sjjm MIDDELBURG TWEEDE IN NEDERLAND De BoodschappenPiusBus Wonen, zorg en welzijn Consultatiegroep doet beroep op achterban Belastingaangifte 2005 Activiteiten Centrum Informatie, informatie Spiegeltje, spiegeltje Nordic Walking? De redactie van de seniorenkrant wenst u goede kerstdagen, een prettige jaarwisseling en een gezond 2006 toe. 26e JAARGANG NUMMER 147 GROOTSCHALIG EN/OF KLEINSCHALIG BV Middelburg Woensdag 21 december 2005 De Faam StichtjngWelzijnMiddelburg De Seniorenkrant is een uitgave van de Stichting Welzijn Middelburg, locatie Molstraat Molstraat 13, 4331 SM Middelburg Telefoon 0118-627537 email Redactie: Gerard Baijens Jan Lauret Margot Piscaer Pieter Porreij Ivo Sekhuis Chris Stronks (Een persoonlijke mening, buiten verantwoordelijk heid van de redactie. Ook voor uw mening is plaats op deze pagina). Wat is een vrijwilliger? Soms weet ik het, soms niet. In het verzorgingshuis St. Willibrord haal ik ze er zo uit: koffie- schenkers, begeleiders van bewoners in een rolstoel, boe- kenuitleners, geen twijfel mo gelijk. En in groot verband is er ook een vermoeden van begrip. Wat zouden we moe ten als er geen vrijwilligers meer zijn? hoor ik iemand zeggen. Of: Vrijwilligers vor men het sociale bindmiddel, je moet hen met respect be handelen. U raadt het: Dat zou Balkenende gezegd kunnen hebben. Toch kun je je ook vragen stel len. Wanneer ben je vrijwilli ger? Als je in de kroeg om twaalf uur de lege glazen inza melt? Als je incidenteel een rolstoel voortduwt? En: wat houdt dat "vrijwillig" in? Hoort het ook bij "gratis" werken omdat het zo goed is voor je curriculum vitae? Een kort bericht in Nederland se dagbladen zette me nog wat meer aan het denken. Vijf entwintig procent van de jon geren doet vrijwilligerswerk, las ik. Vooral de groep van be gin twintig is zeer actief, kwam allemaal uit onderzoek naar voren. Het was wel even slikken! Al tijd gedacht dat zo ongeveer alle vrijwilligers aan hun grij ze hoofd kenbaar zijn. Jonge ren en vrijwilligerswerk? On mogelijke combinatie. Voor zover ze niet "hangt" heeft onze jeugd het druk met zich voorbereiden op de toekomst. Zo simpel dacht ik. Hoe het ook zij, het deukje in mijn wereldbeeld had ook een wat vreemd gedrag tot gevolg (zeg ik achteraf). Ik wilde per se weten om hoeveel jonge ren van tussen de 15 en 30 jaar het ging. Uit betrouwbare bron, het CBS: 790.071 jonge ren, vijfentwintig procent van driemiljoenhonderdzestigdui- zendtweehonderdvierentach- tig, doen vrijwilligerswerk (of: wat er voor doorgaat). Vervol gens op zoek naar vergelijkba re cijfers voor de groep van 55 tot 80. Maar wat moest ik ermeeHoeveel procent van die ouderengroep zet zich op vrijwillige basis in voor de medemens? Ik kon het niet vinden. Kwam me wel goed uit, ik durfde de vergelijking niet goed aan. Stel je voor dat ik opnieuw mijn beeldvor ming zou moeten bijstellen! Wel pruttelde de vraagstelling nog wat in me na. Al vinger- tellend ging ik de groep van mijn oudere kennissen langs: die wel, die niet. Bij sommi gen twijfelde ik. Ik had me voorgenomen u in, wat een van de laatste Spiegeltjes zal zijn, een positief spiegelbeeld voor te houden. Dat kan ge lukkig ook. Vanuit het zelfbe klag dus naar hoopvolle gelui den voor de toekomst. Ons land telt miljoenen vrijwilli gers, ze zijn niet meer weg te denken uit onze samenleving. Maar, zeggen onze overhe den, het kan nog beter. Er zijn nog te veel eenzamen, te veel mensen die alleen voor het le ven staan en dat moeilijk vin den. We moeten toe naar een civil