Openluchtconcert op Markt in Middelburg door Juliana-korps Jazz dubbelconcerten slaan aan Waterschap paraat in storm Studenten Roosevelt Academy spelen komedie De Inspecteur Stichting voor keurmerk Zeeuwse kreeft opgericht NET EVEN VERDER Indoor Zeeland krimpt fors in Waar is Handan? Big question: wat is nou illegaal? Winterspektakel met korting Concerten van het Juliana Kerst Ensemble Muziekprijs 't WETEN WAARD Goes scoort met scholen Raad Vlissingen in vergadering Kerstconcert van vrouwenkoor Kortingsactie Koperblazers Wonderbaarlijk Muzikaal Beatles Jazzoffensief Naamsbekendheid Kreeftenvisserij HUISARTSEN APOTHEKEN ERLOSKUNDIGEN TEL. HULPDIENST DIERENARTSEN DIERENAMBULANCE Woensdag 21 december 2005 CÜBK^aKBaR«KSiSa De Faam a wvmhww \te8wtMjB^ssaisaB^gB8aB5Sissg««BMK5giB»^va»i^^ 25 GOES - Het hippisch evenement Indoor Zeeland in Goes, een begrip in Zeeland, kampt met geldproblemen. Daarom is be sloten het paardensportspektakel niet in elf dagen te houden maar in slechts acht. De Stichting Concoursen Hippique Weclruiters kon er de laatste jaren maar ternauwernood in slagen om quitte te spelen. Sponsors zijn terughoudender, bovendien rekent de nieuwe eigenaar van De Zeelandhallen, Libéma, andere tarieven. "Met de vorige eigenaar van De Zeelandhallen hadden we de afspraak dat een deel van de cateringopbrengsten, zo'n 20.000 euro, in onze kas vloeide. Maar Libéma wil zo'n overeenkomst niet", zegt stichtingvoorzitter Piet Huige. Wel komt Libéma Indoor Zeeland tegemoet door een enkele kos ten te delen, zoals die van de bands tijdens de ruiterfeesten. Ook kan de organiserende stichting de Zeelandhallen in januari voor de lagere prijs van dit jaar huren. Indoor Zeeland heeft het begrotingstekort nu voor ongeveer de helft weggewerkt door extra te bezuinigen. De club heeft zelfs nog nieuwe geldschieters gevonden. Huige hoopt dat hij de rest van het tekort kan wegwerken met de entreegelden. Het paardenfestijn, dat ooit als ééndaagse wedstrijd van de Stich ting Weelruiters begon, telde in de hoogtijdagen veertien dagen. Vorig jaar waren dat er nog elf en dit jaar is besloten de 27ste edi tie tot acht wedstrijddagen terug te brengen. "We hebben onze beste onderdelen behouden en hetzelfde programma in minder da gen gestopt." Huige, al sinds de eerste editie bestuurslid en al ja renlang voorzitter, heeft moeite met de beslissing. "Ik denk dat die acht dagen ook het minimum zijn. Verder inkrimpen betekent dat je programmaonderdelen moet schrappen en dat willen we niet." Tijdens de komende Indoor Zeeland van 5 tot en met 14 januari, staat er dressuur, springen een aangespannen rijden op het pro gramma. Ook is er een kindermiddag, een show- en hengstencom- petitie en de inmiddels traditionele clinic-avond. RILLAND - De zestienjarige Handan Gokoglugil uit Rilland is sinds 5 december vermist. De Zeeuwse politie is samen met de politie van het Belgische Brasschaat hard op zoek naar het meisje. De vader van Handan heeft haar op maandag 5 december afgezet bij het internaat in Brasschaat, waar zijn onderwijs volgt. In de loop van die dag is zij daar vandaan weggelopen en sindsdien is niets meer van haar vernomen. Handan is in Turkije geboren, is 1.70 meter lang, heeft donker lang krullend haar dat zij zowel in staart als los draagt en een normaal postuur. Zij spreekt Neder lands met af en toe Vlaamse woorden ertussen. Zij is linkshandig. Op de dag van haar verdwijning droeg zij een