Langs de 'achterkant van Middelburg' Pfffde redactie kan veilig tikken Uw digitale foto's nu ook direct klaar Vandalen en dieven rond het Veerse Meer in de greep van boa Oliebollen voor het regenwoud Over de oranje weg naar WK Luisterhoek voor Johanna Kruit HIER IN DE BUURT IN DE STERREN HEMA 1 li B Ram Stier Tweelingen Kreeft Leeuw Maagd Weegschaal Schorpioen Boogschutter Steenbok Waterman Vervoer gevaarlijke stoffen in kaart Avondje dyslexie in CasAllijn Vlissingen Monumenten Rondleidingen Woensdag 21 december 2005 De Faam 11 H'MIlWI IIIIHI a■■■ksggHBBBiniBgBBMBi■■■MHBnanSBaOKHBHi■BMgs^OBnaHHHMlW.VAW'JL'1-i-vw ■HBHOB Advertentie Kom met uw geheugenkaart, usb flashdrive, CD of mobiele telefoon naar onze Digitale Fotokiosk en neem uw foto's direct mee. Middelburg, Lange Delft 31b Vlissingen, Wolstraat 58 Gabriels TMBf Sabatini f> *!èVj L <&r M V J "-mV j Naomi Campbell Mexx lee Touch man Eau de Toilette 50ml Eau de Toilette 30ml Showergel 200ml Showergel 200rhi Gabriela Sabatini Eau de Toilette 60ml Showergel 200ml Puma Jamaica man Eau de Toilette 50ml Showergel 200ml MC-ïX Mexx woman Eau de Toilette 60ml Showergel 200ml Bruno Banani woman Eau de Toilette 50mi Showergel 200ml llllËi Kijk voor meer cadeautips op: f tOPQ^Ur^n.nl I I voorlde geur dio bij jou past Verkrijgbaar bij parfumerie, drogist en warenhuis. Het wordt een rustige week die niet onaangenaam ver loopt. Niet alles gaat naar uw zin, maar het is mogelijk dat deze week oude ergernissen als sneeuw voor de zon ver dwijnen. En dat lucht dan weer lekker op. Het bijzondere aan u is dat u nooit vergeet anderen de cre dit te geven die hun toekomt. U bent oprecht. Die oprecht heid wordt gewaardeerd, maar soms, tegenover bepaal de mensen kan het van belang zijn wat te schipperen met woorden. Denk daar de ko mende week maar eens goed over na! Iedere medaille heeft zijn keerzijde. U heeft succes en u blijft daarbij vriendelijk en menselijk, al zijn er mensen in uw omgeving die zich af gunstig tonen. Blijf ook daar rustig en vriendelijk onder; denk eraan dat het hun pro bleem is, niet dat van u! Zo kan niemand u ook maar een haarbreed dwars zitten. Er is iemand in uw naaste omgeving die wat grieven heeft. Sluit u niet daarvoor af, maar roer de kwestie aan. Er zijn op de achtergrond een paar misverstanden die be slist de wereld uit moeten. Doe dat op een rustig mo ment. Een etentje zou bij voorbeeld uitkomst kunnen bieden. U geniet van familieleven, etentjes en gezellig samen zijn. U bent dan ook al druk aan het plannen maken voor de komende tijd. Een onver wachte gebeurtenis die uw planning doorkruist, zal op den duur positief uitpakken en uw ontwikkeling versnel len. Het wordt een heerlijke kerst. U heeft veel pijlen op uw boog: uw werk, uw gezin, het verenigingsleven. Dat doet u met enthousiasme en inzet, al kost het u heel wat energie. Denk eens rustig na over uw prioriteiten. Maak een lijst en streep weg wat u momenteel minder belangrijk vindt. Dat kan u een flink eind op weg helpen. Het is mogelijk dat u deze week te maken krijgt met za ken van vroeger. Oud zeer, niet zo zeer van u zelf, maar wel van iemand in uw omge ving. Het raakt ook uw eigen levenssfeer. U zou het liefst de lucht zuiveren, maar dat is in dit geval wat moeilijk, u raakt er dan wellicht nog meer in betrokken. Steek uw neus niet in een wespennest! U krijgt waardering uit onver wachte hoek. Probeer daar niet voor weg te duiken, maar er eens uitgebreid van te ge nieten. Het komt u toe en wordt u gegund. Twijfels waar u mee rondloopt rond uw relatie verdwijnen deze week. Er komen wat zaken uit de lucht vallen die u goed zullen doen en precies op het juiste moment. Meng u niet in nete lige kwesties, die u niet aan gaan. Wees hartelijk en be langstellend, maar houd uw aandacht dicht bij huis. Uw omgeving