het uitbreiden van activiteiten. Allijn huurt het pand voor een symbolisch bedrag. Advertentie V jf 1 $lü 1 |op Priori en de Rodi XP| GOES - Chiel Jacobusse (zie verhaal hiernaast) heeft nog heel wat pijlen op zijn boog. Deze initiatiefnemer van de Fauna Zeelandica vermeldt dat in het voorjaar van 2006 nummer drie in 'zijn' serie komt. Die heet Bijen en Wes pen in Zeeland. Met de kennis on de boeken kan hij met de Stichting Het Zeeuwse Land schap nog intensiever de na tuur beschermen. "Met die reeks boeken krijgen we langzaam maar zeker een compleet beeld van de natuur in Zeeland," weet hij. De mede- werkerker van Het Zeeuwse Landschap denkt met zo'n vijf of zes titel het overzicht com pleet te hebben. "Dat is belang rijk. Zo zie je bijvoorbeeld de gevolgen van de klimaatveran dering. Je ziet wat er bij komt en wat verdwijnt. Ook leg je unieke verschijnselen vast. Zo weten we nu zo goed als zeker dat de gestreepte anemoon alleen voor de kust van Zoutelande is te vin den. Zonder deze boeken hadden wc dat niet ontdekt." Het eerste deel van de reeks heet Vlinderat las. Van de vastgelegde fauna en flo ra in de Zeeuwse delta worden lijsten gemaakt. "Zo weet ieder een in de toekomst hoe de natuur er nu bij ligt." VLISSINGEN - Atletiekver eniging Dynamica houdt za terdag 31 december een pres tatieloop. Deze Tankloop is een loop van 22 km vanaf De Hoge Duinen in Vlissingen naar de Tank op de dijk in Westkapelle en terug. Voor degenen die 22 km wat te lang vinden is er ook een loop van 10 km. tot Zoutelande en te rug. De start voor beide lopen is om 12.00 uur bij eetcafé De Hoge Duinen in Vlissingen. Voorin- schrijven kan via aeromad@zee- landnet.nl en deelname kost 3 euro. Op de dag zelf inschrijven kan ook, dan kost deelname ech ter 4,50 euro. Kijk voor meer in formatie op www.dynamica- sport.nl. Chiel Jacobusse en Petra Sloof-Spijker zijn de samenstellers van Zeefauna in Zeeland, (foto: Jaap Wolterbeek) GOES - Steeds meer duikers ontdekken de rijkdom aan plan ten en dieren in de Zeeuwse wateren. Vaak komen ze met ver rassende vondsten of waarnemingen aan land. Om ook ande ren op de hoogte te houden, brachten de Stichting Zeeuws Landschap en het Nationaal Park Oosterschelde het boekZee- fauna in Zeeland uit. Het boek is bedoeld om de 'niet-duikende-natuurliefhebber' te to nen welke schoonheden verborgen blijven onder de golven. Of de natuurorganisaties daarin slagen, zal de toekomst uitwijzen. Vast staat wel dat de lezer een schat aan informatie binnen bereik heeft, waarin populair-wetenschappelijk beschreven wordt wat een groot deel van de provincie verbergt. Niettemin zijn deze schatten uiterst belangrijk voor de hele Zeeuwse natuur, schrijven voorzit ter John Lilipali van het Oosterscheldepark en directeur Marten Hemminga van het Zeeuws Landschap in hun voorwoord. Dc fascinatie voor wat in zee leeft en heerst is niet van nu. Dwars door de geschiedenis heen zochten (quasi)wetenschappers uit wat De op cén na oudste synagoge van Nederland wordt nog altijd gebruikt, (foto: Jaap Wolterbeek) MIDDELBURG - De Joodse Gemeente Zeeland en de Stich ting Synagoge Middelburg herdenken deze maand dat driehonderd jaar geleden de synagoge van Middelburg, ge vestigd aan de Herenstraat 14, werd gebouwd. In 1705 was de bouw van een sy nagoge omstreden. De Joden van Middelburg waren vreemdelin gen die met moeite werden ge duld. "Zij spraken andere talen, hadden een andere culturele ach tergrond en een andere religie", vertelt Aad Vos, secretaris van de Stichting Synagoge Middel burg. Uil de toestemming voor de bouw van de synagoge in .1705, blijkt dat deze vreemdelingen werden geduld en de gelegen heid kregen zich blijvend in Middelburg te vestigen. Dc Mid delburgse synagoge was in die tijd, buiten de synagoge in Am sterdam, de enige synagoge in ons land. "Met de bouw van de synagoge begon voor de Joden in Zeeland een periode van emancipatie. Langzaam maar zeker werden Joden niet meer als vreemdelin gen gezien, maar als medebur gers die in het maatschappelijk leven van Middelburg hun plaats innamen. In de negentiende eeuw zijn zij prominent aanwe zig in dc handel en in medische beroepen. En in de jaren dertig