society. Dat is een sa menleving waarin ieder mens een netwerk om zich heeft, een groep mensen op wie hij of zij kan terugvallen. Ziet u het voor u? Ik nog niet. Hoeft ook niet. Ik klamp me vast aan wat ik wil lezen als een hoop vol bericht over jeugdige vrij willigers. Eén op de vier doet vrijwilligerswerk. En of dat nu wel echt van dat werk is, of de intentie wel de juiste is, het laat me voor dit moment koud. Eén op de vier, warm houden, zou ik zeggen. Chris Stronks seniorenkrant Vanaf februari kunnen mensen die weinig de deur uitko men boodschappen doen met de BoodschappenPiusBus. Een bloesje of boek in de stad kopen, even een dagje er tussenuit, gezamenlijk boodschappen halen, dat kan dan allemaal in Middelburg. De dienst BoodschappenPiusBus biedt vanaf die tijd betaalbare activiteiten met begelei ding en vervoer. De voorbereidingen zijn in volle gang, want begin febru ari 2006 gaat de Boodschap penPiusBus rijden in de ge meente Middelburg. De BoodschappenPiusBus is een begeleidingsdienst voor ouderen vanaf 55 jaar en voor mindervaliden, die om diverse redenen, weinig tot geen con tacten hebben. Een reden van het gebrek aan contacten kan een hoge leeftijd zijn. Hoe ou der iemand wordt, hoe meer familie en vrienden men ver liest; het netwerk wordt heel klein. Andere redenen kunnen zijn een gevoel van onveilig heid of een slechte gezond heid, waardoor mensen het ontzien om naar buiten te gaan. In al deze gevallen kan iemand vereenzamen en in een sociaal isolement raken. De dienst BoodschappenPius Bus wil begeleiding bieden voor iedereen die zich zonder deze hulp niet of nauwelijks buitenshuis kan begeven. De Stichting Welzijn Middel burg gaat deze dienst in Mid delburg opzetten met steun van het Nationaal Fonds Ou- derenhulp. Dit fonds stelt voor de periode van 1 jaar een 9 persoons rolstoelvriendelijk gemaakte Citroënbus ter be schikking en financiert de trai ning en begeleiding van de coördinator. Groepswinkelen De kernactiviteit van de dienst BoodschappenPiusBus is boodschappen doen, zowel in dividueel als in groepsver band, altijd met begeleiding. Hierdoor kunnen ouderen blij ven deelnemen aan het dage lijkse leven en blijven ze in de gelegenheid om andere men sen te ontmoeten. Gestreefd wordt naar het boodschappen doen in groepsverband, juist om het contact met anderen te bevorderen. Het gaat als volgt in zijn werk: de klanten bellen 614505 en melden zich aan voor een be paalde dag. Er wordt een tijd afgesproken, de bus haalt de klanten op en rijdt vervolgens naar een supermarkt. Er moe ten nog afspraken gemaakt worden over welke super markten bezocht gaan wor den, het zullen er in ieder ge val meerdere zijn. Wanneer er rolstoelers bij zijn is de bege leiding 1 op 1, in andere ge vallen kan de klant beschikken over een begeleider met een stevige arm. Het motto is: 'Boodschappen: doe ze zelf en maak gebruik van onze stok'. Er wordt ruim tijd genomen om boodschappen te doen. Na afloop helpen de begelei ders bij het inpakken en laden de boodschappen in de bus. Daarna wordt gezamenlijk kof fie gedronken en gaat ieder weer huiswaarts. Het streven is om zoveel mo gelijk drempels weg te halen; er is 1 centraal nummer dat gebeld kan worden, de prijs wordt bewust laag gehouden en de BoodschappenPiusBus biedt de gelegenheid om zelf standig en veilig boodschap pen te doen. Meer Maar er is nog meer. De Bood schappenPiusBus biedt ook individuele begeleiding. Bij voorbeeld naar een bank of het postkantoor, medische voorzieningen, bibliotheek of museum. Allerlei