Bram de Koene wint Naereboutprijs voor beste vrijwilligers s heeft Zeeuwse banden Doornbos heeft Zeeuwse banden Ravensteinschool maakt plaats voor brede school en woningen de Faam - Wijkvereniging Middelburg Zuid: veertig jaar, maar toch geen feestje Borsele Sloepoort Cup heeft ondanks afwezigheid Arnemuiden topbezetting Verrassende kerstliedjes door gelegenheidskoren Op zoek naar een nieuwe woning Van Gelder bij verkiezing in Palestijnse gebieden RONDJE WALCHEREN Workshop over mandala maken Ellende DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG KUNST TE KIJK Woensdag 14 december 2005 De Faam 3 sa Voormalig schooldirecteur Bram de Koene (midden) wint de Frans Naereboutprijs voor zijn werk bij de wereldwinkel in Vlissin- gen. (foto: Jaap Wolterbeek) VLISSINGEN - Van een ver gadering in zorgcentrum Ter Reede in Vlissingen was geen sprake, wél was er de uitrei king van de Frans Naerebout prijs. Bram de Koene werd af gelopen zaterdag (10 decem ber) uitgeroepen tot vrijwilli ger van het jaar van de ge meente Vlissingen. door Ellen De Vriend De Vlissinger was zaterdag niet echt verrast. "Mijn vrouw Lia en ik hadden al een vermoeden, maar we wisten niet of de prijs voor haar was of voor mij. We doen allebei heel veel aan vrij willigerswerk. En een vergade ring op zaterdagmiddag in Ter Reede was ook volkomen onlo gisch." De Koene zit niet snel zonder woorden, maar is daarbij een echte man van daden. "Een ge dreven man met een hele lijst van activiteiten en kwaliteiten", zei wethouder E. Walrave- Troost van de gemeente Vlissin gen. De jury van de Frans Nae reboutprijs koos hem omdat hij zich al jarenlang onvermoeibaar inzet als vrijwilliger, met name bij de Wereldwinkel in Vlissin gen. De Koene is blij met de prijs, maar voelt zich er ook een beetje bezwaard mee. "Als je zo'n prijs krijgt, is het net alsof je alles al leen doet. Daarom zie ik de Frans Naereboutprijs als een prijs voor alle medewerkers van de Wereldwinkel. Ik kom er elke week wel twee of drie keer om klusjes te doen en ook heb ik tij dens de renovatie van het pand alles binnen uitgebroken en weer opgeknapt. Niet voor een schouderklopje of een prijs, maar gewoon voor mijn ple zier!" De Koene is allesbehalve een onbekende in het Vlissingse. Hij gaf als meester en directeur van de Theo Thijssenschool menig kind les. Na zijn pensioen kwam hij via zijn vrouw terecht bij de Wereldwinkel. Ook zet hij zich in voor de Raad voor Kunst en Cultuur en Kunsteducatie Wal cheren. De Naereboutprijs bestaat uit een oorkonde, draagspeld en 2300 euro voor een vrijwilli gersorganisatie. "Ik weet nog niet precies waarvoor, maar dat het geld naar de Wereldwinkel gaat, is zo goed als zeker". VLISSINGEN - Bij binnen komst werd Formule I-cou- reur Robert Doornbos ver wend met die typisch Zeeuwse lekkernij: een bolus. "Maar daar ga je niet harder van rij den hoor", aldus de 23-jarige Rotterdammer die dit jaar de buteerde in het Formule I-cir- cuit. Vorige week was hij heel eventjes in Vlissingen. door Peter Godrie Doornbos, volgend jaar testrijder voor het Red Bull-team, was in Vlissingen-Oost in verband met een bijzondere aangelegenheid aan boord van de LPD 2. Dit gro te schip werd op de Scheldewerf namelijk van 'spanning' (elektri- VLISSINGEN - De openbare basisschool Ravenstein ver huist 21 december van de Ho- geweg naar de Verlengde Bon- edijkestraat. De verhuizing is nodig omdat het schoolgebouw volgend jaar wordt gesloopt om plaats te maken voor de bouw van woningen en een nieuwe brede school. De Ravensteinschool vertrekt ook uit de Rembrandtlaan. De peutergroep, onderbouw, zorg en directie betrekken de ruimte aan de Verlengde Bonedijkestraat 275 en het naburige pand op nummer 277 biedt plaats aan de midden- en bovenbouw. De pan- MIDDELBURG - De Wijkver- eniging Middelburg Zuid be staat 16 december veertig jaar. Omdat het bestuur bang is dat zij mensen vergeet uit te nodi gen, wordt het jubileum niet ge vierd. NIEUWDORP - De organisatie van de Borsele Sloepoort Cup, Lewedorpse Boys en Nieuw- dorp, heeft een uitstekend deel nemersveld voor de twintigste editie in 2006. De enige ploeg van naam die ont breekt, is Amemuiden. Dit elftal geeft de voorkeur aan een toer nooi bij ASWH in Hendrik-Ido- citeit en lucht) voorzien. Als ver rassing voor Formule I-liefheb bers was Doornbos gestrikt. "In zo'n boot zitten veel meer pk's dan in een Formule I-wagen", wist de coureur na lezing van een informatiemap over de LPD 2. Grote schepen, laat staan Formu le I-wagens, hadden vroeger he lemaal niet zijn grootste belang stelling. "Er werd wel naar For mule I gekeken en snelle auto's zaten wel in de familie, maar we hadden er niet de contacten voor", vertelt Doornbos. "Ik heb eigenlijk alle sporten wel ge daan: van kickboksen tot golf. Tennis pakte me het meest, om- datje op jezelf bent aangewezen. Ik zat in de regiobond tot en met achttien, trainde vijf dagen per den kwamen vrij doordat de sec tor Educatie van het ROC Zee land verhuisde naar de Oude Veerhavenweg in Vlissingen. De verhuizingen betekenen dat de bouwplannen voor het Mid dengebied mooi op schema lig gen. Het is de bedoeling dat in augustus 2007 de nieuwe open wijkschool aan de Bonedijke straat in Vlissingen opent. De school, die de naam De Com binatie krijgt, moet het centrale punt van de Bonedijkebuurt wor den. De Combinatie verwijst naar het melkdistributiepunt dat hier vroeger gevestigd was en waar melkboeren hun melkbussen op haalden. "We zijn bang dat we mensen, die in het verleden belangrijk zijn ge weest voor de vereniging, per on geluk overslaan", vertelt Ruud Heerschop van de wijkvereni- ging. Daarbij vindt het huidige bestuur dat een groot feest eigen- Ambacht. "In het begin van de ja ren negentig hadden we een toer nooi met BVO's (betaald voetbal organisaties). Toen was de bezet ting natuurlijk sterker", zegt me de-organisator Peter de Vos. "Op amateumiveau hebben we nog nooit zo'n sterk gezelschap ge had." De teams die wel meedoen zijn VC Vlissingen, Hoek, Zierik zee, RCS, SSV'65, Oostkapelle, week en speelde in het weekein de competitie." Opeens was de liefde voor de tennissport over. Een bezoekje aan de Grand Prix van België in 1998 en een praatje als vijftienja rig broekie met Jaqcues Vi 11e- ncuve, deed Doornbos helemaal omslaan. "Het voelde als een nieuwe droom. Mijn racket heb ik nooit meer aangeraakt." Uit het gesprek met de wereld kampioen van 1997 bleek dat de Canadese coureur het karten, waarmee bijna alle rijders zijn begonnen, oversloeg. Doornbos