van de vorige eeuw waren de Jo den ook vertegenwoordigd in het college van Burgemeesters cn Wethouders", aldus Vos. Bij de bevrijding van Walcheren, in 1944, werd de synagoge vrij wel geheel verwoest. Maar in 1994 kwam, op initiatief van de Stichting Synagoge Middelburg, de restauratie tot stand. "Sinds dien is de synagoge het tehuis voor de Joodse Gemeente Zee land die de synagoge wekelijks gebruikt voor haar erediensten. Daarnaast gebruikt de Stichting Synagoge Middelburg de syna goge voor kleinschalige culturele activiteiten die betrekking heb ben op de Joodse traditie", legt Vos uit. Vorige week al werd een sympo sium gehouden. Daarnaast wordt er in het voorjaar van 2006 ook een boek uitgegeven naar aanlei ding van het jubileum. "Dat be vat persoonlijke verhalen over wat mensen sinds 1940 hebben meegemaakt", licht Vos vast een tipje van de sluier op. Wie graag een kijkje wil nemen In de synagoge kan daar van daag, woensdag 28 december, te recht van 11.00 tot 14.00 uur en morgen, donderdag 29 decem ber, van 12.00 tot 16.00 uur. De synagoge is gratis toegankelijk. Advertentie www.huislijn.nl niet voor de hand lag. Ook de onderkant van de waterspiegels boeide de nieuwsgierige kenniszoeker. Al in de achttiende eeuw bestudeerden wetenschappers het Zeeuwse onderwaterleven. 'Kennis is behoud' zou de slogan van de natuurorganisaties kun nen zijn. En - zo vraagt de lezer zich in die context ongetwijfeld af - wat heeft kennis van sponzen, neteldieren, wonnen, tentakeldie- ren, stekelhuidigen en zakpijpen met natuurbehoud te maken? Stel daarnaast de dieren met wonderlijke namen als dodemansduim, paarse geleikorst, zeedruif en zeepaddestoel en de mooie plaatjes die daar bij horen, dan heeft het boek niet alleen leeswaarde, maar biedt ook kijkplezier. Snel wordt duidelijk dat het één niet zonder het ander kan en er ketens zijn gevormd. De redactie van de mooi gebonden onderwaterfascinatie was in handen van Rob Leeuwis, Dominique Willemse, Petra Sloof-Spij- ker en Chiel Jacobusse. De foto's zijn van diverse makelij en Joke Sanderse gaf er vorm aan. Het boek is voor 17,50 euro te koop in de boekhandel. Het is de tweede uitgave in de serie Fauna Zeelan dica, waarin eerder de Vlinderatlas werd uitgegeven. MIDDELBURG - De nieuwe cursusreeks dans en beweging volgens natuurlijke ritmes voor volwassenen en voor kin deren van vier tot acht jaar start op woensdag 11 januari. Daarnaast is er de mogelijk heid voor volwassenen om elke laatste zondag van de maand intuïtief te dansen in een mid dagworkshop. Alle lessen worden gegeven in Pakhuis 22 in Middelburg en worden verzorgd door Maria Jo- sephina Moens van De Stro ming, praktijk in dans en bewe ging. Er is geen danservaring nodig. Tijdens elke les is er een op bouw met meditatie en yogaoe- feningen, waarna er gedanst wordt in de verschillende ritmes om vervolgens verder te verdie pen en van het denken naar het voelen te gaan. Tijdens de lessen voor kinderen worden de basis ritmes vertaald naar de vier na tuurelementen. Dit gebeurt in de ene les met beweging en dans op een expressieve manier en in de andere les wordt geknutseld, ge schilderd of bijvoorbeeld ge boetseerd. Voor informatie en opgave kan gebeld worden naar 0118- 633904 of kijk op www. de-strom ing.nl. VLISSINGEN - Snuffelmarkten, een kunst- en boekenstad, paasfestijn, De Ruyterfestival en Small Sail is zomaar een greep uit de evenementen die in 2006 in Vlissingen gepland staan. Op de vorige week gepresenteerde concept-evenementenkalender staan ruim honderddertig eve nementen. door Ellen De Vriend Binnenkort stellen burgemeester en wethouders de evenementen kalender 2006 vast. Nu is eerst een concept-evenementenkalen der voor volgend jaar gepresen teerd, waarop reacties mogelijk zijn. Eventuele bezwaren kun nen meegenomen worden in de definitieve versie. Op de website www.vlissingen.nl is de con cept-evenementenkalender 2006 te zien, die ook ter inzage ligt bij de afdeling publiekszaken in het stadhuis. Reacties zijn tot 25 ja nuari mogelijk. Op de definitieve kalender ko men naar verwachting weer meer dan vierhonderd buitene venementen. Dit jaar waren er uiteindelijk zelfs 547 activiteiten