zal u hiervoor dankbaar zijn. U heeft pech met de gezond heid; niet ernstig, maar wel lastig. Daardoor heeft u het in deze periode moeilijk met uzelf. U zou zo veel willen doen dat nu even niet gaat. Er gaat wat veranderen op uw werk en wat is uw plaats daarin? Het wordt snel duide lijk, dus niet te ongeduldig, Steenbok! U krijgt veel en hartelijke be langstelling deze week van iemand die u na staat. Dat doet u goed, trouw als u bent in menselijke relaties. Wat u een tijd lang dwars zat, zal tot een oplossing komen. U kunt deze week tot een compromis komen met een figuur die nogal lastig was. Steeds minder vernielingen op en rond het Veerse Meer. (foto: Jaap Wolterbeek) MIDDELBURG - Het lijkt te werken, de inzet van de boa rond het Veerse Meer. Het Waterschap ziet dit jaar het aantal illegale dumpingen en diefstallen met de helft afnemen en het percentage vernielingen zelfs met drie kwart dalen. Wie het meer met geen teen durft te betreden omdat de angstaanjagen de wurgslang er ronddwaalt, heeft vrees voor niets. Boa staat in dit geval voor de ietwat minder indrukwekkende Buitenge woon Opsporings Ambtenaar. Bij het Waterschap wrijven ze ingenomen in hun handen. Minder vernielingen betekent heel wat euro's in de zak houden. Op en rond het Veerse Meer houden drie van die Boa's preventief toe zicht. Dit jaar kwamen ze honderdtwintig keer in actie tegen van dalen, wildkampeerders en illegale vuurstokers. Ondanks het succes wil woordvoerster van het Waterschap S. Minneboo de euforie enigszins afzwakken. "In goede zomers ko men veel meer mensen naar het meer en heb je dus meer vernie lingen en overlast." En je raadt het al: 2004 kende veel meer zon- uren dan de verregende zomer van 2005. "Het is dus moeilijk te vergeli jken met vorig jaar." Desalniettemin blijft het waterschap geloven in de preventieve werking van de Boa. En volgens Minneboo blijft de Boa hard no dig. Jaarlijks gaan namelijk heel wat prullenbakken in de fik, ver dwijnen afzetpaaltjes en verkeersborden en storten onverlaten he le vuilniszakken vol rotzooi in de natuur. "Soms trekken ze hele bomen uit de grond om een kampvuur te maken." De schade be loopt elk jaar dan ook in de duizenden euro's. MIDDELBURG - De provin cie Zeeland heeft in de periode van 25 oktober tot 10 novem ber in samenwerking met Rijkswaterstaat een nieuwe in ventarisatie van het wegtrans port uitgevoerd. In totaal zijn er op veertien knel punten vervoersstromen geregis treerd. Uit dit onderzoek blijkt dat op géén van de wegvlakken het plaatsgebonden risico en hel groepsrisico de norm over schrijdt en dat het berekende groepsrisico ruim onder de oriëntatiewaarde blijft. In 2004 is door de provincie Zeeland en de Zeeuwse gemeen ten het externe veiligheid pro gramma 'Risico's InZieht' op gesteld om daarmee het nieuwe externe veiligheidsbeleid te ver sterken en uit te voeren. De vervoersintensiteit van ge vaarlijke stoffen over de weg op de belangrijkste toe- en afvoer- wegen in Zeeland zijn door vi deoregistraties verkregen. Het is voor het eerst dat deze methode wordt gebruikt. Hier is overleg over geweest met de Adviesdienst Verkeer en Ver voer (van het ministerie van Verkeer en Waterstaat). De re sultaten zijn daarmee nauwkeu riger in vergelijking met resulta ten in het verleden. VLISSINGEN - Hoe gaan we om met woordenboeken en te lefoonboeken? Op maandag 9 januari staat dit centraal tij dens de bijeenkomst voor (jong)vohvassenen met dys lexie in Vlissingen. De bijeenkomst gaat over tech niek en lezen en wat met woor den en hun waarde kunnen doen. De dyslexieavond is in het pand van CasAllijn aan de President Rooseveltlaan 744 in Vlissingen van 20.00 tot 22.00 uur. Voor meer informatie kan contact op genomen worden met Mieke Meerman via telefoonnummer: 0118-415213. VLISSINGEN - Duizenden bakkers