witte halflange jas met capuchon en met een kraag van wit-grijs-zwart gemêleerd bont, een donkerbruine coltrui met daarover een blauw T-shirt met v-hals, een blauwe spijkerbroek en halfhoge zwarte suède laarzen. Wie Handan Gokoglugil heeft gezien kan bellen naar de Zeeuwse politie: 0900-8844." Peter R. De Vries is het boegbeeld van de BIG-campagne. VLISSINGEN - Iedereen is netjes opgevoed door zijn ouders en heeft geleerd eerlijk te delen met anderen. Laat dat nou nét niet opgaan voor de nieuwste software en games. Dat is de boodschap die B.I.G. (Ban Illegale Games- en Software) uit draagt. Het campagneteam was vorige week bij Scheldemond in Vlissingen. Het B.I.G. team arriveerde 's morgens op het schoolplein in Vliss ingen. Tijdens de pauze gaven zij voorlichting in de aula en kon den de leerlingen meedoen aan een quiz. Maar de leerlingen van Scheldemond waren niet erg onder de indruk van de boodschap van het team. Een meisje haalt haar schouders op. "Ik ga écht niet betalen voor iets wat ik gratis kan downloaden. Zoveel zakgeld heb ik niet." Een ander leerling vindt het ook onzin om geld neer te tellen voor een game. Hij wil het praatje van B.I.G. niet eens aanhoren en sloft de aula uit. De leerlingen van de bovenbouw de den graag mee aan de quiz. Jammer voor de jongens dat de T- shirts een beetje kort waren. B.I.G. bezoekt de scholen in Nederland om de vanzelfsprekend heid te doorbreken waarmee jongeren downloaden en kopiëren. Ongeveer vijfenzestig procent van de Nederlandse jongeren, tus sen de twaalf en negentien jaar, vindt het krijgen en maken van ko pieën van games en andere software normaal, terwijl het verkopen van de kopieën verboden is en de branche ernstige schade toe brengt. Volgens B.I.G. worden per jaar twintig miljoen blanco cd's gebruikt voor het illegaal kopiëren van games en software. In de illegale handel gaat zestig miljoen per jaar om, dat is meer dan eenderde van de hele markt. De NVPI, brancheorganisatie voor de entertainmentindustrie is in februari de anderhalfjaar durende B.I.G. campagne begonnen die twee miljoen kost. Boegbeeld van de campagne is crimefighter Peter R. de Vries. VLISSINGEN - Vergeet het ouderwetse circus, vergeet de olifanten, de paarden en de clowns niet hun onder- broekenlol. Binnenkort is het Wintercircus in het Bel- lamypark in Vlissingen met de vernieuwende circuspro ductie Imagine. Een adem benemend spektakel dat past in het snelle leven van nu. De voorstellingen zijn in een nieuwe verwarmde tent. Het Wintercircus brengt een keur aan internationale artie sten die hun opleiding hebben genoten aan de Staats Circus Scholen van Rusland, Polen, Hongarije en Tsjechië. Koel bloedige staaltjes waaghalze rij in de lucht worden afge wisseld met clownerie, jonglerende escapades en bevallige balan- ceerkunsten. Een echte circusvoorstelling voor groot en klein, vol dieren, (muzikale) clowns, sfeer, spanning en sensatie. Zo presenteert de Keniaanse groep Salim Salim bijvoorbeeld een opzwepende limbo-fantasy. Temperamentvol is zeker ook Yaku- bova uit Moskou met haar flitsende hoelahoep hoepels. Ivo Anto- ni uit Duitsland is een meester met de devil-sticks en combineert magie met crobatie. En waar anderen hun handen gebruiken, doet Djanja Diaro alles met haar voeten. Bovendien zorgt het Neder landse duo Musa voor kippenvel in de lucht. De voorstellingen zijn op zondag 25, maandag 26, dinsdag 27, woensdag 28 en donderdag 29 december steeds om 15.00 uur. Daarnaast zijn er op dinsdag 27 en woensdag 28 december ook voorstellingen om 19.30 uur. Kaartjes variëren van tien tot zestien euro. Maar lezers van de Faam kunnen rekenen op een korting van twee euro per persoon! Wat je daarvoor moet doen? Knip dit stukje uit en neem het mee naar de kassa of voorverkoopadres. Dan wordt de korting direct met u verrekend (let op: geen korting op reeds verkochte kaart jes). Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij het VVV/ANWB kantoor in Vlissingen. Tijdens de voorstellingen mogen er geen foto-, film-, video- of geluidsopnamen gemaakt worden en mogen mobiele telefoons niet gebruikt worden. Het Wintercircus is modern spektakel in een verwarmde tent. (foto: pr) Leden van het Juliana Kerstensemble zijn de afgelopen maanden druk bezig geweest met de voorbereidingen, (foto: pr) MIDDELBURG - Dalende temperaturen, vroeg donker en sfeerverlichting in de stra ten. Het is de tijd van kerstbal len, engelenhaar, lekkere hap jes én een openlucht kerstcon cert van het Juliana Kersten semble op de Markt in Mid delburg. De concerten zijn op donderdag 22 december en za terdag 24 december. door Ellen De Vriend Rond molen De Hoop op het bolwerk in Middelburg is het zo te horen al volop kerst. Doorlo pend klinkt er allerlei kerstmu- ziek uit de oefenruimte. Het Ju liana Kerstensemble oefent zich, in deze donkere dagen voor de kerst, de blaren op de vingers voor de twee concerten die zij in Middelburg gaan geven. De twintig leden zijn afkomstig uit het Juliana drum bugle corps en de nieuwste groep van de vereniging Try out the Band. Het ensemble staat onder leiding van Leon Flipse en Harrold de Raad, die de taken hebben ver deeld en beide een deel van het repertoire arrangeerden en een deel van de repetities begeleid den. Het Kerstensemble bestaat uit koperblazers: trompetten, hoorns en tuba's, die worden be geleid door twee drummers. Flierdoor ontstaat een afwisse lende sound. "Vanaf het begin gaan de repetities goed. De le den hebben er veel plezier in." Woordvoerder Ralf Eversen roept hard om ondanks de mu ziek toch verstaanbaar te zijn. Het nummer over het rendier Rudolf met zijn rode neus wordt tot in de perfectie geoefend, maar ook andere moderne kerst nummers als 'Sleigh Ride' en 'Do you know it's Christmas ti me?' zitten er inmiddels goed in. "We hebben ook een aantal klassiekers op het repertoire zo als 'Stille Nacht Heilige Nacht' en 'Hoor de Engelen Zingen'. We spelen afwisselend een paar langzame nummers en lekker, vlotte muziek. Zo is er voor ie dereen wat wils." De groep heeft nog maar twee keer eerder opgetreden: in Brou wershaven en in Oost-Souburg. Het Kerstensemble is volgens Eversen zo'n succes dat de Ju liana Korpsen nu al plannen hebben om volgend jaar weel een ensemble op te zetten. MIDDELBURG - Het Juliana Kerstensemble speelt op don derdag 22 december tussen 19.00 en 21.00 uur op het podi um op de Markt in Middel burg. Zaterdag 24 december is het concert tussen 13.30 en 16.00 uur te beluisteren. Op het in kerstsfeer aangeklede plein is zaterdag een kerstman aanwezig die mandarijnen uit deelt aan de kinderen. De orga nisatie is in handen van de Stich ting Evenementen Middelburg (SEM) en de Vereniging Onder nemers Middelburg (VOM) die de Middelburgers tijdens de ker stinkopen in kerstsfeer willen krijgen. Dat er de laatste jaren weinig werd georganiseerd tijdens de kerstperiode komt