meldde zich direct in de Formule Ford, een soort opstapklasse. Flierna ging het letterlijk en fi guurlijk erg snel met hem. Met als voorlopig hoogtepunt acht Naast de Ravensteinschool gaat De Combinatie ook een onderko men bieden aan de Vlissingse ba sisscholen Sint Jozef en Het Vlot. Ook komt in de open wijkschool een peuterspeelzaal, mediatheek, sportruimte, buitenschoolse op vang en een ruimte voor culturele en maatschappelijke instellingen. In het Middengebied zijn in to taal 220 huizen, een school, gara geboxen en een aantal bedrijven gesloopt om plaats te maken voor de nieuwe brede school en circa 170 nieuwe woningen en appar tementen. Doel van de ingrijpen de operatie is de kwaliteit in de, door drugs en criminaliteit, slecht bekend staande wijk verbeteren. lijk toekomt aan de oprichters. "Ze noemen zichzelf 'slechts' voortzetters". Heerschop vindt dat eigenlijk onterecht, omdat Wim Geertse, Karin van der Stap en Anneke Hartman zich enorm voor de wijkvereniging inzetten. Zeelandia/Middelburg, GPC, Ka- pelle, Nieuwdorp, Patrijzen, Vee- re, Kloetinge, Terneuzen, Goes en Heinkenszand. De laatste twee zijn nieuw in plaats van Dauwen- daele en BSC. Beide nieuwelin gen vindt De Vos een versterking voor het voorbereidingstoernooi op de velden van Nieuwdorp waar van 7 tot en met 12 augustus gespeeld wordt. wedstrijden in het afgelopen For mule I-seizoen. Ook al is hij in 2006 'maar' testrijder bij Red Buil, de in Italië wonende Doornbos moet zijn conditie goed op peil houden. "In de win ter ben ik een soort ADFID-man- netje. Dan golf en fitness ik en doe veel aan wielrennen." Voordat Doornbos droomde van een bestaan als Formule I-cou reur, was hij vroeger 's zomers vaak te vinden op een zeilbootje. Waar hij dat deed? Op het Gre- velingenmeer. Ook bracht hij zijn vakanties door in Renesse en Scharendijke, waar nog altijd een oom en een tante van hem wonen. Wie had dat gedacht? Doornbos met Zeeuwse ban den... VLISSINGEN - Koor, samen zang en stemmig orgelspel zijn de ingrediënten woensdag avond 21 december in de Sint- Jacobskerk in Vlissingen voor - wat genoemd wordt - een bij zondere kerstzangavond. Het Christelijk Gemengd Eilan denkoor uit Zierikzee, het Thool- se jongerenkoor Matthanja onder leiding van Peter Wildeman en organist Martin Weststrate uit Krabbendijke zullen hun kerstre pertoire ten gehore brengen. Kin- vervolg van voorpagina... Van Gelder vervolgt: "Maar in één stemlokaal hadden ze zo'n vierhonderd valse stemmen toe gevoegd en niet eens de moeite genomen om de stembus eens flink door elkaar tc husselen." Deze week (tot 15 december) is Van Gelder in de Palestijnse ge bieden. De gemeentelijke ver kiezingen daar zijn een generale voor de landelijke verkiezingen volgend jaar." Het liefst kuiert de Zeeuwse be stuurder vrij van welke functie dan ook door de straten om er VLISSINGEN - Joke Floresse verzorgt zaterdag 17 decem ber een workshop mandala te kenen in Ontspanningscen trum De Lelie aan de Alexan der Gogelweg 59 in Vlissingen. Mandala betekent in het sankriet letterlijk cirkel en wordt gezien als de symbolische grens tussen de binnen- en buitenwereld. De workshop is van 11.00 tot 14.00 uur, tekenervaring is niet nodig en deelname kost 20 euro, inclusief materiaal