in Nederland bakken oliebollen voor Borneo. Ook een flink aantal Zeeuwse bak kers doen mee aan de actie van het Wereld Natuur Fonds voor het behoud van de regenwou den op het eiland. De speciale oliebollen zijn van 27 tot en met 31 december te koop. De deelnemende bakkers zijn duidelijk herkenbaar aan het 'Oliebollen voor Bomeo'-actie- materiaal. De opbrengst van de actie is be stemd voor de Bomeo-campag- ne. Op het eiland komen nog grote ongerepte stukken regen woud voor die tot de rijkste na tuurgebieden ter wereld beho ren. Daar zijn veel unieke soor ten planten, zoogdieren, vogels, reptielen en amfibieën te vinden. Helaas verdwijnen de regen wouden van Borneo in een rap tempo. Het WNF vreest dat, als doorgegaan wordt met de onge controleerde bomenkap, in 2010 alles weg is. Daarom houdt het WNF de actie in samenwerking met Zeelandia, leverancier van bakkerij produc ten. Edwin van der Sar in actie voor Oranje, (foto: pr) KATS - Op 12 mei 1940 moet het Nederlands elftal in Luxem burg proberen de eerder dat jaar in Rotterdam geleden neder laag (4-5) tegen deze voetbaldwerg uit te wissen. Maar twee dagen voor die interland praat niemand meer over voetbal. Duitsland heeft de oorlog aan Nederland verklaard. Pas in het voorjaar van 1946 zal het interlandvoetbal weer op gang ko men. Die periode en de opkomst van het profvoetbal na de oorlog staat beschreven in deel 5 van de boekenserie Oranje Toen en Nu. Gro te motor achter deze geschiedschrijving is de Katse journalist Mat ty Verkamman. Taco van den Velde werkte er ook aan mee. Tienduizenden mensen zijn in het voorjaar van 1946 in het afgela den Olympisch Stadion ontroerd bij de eerste thuiswedstrijd, tegen België. De oorlog is over, het voetbal kan weer beginnen. Het is de tijd van Abe Lenstra, Faas Wilkes en Kees Rijvers. Maar de grote spelers verdwijnen een voor een uit het Nederlands elftal. Ze wor den prof en in Nederland is het beroepsvoetbal dan nog altijd uit den boze. Wilkes tekent in 1949 een contract bij Inter Milaan. Kort hierna verliest het Nederlands elftal vrijwel alle grote spelers, met name aan de Franse competitie. Bondstrainer Jaap van der Leek moet het hierna doen met spelers uit de tweede en derde ca tegorie. Dat leidt tot een groot aantal zware nederlagen. De situatie is zo hopeloos dat de KNVB niet eens overweegt om Oranje in te schrijven voor de WK's van 1950 en 1954. Een speciale plaats in het boek is ingeruimd voor 'us Abe', Abe Lenstra. Hét Friese fenomeen. Geboren voetballer, gezegend met een superieure tech niek. En de twee auteurs maken gebruik van het dagboek van bondscoach Jaap van der Leek, die daarin zijn mening over de spe lers noteerde. Het tweede deel van het boek behandelt het inter landseizoen 2004/2005 van het Nederlands elftal. Oftewel de weg naar kwalificatie voor het WK voetbal 2006 in Duitsland. Alle wedstrijden van het team van bondscoach Marco van Basten pas seren de revue. Van de 0-3 op Andorra uit tot de 1-3 tegen Italië in de Amsterdam ArenA. Oranje Toen en Nu deel 5, van uitgeverij De Buitenspelers ligt in de boekhandel voor 34,50 euro. BIGGEKERKE - Zes kinderen zijn vorige week in Biggekerke op bezoek geweest bij schrijfster en dichteres Johanna Kruit, om haar een luisterhoek te geven van haar eigen boek 'Zomer in Zoutelan- de'. Kruit vierde vorige week woensdag haar 65e verjaardag. De drie leerlingen uit groep 4 en 5 van christelijke basisschool Ceder hof in Middelburg wilden een bijzonder verjaardagscadeau aan de schrijfster geven, die hun school geadopteerd heeft. "Ik heb toen het ingesproken boek bedacht. De leerlingen lezen voor uit het laatste boek van Johanna Kruit 'Zomer in Zoutelande'", vertelt leerkracht Theo Rietveld. Hij voerde het idee samen met de kinde ren ook uit. Het luisterhoek is het eerste deel van een reeks