activiteiten, waarbij het fijn is dat een ste vige arm in de buurt is, van ie mand waarmee je ook nog een leuk gesprek kunt aankno pen. Tevens zal wekelijks een uitstapje aangeboden worden, waarbij gedacht moet worden aan toeristische attracties, musea of horecagelegenhe den. De activiteiten van de Bood schappenPiusBus zullen wor den vermeld in de Senioren krant van februari 2006, bo vendien worden er folders en flyers gemaakt en ze zijn te vinden op de website van de SWM: www.welzijnmiddel- burg.nl. De klant betaalt de Bood schappenPiusBus per dienst. Voor alle reguliere activiteiten binnen de gemeente Middel burg betaalt men 3,-. De prijs van de uitstapjes wordt bepaald door afstand en/of entreekosten. De begeleiding wordt uitge voerd door vrijwilligers en mensen die op dit moment "niet actief" zijn, maar het wel willen worden. Het werk bij de BoodschappenPiusBus kan een opstap zijn naar een (nieuwe) baan. De BoodschappenPiusBus maakt voor de uitvoering van haar diensten gebruik van een bus, maar is met nadruk geen vervoersbedrijf. Voor het uit voeren van betaalbare dien sten is geld nodig en daarom gaat de SWM al direct bij de Waar en hoe zal de aanko mende grote schare van seni oren gaan wonen. Hoe zullen ze optimaal gebruik kunnen maken van voorzieningen op het gebied van zorg en wel zijn, zodra ze daar behoefte aan hebben. Daar ging het on langs over in de goedgevulde filmzaal van het Middelburgse abdijcomplex. Een interessan te afwisseling van korte pre sentaties en videofragmenten waarin vooral bewoners van verschillende woon-zorg-com- plexen aan het woord kwa men. De mensen om wie het uiteindelijk allemaal gaat. Het werd een debat dat vooral werd toegespitst op de (schijnbare) tegenstelling tus sen grootschaligheid en klein schaligheid. Met o.a. wethou der Albert de Vries van de ge meente Middelburg als warm pleitbezorger voor kleinscha ligheid (de woon-service-zo- nes) en architect Maas van RDH Architecten Stedenbouw kundigen met zijn stelling dat je voor het goed organiseren van wonen, zorg en welzijn voor specifieke groepen zoals bijvoorbeeld senioren volume nodig hebt. Of/of, en/en, en/of. Er zijn mensen die er niet aan moeten denken om in een grootschalig woon-zorg-com- plex terecht te moeten komen als ze kleiner willen gaan wo nen en zorg nodig hebben. Of het zou zo iets moois moe ten zijn als wat er op verschil lende plaatsen in Brabant ge realiseerd wordt. "Om direct verliefd op te worden" zoals m'n buurvrouw tijdens de pre sentatie van de architect uit riep. Of het fijne wonen in de vernieuwde Blauwe Hoeve in Hulst, waarvan een bewoon ster gloedvol getuigde. Er zijn ook mensen die er niet aan moeten denken om in kleinschalige woon-service-zo- nes te moeten gaan wonen. Waar zorg en welzijn wel in de buurt, maar niet onder hetzelf de dak zijn. Waar behalve se nioren ook jonge mensen en mensen met een functiebeper king wonen. Of de woon-ser- vice-zones moeten aantoon baar zo goed ingericht zijn dat de volledige integratie van wonen, zorg en welzijn voor jou als oudere wijkbewoners goed tot z'n recht komt. Er zijn misschien zelfs wel mensen die met beide woon vormen ervaring willen op doen alvorens definitief te kie zen. Als er tenminste wat te Atrium Hof ter Veste (foto Ivo Sekhuis) kiezen valt. Een kleine enquête onder de deelnemers aan het debat wees uit dat 79% van de aan wezigen kiest voor: zo lang mogelijk zelfstandig wonen met zorg op maat. Die uitslag zegt echter niets over wie er gelijk heeft, de "De Vriesaan- hangers" of