doordat ini tiatieven als de kerstmarkt wei nig succes kenden. SEM en VOM gaan ervan uit dat de con certen zoveel belangstellenden trekken, dat het programma vol gendjaar uitgebreid kan worden. MIDDELBURG - De Vereni ging Vrienden van Het Zeeuws Orkest houdt voor de achtste keer de Eastman Muziekprijs voor Zeeuwse Jeugd. De wed strijd voor instrumentale- en vocale duo's wordt om het jaar gehouden. "De wedstrijd is bedoeld voor jonge musici uit Zeeland of di rect daaraan grenzend. In cate gorie A kunnen jongeren tot en met vijftien jaar meedoen en ca tegorie B is bedoeld voor jonge ren tot en met eenentwintig jaar", legt M. Bogers van de ver eniging uit. De deelnemers kun nen geldprijzen winnen, die zij moeten besteden aan muziekbe oefening. De voorselectie voor de wedstrijd is op zaterdag 18 maart in de muziekschool in Middelburg. De grote finale is vrijdag 31 maart in de burger zaal van het voormalige stadhuis van Middelburg. Inschrijven kan tot 21 februari via telefoonnum mer: 0118-628863. MIDDELBURG - De Gemeen te Middelburg heeft een subsi die van 2500 euro toegekend aan de Roosevelt Academy productie van Nikolaj Gogols 'De Inspecteur'. Studenten zijn nu hard aan het repeteren voor een muzikale versie van deze komedie die wordt opgevoerd van 1 tot en met 3 februari in 't Spiegeltheater in Middelburg. De voorstelling maakt deel uit van de cursus Theatre in the Ma king van de Roosevelt Academy. Regisseur is Dasha Krijanskaja. Zij werd geboren in het Russi sche Sint Petersburg en regis seerde vorig jaar de musical 'The irresistible Rise' van de Roos evelt Academy. "Dasha heeft het toneelstuk gekozen vanwege het tijdloze karakter en de nog steeds moderne boodschap", vertelt Anya Luscombe van de Roos evelt Academy. De Russische schrijver Nikolaj Gogol (1809- 1852) schreef het wereldberoem de blijspel 'De revisor' (de in specteur) in 1836. "Het is een heel hilarisch toneel stuk, waarin Gogol een wonder baarlijke wereld heeft neergezet met de meest schitterende schur ken, oplichters en domkoppen. Het gaat over een provinciestad die in de ban raakt van het be zoek van een vermeende hoge ambtenaar op inspectie. De bur gemeester en ambtenaren zijn bang voor de inspectie omdat zij zich met omkoping bezig hou den. Als zij over een vreemde man horen die al een paar dagen in de hoofdstad logeert, raken zij in paniek en gaan zich enorm uit sloven om indruk op hem te ma ken. Ze weten niet dat hij alleen in de stad is omdat hij geen geld heeft om door te reizen." In de voorstelling 'De Inspec teur' spelen zeventien studenten van de Roosevelt Academy mee. Zij zetten de muzikale versie van de komedie neer met verschillen de melodieën en liedjes. De Engelstalige voorstellingen zijn in het Spiegeltheater aan de J.V. Sprengerlaan 6 in Middel burg en beginnen om 20.00 uur. Toegang is gratis, maar omdat er maar een beperkt aantal plaatsen zijn moet gereserveerd worden via 0118-655500. Ook kunnen vanaf 18 januari kaartjes opge haald worden bij de Roosevelt Academy Student Helpdesk aan de Stadhuisstraat 2 of bij De Drukkerij aan de Markt 51 MIDDELBURG - Honderd- twintig jazz dubbelconcerten in vijftig theaters en concert zalen heeft de stichting Jazz Impuls Nederland op de agen da gezet. Dit nieuwe initiatief bestaat uit een instrumentaal concert vóór de pauze en erna een vocaal programma. Op zondag 22 januari is in de Schouwburg in Middelburg een dubbelconcert te beluiste ren. Vóór