van Zeeuwse kinderluisterboeken. Deel twee gaat is van Wim Hofman en wordt nog opgenomen. Ze zijn via de Zeeuwse bieb te leen. Het Gidsengilde geeft rondleidingen door juist iets minder bekende plekjes van Middelburg, (foto: Jaap Wolterbeek) MIDDELBURG - Het Gidsengilde houdt tijdens de kerstva kantie rondleidingen langs 'de achterkant van Middelburg'. Geen rondleidingen langs bekende monumenten als het stad huis en de abdij, maar juist minder bekende piekjes worden onder de aandacht gebracht tijdens deze wandelingen. door Ellen De Vriend "Dit is eigenlijk is voor mensen die Middelburg misschien al wel kennen maar die Middelburg ook eens op een andere manier wil len leren kennen. We zoeken nu juist straatjes en steegjes achteraf op. En daarbij vertellen we anekdotes en andere wetenswaardig heden die tijdens andere rondleidingen niet aan de orde komen", vertelt Maaike Vaneveld, één van de gidsen van het Gidsengilde. Volgens Vaneveld is dit de tijd bij uitstek. "Tijdens de zomer maanden nemen veel mensen van buiten Middelburg deel aan de rondleidingen. Deze mensen zijn natuurlijk wel geïnteresseerd in de grote monumentale panden. Maar rond deze tijd van het jaar verwachten we juist meer deelnemers die al bekend zijn met de monumenten van de Zeeuwse provinciehoofdstad. En voor die mensen is het juist leuk om andere plekjes te bezoeken", aldus de gids. De rondleidingen duren ongeveer anderhalf uur en zijn op woens dag 28, vrijdag 30 en zaterdag 31 december en op woensdag 4, vrijdag 6 en zaterdag 7 januari. De wandelingen beginnen is om 10.30 uur bij de ingang van de Drvkkerij op de Markt. Deelname kost vijf euro (kinderen tot en met twaalf jaar betalen drie euro). Voor meer informatie kan worden gesurft naar www.gidsengil de.nl. GOES - Zit je veilig in je huis, of kunnen die voorbij razende treinen een kilometer verder op een gevaar zijn? En wat van die fabriek aan de rand van het dorp? Wie wil weten of hij in een potentieel ramp gebied woont, kan een kijkje nemen op de risicokaart van Zeeland. Vorige week ging hij de lucht in, via internet welte verstaan. De lancering van de site prikkelde de nieuwsgierig heid van de redactie van De Faam. Kan die nog met gerust hart in het kantoor aan de Goese Fruitlaan stukjes tik ken? door Dennis Rijsbergen De redacteuren staan er nauwe lijks bij stil maar de digitale kaart meet de afstand van het kantoor naar het station met spoor op 165 meter. Een ongeval met een goederentrein vol gifti ge dampen en de mensen van De Faam zijn wellicht het haasje. Die LPG-opslag op 192 meter, daar lette geen enkele collega op. Toch loopt de cirkel van de zogenaamde risicocontour ake lig dicht langs het bedrijven park. De kans dat de boel daar ontploft en er doden vallen is volgens de kaart echter één op een miljoen. Pfff, da's een op luchting. De virtuele speurtocht naar risi co's gaat verder. De - soms sis sende - opslagtanks van Hero pal naast het kantoorgebouw lij- Kunnen die opslagtanks pal naast het kantoor ontploffen? De risicokaart van Zeeland brengt po tentiële rampenbronnen in beeld, (foto: Ellen de Dreu) ken onschadelijk. De risicokaart meldt niets over ontploffingsge vaar - de fabriek staat er über haupt niet op - en dus blijft het zo nu en dan bij een onschadelij ke aardbeienjam lucht. De afstand naar de kerncentrale is 14,5 kilometer, zegt de kaart. Bij geval van een kernongeluk zitten we in de schuilzone. Geen evacuatie, geen jodiumpillen. Gewoon ramen en deuren dicht en onder de tafel kruipen. De re dactie heeft, als die de kaart mag geloven, weinig te vrezen. Goes is veilig, ligt zelfs niet in een overstromingsgebied. Gelukkig staat het kantoor niet in Vlissin- gen-Oost. Dat is blijkens de roodgekleurde kaart toch wel de gevaarlijkste hoek van Zeeland. Advertentie

de Faam | 2005 | | pagina 11