de "Maasaanhan gers", want daarop spitste het debat zich helaas weer toe. Immers: zelfstandig wonen kan zowel in een woning of appartement in een woon-ser- vice-zone als in een woning of appartement in een woon zorg-complex met enkele hon derden woningen. In beide ge vallen moeten zaken als veilig heid, privacy, zorg op maat, welzijn onder handbereik, so ciale integratie en betaalbaar heid gegarandeerd zijn. Een sterk punt in het voordeel van het realiseren van min of meer kleinschalige voorzienin gen in de wijken door aanpas sing en nieuwbouw van wo ningen en voorzieningen op het gebied van zorg en welzijn is de te verwachten enorme toename van de vraag naar seniorenwoningen met zorg en welzijn op maat. Voor het opvangen van die toename is het wellicht op korte en mid dellange termijn niet mogelijk voldoende nieuwe grootscha lige woon-zorg-complexen te realiseren. Dus: en/of. Laten de aanhangers van kleinschaligheid en grootscha ligheid in de voorzieningen voor senioren dus ophouden elkaar te verketteren en er sa men naar streven van beide voorzieningstypen voldoende capaciteit te realiseren om se nioren de keuzemogelijkheid te bieden de laatste fase van hun leven door te brengen in hun vertrouwde wijk of in een geheel nieuwe omgeving. Jan Lauret Gezamenlijk boodschappen doen start op zoek naar financiers zoals bedrijven, fondsen, overheid en donateurs. Groot succes Het concept Boodschappen PiusBus is in Nederland nog maar op één plaats te vinden, namelijk in Den Haag. Daar draait het al veertien jaar on der de naam Boodschappen- BegeleidingsDienst (BBD) en is het een groot succes. Daar om heeft het Nationaal Fonds Ouderenhulp de BBD ge vraagd een trainingsprogram ma samen te stellen, waaraan een aantal Nederlandse ge meenten, waaronder Middel burg, heeft deelgenomen. Middelburg staat nu als eerste in de startblokken en krijgt daarbij ondersteuning van de gemeente, Zorgstroom en het Nationaal Fonds Ouderen- hulp. Inlichtingen over dit pro ject en aanmelding van vrij willigers bij Margot Piscaer, SWM, locatie Molstraat, tel: 627537. Voor informatie en aanvragen hulp Vrijwillige Thuishulp Walcheren Ter Poorteweg 15 4371 RM koudekerke maandag t/m vrijdag van 9.30 - 12.30 uur tel: (0118) 553530 BV staat voor Biljart Vereni ging. De BV Middelburg be staat al 37 jaar en is inmiddels 20 jaar gehuisvest in het "wel zijnsgebouw" Molstraat 13. Op de 1e verdieping van deze voormalige bibliotheek staan 4 grote biljarttafels. Een impo sant gezicht, maar die biljarts zijn ouder dan de vereniging zelf en hard aan vervanging toe. De club is op zoek naar middelen om dit te kunnen fi nancieren. De 60 biljarters die deel uitmaken van de vereni ging hebben een onderlinge competitie bandstoten en drie banden en in combiwedstrij den hebben ze een uitwisseling met diverse clubs op Walche ren. Door ziekte en overlijden zijn er de laatste maanden eni ge plaatsen vrij gekomen. Ge gadigden om deze lege plaat sen op te vullen kunnen zich 's middags melden bij de heer J. Coenen, tel: 627537. Dat is sportief wandelen met behulp van speciaal ontwikkel de wandelstokken. Die stokken zorgen ervoor dat alle spier groepen in het lichaam inter- siever worden gebruikt. Bij juiste hantering van de tech niek zullen de nek- schouder en armspieren doorlopend worden aangespannen en ont spannen. In het voorjaar van 2007 probeert de SWM van start te gaan met deze activi teit. U kunt zich nu al opgeven, maar u kunt ook wachten en in ,de krant kijken wanneer we gaan starten. Opgave bij