geagendeerd. Behalve allerlei wandeltochten en snuffelmark ten staat er op 25 en 26 februari ook een voorjaarsfeest geno teerd en op de vrijdagen in maart wordt de plaatwerkerij omgeto verd in een kunst- en boeken stad. Ook het De Ruyterfestival (27 en 28 mei), het Straatfestival (5 tot en met 9 juli), Small Sail (25 tot en met 27 augustus) cn Film by the Sea (15 tot en met 24 september) ontbreken niet. GOES - Dierenbescherming afdeling Noord en Midden Zeeland zet zich in voor een asiel in Costa Rica. In dit land zijn de dieren beduidend slechter af dan hun Neder landse soortgenoten, weten ze bij de Dierenberming. Een mederwerkster van de Zeeuwse afdeling zag tijdens haar vakantie ontelbare zwerf honden en katten de straten afs truinen, op zoek naar voedsel en een beetje aandacht. De vrijwil ligers van het dierenasiel in Her edia vangen jaarlijks honderden dieren op. Maar dat asiel kampt met geldgebrek.De Zeeuwse Dierenbescherming wil geld in zamelen voor een dierenartsbus je. Er is al 750 euro gestort. Ver der zijn er collectebussen ge plaatst bij de Zeeuwse reisbu reaus en roept de afdeling men sen op geld op de speciale reke ning te storten. Geld geven kan via rekening 499909, onder vermelding van dierenambulance Costa Rica. Bij een bedrag vanaf tien euro ontvangt de gever een set foto kaarten met natuurimpressies van Costa Rica. Meer informatie is te krijgen via 01 18-490572. Middelburg, Zeeuwse Biblio theek, kerstverkoopstand Uni cef, 10.00-21.00 uur Vlissin gen, Bellamypark, wintercircus, 15.00 uur Me- liskerke, Zijdemuscum, rondlei ding, 14.00 en 16.00 uur Mid delburg, De Drvkkery. popmu- ziekquiz, 19.30-20.30 uur Ar- nemuiden. Muidenweg. info bord verrekijker, vogels spotten Middelplaten, 13.30 uur, aan melden: 0113-655268 Middelburg, Zeeuwse Biblio theek, kerstverkoopstand Uni cef, 10.00-21.00 uur Melisker- ke. Zijdemuseum, rondleiding, 14.00 en 16.00 uur Middelburg, Zeeuwse Biblio theek, kerstverkoopstand Uni cef, 10.00-13.00 uur Vlissin gen, eetcafé De Hoge Duinen, Tankloop, 12.00 uur Melis- kerke, Zijdemuseum, rondlei ding, 14.00 en 16.00 uur Vlissingen, Badstrand, snorkel- tocht, 14.00 uur Middelburg, Zeeuwse Biblio theek, kerstverkoopstand Uni cef, 17.30-21.00 uur Melisker- ke, Zijdemuseum, rondleiding, 14.00 en 16.00 uur Middelburg, Zeeuwse Biblio theek. kerstverkoopstand Uni cef, 10.00-21.00 uur Middelburg, Zeeuwse Biblio theek, kerstverkoopstand Uni cef, 10.00-21.00 uur Vlissin gen, Welzijnscenlrum, Adr. Coortelaan, wandelmorgen 50+, 9.00 uur MIDDELBURG - De Stichting Het Zeeuwse Landschap houdt woensdag 4 januari om 14.00 uur een excursie over Landgoed Ter Hooge bij Mid delburg. Op het landgoed staan vele verschillende bo men en struiken, waardoor het gebied geliefd is bij diverse vo gelsoorten. Rondom het landschapspark is een agrarisch gebied, ingericht met typisch Zeeuwse land schapselementen zoals drinkput ten en hagen. Het startpunt is de parkeerplaats aan de Breeweg. Deelname kost twee euro (kinderen tot zestien jaar kunnen voor de helft mee). MIDDELBURG- Weight Watchers verhuist 3 januari van de Zeeuwse Bibliotheek naar Het Palet aan de Johan van Reigerbergstraat 2 in Middelburg. Cursusleidster Anja Prins houdt daar vanaf die datum elke dins dagavond om 19.30 uur een Weight Watchers cursus. Daarnaast is er vanaf woensdag 11 januari in Vlissingen een cur sus Weight Watchers in Speel tuin Lammerenburg aan de Zuidbeeksestraat 18. Hier wor den deelnemers begeleid door Ilonka van der Meer. MIDDELBURG - De Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zee land (SVRZ) bouwt aan twee nieuwe groepswoningen. Vrij dag (23 december) werd dc eerste paal geslagen. De twee woningen staan aan de J.W. Thibautstraat in de Middel burgse Magistraatwijk. Er vol gen nog meer groepswoningen, die de verpleegzorg van het ou de Der Boede moeten overne men. De nieuwe groepswoningen in de Magistraatwijk zijn geschikt voor zes tot zeven cliënten. Iede re cliënt heeft een eigen kamel en kan daarnaast gebruik maken van een gezamenlijke huiska mer, keuken en hobbyruimte. De (para)medische en psychoso ciale diensten worden geleverd vanuit 't Gasthuis in Middel burg.

de Faam | 2005 | | pagina 3