en koffie of thee. Voor meer informatie en aan meldingen kan contact opgeno men worden met Joke Floresse, telefoon 0118-466095 of e-mail: janoresse@zeelandnet.nl. derkoor Klein maar Dapper' uit Aagtekerke onderleiding van A. de Korte en organist J.W. Cij- souw willen verrassende kerstlie deren laten klinken. Uniek is het gelegenheidsmannenkoor en het gclegenhcidsvrouwenkoor uit Aagtekerke onder leiding van K. Minderhoud, begeleid door orga nist Jan Wisse. Deze twee grote koren hebben een bijzonder inte ressant kerstprogramma samen gesteld. Tussendoor is samen zang. De kerstzangavond begint om 19.45 uur. met de plaatselijke bewoners te praten. Deze wandelingen heb ben zijn kijk op de wereld veran derd. "De media laten veelal al leen maar ellende zien. Maar ik heb zonder problemen in mijn eentje door Nablus gelopen. De Palestijnen op straat zijn vrese lijk aardige mensen. Sterker nog. de enige onvriendelijke mensen daar zijn de Israëlische soldaten bij de grensposten." Als waarnemer bemoeit hij zich daar absoluut niet met de gang van zaken. "Ik kom niet als openbaar aanklager, maar om de democratie een handje te hel pen." Domburg, Het Schuttershof, kerstbingo, ANBO afd. Wal cheren, 14.00 uur Vlissin gen, Stadhuis, vergadering gemeenteraad, 19.30 uur Middelburg, Zeeuwse Biblio theek, kerstverkoopstand Unicef, 10.00-21.00 uur Oost-Souburg, Palazzoli Huis, ontmoetingsmiddag, (ex)kankerpatiënten en nabe staanden, 14.00-15.30 uur Vlissingen, Buurt- en Speel tuinvereniging De Oude Stad. bingo. 20.00 uur Vlissisngen. Bibliotheek 't Spui, kerst- sprookjeszolder, kerstverhaal, knutselen cn eten, kinderen van 4 t/m 8 jaar. 17.00-19.00 uur Vlissingen. St. Majoraat, Van Hogendorp- weg, kerstmiddag, 14.00 uur Middelburg, winkelcentrum Dauwendaele, winter verwen weekend, kraampjes, muziek, hele dag Middelburg. Zeeuwse Bibliotheek, kerst verkoopstand Unicef, 10.00- 21.00 uur Oost-Souburg, Dc Kwikstaart, kerstmiddag AN BO, 14.15 uur Middelburg, 't Gasthuis, AIz- heimercafé, 'Dementie en zin geving, religie en geestelijke zorg', 14.30U7.00 uur Mid delburg, Gasthuiskerk, open dag en verkoop, 9.30-17.00 uur Middelburg, winkelcen trum Dauwendaele, winter verwen weekend, kraampjes, muziek, hele dag Middel burg, Zeeuwse Bibliotheek, kerstverkoopstand Unicef, 10.00-13.00 uur Oost-Sou burg, De Goede Aarde, Ka naalstraat, kerstzangavond. 20.00 uur Aagtekerke. HCR Kodde, Aagtekerke run, 14.00 uur Vrouwenpolder, Gereformeerde Kerk, kerst zangavond, 20.00 uur Middelburg, Nieuwe Kerk, adventszangdienst, 19.00 uur Vlissingen, Baskensburg, Emergo zaalvoetbaltoernooi. 9.15-17.00 uur Oostkapelle, Dorpskerk, kinderkerstfeest, 17.00 uur Koudckerkc, De Couburg, Diddl ruilbeurs, 13.30-17.30 uur Zoutelande, strand Zuid, viswedstrijd, 12.30-15.30 uur Middelburg, Zeeuwse Biblio theek, kerstverkoopstand Unicef, 17.30-21.00 uur Middelburg, Stadskantoor, vergadering gemeenteraad. 