de pauze is een sublieme groep musici bij elkaar gebracht door Udo Panekeet, waarin hij zelf de zes-snarige elektrische bas bespeelt. The Pitch Pine Pro ject bestaat verder uit Martijn van Iterson (gitaar Bird-Award 2004), Rob van Bavel (piano Edison Award, Wessel Ilcken- prijs), Tom Beek (sax) en Chris Strik (drums). Zij staan borg voor een frisse en zeer eigentijd se muzikale aanpak. Na de pauze staat Deborah J. Carter op de planken met 'Jazz Meets The Beatles'. De Ameri kaanse trad in Duitsland, Groot- Brittannië en Spanje op met be kende musici en orkesten en maakte in Nederland deel uit van het theaterprogramma 'We reldwijven'. Voor dit programma koos zij voor een prachtige verzameling van bekende stukken van The Beatles die nu voor het eerst in een zeer bijzondere aanpak zul len worden uitgevoerd. Zij wordt muzikaal bijgestaan door de musici van The Pitch Pine Project.Hetzelfde dubbelconcert staat op zaterdag 25 maart een tweede keer in de Middelburgse Schouwburg. Het landelijke jazzoffensief is in oktober begonnen. Doel is meer live jazz in Nederland te laten klinken. "Het slaat aan. Eender de van het publiek dat de con certen bezoekt, ging voorheen nooit naar jazzconcerten", zegt Marlies Heck van de Stichting Jazz Impuls. Er is een programmaboekje sa mengesteld met een overzicht van alle concerten voor 2006. Op de website www.jazzim- puls.nl zijn alle concerten te vin den. VLISSINGEN - De stormach tige wind en de hoge waters tand hebben afgelopen week end geleid tot een verhoogde paraatheid bij het Waterschap Zeeuwse Eilanden. Vrijdag werd om 14.30 uur een waterstand verwacht van 3,40 meter boven N.A.P. Deze water stand ligt tien centimeter boven het waarschuwingspeil. De waterstand kwam echter niet hoger dan 3.31 meter. Daarom werd halverwege de middag de staat van paraatheid weer inge trokken. Zaterdag kwam het wa ter in Vlissingen niet hoger dan 3.19 meter boven N.A.P. De storm heeft weinig schade in Zeeland aangericht. Alleen op Schouwen-Duiveland was bij de Brouwersdam sprake van enkele Ondanks de waarschuwingen viel het met de hoge waterstand wel mee. Toch werden in Westkapelle uitzonderlijk hoge golven gezien, (foto: Jaap Wolterbeek) weggespoelde meters duin even als bij de Zwarte Polder in Zeeuws-Vlaanderen. De duinaf slag is niet ernstig. Om de kwaliteit van de Oosterscheldekreeft de waarborgen is er een keurmerk in het leven geroepen voor het Zeeuwse schaal dier. (foto: Jaap Wolterbeek) MIDDELBURG - De Blauwe Vlaggen zijn een keurmerk voor de Zeeuwse stranden. Sinds vorige week is er ook een keurmerk voor de Zeeuwse kreeften uit de Oosterschelde, het Veerse Meer en het Greve- lingenmeer. De Stichting Keurmerk Zeeuwse Kreeft is officieel opgericht op woensdag 14 december in Zier- ikzee. Doel van de stichting is te laten zien dat het Zeeuwse schaaldier anders is dan bijvoor beeld de kreeften uit Amerika, Noorwegen of Canada. Het keurmerk moet ook de naamsbekendheid en de unieke culinaire kwaliteit van de Zeeuwse kreeft (door de afwij kende DNA-structuur) bevorde ren. Ook is het de bedoeling dat de nieuwe club de promotie van de schelp- en schaaldieren geza menlijk aan gaat pakken. De kreeft is belangrijk voor de culturele identiteit van Zeeland. En de zilte lekkernij is, evenals de mosselen en de oesters, jaar lijks goed voor een flink aantal toeristen. De Provincie Zeeland en Task Force MKB Zeeland zijn bezig met een vooronderzoek voor een