Meer brandwonden baby's en peuters Onderzoek: flexibele mensen zorgen veel slechter voor zichzelf dan meer starre types Vuurwerkangst verhelpen met synthetische feromonen G0EDBL0ED V/D HOOFD Rijkse Zwemer nt BREEDIJK HORECA VERZORGING eijers staalbouw bv tri DE MOTORSPECIALIST IN DE BUURT speed, fashion, adventure and safety www.fjofjfj^frioiofjarrj.ril JAN POPPE MOTOPARTS Torenstraat 41 Serooskerke Tel: 0118-59 17 01 Moederdier Kopjes geven Op tijd Negeren Carapatiënten Camping Olmenveld Tegelzetbedrijf Dick Nieuwenhuis b.v. De Zompe 22 4353 RT Serooskerke Tel. 0118-592491 Fax 0118-592711 www.noordhout.nl De Zompe 16C Serooskerke 0118-596311 Woensdag 21 december 2005 De Faam 20 Het aantal jonge patiëntjes (0 t/m 4 jaar) met ernstige brandwonden is in zeven jaar tijd met bijna de helft toegeno men. Dit blijkt uit onderzoek dat in opdracht van de Brand wonden Stichting is uitge voerd. Verder blijkt dat er ge middeld zeven maal meer kin deren dan volwassen worden opgenomen met brandwon den. Kinderen van 0 tot en met 4 jaar zijn met afstand de meest kwets bare groep voor brandwonden. Baby's, dreumesen en peuters lopen zeven keer zoveel risico om met brandwonden in het zie kenhuis te belanden dan de ge middelde Nederlander. 31% van het totaal aantal brandwondens lachtoffers dat in een ziekenhuis wordt opgenomen, is jonger dan 5 jaar. Terwijl deze groep slechts 6% van de bevolking uit maakt. De heer Baardse, stafmedewer ker preventie van de Brandwon den Stichting noemt dit een zeer slechte ontwikkeling, 'Juist deze jonge kinderen ondervinden hun hele leven nog de gevolgen van hun brandwonden. Alleen al daarom móet dit aantal slacht offers omlaag.' Oorzaken De oorzaak van de fikse stijging is de heer Baardse niet bekend. Hij weet wel dat: 'Kleine kinde ren het gevaar niet kennen. Daarnaast zijn ze vaak onvoor spelbaar in hun gedrag en hun bewegingen. Soms onderkennen de ouders de gevaren ook niet. Een voorbeeld: Ouders zorgen er uitstekend voor dat kinderen niet bij lucifers komen, maar diezelfde ouders drinken wel een kopje thee met hun baby op schoot. En ongevallen met thee blijken nu precies de hoofdoor zaak van brandwonden bij kin deren!' Cijfers Ongevalcijfers ziekenhuisopna me Onderzoeksperiode Categorie per 100.000 totale opname 1992-1996 Kinderen 0-4 38 1999-2003 Kinderen 0-4 55 31% 1999-2003 Overige bevolking 8 69% Top 3 oorzaken brandwon den bij 0-4 jarigen: Hete vloei stof, damp 68%, heet voorwerp 24%, Vuur en vlam 2% Starheid kan, ondanks de ne- kan de gezondheid schaden. Het gedrag van flexibele mensen gatieve klank, goed zijn voor Flexibele mensen zijn gemakke- kan volgens het maandblad Ge- de gezondheid. lijk in de omgang en passen zich zond Nu omslaan in onverant- schijnbaar moeiteloos aan, ook woordelijkheid of zelfverwaar- Een veel positievere flexibiliteit aan onprettige omstandigheden. lozing. Aelfs anders rustige, stabiele en gezellige dieren kunnen rond Oud en Nieuw verande ren in emotioneel wrakken. De hond blaft of piept bij het min ste of geringste, de kat is schrikachtig en kruipt weg. Het is voor het huisdier en zijn baasje een regelrechte ramp. Oud en Nieuw is voor hen echt geen feest! Voor de kat en de hond is er echter goed nieuws: er is iets tegen te krijgen bij de dierenarts. Het synthetisch feromoon zorgt ervoor dat de verschijnselen van vuurwerkangst bij honden signi ficant verminderen. Zo wordt Oud en Nieuw weer een echt feest voor baasje en huisdier. Vuurwerkangst is een veel voor komend probleem bij hond en kat. Zelfs gewoonlijk rustige dieren kunnen door het geknal en geflits van het vuurwerk vol ledig overstuur raken. De anders rustige, emotioneel stabiele hond en kat veranderen dan in een trillend, piepend en weg kruipend wrak. Terwijl u gezel lig Oud en Nieuw aan het vieren bent, zit uw huisdier zwaar in de stress. Veel eigenaren roepen dan ook rond die tijd de hulp van hun dierenarts in. Maar tot voor kort waren de mogelijke oplossingen beperkt. Het dier werd dan verdoofd met een spuit of mét een pilletje. Met de be kende risico's en bijwerkingen. Sinds enige tijd heeft