SWM, tel. 627537. Ongeveer anderhalf jaar gele den stelde de Middelburgse wethouder Albert de Vries een Consultatiegroep in. Ze moest hem van advies dienen over het project Woonservicezones. Dat project wil mensen uit de verzorgingshuizen halen en wie daarin (nog) niet verblijft zolang mogelijk zelfstandig la ten wonen. De leden van de Consultatiegroep zijn met na me afkomstig uit cliëntenra den van genoemde tehuizen en dat is begrijpelijk. In de eerste periode van haar be staan hield de groep zich vooral bezig met de vraag: Is het wel haalbaar wat de wethouder wil? Vallen er geen mensen tussen wal en schip? Meer dan eens schre ven we daarover op deze pa gina. Langzamerhand ver schuift de aandacht wat naar de vraag hoe het nu gaat met de wooncomplexen voor seni oren en mensen met een han dicap. De Consultatiegroep doet een dringend beroep op ieder die problemen heeft met de uitvoering van het Project Woonservicezones (of met de ideeën erachter)en vraagt de ze mensen contact op te ne men met het secretariaat van de groep. Er is nog een tweede ontwik keling gaande. Er komt een nieuwe wet, de Wet Maat schappelijke Ondersteuning, de WMO. In die wet zullen, zo is de bedoeling, grote delen van de AWBZ (de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten) worden opgenomen. Er is wel een belangrijk verschil: wat in de AWBZ een recht was, is dat niet meer in gelijke mate in de WMO. Die vraagt meer van de mensen zelf, waar het gaat om ondersteuning (de familie wordt bv. aangesproken!) en om geld. Wethouder de Vries heeft aan de Consultatiegroep gevraagd op te gaan in een groter WMO-Platform, dat hem niet alleen moet adviseren bij zijn woonplan nen, maar ook bij de manier waarop hij de eerste delen van de WMO wil invoeren. Om die uitgebreider taak goed te kunnen uitvoeren, zocht de Consultatiegroep contact met een dertigtal organisaties waarvan het vermoeden be staat dat ze straks met de WMO te maken krijgen. Ze ontvingen een uitnodiging voor een bijeenkomst op don derdag 15 december in de Middelburgse Schouwburg (14.00 uur). Belangrijkste ge sprekspunten: het commen taar dat de Consultatiegroep gaf op een gemeentelijke Nota en de samenstelling van het WMO-Platform. Het is heel goed mogelijk dat u deel uit maakt van een organisatie die ook een uitnodiging had be horen te ontvangen. Schroom dan niet contact op te nemen met het secretariaat. Bedenk: het overleg van 15 december is nog maar een begin! Secretariaat Consultatiegroep, Chris Stronks, tel. 628628 Bij de Stichting Welzijn Mid delburg Locatie Molstraat kunt u terecht voor hulp bij het invullen van uw belas tingaangifteformulier 2005. Op dinsdagmiddag 7, 14, 21, 28 februari en 7 en 14 maart 2006 in Mol straat 13. Van te voren telefo nisch contact opnemen voor het maken van een afspraak op één van deze middagen is noodzakelijk. Ook bezoek aan huis is mogelijk. Deze hulp is bedoeld voor mensen van'65 jaar en ouder en minder validen. Er wordt een vergoeding ge vraagd vanaf 5,en hoger; afhankelijk van het inkomen. Inlichtingen: Nel Vogel Tel. 627537 (op maandag en woensdag) Het Activiteiten Centrum Mid delburg (ACM), gevestigd in het winkelcentrum Dauwenda- ele, is bedoeld voor mensen met een minimaal inkomen, voor vrouwen van 50+ en ou der en voor mensen met een lichamelijke of geestelijke be perking, is sinds kort op de dinsdagmiddagen gestart met een groep POPPENMAKEN. Nieuwe aanmeldingen zijn van harte welkom. Tevens wordt gezocht naar een vrijwilliger die verstand heeft van houtbewerking. Vaardigheid