19.30 uur Oost-Souburg, De Ark, kerst samenkomst, Aglow, 19.30 uur Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, kerstverkoop stand Unicef, 10.00-21.00 uur Vlissingen, Sint Jacobskcrk, kerstzangavond, 19.45 uur Middelburg, Zeeuwse Biblio theek, kerstverkoopstand Unicef, 10.00-21.00 uur DOMBURG Galerie Art Aurum, Noordstraat 8, sieradenontwerpers, stofob- jecten en tekeningen van Etuschka, woensdag t/m vrijdag van 12.00-16.00 uur, zaterdag van 11.00-17.00 uur, zondag van 13.00-17.00 uur, t/m december. Apparthotel Bommeljé, He renstraat 24, schilderijen van Marijke Visser, t/m 31 december. GRIJPSKERKE Boerderijgalerie De Osseberg, Singelweg 11, Dordts Ontwer pers Contact en gastexposanten, dinsdag t/m zaterdag van 14.00- 17.00 uur, t/m 22 december. KOUDEKERKE Woontrend Zeeland, Duinstraat 18a, Zeeuwse kunstenaars, 'Zeeuws karakter', maandag t/m vrijdag van 9.00-17.30 uur, za terdag van 10.00-17.00 uur en eerste zondag van de maand van 10.00-17.00 uur, t/m april. MELISKERKE Zijdemuseum, Dorpsstraat 3, kleding Hak Stam, 'Vier-zijdig'. Glaskunstenaar/dichter Chr. de Chattelion, 'Poëzie in glas', ope ning zaterdag 17 december 15.30 uur, dinsdag t/m zaterdag van 12.00-17.00 uur, t/m 7 januari. MIDDELBURG Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, foto's, 50 jaar jong in Zeeland, 'My Generation!', 1975 tot nu, t/m 31 december. Johan na Kruit, 30 jaar in beeld, 'De omtrek van een antwoord', t/m 17 december. Weefkring, 'Skyline Walcheren', t/m 17 december, maandag van 17.30-21.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 10.00- 21.00 uur en zaterdag van 10.00-13.00 uur. CSW Streetgalle- ry, Churchilllaan 8, werken van Giel Louws, 'Zelf-Reflectie', dinsdag t/m donderdag van 14.30-17.00 uur, vrijdag van 14.30- 16.00 uur, t/m 23 december. Zeeuws Museum, Abdijplein, muurschildering Sela Brothers Sisters, t/m 21 januari. Gale rie De Cleene Houttuyn, Langeviele 45, schilderijen Leen van Duivendijk en sieraden Margareta Van Acker, donderdag t/m za terdag van 13.00-17.00 uur en eerste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur, t/m 17 december. Caesuur, Lange Noordstraat 67, Johan van Geluwe Ko de Jonge, '1830 de scheiding 2005', t/m 20 december. CBK Zeeland, Ronald de Ceuster, maandag t/m vrijdag van 9.00-17.00 uur en eerste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur, t/m 20 januari. 't Gasthuis, Noordpoort- plein 2, schilderijen Silvia Post, t/m 30 december. Galerie 'T', Turfkaai 25, Jacques Tange, Greet Lyklema en Jeanne Beenac- kers, beelden van Loek den Hollander, donderdag t/m zaterdag van 11.00-16.00 uur en eerste zondag van de maand van 13.00- 17.00 uur, t/m december. Gallery Maritime, Gortstraat 43, be kende Zeeuwse schilders, 'Van oud tot nieuw', dinsdag t/m zater dag van 12.00-17.00 uur. eerste zondag van de maand, tweede Kerstdagen 1 januari van 12.00-17.0 uur. t/m 4januari. De Ka binetten van De Vleeshal, Zusterstraat 7, werken van klas 5V van het Buys Ballot College Goes, de Bovenbouw CKV-1 van het Goese Lyceum en klas V5a van het Nehalennia Stedelijke Scho lengemeenschap Middelburg, 'Geboden toegang', dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, 13 t/m 16 december. NEELTJEJANS Deltaplaza, foto's van Petra Rouwendal, 'Waterrand', woensdag t/m zondag van 10.00-17.00 uur, t/m 30 april. OOST-SOUBURG Zorgcentrum De Zoute Viever, Dongéstraat 1, eigen werk van leden van fotoclub De Draadontspanner, t/m 2 januari. VLISSINGEN Zeeuws maritiem muZEEum, Nieuwendijk 15, foto's Lex de Meester, 'Tobago'. Zeeuwse maritieme affiches, maandag t/m vrijdag van 10.00-17.00 uur, zaterdag en zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 5 februari. Sauer Oonk Notarissen, Badhuisstraat 181, werken van Miep en Paul Groenenberg, 'Fantasie en reali teit', maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 en 13.45-17.00 uur, t/m 2 januari. Bibliotheek 't Spui, Spuistraat 6, allerlei materialen over bouwwerkzaamheden en toekomst van de Spuistraat, l/m de cember. Werken van Wieteke Flendrikx, maandag van 13.00- 20.