uw dieren arts echter een natuurlijk en diervriendelijk alternatief: ge ruststellende feromonen. Fero monen zijn natuurlijke stoffen die door het moederdier worden afgegeven om de jongen gerust te stellen, en die door volwassen dieren worden afgegeven om conflicten met soortgenoten te vermijden. Feromonen komen vrij bij het kopjes geven van de kat, bij het zogen door het moederdier en bij de oren van de alfa in een roedel. De afdeling Research van CEVA Santé Animale is er enige jaren geleden in geslaagd om de feromonen van de kat en de hond synthetisch na te ma ken. Voor de kat is er de Feli- way, voor de hond het Dog Ap peasing Phcromone (D.A.P.©); beide worden geleverd als spray en als elektrische verdamper. De feromonen zorgen ervoor dat de hond of de kat zich veilig en op zijn gemak voelt. Uw huisdier heeft dan minder of geen angst meer voor het geknal, gefluit en geflits. U kunt zelf ook helpen om uw huisgenootje rust te ge ven! Negeer het vuurwerk, ook al in de dagen voorafgaand aan Oud en Nieuw wanneer het eer ste geknal begint. Houdt dit ook op de avond en nacht van Oud en Nieuw zelf vol. Zorg dan bo vendien voor een veilige omge ving waaruit uw huisdier niet kan ontsnappen. Twee weken voor Oud en Nieuw wordt de verdamper in een stopcontact geplaatst, in de ruimte waar de hond of kat het meest verblijft. De vrijgekomen feromonen zorgen er al snel voor dat het dier zich beschermd en rustig voelt. De angst voor het vuurwerk wordt zo voorko men. De verdamper blijft gedu rende die gehele periode dag en nacht in het stopcontact. Op de avond zelf kunt u het best bij uw hond blijven. Sluit de gordijnen en zet muziek op met een con stant geluid. Negeer zelf alle geluiden van het vuurwerk. Straf uw huisdier niet als hij of zij toch schrikt en negeer elke vorm van angstig gedrag. Troost hem evenmin, dit werkt namelijk als een 'belo ning' voor zijn gedrag. De Verdamper blijft gedurende die gehele periode dag en nacht in het stopcontact. De Spray kan als aanvulling worden gebruikt in huis, buitenshuis en in de au to. De D.A.P. Verdamperen Sp ray zijn absoluut veilig. De feromonen kunnen alleen door soortgenoten worden waar genomen en hebben dus geen in vloed op andere dieren of op de mens. Veiligheidshalve wordt gebruik van de Verdamper afgeraden in ruimten waar CAR A-patiënten veel verblijven of slapen. Het stroomverbruik van de Verdam per is nagenoeg nihil. De dierenarts kan alles over D.A.P.0 en Feliway@vertcllen. Raadpleeg hem of haar voor meer informatie. www.campingolmenveld.nl Rijwielshop 'DE DRIEHOEK' Bedrijventerrein 'de driehoek' Noordweg 127a, Serooskerke tel.: 0118-59 1809 van den Berge van der Sluijs koeltechniek en airconditioning v.o.f. De Zompe 16 E 4353 RT Serooskerke Tel. 0118-591489 Fax 0118-593784 BS.Koeltechniek@zeelandnet.nl Voor afspraken showroom bel 0118-594180 Voor... Administraties - Accountancy - Automatisering - Advies en... Uw belastingaangifte 2005 bent u bij ons aan het juiste adres. Accountants /4dvtesgfoepRi^e Torenstraat 15 - Postbus 6 - 4353 ZG Serooskerke Tel. (0118) 592610 - Fax (0118) 591325 www.aar.nl - e-mail: f.zwemer@aar.nl BOUW-f/VAAMIHENIERSBEDRIIF Zandput 5 - 4353 BA Serooskerke Tel. 0118-592648 592963 - Fax 592798 'De Zandput' - Serooskerke ~T .gi.-■ s Catering n a Met hele jaar. zakelijk en privc. Diverse mogelijkheden www.meijers-staalbouw.nl staalconstructies, dak- en gevelbekleding, bedrijfsdeuren, ontwerp, tum-key projecten tel. 0118-592320 fax. 0118-591312 postbus 25 4353 ZG Serooskerke e-mail info@meijers-staalbouvv.nl Verhuur partybenodigdheden CAMPING OLMENVELD Gapingseweg 5. 4353 JB Serooskerke (W) Tel. 0118 - 59 20 40 SEROOSKERKE Fa,0M8 59 32 34 namens AIRCONOmONWG IX/oordhout Iniiliiiiliiiilimliiiilifnliinliiiiliiiiliiiiliinhiiiliiiilimlinilini ititliiiilmilririliinliiiiliiiihiiiliiulnnliiiilnnlniiliiiil X* ONDERHOUD VERBOUW NIEUWBOUW gSRSpfr GAR AWT RENOVATIES RESTAURATIES f" MACHINAALTIMMERWERK Smidswegje 8. 4353 BG Serooskerke tel.: (0118) 59 36 66, fax: (0118) 59 36 99 J Diverse zalen voor feesten en bijeenkomsten

de Faam | 2005 | | pagina 20