eventuele certificering voor duurzaamheid van de Zeeuwse kreeftenvisserij. Daarna mikt de stichting op een internationaal keurmerk van de Marine Stewardship Council, een onafhankelijke organisatie die acht jaar geleden werd opge richt door het Wereld Natuur- fonds en Unilever ter bevorde ring van duurame visserij. WÊÊÊ Walcheren: Huisartsenpost Walcheren, Koudekerkseweg 86, Vlissingen, tel. 0900-1985. Voor spoedeisende hulp is de huis-artsenpost bereikbaar vanaf 18.00 tot 08.00 uur, in het weekend of tijdens feestda gen. Spreekuur na afspraak. Stad Middelburg: De praktij ken van A.P. Bruijnzeel, S.A. van den Haak, C.J.E.M. Al- bers, J.L.F. Wortelboer en F.J. Heere zijn voor spoedgevallen bereikbaar via 0118-644301. Visites aanvragen voor 10.00 uur. De Veerse Huisartsen: Prak tijken van de artsen Van Tol, Übels, Helmes, Rullens, Bats, Spekhorst, Van Eede, Van Ee- de-Hidskes, en Van der Male worden zaterdag waargenomen door Y. Bats, Dorpsstraat 2 Oostkapelle, 0118 -581276, zondag en maandag wordt waargenomen door F. van Ee de, De Casembrootstraat 24, Westkapelle, 0118-571234 Stadsgewest Vlissingen-Mid- delburg: Zaterdag van 10 tot 17 uur: v.d. Sande, Badhuis straat 30, Vlissingen, 0118- 412066. 24-uurs dienst vanaf vrijdag 16.00 uur: Ringeling, Lange Delft 133, Middelburg, 0118-612538. Vlissingen en Oost-Souburg: Donderdag 20 uur tot vrijdag 20 uur en vrijdag 20 uur tot en met zondag 22 uur: 0118- 471140. Middelburg: van vrijdag 21.30 uur tot zondag 21.30 uurOl 18-641192. Dag en nacht: 0900-0767 Gezelschapsdieren: Spreek uren zonder afspraak: 11-12 uur en 17-18 uur: Zaterdag en zondag: A. van der Wolf, Alexander Gogelweg 14. Vlis singen, 0118-466548. Land bouwhuisdieren en paarden: Dierenartsenpraktijk Walche ren. Visites aanvragen zater dag en zondag tussen 8 en 9 uur. 0118-633803. Dierenart senpraktijk Roskam: Kelder- weg 1, Meliskerke, tel. 592838. Spreekuur zaterdag van 10-12 uur en volgens af spraak. Dagelijks 0900-7673437 GOES - De beste vmbo- school van Nederland staat in Goes, zo oordeelt dagblad Trouw. Het Goese Lyceum verslaat volgens de krant alle andere vmbo's. Trouw bekeek de re sultaten van de scholen over een periode van vijfjaar. Ook het Calvijn College komt met de havo goed uit de bus. In 2004 was die havo zelfs de beste van Nederland en over vijf jaar gezien behoort die school ook tot de top. Veel middelbare scholen presteren matig. Eén op de tien scholen krijgt zelfs een onvoldoende. VLISSINGEN - De Vlissingse gemeenteraad vergadert don derdag (22 december) in de raadzaal van het Stadhuis. De vergadering begint om 19.30 uur. Op de agenda onder meer vragen over het financieel in zwaar water verkerende mari tiem muZEEum en de binnen- stadonstluiting voor niet-ge- motoriseerd verkeer. MIDDELBURG - Het vrou wenkoor Quodlibet geeft Tweede Kerstdag een kerst concert. Het begint om 14.00 uur en duurt ongeveer vijf kwartier. Het eerste deel van het concert bestaat uit de Christmas Carols van Benjamin Britten, en Puer Natus van Rheinberger, uitge voerd door het vrouwenkoor. Het tweede gedeelte wordt uit gevoerd door het projeclkoor: het vrouwenkoor aangevuld met gastzangers en -zangeres sen. Het projectkoor zingt de bijzondere Oud-Hollandse kerstliederen van Kees van Ecrsel, Maria Wiegenlied van Max Reger, en verschillende Engelse carols.Het concert be gint om 14.00 uur in de Koor kerk in Middelburg. Kaarten kosten 7,50 euro.

de Faam | 2005 | | pagina 25