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 10.00-18.00 uur, zaterdag van 10.00-17.00 uur, t/m 9 januari. deWillem3, Oranjestraat 4, foto grafie van Carla Kesteloo, 'Kwallen, juwelen van de zee' en por tretten van meer dan 400 enthousiaste Zeeuwse, van 0 tot 96 jaar, van Remco van den Bosch, dinsdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur. t/m 8 januari. Café Soif, Bellamyparkl4, olieverfschilderij en van Inge Caljouw, 'Wilde beestenboel', tijdens openingstijden van het café, t/m 7 januari. Diverse foto's van Gerrit Kulik, t/m 28 december. muZEEumbrasserie De Gecroonde Liefde, Nieu wendijk 15, foto's van Carla Kesteloo, 'Kwallen, juwelen van de zee', maandag t/m vrijdag van 10.00-17.00 uur, zaterdag, zondag en feestdagen van 13.00-17.00 uur, t/m 8 januari. Ziekenhuis Walcheren, Koudekerkseweg 88, werken van Joke Kronenburg, 'High Deep', t/m 30 december. WESTKAPELLE Polderhuis, Zuidstraat 154, 'Dijkdichtingen Walcheren 1945', woensdag, donderdag van 13.00-17.00 uur, vrijdag t/m zondag van 11.00-17.00 uur, t/m september. ipvrrsv Het Christelijk Gemengd Eilandenkoor uit Zierikzee. (foto: pr) Advertentie www.huislijn.nl Verschijnt in ccn oplage van 53.400 elke woensdag huis-oan-huis in dc gemeenten Middelburg, Vlissingen en Vcerc Redactie Hoofd Redactie J. Sic ben Eindredactie E. de Dreu 0113-274023 of 06-54267132 rcd.faam@whk.wegcncr.nl Commercieel Regiodirecteur Ch. van den Oosterkamp Advertentieverkoop Bladmanager P. Karman Verkoopteam M Crucq 0113-274017 (privé 06-S1221131) L Heikoop 0113-274013 (privé 0118-641569) M van der Horst 0113-274060 Kantoor Fmitlaan 4c, postbus 5. 4460 AA GOES Openingstijden Maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur. Woensdag gesloten. Aftlulttijdcn Redactie Vrijdagmiddag 17.00 uur Advertenties Maandag 12.00 uur. Duo's vrijdag 17.00 uur Bezorging De Faam niet omvangen? Bel 0113-274093 Druk Wegener Nicuwsdruk Breda Algemeen Directeur J V. Munsternum Algemeen Hoofdredacteur Mw. G. Arendsen-Tieben De Faam is een uitgave van Wegener Huis-aan-huis- kranten BK Wegener Huis-aan-huiskranten BK is een onderdeel van het Wegener-concern. Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn san toepassing de Algemene Advcrtentievoonvaariien huisman-huiskranten Wegener NK Een exemplaar van de Algemene Advertentievoorwaarden wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in ccn be stand. dat wordt gebruikt door onze adininistratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en producten van de titels en de werkmaat schappijen van Wegener of door ons zorgwidig geselec teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt kunt u dat schriftelijk melden bij Wegener Huis-aan- huiskranten BV\ La.v. A.T. Kooij, Hoofd Marketing, postbus 692, 7500 AR Enschede. wl

de Faam | 2005 | | pagina 3