in gutsen, het slij pen van beitels en het kunnen lezen van bouwtekeningen wordt erg op prijs gesteld. Aanmeldingen bij Jopie Tevel of Janke Bak op tel. 627537. Even binnenlopen bij het ACM kan natuurlijk ook. Ze zijn er op maandagmiddag, dinsdag middag en donderdagmiddag. We leven in een tijd waarin in formatie over werkelijk alle denkbare onderwerpen met bakken over ons heen ge strooid wordt. Gevraagd en ongevraagd. Nuttig en nutte loos. Noodzakelijk en totaal overbodig. Als je op je computer Mis- sMag.nl intikt krijg je een overzicht van bijvoorbeeld al le tijdschriften die er zijn. Ge rubriceerd naar doelgroep. Het zijn er vele honderden. Senioren Als je kiest voor de rubriek "Senioren" wordt de spoeling beduidend dunner. Toch nog 130 titels. Dat bleek bij nader onderzoek niet te kloppen. Dat waren bladen waar óók infor matie in staat die mogelijk voor senioren interessant is, maar die niet specifiek op se nioren gericht zijn. Tik je bij "trefwoorden" dan zo iets in als "ouderen" dan blijven er slechts 3 titels over. Nestor van de KBO, Perspectief van de PCOB en Pensioenbelan- gen van de gelijknamige Bond. Ik heb er zelf maar De Vizier van de ANBO aan toe gevoegd, want die stond er niet eens bij. Stuk voor stuk zeer nuttige informatiebron nen van de ouderenbonden in Nederland. Met aandacht voor allerlei zaken die voor senio ren van belang zijn: het oude renbeleid van de overheid op landelijk, regionaal en lokaal niveau; informatie over zorg en welzijn, kunst en cultuur, huis en tuin, reizen, geldzaken en juridische onderwerpen. Rubrieken die je ook terug vindt in bladen als Plus, Zin en Midi. Luxer, omvangrijker en duurder dan de magazines van de bonden, maar wel leuk. Soms ook nuttig om te lezen en te bewaren. Een kleine greep uit de onder werpen die in deze bladen aan de orde komen: 65: doorgaan met werken of stoppen. Wonen op latere leeftijd: eigen woning of hu ren. Schenkingsrecht: wan neer, hoeveel, belasting. En verder actuele berichten over het nieuwe stelsel voor ziek- tenkostenverzekering en over de komst van de WMO (Wet Maatschappelijke Ondersteu ning), dan zijn er zogenaamde lifestyle-berichten over: wo nen, woninginrichting, mode, culinair, reizen, tuinieren en natuurlijk veel advertenties, Informatie (foto Ivo Sekhuis) waaronder ook kleintjes met bijvoorbeeld aanbiedingen van vakantieverblijven in bin nen- en buitenland. Een jaarabonnement op zo'n blad is een aardig cadeau waar je een heel jaar plezier van hebt. Computer En heb je een computer en kun je met internet overweg, dan opent zich helemaal een zee aan informatie voor je. Kijk maar op "Seniorweb". Je kunt er zelfs chatten met me de-senioren. Je kunt er door klikken naar allerlei sites waar je informatie kunt vinden die toegesneden is op de behoef ten van senioren. Interessante doelgroep Nee, je hoeft als senior niet bang te zijn dat je op het ge bied van de informatievoorzie ning achtergesteld wordt. In tegendeel: je behoort tot een bijzonder interessante doel groep, die men maar al te graag wil bedienen. Ga maar eens kijken in de Bibliotheek, in de boekhandel of in de su permarkt. Vraag maar eens of ze bladen voor senioren heb ben. Bezoek de website van één van de ouderenbonden en laat je doorklikken naar sites die zij interessant vinden voor senioren. Je kunt er je dagen mee vullen. En intussen kijken en luisteren naar Omroep Maxx, de jongste loot aan de stam van de informatievoor ziening en het amusement voor senioren. Jan Lauret.

de Faam | 2005 | | pagina 6